Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Sylwia Ufnalska | poniedziałek, 1 lis, 2021 |

O jubileuszu kościoła i przyrodniczych szlakach w Rogalinie

Z okazji 200-lecia kościoła pw. św. Marcelina w Rogalinie powstała niedawno sieć przyrodniczych szlaków pielgrzymkowych. Ich celem jest m.in. propagowanie modlitwy do Ducha Świętego, ekologicznej encykliki Laudato si’ papieża Franciszka, szacunku dla przyrody i historii, ale także zdrowego trybu życia (poprzez wędrówkę i postanowienia).

Budowę tej świątyni zakończono w 1820 roku, więc już w sierpniu 2020 roku zaproszono p. Lucynę Smok z Pracowni Artystycznej w Rogalinku, by poprowadziła jubileuszowy plener malarski. Ze względu na pandemię oraz poświęcenie kościoła w 1821 roku, główne uroczystości przesunięto na 21 sierpnia 2021 roku. Program obchodów obejmował Mszę Świętą celebrowaną przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, zwiedzanie mauzoleum Raczyńskich (w dolnej kondygnacji budynku), koncert orkiestry dętej z Chludowa oraz chóru parafialnego, wystawę o dziejach kościoła i parafii w Rogalinie, wspólny poczęstunek dla parafian i gości (księży, przedstawicieli Fundacji im. Raczyńskich, Muzeum Narodowego, władz gminnych itp.), grę terenową dla rodzin z dziećmi oraz Festyn Ekologiczny Laudato Si. Tydzień później odbył się też wykład prof. Jarosława Jarzewicza, autora ponad 400-stronicowej książki o historii tej wyjątkowej świątyni. Jest ona ewenementem architektonicznym na skalę europejską, a może nawet światową, ze względu na unikatową konstrukcję (budowla w stylu klasycznym na podziemiach w stylu gotyckim). Powstały także ulotki o historii kościoła i dwie jubileuszowe pieczątki, które są dostępne w mauzoleum (otwartym w weekendy, do końca listopada w godzinach 13.00-17.00).

Kościół - kaplica w Rogalinie - Parafia św. Marcelina

Kościół – kaplica w Rogalinie – Parafia św. Marcelina w Rogalinie

Dokładna 200. rocznica błogosławienia (benedykcji) kościoła wypadła w piątek 15 października. Tego właśnie dnia powstały dwa wieńce, zrobione z naturalnych materiałów przez parafian, aby uczcić jego fundatorów, hrabiów Edwarda i Konstancję Raczyńskich. Oboje byli bardzo zasłużeni dla Wielkopolski, mogą być wzorem dla współczesnych dobroczyńców. Dzięki ich wsparciu finansowemu i osobistemu zaangażowaniu powstał nie tylko kościół w Rogalinie, ale także m.in. słynna Biblioteka Raczyńskich (jedna z pierwszych i najlepszych bibliotek publicznych w zaborze pruskim), pierwszy wodociąg i ul. Nowa w Poznaniu (obecnie Paderewskiego), Złota Kaplica w katedrze poznańskiej oraz Szpital Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej. W niedzielę 17 października jeden z pamiątkowych wieńców złożono w mauzoleum Raczyńskich w Rogalinie (gdzie znajduje się serce Edwarda), zaś drugi wieniec – w Zaniemyślu, gdzie Edward i Konstancja zostali pochowani w grobowcu przy kościele pw. św. Wawrzyńca. Z tej okazji parafialny chór Schola Domini z Rogalina po raz pierwszy zaśpiewał na Mszy Świętej w Zaniemyślu.

Dzięki wsparciu finansowemu programu Caritas Laudato Si, jubileusz 200-lecia upamiętniono także utworzeniem sieci przyrodniczych szlaków pielgrzymkowych Rogalińskie Drogi Ducha Świętego. W projekt zaangażowało się wiele osób (m.in. Małgorzata Kubiaczyk, Gabriela i Tomisław Paciorek, Michał Wójkiewicz, Wiesława i Józef Stelmach, Agata Nowacka, Aneta Kaszewska, Agnieszka i Janusz Stelmach, pod opieką ks. proboszcza Adama Pawłowskiego). Zorganizowano także serię wycieczek parafialnych z ekspertami: zoologami, botanikami, ekologami i hydrologiem. Stały się one podstawą do napisania sześciu broszur przyrodniczych, które są dostępne bezpłatnie w formie plików PDF. Szlaki prowadzą z dziewięciu miejscowości do Rogalina i ich nazwy nawiązują do owoców Ducha Świętego (wg Listu do Galatów 5, 22-23, bowiem właśnie modlitwa do Ducha Świętego była inspiracją do większości wydarzeń z okazji jubileuszu). Droga Miłości prowadzi z Radzewic, Droga Radości z Radzewa, Droga Pokoju z Mieczewa, Droga Cierpliwości z Poznania-Głuszyny, Droga Uprzejmości z Daszewic, Droga Dobroci z Mosiny, Droga Wierności z Puszczykowa, Droga Łagodności z Kamionek, zaś Droga Opanowania z Rogalinka.

Dlaczego warto ruszyć na szlak? Jest wiele powodów:

  • dla zdrowia: ruch na świeżym powietrzu to relaks, zapobieganie nowotworom, bólom kręgosłupa, wadom postawy i wzroku, cukrzycy, otyłości, zawałom, udarom, depresji itd., organizm się
  • dotlenia i lepiej funkcjonuje, wzmacnia się odporność i wytwarza witamina D;
  • dla rodziny: aktywność fizyczna odstresowuje, pomaga budować dobre relacje i walczyć z nałogami;
  • dla przyrody: cytaty z Laudato si’ motywują do troski o środowisko i bliźnich, broszury przyrodnicze wzbogacają wiedzę i rozwijają zainteresowania;
  • dla duszy: modlitwa o 7 darów (np. mądrość i męstwo) i 9 owoców Ducha Świętego(miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość…), rozważania i postanowienia;
  • dla Boga: podziwianie piękna przyrody zachęca do wdzięczności, a wyciszenie pozwala usłyszeć Jego głos.

Zarówno broszury przyrodnicze, jak i opisy szlaków z propozycjami zadań, mapami, ciekawostkami historycznymi itp. są udostępnione na stronie parafii w Rogalinie w zakładce Drogi (https://www.rogalin.archpoznan.pl/drogi/). Ilustrowane broszury dotyczą m.in. ptaków nad Wartą, przydroży i pól, symboliki roślin i ekologii na cmentarzach, owadów zapylających, młynów wodnych i osadnictwa olęderskiego. Mogą więc się przydać katechetom, nauczycielom przyrody, historii, a nawet wychowania fizycznego, by przeprowadzić ciekawe lekcje terenowe lub jednodniowe wycieczki klasowe, nie tylko w okolicach Rogalina, ale także lokalnie, w podobnych siedliskach.

Utworzono również internetowe albumy zdjęć z wycieczek z komentarzami oraz wydrukowano karnety z tekstem modlitwy do Ducha Świętego i miejscem na pamiątkowe pieczątki. Niedługo udostępnimy też plik PDF z zestawem plakatów edukacyjnych (o roli zadrzewień itp.), które będzie można wykorzystać podczas wycieczek, np. klasowych lub rodzinnych.

Być może pomysł tworzenia lokalnych przyrodniczych szlaków pielgrzymkowych się rozpowszechni, gdyż trwają już rozmowy na temat Chludowskich i Kórnickich Dróg Ducha Świętego. Inicjatywa ta może przynieść dobre owoce, zarówno duchowe, jak i zdrowotne. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu (tam gdzie nie ma smogu) i kontakt z przyrodą mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, zaś modlitwa do Ducha Świętego daje światło i moc. Zapraszamy na nasze szlaki i na zwyczajne spacery też, w wolnej chwili!

Sylwia Ufnalska (koordynatorka merytoryczna projektu„Rogalińskie Drogi Ducha Świętego” – e-mail: tilia.rogalin@gmail.com)

Rogalińskie Drogi Ducha Świętego

Rogalińskie Drogi Ducha Świętego. Opracowanie Parafia pw.św. Marcelina w Rogalinie.

Tablica informacyjna i głaz pamiątkowy przed kościołem w Rogalinku

Tablica informacyjna i głaz pamiątkowy przed kościołem w Rogalinku (fot. S. Ufnalska)

Skomentuj