T-Roc Salon VW Berdychowski Stary Browar - dziecięca radość na święta
Redakcja GMP | piątek, 22 sty, 2021 | komentarzy 15

Radni przyjęli budżet dla Mosiny. Ponad sto poprawek nowego klubu

21 stycznia odbyła się sesja budżetowa mosińskiej rady miejskiej. Radni klubu „Odnowa” złożyli ponad 100 poprawek do propozycji burmistrza. Sesja zakończyła się jednogłośnym przyjęciem budżetu na 2021 rok.

Uchwalony budżet przewiduje wydatki w wysokości 196 101 786,46 zł. Najwięcej z tych środków pochłania oświata – prawie 70 milionów oraz wypłata świadczeń wychowawczych i społecznych – prawie 50 milionów złotych. Na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska przeznaczone zostanie około 16 milionów zł. Wydatki uzupełnia także ponad 10 mln złotych na wynagrodzenia dla pracowników Urzędu Miejskiego.

Dochody w tym roku mają wynieść 193 101 786,46 zł. Największą ich część stanowią wpływy z podatków – niespełna 80 milionów złotych, prawie 1/4 tej sumy stanowi podatek od nieruchomości. Dochody uzupełniają środki rządowe na wypłatę świadczeń wychowawczych i społecznych, które wypłaci samorząd.

3-milionowy deficyt w budżecie ma pokryć emisja obligacji.

Do propozycji budżetu ponad 100 poprawek złożył klub radnych „Odnowa”. W większości dotyczyły zmniejszenia kosztów bieżących jak wydatki na utrzymanie administracji. Radni wśród tych środków znaleźli 1,5 miliona złotych, które mają zostać przeznaczone na inwestycje.

– Przeniesienie tych środków uważam za bardzo duży sukces. Oczywiście, zmniejszenie kosztów bieżących to utrudnienie dla burmistrza, ale wierzymy, że przesunięcie tych pieniędzy na inwestycje dla mieszkańców to dobry kierunek – mówi przewodniczący klubu „Odnowa” Roman Kolankiewicz.
– Traktuję to jako sukces całej rady. Chcieliśmy dać sygnał, że można znaleźć oszczędności – tłumaczy Kolankiewicz.

Wśród zadań, które mają zostać sfinansowane z przesuniętych środków, mają się znaleźć m.in. inwestycje drogowe, budowa chodników czy oświetlenia. Dodatkowe 200 tysięcy trafi do mosińskiej jednostki OSP na wóz ciężki – burmistrz proponował 100 tysięcy na lekki pojazd. Radni przeznaczyli także dodatkowe środki na koncepcję ścieżki rowerowej pomiędzy Nowinkami a Pecną czy ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Kanału Mosińskiego z Parku Budzyń do ul. Lipowej, wraz z kładką w ciągu ul. Harcerskiej.

Klub „Odnowa” zawnioskował także o ujęcie w budżecie zadania, które ma poprawić bezpieczeństwo na drogach w gminie – Chcielibyśmy, żeby zostały wskazane niebezpieczne przejścia dla pieszych, w których należałoby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, poprzez budowę nowych chodników i ścieżek rowerowych – mówi Roman Kolankiewicz. Radni przeznaczyli także większe środki na budowę skate parku czy rewitalizację części Placu 20 Października.

Duża część dyskusji została poświęcona opracowaniu projektu ronda na zbiegu Szosy Poznańskiej i ul. Mocka. Burmistrz chciał na ten cel przeznaczyć 100 tysięcy złotych. Propozycja została mocno skrytykowana przez radnych, którzy obcięli te środki o połowę. – Dzięki tej inwestycji zdecydowanie szybciej moglibyśmy upłynnić ruch na wjeździe do Mosiny – napisał w internecie burmistrz Mieloch.
– Rada na wniosek Klubu Radnych OdNowa niewielką większością głosów zdecydowała inaczej i obcięła środki o połowę, co stawia pod znakiem zapytania tą inwestycję – dodaje.

–  Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich przystępuje do planowania rozbudowy drogi 431 biegnącej przez Mosinę. Jaki jest w takiej sytuacji sens wydawania tych pieniędzy na projekt, który i tak wykona WZDW? – pytał Andrzej Raźny. Więcej o pomyśle ronda TUTAJ.

Kontrowersje wzbudziły także pomysły radnych Waldemara Waligórskiego i Ryszarda Rybickiego, którzy chcieli przenieść środki przeznaczone dla szkoły w Krosinku na budowę oświetlenia w sąsiedztwie cmentarzy w Czapurach i Krośnie. Po krytyce, dwójka radnych wycofała się ze swoich wniosków.

Radni przyjęli budżet na 2021 r. jednogłośnie.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (15)

 • karp
  piątek, 22 sty, 2021, 13:49:29 |

  Gdyby burmistrz to przewidział, to raczej odebrałby kamerę p.Jakubowi niż OSP dekoder.
  Kierunek dobry-chcesz oszczędzać, zacznij od siebie.

 • J
  piątek, 22 sty, 2021, 14:46:34 |

  Jeżeli w wypracowaniu szkolnym było sto byków to mój belfer stawiał pałę. Nędzne rozeznanie w potrzebach gminy ma nasz Burmistrz.
  Potrzeba faktycznie nowego gospodarza.

  • Płotka
   piątek, 22 sty, 2021, 19:53:10 |

   Rzeczywiście, projekt budżetu w którym znalazło się miejsce na tyle poprawek to kompromitacja. Zastanawia mnie dlaczego,Burmistrz nie bronił swoich propozycji, a potulnie jak baranek przyjął zdecydowaną większość poprawek.Gdyby przyjąć, że te pozycje w których poprawki zostały przyjęte to była lipa, to tym samym poprawki, są pochodną lipy. Poprawki polegały na ścięciu proponowanych przez Burmistrza kwot …. bez uzasadnienia. Tak jak Burmistrz – przez swoje milczenie – niejako przyznał , że korygowane kwoty są z kapelusza, to tak samo radni, obniżając propozycje o określone kwoty uczynili to metodą z kapelusza. Przy planowaniu zarówno dochodów jak i wydatków publicznych, obowiązuje zasada zachowania najwyższej staranności. Czy zarówno Burmistrz jak i Rada tej staranności dochowała? Chełpią się radni znalezieniem 1,5 mln złotych na inwestycje. Okaże się za rok czy takie oszczędności rzeczywiście można było poczynić. Przysłuchując się wczorajszej sesji mam poważne wątpliwości co wiedzy budżetowej radnych. Kłopoty przewodniczącej Komisji Finansów w zrozumieniu opinii RIO o budżecie w tych wątpliwościach mnie upewniają. Rozumiem za to bez zastrzeżeń wnioski radnych Rybickiego i Waligórskiego o oświetlenie drogi na cmentarz. Każdy z nas chciałby przecież widzieć dokąd zmierza.

   • JWB
    sobota, 23 sty, 2021, 9:47:10 |

    Mistrzowska puenta, uśmiałem się do łez ;)

    • Płotka
     sobota, 23 sty, 2021, 12:30:02 |

     Do łez to się można uśmiać czytając wpis Burmistrza na jego facebooku o kompromisowym budżecie na 2021 rok. Panie Burmistrzu Pan głupich szuka czy o głupich pyta ?
     Pana projekt został przez Radę zdemolowany, a Pan pisze o kompromisie ? Dlaczego nie bronił Pan swoich propozycji budżetowych ? Gdzie był Skarbnik ? Niech się Panu nie wydaje, że Pan coś ugra. Wyrok na Pana
     już został wydany. Szkoda tylko, że wraz z Panem nie odejdzie Rada.

 • kajka
  piątek, 22 sty, 2021, 17:06:09 |

  Czy ktoś wie, jakie środki w budżecie przewidziane są na basen, a raczej wypłaty i ciepłe posadki dla prezesa tej śmiesznej spółki i rady nadzorczej?

 • GOŚĆ
  piątek, 22 sty, 2021, 17:48:54 |

  Na chwilę obecną są to jednak dane orientacyjne. Te prawdziwe poznamy z dokumentów finansowych spółki „Park Strzelnica” do końca pierwszego półrocza 2021 roku… Wtedy dowiemy się, jakie były rzeczywiste gaże prezesa i członków rady nadzorczej. Musimy pamiętać o tym, że prezes zarząd spółki ma prawo do nagrody, która jest wielokrotnością jego uposażenia miesięcznego. Ta nagroda jest negocjowana z przedstawicielem właściciela w osobie burmistrza.

  • Gość
   sobota, 23 sty, 2021, 9:52:00 |

   Poznamy, o ile ten kto się o to zapyta (bo więcej niż pewne burmistrz i urzędnicy tego sami nie zrobią) wykaże się interesem publicznym i przedstawi legitymacje prasową. Może wtedy burmistrz i prezes łaskawie przedstawią tą niewygodną dla siebie gminną tajemnicę.

 • Mosinianin
  sobota, 23 sty, 2021, 0:14:39 |

  By choć w części załatać deficyt proponuje wystawić na licytację dekoder.

  • Antoni
   niedziela, 24 sty, 2021, 5:34:15 |

   Dekoder przekazany został bezdzietnemu ojcu dyrektorowi z Torunia na realizację jego pobożnych dzieł.

 • Strażak
  niedziela, 24 sty, 2021, 18:27:57 |

  Dekoder Tobie w głowie i to bardzo czesto o nim piszesz. Zabierz się do czytania z zrozumieniem.

 • Mosinianin
  niedziela, 24 sty, 2021, 18:55:04 |

  Strażak to raczej nie strażak tylko lizus,a może naiwniak liczy na zwrot.

Skomentuj