T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Marta Mrowińska | wtorek, 3 sie, 2021 |

Sierpniowe wydanie Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej!

Drodzy Czytelnicy! Korzystajcie z uroków lata, odpoczywajcie, łapcie chwile relaksu, kontaktu z przyrodą, spotykajcie się z innymi, cieszcie się każdym dniem. A na wolne popołudnie przy filiżance ulubionej kawy, herbaty lub soku polecamy lekturę najnowszego wydania gazety.

Lato w pełni. Mamy sam środek wakacji. Sezon wyjazdów, czas odpoczynku, beztroski i lenistwa w upalne dni. I choć nie każdy z nas spędza wakacje w tropikach, nad morzem czy na górskich szlakach wierzymy, że tutaj, w Mosinie znajdujecie wystarczająco dużo atrakcji, by odpocząć.

Ciekawe przedsięwzięcie realizuje Mosiński Ośrodek Kultury. To inicjatywa pod nazwą “Twoja i moja kultura”, w ramach której w całej gminie odbywać się będą wydarzenia reżyserowane przez samych mieszkańców. Sztuka w przestrzeni publicznej, wspólne muzykowanie czy salka do nauki gry na perkusji to tylko niektóre z wielu pomysłów. Pierwsze projekty ruszą już w połowie sierpnia, śledźcie zatem uważnie bieżące wydarzenia!

Lato to czas wypoczynku nad wodą – nie musimy chyba zachęcać Was do udania się na pożegowskie glinianki, jezioro Dymaczewskie czy Jarosławieckie. Tym bardziej, że możecie te wyprawy połączyć z aktywnością na rowerze i spotkaniami w gronie najbliższych. Jeszcze w sierpniu zapraszamy na seanse plenerowego kina na gliniankach – taka atrakcja możliwa jest tylko w letnie, ciepłe wieczory, korzystajcie!

Wszystkim spragnionym wypraw polecamy trasy spacerowe po okolicach Budzynia, Pożegowa i wokół miasta. Opracowane i spisane przez p. Wandę Bech, zaprowadzą Was w miejsca, które znacie, a które – być może – odkryjecie na nowo dzięki nieznanym dotąd szczegółom. Zachęcamy także do odwiedzenia okolicznych cmentarzy ewangelickich – z pewnością będzie to cenna lekcja historii i dowód naszej pamięci o tych, którzy żyli kiedyś na tej ziemi.

Skoro mowa o przywoływaniu pamięci o tych, którzy odeszli – polecamy ciąg dalszy wspomnień o Zygmuncie Pniewskim, ponownie złożony z opowieści ludzi, którzy go znali, przyjaźnili się z nim, mieli okazję spotkać na swojej drodze tego niezwykłego człowieka. Takich osób przybywa, co jest ogromnie budujące, a z drugiej strony coraz bardziej inspiruje do zebrania tej historii w jedną całość… Wszystko przed nami! :) W sierpniowym wydaniu wspominamy jeszcze jedną ciekawą postać: Krzysztofa Bobrowskiego, znanego w Puszczykowie organisty i niezwykle utalentowanego zegarmistrza. Przeczytajcie koniecznie!

Jeszcze jeden temat zasługuje na uwagę – choć nie jest typowo wakacyjny, jednak ma ogromne znaczenie dla naszego regionu. Mowa o badaniach prowadzonych przez Geofizykę Toruń, dotyczących poszukiwań ropy i gazu na terenach ochronnych ujęcia wody Mosina-Krajkowo. Przeciwko badaniom protestował poznański Aquanet, którego przedstawiciele wskazywali na negatywny wpływ działalności wibratorów – pojazdów wykorzystywanych do wzbudzania drgań – na ujęcie wody Mosina-Krajkowo. Co z tego wyniknie i jaki będzie finał tych działań? Przeczytajcie!

GMP - wydanie sierpień 2021 - okładka

GMP – wydanie sierpień 2021 – okładka

Napisano przez Marta Mrowińska opublikowano w kategorii Aktualności, Blog

Skomentuj