Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Wiktoria Kalimbet | piątek, 12 mar, 2021 | komentarzy 10

Spółka basenowa przestanie istnieć

Około 300 tysięcy złotych rocznie kosztuje utrzymanie „Parku Strzelnica” – spółki, która miałaby wybudować basen w Mosinie i w przyszłości nim zarządzać. – W perspektywie najbliższych lat nie widzimy możliwości realizacji inwestycji. Nie stać nas na basen w tej chwili – mówią radni.

W czwartek 4 marca odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w sprawie spółki „Park Strzelnica”. Radni klubu „Odnowa” zostały złożone dwa projekty uchwał: pierwszy dotyczy obniżenia kapitału zakładowego spółki, drugi – połączenia jej z Zakładem Usług Komunalnych.

W dniu sesji do przewodniczącej RM Małgorzaty Kaptur wpłynął mail od członka rady nadzorczej spółki Adama Wdowickiego. Wdowicki wyraził wątpliwości co do prawomocności zwołania obrad. Wątpliwości rozwiał jednak radca prawny, obsługujący radę miejską.

Również w dniu sesji radni otrzymali biznes-plan oraz studium wykonalności projektu budowy basenu. Przypomniał o tym podczas dyskusji o obniżeniu kapitału „Parku Strzelnica” Burmistrz Przemysław Mieloch. – Dzisiaj Państwu przesłaliśmy studium wykonalności wraz z wszelkimi dokumentami, które dotyczą finansowania pływalni. 

Radni nie byli jednak zainteresowani dyskusją na temat przesłanych im kilka godzin przed sesją dokumentów. – To, że otrzymaliśmy [biznes-plan i studium wykonalności – red.] w dniu, kiedy odbywa się sesja, praktycznie uniemożliwiło gruntowne zapoznanie się z materiałem – mówi przewodnicząca Małgorzata Kaptur i dodaje, że jako radni oczekiwali na te materiały zdecydowanie wcześniej.

Zdaniem radnego Andrzeja Raźnego, wysłanie tych materiałów w takim terminie jest „celowym dezorganizowaniem pracy” Rady Miejskiej. – Mamy tak ważne decyzję przed sobą, tak ważne konsekwencje finansowe, a my […] zajmujemy się tematami pobieżnie – bo tylko tak możemy to zrobić. Jakie będziemy mogli wnioski z tego wysnuć? – pyta Raźny.

W sprawie studium wykonalności głos zabrał prezes „Parku Strzelnica” Włodzimierz Koralewski. Przyznaje, że radni dostali go zbyt późno. – Ja to zrobiłem jak tylko można było najwcześniej – zapewnia Koralewski. – Dzisiaj w nocy dostałem [studium] w wersji elektronicznej i dzisiaj o 6 rozesłałem osobom zainteresowanym – dodaje prezes spółki.

Radni są przeciwko budowie basenu?

Projekty uchwał o obniżeniu kapitału zakładowego oraz połączeniu spółki basenowej ze spółką komunalną ZUK radni klubu „Odnowa”. Ich zdaniem budowanie basenu na ten moment nie jest celowe i zasadne. Radni jednak podkreślają, że nie kwestionują budowy basenu. – Musimy przeczekać rok-dwa i poszukiwać środków bezzwrotnych – tłumaczy radny „Odnowy” Dominik Michalak.

Według biznes-planu, przedstawionego radnym w dniu sesji, nakłady inwestycyjne brutto mają wynieść ponad 26 mln złotych. Radni jednak zwracają uwagę na to, że nie jest to ostateczna kwota: początkowo koszt budowy basenu nie miał przekroczyć 9,5 mln złotych brutto, dzisiaj jest to kwota prawie trzy razy większa.

Pierwotnie planowano finansowanie inwestycji poprzez emisję obligacji przychodowych, jednak ze względu na epidemię, taka formuła finansowania okazała się niemożliwa. Próby pozyskania przez spółkę środków na budowę pływalni również okazały się nieskuteczne. W listopadzie zeszłego roku prezes spółki Włodzimierz Koralewski przyznał, że banki odmówiły im nawet rozmowy o kredytach. Bardziej szczegółowo pisaliśmy o tym wcześniej.

Jedynym aktualnie możliwym rozwiązaniem jest finansowanie inwestycji w ramach funduszu Jessica 2. Według biznes-planu wartość pożyczki ze środków Jessica ma wynieść 18 189 289,58 złotych, będzie ona wypłacana gminie w transzach w latach 2021-2023. Reszta inwestycji ma zostać sfinansowana z budżetu gminy. Z planu finansowego projektu wynika, że w ramach pożyczki Jessica gmina przez kolejne 18 lat musiałaby spłacać ponad 1 mln złotych kredytu plus do 45 tys. zł odsetek.

Do tej kwoty dochodzą także koszty utrzymania spółki, które rocznie, jak szacują radni „Odnowy”, wynoszą do 300 tys. złotych. Na tę kwotę składają się wynagrodzenie prezesa spółki oraz rady nadzorczej. – Gmina już jest zadłużona na 43 miliony złotych – komentuje radny Dominik Michalak. – Uważamy, że generowanie kosztów w wysokości 250-300 tys. złotych rocznie jest w tym momencie nieuzasadnione, gdyż nie mamy zapewnionego pełnego finansowania inwestycji. Na ten moment, uważamy, że nie jest celowe i zasadne budowanie basenu – mówi Michalak.

Radny Łukasz Kasprowicz natomiast był przeciwnikiem budowy basenu od samego początku – według niego w gminie są bardziej priorytetowe zadania. – Ludzie nie mają dróg, nie mają chodników, piją wodę z ziemi, bo nie ma wodociągów, kanalizacji. Oczywiście kanalizacja jest – ona idzie w las, i wodociągi idą w las – nie do mieszkańców – komentuje Kasprowicz, nawiązując do sprawy inwestycji w Pecnej.

Likwidacja spółki

Radni klubu „Odnowa” inicjowali dwie uchwały: pierwsza dotyczy zmniejszenia kapitału zakładowego spółki z 3,7 milionów do 740 tys. złotych. – Chcemy zmniejszyć kapitał, żeby zasilić budżet Gminy na blisko 3 miliony – tłumaczy radny Michalak. – Gmina i tak musi w tym roku wyemitować obligacje na ponad 12 milionów by zbilansować budżet – dodaje.

Zmniejszenie kapitału zakładowego „Parku Strzelnica” ma być pierwszym etapem ku jej likwidacji. Drugim jest połączenie spółki z Zakładem Usług Komunalnych. – Mamy informacje o Parku Strzelnica – ile nas to kosztuje – mówi radna Agnieszka Gorzyńska. – A ile nas będzie kosztowało, jeśli dojdzie do jego połączenia z ZUKiem? – pyta radna. Takich informacji nikt z reszty obradujących nie posiadał.

Dalsze losy zarządu spółki basenowej zależą m.in. od zapisów umowy zawartej pomiędzy prezesem a gminą.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały w sprawie „wyrażenia zgody na podjęcie czynności zamierzających do połączenia spółek…” opowiedziało się 20 radnych, Agnieszka Gorzyńska wstrzymała się od głosu.

Wyniki głosowania

Wasze komentarze (10)

 • Postronny
  piątek, 12 mar, 2021, 19:06:37 |

  Lepiej późno niż wcale z tą decyzją. Basen to fajna sprawa, ale w mieście już rozwiniętym. Tymczasem Mosina ma mnóstwo podstawowej roboty do zrobienia. Byle tylko pieniądze nie były marnotrawione na prywatne przedsięwzięcia.

 • Dymaczewo
  piątek, 12 mar, 2021, 21:05:47 |

  Marnotrawstwo pieniędzy na utrzymanie wirtualnego basenu! Wolę obwodnicę niż basen! Nie chcę utrzymywać wirtualnej spółki darmozjadów od basenu!!! Panie Mieloch daj Pan spokój!!! Już dość wyrzucania w ,,błoto” ciężko zarobionych pieniędzy przez podatników gminy!!!

  • orient
   piątek, 12 mar, 2021, 21:27:16 |

   @Dymaczewo obwodnicy też nie będzie, to już potwierdzone bo nie zgodził się na to Aquanet przez którego teren wodonośny miała mieć przebieg. Wygląda na to, że kosz obietnic Przemysława Mieloch jest już pusty. A pustego nawet Salomon nie naleje.

   • orient
    piątek, 12 mar, 2021, 21:27:54 |

    * z pustego

   • Centrum
    poniedziałek, 15 mar, 2021, 13:26:16 |

    To trzeba wytyczyć trasę alternatywną i to jak najszybciej !!!

 • Jarosław Olejniczak
  piątek, 12 mar, 2021, 21:08:47 |

  Spółka basenowa to jest oraz była taka sama lipa jak wymówka byłego prezesa Zakładu Usług Komunalnych w Mosina, że z obecnym Burmistrzem Panem P. Mielochem nie mógł złapać wspólnego języka. Twierdzenie, że mieli różne wizje rozwoju Zakładu Usługi Komunalnych to mniej-więcej tak jak podany obiad na tacy tylko udawanie, że taca jest pusta. Muszę przyznać, że ładnie w konia walili mieszkańców. Warto zauważyć, że pozostały kapitał (jeśli tak można opisać) który będzie przeniesiony do ZUKu i co dalej? Załóżmy taką sytuację, że zarząd ZUK stwierdzi, że się nie zgadza na przejęcie spółki Park Strzelnica? Co zrobi Burmistrz jako osoba, która jest nadzorca właścicielskim? Weźmy inną sytuację. Wspomniany ZUK przeznaczy pozostały kapitał po spółce basenowej na obsługę zupełnie innych zadań? naprzykład bez wiedzy radnych.( ZAZNACZAM, ŻE TO SĄ JEDYNIE MOJE PRZEMYŚLENIA NA PODSTAWIE CIĄGU ZDARZEŃ JAKIE DOŚWIADCZYŁEM).

 • Gość
  sobota, 13 mar, 2021, 7:13:24 |

  Wreszcie zmądrzeli BASEN zadbać o całe miasto bo bałagan, błoto i dziury wstyd ze jestem mieszkańcem takiej niegospodarnej gminy.Park strzelnica to szosa zamiast chodnika a na placu gdzie miał byc basen zrobic porzadek i plac zabaw z ławkami oby wjazd do miasta był sludny.Prosty człowiek byłby lepszym projektantem, czekamy na bieg wydarzeń i na lepsze jutro.

 • Jacek
  niedziela, 14 mar, 2021, 9:13:33 |

  Czas już chyba robić referendum.

 • Gość
  poniedziałek, 15 mar, 2021, 11:00:20 |

  Ale co sobie „zarobili” to ich..no a teraz pewnikiem odprawy.Cisną mi się na usta niecenzuralne słowa..

 • adam
  poniedziałek, 15 mar, 2021, 13:42:44 |

  No właśnie .Co sobie zarobili. Kto odpowie za takie rozdawnictwo.Skandal

Skomentuj