Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | niedziela, 3 paź, 2021 |

Z Arkadym Fiedlerem i Zygmuntem Pniewskim w Brazylii

W tym roku mija 50 lat od promocji pierwszego wydania książki Arkadego Fiedlera „Piękna, straszna Amazonia”

W początkach 1967 r., 72-letni Arkady Fiedler zaplanował roczny wyjazd do Brazylii w towarzystwie Zygmunta Pniewskiego, przyrodnika i fotografa z Muzeum Przyrodniczego w Poznaniu, a napisana wówczas „Piękna, straszna Amazonia” była ostatnią samodzielnie stworzoną relacją z ekspedycji.

Jest to Fiedler inny niż ten, którego znamy z wcześniejszych wypraw. Po tylu napisanych książkach i przebytych podróżach, dostajemy w swoje ręce zbiór historii dotyczących Amazonii, na które autor chciał zwrócić szczególną uwagę pod koniec swojego długiego i owocnego życia.

Dlatego właśnie książka ta jest inna, mało jest w niej relacji z samej wyprawy, wszakże wszystko zostało już wcześniej napisane. Również styl tekstów jest bardziej poetycki, z wieloma porównaniami, skłaniający nas do przemyśleń o wydarzeniach, które opisuje tu Fiedler, i które odcisnęły na historii Indian amazońskich największe piętno.

Opracował: Sławomir Pniewski

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj