Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | piątek, 19 mar, 2021 | komentarzy 7

Piątek dla przyszłości w Mosinie: Młodzi mają dość pustych obietnic

Aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego pikietowali, bo, jak mówią, chcą oddychać świeżym powietrzem, mają dość wycinek drzew i dewastacji terenów ujęcia wody.

Na 19 marca przypadła międzynarodowa mobilizacja młodzieżowych strajków klimatycznych, które w innych krajach noszą nazwę Fridays For Future, czyli z angielskiego: „piątki dla przyszłości”. Pikiety młodzieży, sprzeciwiającej się bierności władz na różnych szczeblach wobec katastrofy klimatycznej, pod hasłem „No more empty promises” [z ang. – dość pustych obietnic] odbyły się dzisiaj w miastach w całej Europie, np. w Berlinie, Sztokholmie czy Wiedniu. Na ulice wyszła także młodzież w naszym regionie.

Aktywiści pod urzędem w Mosinie. Fot. MSK Mosina-Puszczykowo

Postanowiliśmy, że w tym dniu wyrazimy nasze niezadowolenie na ulicach Mosiny. Hasło przewodnie brzmi: „Dość pustych obietnic”, dlatego domagamy się, aby także w naszej lokalnej społeczności zaczęto działać – mówią aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego – Nieustannie słyszymy o kolejnych wycinkach, problemach z dostępem do Wody, czy kanalizacji. Żądamy, aby w leżących w otoczeniu wielu forma ochrony przyrody (WPN, RPK, Natura 2000) miejscowościach natychmiast rozpoczęto działania związane z ochroną środowiska – dodają pikietujący.

Aktywiści przeszli przez Mosinę z transparentami, odnoszącymi się do postawy władz oraz sytuacji związanej z ujęciem wody dla aglomeracji poznańskiej. – Nie chcemy już słuchać, że ujęcie jest ważne i patrzeć na powstające na terenie ochrony ujęcia wody Mosina – Krajkowo osiedla – mówią aktywiści, którzy także wracają do tematu polityki antysmogowej, którą krytykowali podczas styczniowej pikiety na mosińskim rynkuChcielibyśmy w końcu oddychać czystym powietrzem, móc swobodnie otworzyć okno i nie bać się o swoje zdrowie i życie, a nie tylko wysłuchiwać pustych obietnic, że będzie lepiej – podnoszą aktywiści. 

Pikietujący uczniowie i uczennice zwracają uwagę także na wycinki drzew w gminie Mamy dość pustych obietnic, że odsadzimy wycięte drzewa, że nie było na to środków. Jeżeli były środki na wycinkę – powinny się znaleźć także na nasadzenia mówią protestujący i zwracają uwagę, że w Mosinie w 2019 roku wycięto 627 drzew przy posadzonych jedynie 193.

Oczekujemy dialogu i współpracy ze strony władz Gminy Mosina, którego bardzo, bardzo nam brakuje podsumowują protestujący.

Aktywiści domagają się ochrony ujęcia wody Mosina-Krajkowo, gdzie rozwija się budownictwo mieszkaniowe.

Fot. MSK Mosina-Puszczykowo

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (7)

 • Gość
  piątek, 19 mar, 2021, 21:08:57 |

  Burmistrz nie słucha nikogo, młodych też nie poslucha, a że drzew nienawidzi za to pała uwielbieniem do betonu, nasadzeń nie będzie, ujęć wody nie będzie chronił, bo to koliduje z interesami deweloperow. Ale brawo młodzi, może któryś w przyszłości zostanie uczciwym burmistrzem Mosiny i jeszcze będzie normalnie i przepięknie….

 • mp4
  piątek, 19 mar, 2021, 21:40:52 |

  MSK szacun, ukłon i kapelusz z głowy. Jeśli nie Wy, to kto? Dość tej betonozy,drwin z kryzysu klimatycznego, obojętności dla ochrony zieleni. Oby przyszłość należała do takich, jak Wy. Kłaniam się pięknie.

 • Monika
  sobota, 20 mar, 2021, 20:42:19 |

  Może mieszkańcy Mosiny i gminy wesprzemy młodych aktywistów?

 • Kazimierz
  sobota, 20 mar, 2021, 23:16:44 |

  Tak właśnie powinniśmy zrobić, bo to oni są naszą przyszłością.

 • Gefir
  niedziela, 21 mar, 2021, 12:50:45 |

  Krajkowem się podniecają a w Sowinkach osiedle na 1500 mieszkańców już w trakcie realizacji…

 • Antek
  niedziela, 21 mar, 2021, 16:41:33 |

  No właśnie, tam coś wyraźnie śmierdzi. Może jakieś służby powinny się tym należycie zająć.

 • Kasia
  poniedziałek, 22 mar, 2021, 9:56:04 |

  Brawo!!!!! W końcu!!!! Weźmy się za to!!!!

Skomentuj