Berdychowski Volkswagen - Nowy T-Roc WGN Nieruchomości
Redakcja GMP | niedziela, 3 paź, 2021 |

Z Arkadym Fiedlerem i Zygmuntem Pniewskim w Brazylii

W tym roku mija 50 lat od promocji pierwszego wydania książki Arkadego Fiedlera „Piękna, straszna Amazonia”

W początkach 1967 r., 72-letni Arkady Fiedler zaplanował roczny wyjazd do Brazylii w towarzystwie Zygmunta Pniewskiego, przyrodnika i fotografa z Muzeum Przyrodniczego w Poznaniu, a napisana wówczas „Piękna, straszna Amazonia” była ostatnią samodzielnie stworzoną relacją z ekspedycji.

Jest to Fiedler inny niż ten, którego znamy z wcześniejszych wypraw. Po tylu napisanych książkach i przebytych podróżach, dostajemy w swoje ręce zbiór historii dotyczących Amazonii, na które autor chciał zwrócić szczególną uwagę pod koniec swojego długiego i owocnego życia.

Dlatego właśnie książka ta jest inna, mało jest w niej relacji z samej wyprawy, wszakże wszystko zostało już wcześniej napisane. Również styl tekstów jest bardziej poetycki, z wieloma porównaniami, skłaniający nas do przemyśleń o wydarzeniach, które opisuje tu Fiedler, i które odcisnęły na historii Indian amazońskich największe piętno.

Opracował: Sławomir Pniewski

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 10.0/10 (Głosujących: 4)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Mosina, Puszczykowo

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo