Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Weronika Zwierzchowska | piątek, 2 kwi, 2021 | komentarzy 31

Walka z pandemią to dla szpitali ogromne wyzwanie. Trudna sytuacja w Puszczykowie i Ludwikowie

Szpital w Ludwikowie, przed trzecią falą pandemii, prowadził rehabilitację dla ozdrowieńców. Obecnie jest placówką covidową, do której kierowani są pacjenci w stanie średnim ze Szpitala przy ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu. Puszczykowski oddział obserwacyjno-zakaźny dysponuje 96 łóżkami dla pacjentów z wirusem covid, w tym 4 łóżkami intensywnej terapii – obecnie zajętych jest 85% miejsc.

Szpital w Ludwikowie: „Jeśli sytuacja ulegnie poprawie, powrócimy do rehabilitacji pacjentów pocovidowych

– W Ludwikowie nie prowadzimy intensywnej terapii. Szpital nie dysponuje też izbą przyjęć dla pacjentów z Covid-19, tylko są oni przekierowywani transportem medycznym. Posiadamy 55 łóżek covidowych oraz zapewniamy tlenoterapię o wysokich przepływach – mówi dr n. med. Maciej Bryl, zastępca do spraw lecznictwa Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

Zmiana funkcjonowania szpitala to reakcja na trzecią falę pandemii. – Jeśli sytuacja ulegnie poprawie, powrócimy do rehabilitacji pacjentów pocovidowych. Wówczas zrezygnujemy z części miejsc zarezerwowanych dla pacjentów z koronawirusem i będziemy przyjmować osoby, które jako ozdrowieńcy są bezpieczne, w tym samym budynku, co pacjenci z covid – dodaje dr n. med. Maciej Bryl.

Rehabilitacja pacjentów w szpitalu w Ludwikowie polega na ogólnym usprawnianiu i mobilizacji ruchowej oraz dalszej tlenoterapii. – Najczęściej po 10 lub 14 dniach choroby dochodzi do zaprzestania namnażania się wirusa i przestaje być on zakaźny, jednak objawy lub ogniska zapalne nadal nie ustępują. Niekiedy pacjenci wymagają dłuższej terapii tlenem, przez co ich zdolność do poruszania się jest ograniczona i dochodzi do problemów w układzie ruchu – tłumaczy lekarz.

Szpital w Ludwikowie (Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Gruźlicy i Chorób Płuc im. St. Staszica)

Szpital w Ludwikowie (Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Gruźlicy i Chorób Płuc im. St. Staszica)

Szpital w Puszczykowie: ” Wciąż musimy prosić o wsparcie, bo walka z pandemią to dla Szpitala ogromne wyzwanie

Pomoc Starostwa Powiatowego dla Szpitala w Puszczykowie

23 samorządy Metropolii Poznań 10 listopada 2020 przyjęły uchwałę o woli przekazania pieniędzy szpitalom. Na przełomie roku nastąpiło ustalenie potrzeb placówek medycznych oraz określenie formalnych rozwiązań, które umożliwiają skierowanie środków na ten właśnie cel. Pieniądze pochodzą ze środków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację programów zdrowotnych. Szpitale uzyskają fundusze na sprzęt medyczny, w tym aparaty RTG., USG i EKG, łóżka szpitalne i materace, wózki do przewożenia chorych, dźwig szpitalny obszaru COVID, kardiomonitory czy defibrylator. Pieniądze trafią do placówek samorządowych, m.in. Szpital w Puszczykowie im. Prof. S. T. Dąbrowskiego ma otrzymać 3 mln złotych. (źródło: Urząd Miasta Luboń)

– Mimo otrzymanej pomocy finansowej i materialnej wciąż musimy prosić o wsparcie, bo walka z pandemią to dla Szpitala ogromne wyzwanie. Bardzo zwiększyły się w porównaniu z ubiegłymi latami koszty zakupów wszelkich środków ochrony osobistej, środków dezynfekcyjnych, sprzętu jednorazowego – to są ilości, z jakimi dotąd nie mieliśmy nigdy do czynienia. W imieniu pacjentów, którzy w czasie pandemii są pozbawieni możliwości spotkania się z rodzinami, proszę o wygodne, małe butelki z wodą czy też środki higieny osobistej i kosmetyki, które zawsze będą im bardzo potrzebne – mówi Marzena Rutowska-Kalisz, rzeczniczka prasowa Szpitala w Puszczykowie.

Szpital w Puszczykowie

Szpital w Puszczykowie (Szpital w Puszczykowie im. Prof. S. T. Dąbrowskiego S.A.)

Apel medyków

Apelem lekarzy jest stosowanie się do obostrzeń, ponieważ brakuje łóżek w Wielkopolsce, a pacjenci coraz gorzej przechodzą zakażenie. – Należy pamiętać, że nosząc maski, stosując dezynfekcję i zachowując dystans, zapobiegamy nie tylko własnej infekcji, ale potencjalnym zarażeniu innych osób. Nie chodzi tu o sianie paniki, ale zależy mi, żeby racjonalnie strać się zapobiegać rozprzestrzenianiu wirusa i dbać o ludzką odpowiedzialność i solidarność społeczną – apel dr n. med. Maciej Bryl.

covid-19 Szpital w Puszczykowie i Szpital w Ludwikowie

Szpital w Puszczykowie i w Ludwikowie prowadzi oddział dla pacjentów chorych na Covid-19

Wasze komentarze (31)

 • orient
  piątek, 2 kwi, 2021, 12:29:31 |

  Jak to? Przecież tylu twierdzi, że nie ma wirusa, tylko światowe rządy chcą naszego zniewolenia…
  P.s Czapki z głów (te foliowe również) dla autorki artykułu!

 • Gość
  piątek, 2 kwi, 2021, 15:47:19 |

  Po tej olbrzymiej fali zachorowań rehabilitacja pacjentów pocovidowych jest i będzie bardzo potrzebna.

 • ok
  piątek, 2 kwi, 2021, 17:32:50 |

  Przychodnia Optima Przemyśl dr Bodnar poleca Amantadynę(Viregyt-k) w leczeniu covid-19. Jest to lek przeciw wirusowy od 30 lat dostępny na rynku.

  • Gość
   piątek, 2 kwi, 2021, 18:36:42 |

   Statystycznie bardziej pomaga na Covid-19 woda święcona,dostępna od lat na rynku.

 • Gość
  piątek, 2 kwi, 2021, 19:56:49 |

  Jaka pandemia? Mosiński fitness klub, parking pęka w szwach, ludzie bez maseczek a po drugiej stronie karetka przyjechała do chorego na Covid. I na co ta ciężka praca ratowników – komplety brak szacunku dla tych ludzi. Właściwie mogę iść na parking i zbierać autografy bo niby siłownie tylko dla członków kadry olimpijskiej…

  • Selekcja naturalna?
   piątek, 2 kwi, 2021, 20:14:00 |

   Ludzie są ślepi albo zaślepieni jakimś dziwnym wymysłem, że pandemia to wymysł mediów i polityków. Powielają bzdury, których jest teraz pełno, biorąc je za pewnik. Wstyd mi, że jestem polakiem, a ludzie, którzy wydawali mi się inteligentni zachowują się jak debile. Przez to mamy to co mamy. Ludzie przez to walczą o życie w szpitalach. Moim zadaniem za takie szerzenie dezinformacji przez powinna być dla tych ludzi kata więzienia.

   • wiórecki
    piątek, 2 kwi, 2021, 21:16:04 |

    Tak, tak działa selekcja naturalna. Przeżywają odporni akurat na ten typ wirusa, bakterii czy innego paskuda. Na tysiące innych zarazków jesteśmy już nieczuli, bo w trakcie ewolucji nauczyliśmy się żyć z nimi w symbiozie. Zresztą to działa w obie strony. Ten covid też chce żyć i dlatego natura sama dała mu możliwość tworzenia mutacji. I tak w kółko Macieju. Walka trwa nieustannie. Faktem pozostaje jednako, że tak przy okazji po naszej ludzkiej stronie umiera straszna ilość zwyczajnych głupców, nieprzemakalnych, odpornych na wiedzę. Że jest ich aż tak dużo? Bo głupców mamy pod dostatkiem. Kiedyś Lis (którego nie cierpię) powiedział publicznie, że nasz Naród nie jest głupi, jest bardzo głupi. I akurat z tym się z nim zgadzam.
    Ale prywatnie uważam, że nie można kijem naganiać do szczepienia. Niech działa natura – będziemy w swej masie mądrzejsi. I tym subtelnym życzeniem kończę. Alleluja i do przodu!

    • karp
     sobota, 3 kwi, 2021, 10:58:14 |

     Jednak trochę mądrych zmarło w transporcie, w trakcie oczekiwania na parkingach pod szpitalami i od teleporad.Moim zdaniem porady przez telefon są przyczyną podobnej liczby zgonów jak covid.Jedni przedstawiciele służby zdrowia się narażają, a inni od roku siedzą w zamkniętych przychodniach i czekają na przelewy z NFZ za wysłanie ludzi na tamten świat za pomocą telefonu.

    • Gość
     sobota, 3 kwi, 2021, 13:03:01 |

     Z tą selekcją naturalną Wióreckiego to typowy strzał w płot.

     • wiórecki
      sobota, 3 kwi, 2021, 19:52:38 |

      Szanowny Gościu.
      Załóżmy na chwilę i na potrzeby tego postu że uruchomiłeś myślenie.
      Zatem wiesz, że selekcja naturalna, czyli dobór naturalny nie jest żadnego wióreckiego tylko, jak już, przesławnego Darwina. Co zaś do strzału w płot; jest Ci zapewne wiadomo, że człowiek wprawdzie strzela ale Pan Bóg kule nosi – i On wie kogo czy w co ma trafić. Uważaj na siebie i życzę aby początkowe założenie stało się faktem nieustającym.

 • JWB
  piątek, 2 kwi, 2021, 20:18:33 |

  „Nie chodzi tu o sianie paniki, ale zależy mi, żeby racjonalnie strać się zapobiegać rozprzestrzenianiu wirusa i dbać o ludzką odpowiedzialność i solidarność społeczną – apel dr n. med. Maciej Bryl.”

  Święte słowa Panie Macieju!

 • zniesmaczony
  sobota, 3 kwi, 2021, 10:15:50 |

  Po tym jak te zwierzęta z SOR-u w Puszczykowie traktują pacjentów ktoś ma jeszcze tupet prosić o jakiekolwiek wsparcie? To chyba jakiś żart w przypadku tej umieralni.

 • Mosinianin
  sobota, 3 kwi, 2021, 11:03:20 |

  Zniesmaczony, dobrze to ująłeś, niestety ktoś kto soru tam nie zaliczył może nie wiedzieć o co chodzi. Większość ludzi uważa że lekarze są po to by leczyć i pomagać, niestety przysięgę Hipokratesa często zastępuję przysięga hipokryty. Oczywiście są lekarze i pielęgniarki z powołania, ale odnoszę wrażenie że to gatunek zagrożony wymarciem.

  • Jacek
   sobota, 3 kwi, 2021, 11:52:24 |

   Takie rzekome postępowanie lekarzy, jeśli rzeczywiście ma miejsce, jest wynikiem raczej podejścia pacjenta, któremu zawsze się wydaje, że jest pępkiem świata, a lekarz to jego sługa.

   • zniesmaczony
    sobota, 3 kwi, 2021, 16:47:38 |

    Chyba sobie żarty stroisz, byłem pacjentem i przy zawale na SORze spędziłem 8h na tych fajnych krzesełkach, obsługa miała niezły polew ze mnie, w zeszłym tygodniu moich teściów wypchnięto z SORu i to doslownie. Pępkiem świata to póki co jest obsługa SORów a nie pacjenci.

    • Jacek
     sobota, 3 kwi, 2021, 17:44:19 |

     Do zniesmaczony i mieszkaniec: Jak przyszedłeś z takim podejściem to ja się medykom nie dziwię, że cię olali. Pewnie sam miałbym bekę, z takiego cwaniaczka. Gdy byłem na SORZe i to nie jeden raz (trenuje sporty), to nigdy problemów nie było, zawsze sprawnie i fachowo. Podobne odczucia mieli inni pacjenci, a moi znajomi specjalnie jadą tutaj z nagłymi kontuzjami z Poznania, bo wiedzą, że jest lepiej niż tam. Więc zastanów się, może to nie problem z obsługą tylko z tobą.. Jak taki jesteś wymagający to startuj na medycynę i pokaż jak trzeba leczyć zamiast wylewać żale w internecie.

     • zniesmaczony
      sobota, 3 kwi, 2021, 17:56:52 |

      Nie muszę startować na medycynę tak samo jak lekarz nie musi uczyć się elektryki czy informatyki, chyba się trochę w trollowaniu pogubiłeś stary. Nie wiem gdzie i jak z zawałem mogę udawać cwaniaka skoro przywiozło mnie na SOR pogotowie :D Dlatego uważam że pierdzielisz bzdury trollu.

 • Mosinianin
  sobota, 3 kwi, 2021, 13:41:33 |

  Oj Jacek, albo jesteś z branży medycznej (,,zawsze się wydaje”) albo za mało chodziłeś po lekarzach. W przeciwnym razie wiedziałbyś , że jest dokładnie odwrotnie jak napisałeś.

  • Jacek
   sobota, 3 kwi, 2021, 17:47:49 |

   Nie mam nic wspólnego z branżą medyczną, ale jak widzę z czym się obecnie zmagają to nawet jakby cię za karę w piwnicy zamknęli to bym im jeszcze drzwi przytrzymywał.

   • zniesmaczony
    sobota, 3 kwi, 2021, 17:57:50 |

    owszem trollu jesteś z branży :D

 • zniesmaczony
  sobota, 3 kwi, 2021, 17:59:14 |

  I tak na marginesie trollu Sam sobie lajkujesz komentarze? :D hhehehehehehehehehe Troll z SOR :D tak się podpisz

  • TrollzSor
   sobota, 3 kwi, 2021, 19:18:31 |

   Nie bylwersuj się bo później przez takich cwaniaczków nie ma miejsc dla normalnych ludzi w karetkach.

   • zniesmaczony
    sobota, 3 kwi, 2021, 19:33:39 |

    Pochyl się Jacuś, ściana sama ciebie odnajdzie :)

 • ok
  sobota, 3 kwi, 2021, 19:27:19 |

  Jacuś zamów pizzę, wyjdź na balkon i bij brawo medycznej patologii.

  • Jacek
   sobota, 3 kwi, 2021, 19:39:01 |

   Bije brawo medykom, że się muszą z taką patologią jak ty zmagać. A za pizzę dziękuję, tobie bardziej pomoże – zatka tą żółć. P.s tylko uważaj na cholesterol cwaniaczku. Zdrowie najważniejsze.

   • Gość
    sobota, 3 kwi, 2021, 19:42:02 |

    Zniesmaczony to raczej suchary preferuje.

 • Mosinianin
  sobota, 3 kwi, 2021, 22:04:44 |

  Jednak się myliłem, Jacek nie może być z branży medycznej, jest po prostu zbyt prymitywny, ale może być np.szarlatanem,po podstawówce. Może też być tak że jakiś jego autorytet tam pracuje , to tłumaczyło by tą pogardę dla innych. Co zaś do anonima to ty pewnie preferujesz loda,i najlepiej w szalecie jak swojego czasu słynny George Michael

 • hakfin
  niedziela, 4 kwi, 2021, 10:33:57 |

  Tam dyskutujecie z debilem Jacusiem, przecież widać, że to idiota z branży. K..wa jak ja się brzydzę takimi dzbanami.

 • ja
  niedziela, 4 kwi, 2021, 23:24:23 |

  Niestety też miałem tą niewątpliwą przyjemność być na SOR w Puszczykowie. Niestety jedna z tych wizyt boli mnie do dzisiaj… Ratownicy i pielęgniarze na prawdę pełen profesjonalizm. Niestety pani doktor. DRAMAT !!! Całkowity brak empatii i do tego chamskie zachowanie. Teksty typu: czego chcę i po co przyjechałem,itp” Pozostały personel słyszał to,ale po ich minach szło odczytać, że takie zachowanie pani doktor wobec pacjentów to niestety norma…

  • karp
   środa, 7 kwi, 2021, 11:03:55 |

   To mogła być ta sama pani, która kiedyś zdiagnozowała,
   że starosta jest dziewczynką.

 • Doktórka
  środa, 7 kwi, 2021, 10:54:34 |

  Zapraszamy na teleporadę , siedzimy jak krety w gabinetach pozamykani i radzimy jak sobie raka wydłubać.

Skomentuj