Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 1 lut, 2021 |

Wilki na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo

Na obszarze pomiędzy Mosiną, Śremem a Czempiniem zaobserwowano ślady bytowania wilków. Zwierzęta te widziane były również przez mieszkańców w lasach pomiędzy Rogalinem, a Rogalinkiem.

Wilki na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo

– Panująca zimowa aura pozwoliła na potwierdzenie naszych przypuszczeń. Na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo na pewno występują wilki – poinformowali leśnicy.

Jak mówią leśnicy, wilka nie należy się bać. Warto zachować jednak ostrożność. – Bardzo się cieszymy, że bury drapieżnik po raz kolejny został zarejestrowany w naszych lasach. Wszystkich spacerujących po konstantynowskich lasach pragniemy uspokoić. Wilk jest zwierzęciem bardzo ostrożnym o doskonałych zmysłach i nie należy obawiać się ataków z jego strony, unika on bowiem człowieka jak może. Mimo, że do naszych lasów wilk zaglądał już nie raz, nasze służby terenowe miały z nim tylko kilka krótkich spotkań. Nie można jednak zapominać, że jest to duży, dziki drapieżnik, a nie oswojony piesek – informują leśnicy z Nadleśnictwa Konstantynowo.


Uważajmy na psy

Pamiętajmy aby pilnować swoje czworonogi podczas spaceru w lesie. W grudniu wataha wilków zaatakowała psa na oczach dzieci pod Swarzędzem. Do podobnej sytuacji doszło w Poznaniu, gdzie najprawdopodobniej te same wilki miały zaatakować także spuszczonego ze smyczy psa. Historię, na łamach Głosu Wielkopolskiego opisała pani Anna, właścicielka zaatakowanego zwierzęcia.

– W czwartek, 3 grudnia, około godziny 19 w lesie w okolicy ulicy Przyjemnej około 10-15 m od zabudowań doszło do ataku wilka na psa rasy gończy polski. Pies ma głęboką ranę na karku, pod szyją, na udzie, brzuchu. Podczas ataku słyszeliśmy warczenie i skowyt. Prawdopodobnie przepłoszyły go nasze krzyki. Weterynarz potwierdził, że ślady po ugryzieniu pochodzą od wilka – opisuje Pani Anna.

Wilki w naszym regionie

Wilki zaobserwowali również mieszkańcy, którzy poinformowali o tym fakcie w internecie:  – Widziałem tydzień temu dwa w lesie między Rogalinem a Rogalinkiem – podaje jeden z internautów.

Wcześniej wilki widziano na terenie WPN. W tym przypadku były to tylko te przechodnie, ponieważ tędy przebiegają ich trasy migracyjne. Wilki uchwycono również na zdjęciach z fotopułapki umieszczonej na kładce nad drogą krajową nr 5 oraz w Czempiniu.

Co zrobić, gdy staniesz oko w oko z wilkiem?

Przede wszystkim zachowaj spokój! Nie krzycz, nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie rzucaj niczym. Gdy samotny wilk lub wataha wyczuje zapach człowieka na pewno się oddali. Jeśli spotkasz waderę (samica wilka – przyp. red.) ze szczeniętami ostrożnie i powoli idź do tyłu, nie prowokując jej do obrony potomstwa. Ważne również, abyś nie puszczał psa luzem.

Wilki Wielkopolskim Parku Narodowym 2018

Wilki Wielkopolskim Parku Narodowym

Wilk Wielkopolski Park Narodowy 2018

Wilk w Wielkopolskim Parku Narodowym (2018)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj