Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | piątek, 28 maj, 2021 | 1 Komentarz

Nowe ogródki działkowe na Głuszynie. Dla kogo powstają?

W trakcie pandemii znacznie wzrosło zainteresowanie rodzinnymi ogrodami działkowym. Duży kompleks ROD powstaje właśnie w sąsiedztwie gminy Mosina, a dokładnie w podpoznańskiej Głuszynie. Prace pochłonęły już prawie 7 mln złotych. Obecnie trwają przygotowania do odbiorów końcowych. Dla kogo przeznaczona jest ta inwestycja?

Rodzinne Ogródki Działkowe na Głuszynie

Na Głuszynie zagospodarowano niemal 46 tys. metrów kwadratowych terenu przeznaczonego na działki. Znalazło się tu 75 ogródków o powierzchni od 300 do 500 metrów kwadratowych oraz charakterystyczny, jednokondygnacyjny dom działkowca, który składa się z trzech brył zlokalizowanych na planie sześciokąta foremnego.

– Niezagospodarowany dotąd teren zmienił swoje oblicze. Jest teraz ogrodzony, w środku wyznaczono alejki prowadzące do poszczególnych ogródków, powstał też dom działkowca. Mamy nadzieję, że przyszli użytkownicy będą tu miło spędzać czas. Za nami już wszystkie roboty budowlane rozpoczęte rok temu, a aktualnie trwają przygotowania do odbiorów końcowych inwestycji – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Ogródki są wyposażone w wewnętrzną sieć wodociągową i elektryczną, doprowadzoną do każdej działki ogrodowej oraz do domu działkowca. Jest to budynek użyteczności publicznej pełniący funkcję administracyjną dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Największa część domu mieści ogólnodostępny węzeł sanitarny, klub seniora z zapleczem kuchennym, pomieszczenie porządkowe oraz magazyn. W średniej bryle znajduje się sala spotkań na niemal 50 osób, zaś w najmniejszej – pomieszczenie administracyjne oraz miejsce na aneks kuchenny. Budynek został przyłączony do kanalizacji ogólnospławnej.

Dom działkowca na Głuszynie

Dom działkowca na Głuszynie fot. PIM

Do poszczególnych działek ogrodowych prowadzą utwardzone alejki o żwirowej nawierzchni. Dodatkowo wyznaczone zostało miejsce ogólnodostępne z zielenią i placem zabaw, które ma służyć rekreacji i integracji użytkowników. Wyposażono je w elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe.

Wzdłuż ul. Przy Lotnisku dla działkowców znalazło się niemal 50 ogólnodostępnych miejsc postojowych, w tym pięć przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W obrębie parkingu wyznaczono miejsca gromadzenia odpadów stałych oraz na odpady zielone. Parking oraz teren przy domu działkowca są także oświetlone.

Nowe ogródki działkowe na Głuszynie

Nowe ogródki działkowe na Głuszynie fot. PIM

Dla kogo działki?

Działki, które powstały na Głuszynie w pierwszej kolejności przysługują zainteresowanym działkowcom ze zlikwidowanych ogrodów działkowych ROD Bogdanka i ROD Zjednoczeni w Poznaniu.

– Działkowcy z tych likwidowanych ogrodów, którzy wyrazili chęć otrzymania ogródka w innej lokalizacji, przeniosą się na Głuszynę. To jest obecnie zaledwie 75 działek, ale docelowo miasto chce, by ten ROD był większy. Mają tam powstawać działki dla kolejnych osób, które w przyszłości utracą działki na innych terenach – mówi w rozmowie z portalem epoznan.pl Zdzisław Śliwa, prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu.

Jest szansa, że na Głuszynie zostaną jedna, być może dwie wolne działki. – Wówczas odbędzie się losowanie, które wskaże, kto otrzyma działkę. Chętni mogą się zgłaszać do Okręgowego Zarządu PZD, ale nie ukrywam, że mamy już listę osób zainteresowanych wśród działkowców. Działkowcy nie ponoszą tu żadnych kosztów, a oczywiście osoby, które w związku nie są, będą musiały koszty ponieść. Losowanie zdecyduje także o przydziale konkretnych działek nowym właścicielom – podkreśla prezes.

– Zdajemy sobie sprawę, że zainteresowanie ogródkami działkowymi jest obecnie ogromne. Ich ceny w trakcie pandemii bardzo wzrosły i obecnie wielu osób nie stać na to, by po prostu pozwolić sobie na ogródek. Chcemy więc rozmawiać z miastem o możliwości szukania nowych lokalizacji dla ROD dodaje Zdzisław Śliwa.

Nowe ogródki działkowe na Głuszynie

Nowe ogródki działkowe na Głuszynie fot. PIM

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Gość
    sobota, 29 maj, 2021, 13:55:03 |

    Bardzo dobra inicjatywa,im więcej terenów zielonych tym lepiej.

Skomentuj