Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Wiktoria Kalimbet | czwartek, 25 lut, 2021 | komentarze 53

Radni debatowali o smogu i katastrofie klimatycznej. Jakie działania podejmie samorząd?

18 lutego odbyło się posiedzenie gminnej komisji, na której radni dyskutowali na temat smogu i katastrofy klimatycznej. Swoje stanowisko w tych dwóch sprawach przedstawiły władze gminy i województwa.

Smog – przyczyny, skutki, przeciwdziałanie

Posiedzenie zaczęła prezentacja o jakości powietrza w gminie, prowadzona przez przedstawicielkę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu Annę Chlebowską. W tej sprawie głos zabrali także przedstawiciele urzędu marszałkowskiego – Marcin Wachek i Agnieszka Lewicka.

Chlebowska zaprezentowała dane dotyczące źródeł emisji pyłu PM10. Według tych danych głównym powodem zanieczyszczenia powietrza jest emisja z sektora komunalno-bytowego, czyli pochodząca z domowych pieców grzewczych. Ogrzewanie domów starymi urządzeniami, nieodpowiednim paliwem bądź w nieodpowiedni sposób powoduje 44% zanieczyszczeń – wynika z danych Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska.

Wśród radnych pojawiły się także pytania o inne źródła smogu. – Czy do tego stężenia PM10 też ma wpływ liczba pojazdów, które poruszają się po drogach, […] i samolotów, które nad nami latają? – pyta radny Waldemar Wiązek, specjaliści zaprzeczają – największym problemem jest zanieczyszczenie pochodzące z domów. Transport, który jest powszechnie uważany za jedno z głównych źródeł emisji, odpowiada tylko za 14% emisji pyłu PM10.

Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego – Marcin Wachek, przedstawił natomiast dane dotyczące kosztów, jakie ponosi województwo, z powodu zanieczyszczenia powietrza – składają się na nie m.in. koszty leczenia mieszkańców, ich hospitalizacji, absencji w pracy itd. Rocznie smog kosztuje mieszkańców województwa pomiędzy 4 a 8 mln euro.

Agnieszka Lewicka z Urzędu Marszałkowskiego przyznaje, że normy poziomu dopuszczalnego dla pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu są przekraczane od lat. Urzędniczka przedstawiła zakres działań zarządu wojewódzkiego na rzecz poprawy jakości powietrza: przewiduje się prowadzenie edukacji ekologicznej, ochronę i zwiększenie udziału zieleni w przestrzeni publicznej. Celem urzędu jest także ograniczenie emisji komunikacyjnej oraz kontrola przestrzegania uchwał antysmogowych.

Jako cel numer jeden, przedstawiciele województwa wskazują ograniczenie emisji z ogrzewania indywidualnego. Ma w tym pomóc program dofinansowania wymiany pieców, który funkcjonuje także w Mosinie. W 2020 roku na wymianę pieców gmina przeznaczyła 270 tys. złotych, dzięki czemu wymieniono 78 pieców.

W zakresie walki z tzw. kopciuchami, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przewiduje przeprowadzenie szerokiej inwentaryzacji uciążliwych pieców i stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Będzie to zbiór danych o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. Jak tłumaczy Agnieszka Lewicka, dzięki temu dla każdej gminy będzie szacowana liczba kotłów do wymiany.

Kryzys klimatyczny

Na posiedzeniu wystąpił także aktywista Mosińskiego Strajku Klimatycznego – Franciszek Niemczewski. Swoją prezentację poświęcił tematowi smogu w Polsce i gminie oraz globalnemu zjawisku katastrofy klimatycznej. Zdaniem aktywisty, smog jest tylko częścią globalnego problemu: katastrofa klimatyczna to także efekt cieplarniany, pożary lasów, susze czy powodzie.

Franciszek poprosił burmistrza Przemysława Mielocha o przedstawienie swojego stanowiska w tej sprawie. „Katastrofa klimatyczna oznacza według zwolenników tej teorii niepohamowane ocieplenie klimatu. […] Gmina nie podejmuje działań w odpowiedzi na katastrofę klimatyczną („niepohamowany wzrost ocieplenia”), jak i nie edukuje obywateli w tym zakresie” – oświadczył burmistrz w odpowiedzi Franciszkowi.

Przemysław Mieloch odniósł się także do rozwiązania proponowanego przez Billa Gatesa w zakresie walki z ociepleniem klimatu: „Ostatnio Bill Gates wpadł na pomysł wsparcia projektu przyciemniania promieni Słońca przez rozpylania środków chemicznych nad Szwecją, aby zmniejszyć temperaturę na Ziemi. […] Nie będę również promował rozpylania środków chemicznych w powietrzu”.

Zdaniem burmistrza do 2030 roku „nie nastąpi redukcja gazów cieplarnianych, tylko nastąpi przemieszczenie źródeł emisji z państw europejskich i generalnie z Zachodu na Wschód, w szczególny sposób do Chin i Indii”. Według włodarza, wiązałoby się to z „przemieszczeniem miejsc pracy, zamożności mieszkańców, podatków i mocy produkcyjnych z Zachodu na Wschód” – Podejmowanie działań przez gminę dodatkowo wzmagałoby procesy przenoszenia miejsc pracy, zamożności, podatków z Polski na Wschód – podsumowuje w stanowisku burmistrz.

Jeśli chodzi o smog, Przemysław Mieloch zwrócił uwagę na to, że nie należy mylić walki z katastrofą klimatyczną z walką z zanieczyszczeniem powietrza. – Tu gmina podejmuje szereg działań – zapewnia burmistrz.

Inicjatywy mieszkańców

Jednak zdaniem mieszkańców działania gminy w zakresie ochrony środowiska są niewystarczające. Według Jakuba Jasiczaka, dla rozwiązania problemu z wymianą pieców kluczowe jest indywidualne podejście. Zdaniem mieszkańca, warto zapytać każdego właściciela kopciucha, co stoi na przeszkodzie jego wymiany – brak finansów czy wiedzy – i w odpowiedni sposób mu z tym pomóc.

Franciszek Niemczewski przedstawił natomiast szereg działań, które możemy podjąć w kierunku poprawy stanu środowiska, w tym poprawę stanu zieleni w Mosinie. Aktywista przedstawił dane uzyskane z Urzędu Miejskiego – na 244 drzewa wycięte w gminie w 2020 roku, posadzono tylko 50. Aktywista proponuje także zasianie łąk kwietnych i miejskich oraz zakup roślin do miejsc użyteczności publicznej.

Kolejnym pomysłem Niemczewskiego jest założenie Młodzieżowej Rady Doradczej ds. Klimatu i Ochrony Środowiska oraz przeprowadzenie panelu obywatelskiego na temat smogu w gminie Mosina.

„Gmina Mosina Bez Smogu”

Radni i mieszkańcy wspólnie zainicjowali także rozwiązania, które miałyby być podjęte w ramach programu „Gmina Mosina Bez Smogu”. – Trzeba już przestać rozmawiać i zacząć działać. Mamy ambitny, ale uważam, realistyczny cel – wymienić 20% kopciuchów do listopada tego roku – mówi Jakub Jasiczak – pomysłodawca projektu. Za rok liczba kopciuchów ma być zmniejszona o połowę.

– Nic mnie nie wkurza bardziej, niż ulotki w skrzynce – mówi Jasiczak i tłumaczy, że walka ze smogiem musi być projektem spersonalizowanym, a nie masowym. Inicjator projektu opowiada, że działania nie mają być oparte na przymusie i represjach. Pomysłodawcy chcą się dowiedzieć od każdego właściciela, co stoi na przeszkodzie do wymiany pieca. – Ma to być pomoc ze strony Gminy dopasowanej do konkretnej sytuacji kopcącego domu – podsumował Jakub.

Inicjatorzy zapewniają, że o szczegółach projektu będą informować w najbliższym czasie.

Napisano przez Wiktoria Kalimbet opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , ,

Wasze komentarze (53)

 • Kazimierz
  czwartek, 25 lut, 2021, 19:47:31 |

  Chcę złożyć na ręce pana burmistrza wyrazy mojej głębokiej wdzięczności za to, że gmina nie będzie promować rozpylania środków chemicznych w powietrzu. Cóż za wielkoduszność. Brak mi słów po prostu.

  • Gość
   piątek, 26 lut, 2021, 8:42:51 |

   To dopiero gmina.
   Franciszek Niemczewski lat 16 mądrzejszy od burmistrza.

 • Bolo
  czwartek, 25 lut, 2021, 20:14:26 |

  Dalej burmistrzowskie bujanie w obłokach.
  Na wymianę 78 pieców wydano 270 tys.złotych,a na nierealną spółkę 4 miliony!

 • gość
  czwartek, 25 lut, 2021, 20:27:39 |

  Ależ ten burmistrz dba o naszą zamożność, podatki dla gminy i ogólny dobrobyt. Będzie negował katastrofę klimatyczną, bo inaczej przesuniemy się na wschód.
  No gratulacje panie pajac.

 • Gość
  czwartek, 25 lut, 2021, 20:47:59 |

  Jak się mają działania gminy w temacie ochrony i zwiększenie udziału zieleni w przestrzeni publicznej? Gdzie nasadzenia w miejsce wycinek?!!! Gdzie ta zielona gmina, bo na pewno nie tutaj. Ale cóż, przecież Mieloch nienawidzi wszystkiego co naturalnie zielone i oczyszcza powietrze w zamian lubuje się w betonie, a co, kto mu zabroni?….. Samochody stojące w korkach, przez brak obwodnic i przez szalony rozrost osiedli mimo braku objazdów, wcale nie zwiększa zanieczyszczeń, więc dobudować i powiedzieć nam żebysmy jeździli rowerami.

 • mp4
  czwartek, 25 lut, 2021, 20:50:11 |

  Zamożność, podatki i dobrobyt przesuną się na wschód i to daleki. Cyrk i bigoteria, pełną gębą.

  • Gość
   piątek, 26 lut, 2021, 13:22:34 |

   Bigoteria? Chyba nie bardzo znacz znaczenie tego słowa…

 • Gość
  czwartek, 25 lut, 2021, 21:01:28 |

  Doradca Burmistrza radny Wiązek na temat inwestycji. Jaka inwestycja tym razem???

 • mp4
  czwartek, 25 lut, 2021, 21:15:48 |

  wychodek dla wiewiórek i borsuków

  • Borsuk z lasu w Pecnach
   czwartek, 25 lut, 2021, 21:56:43 |

   To nie jest śmieszne panie mp4. Radny Żwirek i burmistrz to wspaniali ludzie. Dzięki nim mamy bieżącą czystą wodę w lesie. Wcześniej ja i moja rodzina borsucza piliśmy wodę z kanału co płynie niedaleko i wszyscy mieliśmy bolesne biegunki. Teraz jesteśmy w raju. Czekamy jeszcze na kanalizę w lesie. Pozdrawiam Wasz Borsuk

   • Wiewiór
    piątek, 26 lut, 2021, 0:09:03 |

    Wiewiórki protestują, jest wodociąg, jest tłuczeń, a gdzie jest światłowód się pytam? Borsuki mają dekoder to ich nie dotyczy ale my mamy większe ambicje. Vloga choćby obejrzeć jakiegoś a nie tylko te drzewa, szyszki i hydranty.

 • kajka
  czwartek, 25 lut, 2021, 21:38:01 |

  Zastanawiam się, co takiego Mielochowi zrobiła przyroda, że tak jej nienawidzi. Najchętniej to by wyciął wszystko w pień i zalał betonem.
  Niesamowicie śmieszy fakt, że ta betonowa dziura reklamowana jest jako zielona gmina i to podobno atrakcyjna turystycznie. Kpina. Mieloch, Waldemary i w ogóle niemal wszyscy radni – do wylotu.

 • Aga
  czwartek, 25 lut, 2021, 22:15:56 |

  Jak długo jeszcze mieszkańcy gminy będą się męczyć z tym pseudo burmistrzem ?

 • orient
  czwartek, 25 lut, 2021, 22:50:33 |

  Widać, że młodzież ma więcej rozumu w głowie niż nasz burmistrz. Działajcie dalej, na pewno będą przeszkody, nie zważajcie na nie i róbcie swoje.

 • Gefir
  czwartek, 25 lut, 2021, 22:52:34 |

  Mam propozycję. Gmina rezygnuje z basenu. Zaoszczędzone pieniądze na miejską kotłownię. Komin stoi , bocznica jest.Tylko nowoczesne piece i elektrofiltry w kotłowni (może mała turbina ) i Mosina ma czyste powietrze…

  • Gość
   czwartek, 25 lut, 2021, 23:00:47 |

   Pomysł ambitny tylko jak to ciepło rozprowadzić potem do domów? Rurami? Jeszcze jakby byli ludzie, którzy robią coś więcej niż swoje interesy albo pierdzą w stołki to może warto byłoby się nad tym pochylić. Aaa i jeszcze jedno – ten komin jest krzywy!

   • Gefir
    czwartek, 25 lut, 2021, 23:05:08 |

    Przy dzisiejszych technologiach rozprowadzenie cieplika to najmniejszy problem .Większość ulic jest nieutwardzona należy to wykorzystać

   • Gefir
    czwartek, 25 lut, 2021, 23:14:52 |

    Nie musiałoby tego robić miasto – może jakiś grant z Unii itp. Przecież w gminie są ludzie zatrudnieni ,którzy powinni się tym zająć. Nie tak dawno czytałem wspomnienia o Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929 r Prezydent Poznania Cyryl Ratajski opisuje jak w jedną noc wyremontowano ul. Paderewskiego od Bazaru do Starego Rynku.Zdjęto bruk założono nowe krawężniki i położono nowy bruk i chodniki. W jedną noc ! Prawie sto lat temu. Pan się zastanawia kto rury położy…

    • 1gość
     czwartek, 25 lut, 2021, 23:27:32 |

     Tak tylko zapominasz, że te sto lat temu nie było takich procedur, norm, biurokracji czy rzeszy znudzonych urzędników

 • Gość
  czwartek, 25 lut, 2021, 23:06:25 |

  Mamy teraz idiotyczne pomysły dzieciaka, który terroryzuje mieszkańców swoim tupetem i bezsensownymi tezami.

  • eva
   czwartek, 25 lut, 2021, 23:35:51 |

   Ja mam wielki szacunek dla tego „dzieciaka” za odwagę, wolnomyślicielstwo i kindersztubę.

  • Mieszkaniec
   piątek, 26 lut, 2021, 10:19:53 |

   Jak, gdzie i kiedy ten człowiek Pana terroryzował?

  • orient
   piątek, 26 lut, 2021, 10:31:24 |

   Gość zdanie idealnie by pasowało jako komentarz do artykułu, gdyby zastąpić słowo dzieciak na burmistrz

 • Gość
  czwartek, 25 lut, 2021, 23:09:29 |

  A kiedy Franciszek załatwi z Chińczykami że będą ekologicznie? Stan powietrza nie jest przypisany do tylko gminy. A co z Niemcami i Rosją, czy tam gmina też wymieni piece? Panie Niemczewski przestań Pan chronić frazesy i idź do szkoły.

  • Mieszkaniec
   piątek, 26 lut, 2021, 10:18:41 |

   Po pierwsze – trochę szacunku dla chłopaka, który w przeciwieństwie do Pana zna doskonale problem. Smog jest problemem lokalnym, na który Niemcy, a tym bardziej Chiny mają mały wpływ. Co innego gazy cieplarniane – ale to nie przekłada się bezpośrednio na jakość powietrza jakim oddychamy. To Pan powinien iść do szkoły.

 • antykryst
  czwartek, 25 lut, 2021, 23:38:39 |

  To się nazywa hejt czystej wody, po angielsku HATE. Wstyd. Należy brać przykład z postawy tego młodego człowieka.

  • tylko tu zostawię
   czwartek, 25 lut, 2021, 23:51:16 |

   „Adultyzm – rodzaj dyskryminacji ze względu na wiek. (…) Zachowanie to nie jest poparte żadnymi przesłankami wynikającymi z zachowania dyskryminowanej osoby, a jedynie pewnymi wyobrażeniami osoby dyskryminującej. Tendencja do uogólniania i pewne negatywne doświadczenia z osobami o podobnym wieku, sprawiają, że dana osoba wyznacza domniemane cechy, które miałyby być typowe dla danej kategorii (pewien przedział wiekowy), ignorując różnorodność charakterologiczną.”

 • Jacek
  piątek, 26 lut, 2021, 5:06:10 |

  Będzie w końcu to referendum?

 • Gość
  piątek, 26 lut, 2021, 6:49:57 |

  Proszę nie obrażać młodzieży z tym porównaniem.

 • Pytanie
  piątek, 26 lut, 2021, 9:36:13 |

  A Wiązek to taki mosiński Osrajtek?
  A Mieloch to taki mosiński Sasino-Suski?

  • Gefir
   piątek, 26 lut, 2021, 10:12:25 |

   Wiązek to raczej typowy słup. Zawsze wie z której strony chlebek jest posmarowany.Gdyby zapomniał to szybko zostanie sprowadzony na ziemię…

 • andy
  piątek, 26 lut, 2021, 9:39:43 |

  dopóki będziemy mieć „kapuściane głąby” przy władzy nic się nie zmieni. Mieloch jest zainteresowany jedynie ochroną swojego popierającego go układu. Wiązek zakała gminy, Czesław główny dostawca „spożywki” drobni geszefciarze Cebulski i Waligórski i jeszcze Rychard wszechmocny golący targowisko aż miło. Tylko tacy radni w tej chwili popierają Mielocha. Czy ten człowiek ma honor – jak zakłada białą sukienkę to myśli, że nie obowiązują go standardy moralne. Jaki przykład daje wspólnocie chrześcijańskiej w Mosinie!!!!. Żaden z przybocznych Mielocha nie ma zielonego pojęcia o zarządzaniu gminą. Nikt z tej bandy nie ma pomysłu na ekologię i rozwój Gminy. Patrzą jedynie jak ją dla siebie wydoić. I to dojenie będzie jeszcze trwało prawie 3 lata.

  • Kinga
   piątek, 26 lut, 2021, 12:42:49 |

   Może się skończyć szybciej. Wystarczy, że mieszkańcy licznie wezwmą udział w referendum i zagłosują na tych, na których warto zagłosować.

 • Gefir
  piątek, 26 lut, 2021, 10:15:33 |

  Proszę poszukać mosińskich „pasterzy”
  Ja znalazłem pięciu…
  http://krzysztof.borowiak.pl/TW_1986.pdf

 • O!
  piątek, 26 lut, 2021, 10:37:03 |

  Jakie liczne stadko naszych wielebnych!!!!!
  A niedawno jeden księ.żulek krzyczał, że donosicielstwo to grzech śmiertelny buahahahaha
  Czarna zaraza

 • kajka
  piątek, 26 lut, 2021, 10:39:24 |

  Osoby, które krytykują Franka Niemczewskiego powinny się delikatnie rzecz ujmując zamknąć. Młody chłopak, który ma wiedzę i pojęcie o temacie, ma odwagę zabierać głos i działać, a przyjdą zadufane w sobie dziadersy i powiedzą, że terrorysta. Jasne, niewygodne boli i uwiera, lepiej jak Mieloch udawać, że nie ma tematu i pleść bzdury o wschodach i innych zamożnościach.
  Franku – szacunek za Twoją postawę i zaangażowanie!

 • 5+3
  piątek, 26 lut, 2021, 11:05:26 |

  Taką sobie Mosiniacy wybrali Elytę!!!!!
  To teraz załadujcie ich na taczki i odełać na inną parafię.

 • Anna
  niedziela, 28 lut, 2021, 12:04:51 |

  Centrum Mosiny powinno być całkowicie zamknięte dla ruchu samochodowego,w znacznej mierze poprawiło by to powietrze, że nie wspomnę o hałasie i pyle. Wyjątek to dostawcy towaru do sklepów.

  • Sanguszko
   niedziela, 28 lut, 2021, 13:36:43 |

   Zgadzam się, ale na taki krok trzeba odwagi, o tę obecną władzę bym nie posądzał.

  • Gość
   niedziela, 28 lut, 2021, 16:55:45 |

   To dodaj,gdzie zlokalizować parkingi z dogodnym dojściem do centrum.

   • Gość
    niedziela, 28 lut, 2021, 17:32:45 |

    Trudne zadanie, ale możliwe do wykonania. Niestety trzeba całkowicie zmienić myślenie w narodzie. Do tego trzeba zmienić bezmyślnych radnych i burmistrza, którzy tylko żyją z wiecznych kłótni i skakania sobie do gardeł.
    Tak długo jak urzędnicy i radni sami nie pokażą że da się żyć bez samochodu tak długo będą rozjeżdżane chodniki i trawniki a rynek będzie autostradą każdego poranka.

    • Kvartz
     niedziela, 28 lut, 2021, 20:19:31 |

     Ależ Mosina by miała piękny Rynek gdyby wyłączyć ruch kołowy! Dużo zieleni, deptak, przestrzeń – wow, coś pięknego.

     Ale w co ja wierzę… Już sami mieszkańcy rynku by mnie pewnie rozszarpali za takie wizje. Ale to by było coś – taka oś miasta od starego centrum bo nabrzeża kanału – tylko dla pieszych i rowerów. Takie płuca miasta z zielenią i licznymi knajpkami, kawiarenkami. Wow, pomysł serio super!

     • Pepik
      niedziela, 28 lut, 2021, 21:26:45 |

      Kvartz ten kto publicznie ogłosiłby pierwszy o strefie ograniczonego ruchu na rynku zostałby na nim ukamienowany. Jeszcze trochę wody w kanale musi upłynąć by u nas standardem stało się to co na zachodzie. Musi zmienić się myślenie o 180 stopni. Tylko u nas buduje się ścieżkę rowerową nie po to by zachęcić do jazdy rowerem ale po to by kierowcy mogli gnać 70 w terenie zabudowanym a 120 w niezabudowanym. Do tego miliony znaków. W swoim mieście sie połapiesz ale wjeżdżasz w jakieś nieznane miasto i kiszka. Do tego szpetne reklamy co odciągają wzrok. Też potwierdzam że rynek rano to autostrada. Strach przez pasy przechodzić.

     • JWB
      niedziela, 28 lut, 2021, 21:29:37 |

      To jest świetna myśl @Kvartz. A ludziom, którzy tam mieszkają i/lub są właścicielami nieruchomości warto byłoby uświadomić, że zamknięcie dla ruchu to mniej spalin, mniej hałasu (zdrowie), większe bezpieczeństwo, więcej zieleni, większa atrakcyjność nieruchomości oraz co za tym wszystkich idzie – ich wartość.

   • Gość
    niedziela, 28 lut, 2021, 20:08:45 |

    Łatwiej dla Burmistrza o kanalizę w lesie niż dogodny parking dla mieszkańców.Karygodna klika.

 • Pikaczu
  niedziela, 28 lut, 2021, 17:08:21 |

  @Anna – radykalna postawa, nie neguję ale też nie jestem gorącym zwolennikiem. Podobnie jak Ty podzielam zdanie że aut jest za dużo. Wbrew niektórym głosom uważam że wcale nie Tiry są problemem tylko właśnie osobówki. Jesteśmy sypialnia Poznania, oraz tranzytem z powiatu kościańskiego do Poznania. Wcale otwarcie S5 nie poprawiła sytuacji. Uważam że sami mieszkańcy też są winni. Kto z was chociaż podjął próbę ograniczenia poruszania się autem? Wiele spraw w centrum można Załatwić pieszo a w promieniu 4 km rowerem. Znam kogoś co dojeżdża 700 metrów do pracy samochodem. nie jest on niepełnosprawny. Spójrzcie państwo jak zastawione są chodniki. Przejść się nie da. Sprawa jest skomplikowana i radykalizm nie jest dobry, ale uzależnienie od samochodu jest jeszcze gorsze.

 • Antek
  niedziela, 28 lut, 2021, 17:33:08 |

  Takie parkingi już są, obecnie puste. Rondo Budzyń, cmentarz, Mok, okolice Śremskiej, Dworcowej, gdzie powstaje węzeł przesiadkowy z nowym parkingiem. Spacerek 2 minuty do domu nikogo nie zbawi

  • Antek
   niedziela, 28 lut, 2021, 17:45:13 |

   Jest to odpowiedź odnośnie wypowiedzi Anny i Gościa.

 • Obiektywny
  niedziela, 28 lut, 2021, 21:42:54 |

  A może by tak ktoś zainteresował się trucicielem Luveną z Lubonia ?

 • Pytanie
  wtorek, 9 mar, 2021, 10:50:18 |

  Dlaczego mamy interesować się Luveną w Luboniu mając Pozbet w Mosinie?

 • C.d.
  wtorek, 9 mar, 2021, 10:55:20 |

  Dlaczego Puszczykowo przy znacznie mniejszym budżecie dopłaciło do wymiany ok. 400 kopciuchów, a bogatsza Mosina do wymiany 78?

  • Jacek
   wtorek, 9 mar, 2021, 11:15:57 |

   Bogatsi mieszkańcy?

   • Odpowiedź
    niedziela, 21 mar, 2021, 12:09:08 |

    Bogactwo mieszkańców nijak nie przekłada się na budżet gminy. Natomiast świadomość szkodliwości smogu włodarza oraz radnych przekłada się na inwestowanie z budżetu.

Skomentuj