Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | piątek, 26 lis, 2021 | 1 Komentarz

Stacja ładowania samochodów elektrycznych — na co zwrócić uwagę?

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, więc coraz więcej właścicieli samochodów elektrycznych zastanawia się nad zakupem własnej stacji ładowania.

Zalety domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne umożliwiają ładowanie samochodu w domu, co jest wygodniejsze w porównaniu z tankowaniem konwencjonalnych samochodów. Samochód można po prostu podłączyć do gniazdka jak smartfon, ale takie ładowanie zajmuje kilkanaście godzin. Stacja ładowania pomoże znacznie przyspieszyć ten proces. Jest to też bezpieczniejsze rozwiązanie niż ładowanie z gniazdka, ponieważ każdy wallbox jest odpowiednio zabezpieczony. Montaż wallboxa zwiększa też wartość danego budynku, więc jest to dobra inwestycja.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Najważniejsze czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę:

1. Moc dostępna i moc stacji

Samochody elektryczne ładowane są prądem zmiennym (AC) lub prądem stałym (DC). Moc AC waha się pomiędzy 3,7 kW a 7,4 kW; moc DC zaczyna się od 22 KW i producenci starają się wprowadzić ładowarki o jak największej mocy. W przypadku domowej stacji najlepiej sprawdzą się wallboxy AC, ponieważ zbyt duża moc może przyczynić się do przeciążenia sieci.

Bardzo ważna jest moc stacji, która przekłada się na szybkość ładowania pojazdu. Moc stacji musi odpowiadać mocy ładowarki w wyposażeniu auta. Nie przyspieszysz ładowania auta, jeśli kupisz stację, której moc jest większa od mocy wbudowanej ładowarki w samochód. Wallbox na zdjęciu powyżej ma moc 3,7 kW, czyli będzie pasować do samochodu 3,7 KW.

2. Wtyczka

Samochód elektryczny może mieć gniazdo typu 1 lub typu 2. Stacje typu 2 są najbardziej uniwersalne, ponieważ można podłączyć do nich auta z gniazdem typu 1 i 2, ale auto typu 1 będzie wymagało zakupu specjalnej przejściówki lub specjalnego kabla.

3. Parametry wallboxa — rodzaj, długość kabla

Stacje mogą być z fabrycznym gniazdem lub kablem. Stacje wyposażone w gniazdo umożliwiają ładowanie dowolnego auta, wystarczy odpowiedni kabel. Stacje z fabrycznym kablem pasują wyłącznie do samochodów z konkretnym rodzajem wtyczki.

Długość kabla, który będzie podłączony do samochodu ma praktyczne znaczenie. Maksymalna dopuszczalna długość wynosi 5 metrów. Spotykane też są krótsze kable (3-metrowe), ale one mogą wymagać na specjalne ustawienie pojazdu względem stacji.

4. Funkcje dodatkowe

Zwróć uwagę na dodatkowe funkcje produktu, jeśli masz na to budżet. Może to być autoryzacja za pomocą karty RFiD, możliwość podłączenia stacji do Wi-Fi. Bardzo przydatna jest funkcja umożliwiająca podłączenie do dedykowanej platformy, dzięki czemu można zarządzać stacją za pomocą telefonu, np. udostępniać stację innym kierowcom, być na bieżąco z kosztami i czasem ładowania.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę, jaki samochód elektryczny już masz lub masz zamiar kupić. Tak jak nie można wlewać oleju napędowego do auta z silnikiem benzynowym, tak samo pewne ładowarki nie będą kompatybilne z niektórymi elektrykami.

Jak zamontować stację ładowania w domu?

Jeśli już wybrałeś/aś stację ładowania, przyszedł czas na jej montaż. Jeśli nie masz odpowiednich uprawnień SEP, powierz zadanie elektrykowi. Montaż stacji ładowania nie jest dla amatora; wymagane są kwalifikacje i doświadczenie.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • zbyszek
    poniedziałek, 6 cze, 2022, 11:02:58 |

    czy wspomniana karta RFID jest częścią jakiegoś większego systemu tego typu, opisanego tu https://www.masterid.pl/systemy-rfid/ czy jak to działa ? Mając taką kartę trzeba ją włączyć w czyjś system i czy bez takiej karty da się naładować baterię ?

Skomentuj