Berdychowski Volkswagen - id5
Redakcja GMP | czwartek, 4 mar, 2021 |

Rażące niedbalstwo, czyli jak z własnej winy stracić odszkodowanie!

Doszło do szkody. Samochód był ubezpieczony, więc kierowca udaje się do ubezpieczyciela, a tam otrzymuje… odmowę wypłaty odszkodowania ze względu na rażące niedbalstwo! Co to takiego jest? Jakie zachowania traktowane są jako rażące niedbalstwo w przypadku ubezpieczenia autocasco? Sprawdź, na co nie możesz sobie pozwolić, jeśli liczysz na odszkodowanie!

Właściciele samochodów mogą wybierać z całej gamy ubezpieczeń. Jednak zawsze muszą kupić OC. O tej polisie więcej przeczytasz, a także znajdziesz ją w korzystnej cenie na https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/. Pamiętaj, że w razie szkody ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty odszkodowania poszkodowanym z polisy sprawcy. Może za to żądać zwrotu kosztów, jeśli na przykład okaże się, że sprawca prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Co to jest rażące niedbalstwo?

Na tak postawione pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Dlaczego? W przepisach prawa nie ma definicji rażącego niedbalstwa. Czy to więc oznacza, że kierowcy muszą zdać się wyłącznie na interpretacje ubezpieczycieli? Niekoniecznie!

Odpowiedź wskazują nam orzeczenia sądów. Z ich wyroków możemy śmiało uznać, że rażące niedbalstwo to bezpodstawne oczekiwanie, że mimo naruszenia zasad i prawa nie dojdzie do powstania szkody. Dodatkowo o rażącym niedbalstwie można także mówić, kiedy dana osoba nie zdaje sobie sprawy, że narusza normy, które najprawdopodobniej spowodują szkodę, a powinna to wiedzieć ze względu na kwalifikacje i uprawnienia. Co to oznacza w praktyce?

O rażącym niedbalstwie w kontekście kierowcy możemy mówić również wtedy, gdy jego zachowanie jest nieprzemyślane, bez jakiejkolwiek uwagi i staranności. Oczywiście celem takiej osoby nie jest wyrządzenie szkody, ale ignorancja praw fizyki czy przepisów drogowych na pewno ją spowoduje bądź sprawi, że stanie się to bardzo prawdopodobne.

Jakie zachowanie można uznać za rażące niedbalstwo?

Zgodnie z przyjętymi wyżej założeniami, że rażące niedbalstwo definiują wyroki sądów, warto się przyjrzeć kilku przykładowym orzeczeniom. Jak myślisz, co to mogą być za zachowania? Zgodnie z orzeczeniem sądu rażącym niedbalstwem jest na przykład zatrzymanie samochodu na nierównym terenie i opuszczenie go bez zaciągnięcia hamulca ręcznego. Oczywiście taki pojazd może się stoczyć i spowodować szkody.

Kolejnym przypadkiem rażącego niedbalstwa jest próba przejechania pod wiaduktem zbyt wysokim pojazdem, którego rozmiary uniemożliwiają wykonanie takiego manewru. Nietrudno zauważyć znaki przed wiaduktem oraz często charakterystyczne zawieszone elementy ostrzegające przed niskim prześwitem. Z drugiej strony kierowca powinien zdawać sobie sprawę z wielkości pojazdu, którym kieruje.

Niestety spotykana na polskich autostradach lub drogach szybkiego ruchu jazda pod prąd zaliczana jest także do rażącego niedbalstwa ze względu na poważne naruszenie przepisów ruchu drogowego. Kierowca powinien potrafić odczytywać znaki pionowe i poziome. Po drugiej o kierunku ruchu na danej jezdni można wnieść po zachowaniu innych kierowców!

Również pozostawienie cennego ładunku w samochodzie bez dozoru można uznać za rażące niedbalstwo. Nie trzeba być psychologiem, że takie zachowanie może przyczynić się do powstania szkody.

O jakim rażącym niedbalstwie można mówić w kontekście autocasco?

Również właściciele samochodów, którzy wykupili ubezpieczenie AC, mogą spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania, jeżeli ich zachowanie zostanie uznane za rażące niedbalstwo. W przypadku autocasco TU wspominają o takich zachowaniach w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Rażące niedbalstwo – kiedy ubezpieczyciel może odmówić Ci odszkodowania?

Jeśli kierowca ubezpieczył pojazd od kradzieży, a jego zachowanie przyczyni się do kradzieży lub powstania szkody, to ubezpieczyciel może nie wypłacić mu odszkodowania. Do takich zachowań należy pozostawienie kluczyków w miejscu dostępnym dla wielu osób, na przykład na stole w kawiarni. Kierowca nie powinien pozostawiać ich także w pojeździe lub ignorować konieczności wymiany zamków po kradzieży kluczyków – wymienia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

W warunkach ubezpieczenia AC wymienione są obowiązki zarówno ubezpieczającego, jak i ubezpieczonego. Bardzo ważnym elementem jest dbanie o kluczyki (powinniśmy zawsze wiedzieć, gdzie są ich wszystkie komplety). Nie możemy także zapominać o systemach antywłamaniowych, które trzeba włączać przy opuszczaniu pojazdu – to warunek otrzymania odszkodowania w przypadku kradzieży pojazdu.

wymiana tablic rejestracyjnych

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 10.0/10 (Głosujących: 2)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo