Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 22 lut, 2021 |

Rząd wprowadza zmiany: zasłanianie ust i nosa tylko maseczkami

Ministerstwo Zdrowia na konferencji prasowej poinformowało o nowych zasadach bezpieczeństwa.

Regulacje wejdą w życie 27 lutego. 24 lutego odnotowano w Polsce 12 146 przypadków zakażenia koronawirusem, to o 5836 więcej niż poprzedniej doby. – Dynamika zaczyna być naprawdę przedmiotem troski. Wzrosty, z którymi mamy do czynienia, stają się naprawdę coraz większe i powoli dynamika zakażeń zaczyna doganiać to, z czym mieliśmy do czynienia na początku drugiej fali, czyli w październiku – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski i dodaje, że wzrost liczby zakażeń wskazuje, że trzecia fala pandemii „rozpędza się”.

Stąd decyzja rządu o przedłużeniu obecnie obowiązujących zasad przynajmniej do 14 marca. Aktualne ograniczenia:

  • Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
  • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
  • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
  • Stoki otwarte.
  • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
  • Siłownie dalej zamknięte.
  • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Dodatkowo, rząd wprowadza, obowiązujący od soboty 27 lutego nakaz zasłaniania ust i nosa maseczkami, które nie będą mogły być zastępowane szalikami, chustami czy przyłbicami. – Przyłbice przede wszystkim zabezpieczają oczy, zabezpieczają górną część twarzy i w tym sensie przyłbice są nadal dopuszczone, ale nie jako element zastępujący maseczkę, tylko ewentualnie jako element, który jest dodatkowy – mówi minister zdrowia.

Krajowa konsultant do spraw epidemiologii, doktor Iwona Paradowska-Stankiewicz wyszczególniła, jakich maseczek najlepiej używać. – Rekomendowane są maseczki chirurgiczne i powyżej, ale dostępne w tej chwili maseczki jednorazowe też są maseczkami, których można używać. Jednak stopniowo, gdybyśmy mogli zamienić je na maseczki chirurgiczne, to będzie to jak najbardziej dobry ruch – tłumaczy doktor Paradowska-Stankiewicz – Kluczowe jest, aby mieć maseczkę, która prawidłowo zasłania twarz – dodaje konsultantka.

Rząd w środę poinformował także, że od soboty kwarantanna będzie obowiązkowa dla przyjeżdżających z Czech i Słowacji, z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki oraz tych, którzy przedstawią negatywny wynik testu wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin.

Ministerstwo poinformowało także o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie w ostatnim czasie odnotowano wzrost zakażeń: zamknięte zostaną hotele, kina, teatry, baseny, korty tenisowe, muzea, galerie handlowe i inne obiekty użyteczności publicznej.

Nowe regulacje będą obowiązywać od soboty 27 lutego przynajmniej do 14 marca.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj