T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | wtorek, 20 lip, 2021 | komentarzy 30

PiS pomoże burmistrzowi Mosiny wybudować obwodnicę i basen?

Poseł Bartłomiej Wróblewski promował wczoraj rządowy program Polski Ład. Parlamentarzysta spotkał się z burmistrzem Przemysławem Mielochem, którego wsparł m.in. w planach budowy pływalni.

Politycy PiS ruszyli w Polskę, by promować program Polski Ład, którego fundamentami mają być m.in. przeznaczenie 7 proc. PKB na zdrowie, obniżenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł czy emerytura bez podatku do 2500 zł. Jak przekonuje rząd, w ramach programu mają powstać inwestycje, które wygenerują 500 tysięcy miejsc pracy.

W ramach promocji programu do Mosiny przyjechał wczoraj poseł PiS – Bartłomiej Wróblewski, który spotkał się z mieszkańcami oraz burmistrzem gminy. – Na spotkaniu z burmistrzem Przemysławem Mielochem mówiłem o możliwościach inwestycyjnych, jakie daje Polski Ład w różnych obszarach, w tym sferze infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, ale także bezpieczeństwa czy ochrony środowiska – mówi w rozmowie z Gazetą Mosińsko-Puszczykowską poseł Bartłomiej Wróblewski.

PiS pomoże burmistrzowi z basenem?

Podczas rozmów między burmistrzem a parlamentarzystą, pojawił się temat budowy pływalni w mieście. – Będę się starał wspierać te projekty, które mieszkańcy gminy uznają za najważniejsze. Jeśli w ramach naboru do Polskiego Ładu zostaną zgłoszone takie projekty jak od dawna przez wielu mieszkańców oczekiwany basen, to mocno będę takie projekty wspierać, co nie oznacza, że nie ma innych ważnych inwestycji – zaznacza Bartłomiej Wróblewski.

– Radny Łukasz Kasprowicz zwrócił uwagę na potrzebę budowy kanalizacji w wielu miejscowościach. To dla mnie jasne, że kanalizacja powinna dotrzeć jak najszybciej do wszystkich miejsc w Gminie Mosina. Jeśli takie projekty będą zgłaszane w tym czy w kolejnych naborach, będę je wspierał. Decyzje, jakie projekty i kiedy będą zgłaszane, są jednak decyzjami władz Mosiny. Zachęcam więc burmistrza i radnych, by wypracowywali kompromisowe rozwiązania, oraz aby zrobić to możliwie szybko, by wykorzystać szanse jakie się pojawiły w ramach Polskiego Ładu – mówi poseł PiS.

Jak szacują radni klubu OdNowa, utrzymanie wciąż działającej spółki basenowej, odpowiedzialnej za budowę pływalni, może pochłaniać nawet 300 tysięcy złotych rocznie. Stąd, podjęta w marcu przez radnych, uchwała o połączeniu spółki z mosińskim ZUK i obniżeniu kapitału zakładowego, z którego prawie 3 miliony złotych miały wrócić do budżetu gminy. Burmistrz jednak podwyższył kapitał zakładowy spółki o 100 tysięcy złotych do 3 800 000 zł – dodatkowe środki pochodzą z budżetu gminy. 16 czerwca wysłaliśmy do mosińskiego urzędu pytania, czy burmistrz zrealizuje uchwały radnych w sprawie obniżenia kapitału spółki i połączenia jej z ZUK oraz, dlaczego podczas prac nad obniżeniem kapitału, burmistrz nie informował radnych o planach zwiększenia go. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Obwodnica nie daje o sobie zapomnieć

Podczas rozmów pomiędzy burmistrzem a posłem PiS, pojawiła się kwestia budowy trasy omijającej centrum Mosiny. – Burmistrz wskazywał na problemy związane z budową obwodnicy Mosiny, w tym z ochroną środowiska i ujęciem wody. Ze swojej strony zwróciłem uwagę, że warto mimo znanych trudności pracować nad tą sprawą ponad podziałami. Jest to chyba najważniejsza inwestycja infrastrukturalna dla gminy Mosina, która potrzebuje dużego zastrzyku finansowego z funduszy zewnętrznych, co umożliwia program Polski Ład – tłumaczy Bartłomiej Wróblewski.

– Zdaję sobie sprawę z różnic zdań dotyczących przebiegu obwodnic oraz wyzwań związanych z ujęciem wody. Jest oczywiste, że jeśli dzisiaj nie ma przygotowanej dokumentacji projektowej i są wątpliwości co do przebiegu drogi, to nie będzie możliwości z korzystania środków z Polskiego Ładu w pierwszych edycjach tego programu, które mają miejsce teraz i będą jesienią. Polski Ład jest jednak pomyślany na cała dekadę. Im szybciej jednak gmina będzie gotowa do tej inwestycji, tym większa szansa, że zakończy się ona sukcesem – przekonuje parlamentarzysta .

Poseł PiS wskazuje na potrzebę dialogu w sprawie obwodnicy, ale burmistrz Mosiny nie informuje o swoich działaniach w tej kwestii, mającego spore wątpliwości co do przebiegu trasy, Aquanetu, przez którego tereny droga miałaby przebiegać. W kwietniu Przemysław Mieloch proponował uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym obwodnica przebiegałaby przez działki, które obecnie są leśne. Tereny te znajdują się w strefie ochrony pośredniej ujęcia wody, gdzie zabroniona jest zmiana przeznaczenia gruntów z celów leśnych na nieleśne, co zakładał miejscowy plan przedłożony radzie przez burmistrza.

– Spółka Aquanet nie jest informowana przez Gminę o kolejnych działaniach związanych z dalszym procedowaniem miejscowego planu dla części miasta Mosina i części wsi Sowiniec. O podjętych działaniach Gminy dowiadujemy się poprzez obserwację stron internetowych: Bip Mosina i Rady Gminy Mosina – przekazuje nam Dorota Wiśniewska, rzeczniczka prasowa Aquanet.

Jak czytamy na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego, samorządy w ramach Polskiego Ładu mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji do 95% – na tyle mogą liczyć najbardziej priorytetowe inwestycje. Kolejne progi do 90%, 85% i 80% dofinansowania – resztę kosztów samorządy będą musiały pokryć z własnych kieszeni.

Fot. wyróżniające: FB/wroblewski.bartlomiej

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (30)

 • Postronny
  wtorek, 20 lip, 2021, 11:48:14 |

  I to jest – niezależnie od sympatii politycznych – wielka szansa na obwodnicę dla Mosiny. Jeśli Ratusz i Aquanet nie zaczną rozmawiać to mieszkańcy Mosiny mogą objazdu dla swojego miasta nie zobaczyć przez długie lata.

  Burmistrzu, zarządzie Aquanetu – zlitujcie się i załatwcie ten temat dla mieszkańców, z pewnością jest jakiś sposób aby mieć i obwodnicę i dbać o ujęcie. Proszę, wypracujcie rozwiązanie korzystne dla obu podmiotów. Zróbcie to nie dla siebie, ale dla zwykłych ludzi, dla ich bezpieczeństwa w mieście, dla dzieciaków uczęszczających do szkół gdzie po drogach obok nich jeżdżą TIRy.

  Proszę.
  To dobry moment.

  • fak
   środa, 5 sty, 2022, 8:47:10 |

   przecież to tylko pisowskie szopki do prania pieniędzy, żeby pieniążki z miliardowego funduszu do walki z covid (zarzadanego tylko przez premiera bez żadnego nadzoru, bo odcieli ustawą), za pomocą magicznego Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przepompowywać do pisowskich gmin. Oczywiście pod sztandarem wielkich zmian (które nie nastąpią).
   Ale fundusz z jakiegoś powodu ustawowo nie podlega pod ustawę o dostępie do informacji publicznej: czyli można go przekręcać w dowolny sposób co do kwot i przeznaczenia. Więc się nie dowiecie ile i na co poszło. Albo inaczej, mogą wam nakłamać ile wlezie zgodnie (pisowskim) z prawem :)
   Niestety ciemnota ludu w podobnych gminach w kraju tego nie dostrzega i kradzież miliardów w biały dzień tak się kręci.

  • Gość
   wtorek, 25 paź, 2022, 18:08:53 |

   PiS pomoże jednak burmistrzowi Mosiny wybudować obwodnicę i basen?

 • Gość
  wtorek, 20 lip, 2021, 12:44:56 |

  Burmistrz nie może, to poseł pomoże. Obrzydliwe, to czystej wody korupcja polityczna.Ciemny lud to kupi. Właśnie zaczyna się wielka kampania referendalno-wyborcza histroryka, kompletnego łajtłapty i blagiera. Nie wierzcie w to ludzie, czysty PR i propagadna. Bartłomiej zawsze idzie miernocie na odsiecz, jak sierotka nie wyrabia. Żenujące!!!

  • Gość
   środa, 28 lip, 2021, 16:59:21 |

   Korupcji politycznej szukaj na samej górze, nie w Mosinie. Jacy tu politycy, jaka polityka? Śmiechu warte!

 • Gość
  wtorek, 20 lip, 2021, 13:06:50 |

  BRAVO Burmistrz!

  • liberał
   wtorek, 20 lip, 2021, 16:43:41 |

   prowokator

 • Płotka
  wtorek, 20 lip, 2021, 14:04:20 |

  Szkoda, że na fotografii nie ma wspierających pomysł budowy pływalni , dwóch mosińskich seniorów pływaków .

  • karp
   wtorek, 20 lip, 2021, 15:48:54 |

   Zuchy pojechały na olimpiadę, ale związek pływacki
   coś zawalił i musieli obaj wrócić.

 • karp
  wtorek, 20 lip, 2021, 15:17:00 |

  Pan Wróblewski lubi sobie robić zdjęcia. Kiedyś robił sobie podobne z dopiewskimi z PO i zdjęcia mogły im pomóc w bezkarnym robieniu wałków.
  Wnioski składać trzeba, ale nie przeceniałbym siły sprawczej posła. On już kiedyś biegał z czekami.W Luboniu władza nie chciała wziąć, mnie się go zrobiło żal i zgłosiłem chęć przyjęcia czeku, ale mi nie dał.

 • Płotka
  wtorek, 20 lip, 2021, 16:27:10 |

  tak jak pisze @karp- poseł Bartłomiej chce być wszędzie.Co do jego skuteczności …. zbyję to uśmiechem.Jak czytam w tekście, na spotkaniu był radny Kasprowicz. Myślałem, że ten dymaczewski radny jest politycznie kumaty ale okazuje się, że jest miłośnikiem bajek z mchu i paproci.

 • Płotka
  wtorek, 20 lip, 2021, 21:36:51 |

  okazuje się, że jednak radny Kasprowicz nie był na spotkaniu, a jego wypowiedź pochodzi z wpisu na facebooku Posła. Czekam na relację ze spotkania Posła z Rysiem i Radą Sołecka Krosna.

  • Gość
   wtorek, 20 lip, 2021, 21:46:27 |

   @Płotka rozwaliłaś system :-) popłakałem się ze śmiechu. Dzięki za fajny żart na wieczór :-)

 • J.
  wtorek, 20 lip, 2021, 21:41:14 |

  Towarzyszu Postronny. Takie prośby najlepiej wygłasza się z kolan a dla lepszego efektu i poczolgac się warto. Pis i lokalny watażka wtedy może łaskawie wysłuchają i po głowie poklepią.

 • Gość
  środa, 21 lip, 2021, 7:44:18 |

  Nawet jakby PiS wybudowało basen i obwodnice to będzie be. Gdyby PO nie wybudowało basenu i obwodnicy będzie aja.

 • Gość
  środa, 21 lip, 2021, 12:25:14 |

  Widać, że Bartłomiej W nie czuje się dobrze, pewnie chciał szybko zapozować do zdjęcia z ulotką plebejskiego ładu – z którego rozliczy go wszechmocny – i szybciutko do domu.
  Mieloch też stary pisior, już nie pamięta jak wykorzystywano jego teksty w kampanii Bartłomieja, za co miał pozorowane pretensje.
  Prawda jest taka, że za PISu samorządy tracą władzę oraz pieniądze, następuje całkowita centralizacja i uzależnienie od budżetu Państwa. W ten sposób kto się nie podporządkuje, ten nie dostanie pieniędzy na inwestycje. I tutaj rola naszego gościa – przyszedł pokazać kto rozdaje karty.
  Niestety większość wyborców PISu nie ma pojęcia o funkcjonowaniu gospodarki oraz instytucji państwa – ważne, że groszem sypną a reszta już się nie liczy.

  • Gość
   czwartek, 22 lip, 2021, 9:39:50 |

   Tu nie chodzi o basen a o zasady i honor. Poznań i Wielkopolska zawsze słynęły z pracowitości, zaradności i samodzielności – dzięki temu w okresie przed i powojennym byliśmy rejonem w ścisłej czołówce rozwoju infrastruktury, edukacji oraz kultury. Obecnie jest dużo gorzej, gdyż społeczeństwo stało się niezdolne do poświeceń, łase na pieniądze, skore do oszustw i nadużyć.
   Nadal jednak w żaden sposób nie musimy uginać karku przed populistami z Warszawy. Nie dostaniemy pieniędzy na basen, to go nie będzie. Basen to nie szpital i konieczny do życia nie jest – jednocześnie nie będzie trzeba go utrzymywać i w żaden sposób nie będziemy zależni od centrum. Osobiście nie chciałbym widzieć tej pisowskiej manipulacji i głupoty w mojej okolicy – prędzej czy później kres tej władzy nastąpi i głupota odejdzie a my przynajmniej zachowamy twarz… A kto chce uczyć swoich córek cnót niewieścich, dopłacać do Rydzyka, górników, rodzin polityków, do elektrowni Ostrołęka, kto chce oglądać spektakl Macierewicza, słuchać czeladnika piekarnictwa ten niech da się odrzeć z honoru i prosi o basen!

 • wino i woda
  środa, 21 lip, 2021, 22:20:41 |

  Łgarzom, hochsztaplerom, cwaniakom i wszystkim śliskim nie ufać. Przecież to z pieniędzy, które należą się nam,społeczeństwu.Do tego szczują na UE, bez której nic nie zrobią. Zobaczymy, jak to się skończy. Jeszcze będą skamlać w postawie klęczącej.

 • Gość
  czwartek, 22 lip, 2021, 7:15:11 |

  Wino… Nic nie rozumiesz z otaczającej rzeczywistości. Deficyt intelektualny.

 • Gość
  czwartek, 22 lip, 2021, 10:52:27 |

  A ja jestem za basenem i obwodnicą i nie dąsam się na wybrany w demokratycznych wyborach parlament i rząd i nie będę się dąsał jak władze przejmie opozycja. ZaCiećwierzenie do niczego nas nie doprowadzi bo nie będzie ani obwodnicy ani basenu nigdy pozostanie tylko duma. Dzieci nie będą umiały pływać a my będziemy stali w korkach godzinami miasto będzie rozjeżdżone przez TIR-a ale za to będziemy dumni. Od Polska zaściankowa mentalność.

  • Gość
   czwartek, 22 lip, 2021, 11:28:54 |

   Ja z basenu jako dziecko nie korzystałem a pływać potrafię, w korku stoję góra 10 minut i mniej mnie to boli niż ta hołota, która rzuca pety przez okno.
   Oczywiście jeśli patrzysz krótkowzrocznie to nic się nie dziej – spójrz w przyszłość a zobaczysz szkoły, które wypuszczają rzesze ignorantów, światopoglądowe ameby, podatnych na manipulację idiotów, zobaczysz całkowite uzależnienie od budżetu centralnego a co za tym idzie – być może nie zbudujesz kolejnej obwodnicy, której potrzebujesz a pomnik Jarosława. Neutralność polityczna nie jest żadnym rozwiązaniem…

  • xyz
   czwartek, 22 lip, 2021, 14:02:39 |

   Od razu widać, że żołnierz burmistrza. najpier będą magazyny, strefa przemysłowa, gigantyczna urbanizacja, a dopiero potem ten pan pomysli o drogach, szkołach, przedszkolach, etc. Basen to towar luksusowy, a przed nami trudne czasy. Na tej nachalnej, topornej propagandzie też można by zaoszczędzić, ale burmistrz lupi pławić się w świetle reflektorów, najchętniej z innymi łysymi lub łysiejącymi głowam.

 • Gość
  czwartek, 22 lip, 2021, 12:31:52 |

  Oczywiście dla ciebie wszyscy to hołota i niedouczone ćwoki. Ty jeden najmądrzejszy i najjświetlejszy umysł gminy, reszta to barany. Ty tylko wiesz jak należy dzieci wychowywać i co mają robić. faszyści kiedyś też wszystko wiedzieli jak ma kto żyć i wychowywać. Pozwól ludziom decydować o sobie samemu i ich dzieciach.

  • Gość
   czwartek, 22 lip, 2021, 16:43:58 |

   Przeczytaj proszę swoją wypowiedź i popatrz jak zgodna jest z PiS-owską retoryką.
   – „…dla ciebie wszyscy to hołota i niedouczone ćwoki” – która partia zaczęła wartościować na gorszy i lepszy sort? Jak Jarosław wartościował to też miałeś z tym problem?
   – „Ty tylko wiesz jak należy dzieci wychowywać i co mają robić” – a kto narzuca dodatkowe lekcje historii, niestandardowe lektury, cnoty niewieście, religię? Do rządzących wybranych w większości przez słabo wykształconych, bezrobotnych, środowiska wiejskie miej pretensje. Ja zakładam, że jeśli większość środowiska naukowego uznaje reformy edukacji PISu za szkodliwe, to tak jest. Jeśli europejscy politycy mówią, że Polska zbacza z kursu praworządności, to nie ma co w to wątpić.
   – „Pozwól ludziom decydować o sobie samemu i ich dzieciach” – a niby co Ty możesz decydować? Twój wybór ogranicza się do udziału w wyborach a później na nic nie masz wpływu.
   Na koniec spójrz, że nie wykorzystałeś żadnej racjonalnej argumentacji – najprościej było przypisać mi negatywne cechy, wykorzystać dramatyczną retorykę – zły człowiek zabiera mi wolność i nie pozwala wychowywać dzieci jak chcę. I to właśnie jest szczyt wyrachowania i manipulacji…

  • Gość
   czwartek, 22 lip, 2021, 16:50:18 |

   ilu was tam pracuje nad tymi komentarzami? Bo wcześniej było widać że jeden, teraz da się wyczuć że kilku. Chyba, że się nauczyłeś różnych stylów, bystrzaku?

 • Gość
  czwartek, 22 lip, 2021, 19:20:31 |

  Co za bzdury. Przecież nie ma obowiązku chodzenia w szkole na lekcje religie. Ten anonim nie ma dzieci bo by to wiedział a jednak wypowiada się o dzieciach. Tacy wszystkowiedzący są najgorsi. Fanatycy polityczni. Nie rozumieją że można żyć bez Polityki, że można cieszyć się życiem, a nie tylko węszyć spiskowe teorie i napuszczają jednego na drugiego. Wsadź se tą politykę w d********

  • Gość
   czwartek, 22 lip, 2021, 21:02:35 |

   Jeśli możesz żyć bez polityki, to dlaczego zamiast cieszyć się życiem, włączasz się do dyskusji, która obrała kierunek polityczny? Twój komentarz wnosi niewiele, nawet nie odnosi się do tematu tylko do osób piszących na forum. Odłóż komputer, zrób trzy głębokie wdechy i poczytaj pudelka. Miłego wieczoru.

 • Gość
  czwartek, 22 lip, 2021, 19:49:02 |

  Dla niektórych puszczenie bąka w odpowiednim czasie i szerokości geograficznej to też ma konotacje polityczne :)

 • Gość
  czwartek, 22 lip, 2021, 21:09:53 |

  Sam sobie poczytaj pudełka tam też jest polityka.

Skomentuj