Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 15 gru, 2021 | komentarze 4

Lekarz ds. Kontroli Zakażeń: „Pamiętajmy, że za liczbami stoją tragedie rodzin”

Wzrasta liczba osób zakażonych koronawirusem. Wiele oddziałów w szpitalach, tak jak w Szpitalu w Ludwikowie czy w Puszczykowie, zmienianych jest na oddziały covidowe. Lekarze przypominają, że powoduje to zmniejszenie dostępności personelu, transportu medycznego i łóżek dla pacjentów z innymi, nie-covidowymi schorzeniami. – Aktualnie w Polsce z powodu zakażenia koronawirusem umiera kilkaset osób – tak jakby codziennie w kraju miała miejsce ogromna katastrofa lotnicza – zwraca uwagę dr Karolina Balawajder, lekarz ds. Kontroli Zakażeń. Lekarz wskazuje, co możemy zrobić, aby chronić siebie i swoich bliskich, nie dopuszczając przy tym do załamania systemu ochrony zdrowia.

Obecnie w Szpitalu w Ludwikowie dostępnych jest 50 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-Cov-2. Sytuacja dotyczącą ich obłożenia zmienia się bardzo dynamicznie. O tym, kto jest najbardziej zagrożony ciężkim przebiegiem choroby oraz co możemy zrobić, aby chronić siebie i swoich bliskich mówi nam lekarz z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

– W obecnej sytuacji epidemiologicznej uwagę zwraca bardzo wysoka liczba raportowanych dobowych zgonów spowodowanych COVID-19. Aktualnie w Polsce z powodu zakażenia koronawirusem umiera kilkaset osób – tak jakby codziennie w kraju miała miejsce ogromna katastrofa lotnicza. Pamiętajmy, że za tymi liczbami stoją tragedie rodzin, które tracą swoich bliskich – zauważa dr Karolina Balawajder z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów. – Ciężkim przebiegiem choroby, a w konsekwencji koniecznością hospitalizacji są zagrożone przede wszystkim osoby niezaszczepione, a także chorzy z upośledzonym układem odporności, kobiety w ciąży i małe dzieci. Należy mieć świadomość, że tworzenie oddziałów covidowych skutkuje zmniejszeniem dostępności personelu, transportu medycznego i łóżek dla pacjentów z innymi, nie-covidowymi schorzeniami – dodaje lekarz.

– W chwili obecnej, żeby nie dopuścić do załamania systemu ochrony zdrowia, należy zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Po pierwsze – należy identyfikować osoby z zakażeniem poprzez wykonywanie testów u osób z objawami infekcji a także w przypadku kontaktu z osobą ze stwierdzonym zakażeniem. Po drugie, konieczne jest prawidłowe stosowanie masek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych, w których przebywa dużo ludzi – zauważa dr Karolina Balawajder.

– Trzecią, w obecnej chwili najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciężkiemu przebiegowi COVID-19, są szczepienia ochronne – podawane zgodnie z aktualnymi schematami dawek podstawowych i przypominających. Aktualnie szczepienia są zalecane wszystkim osobom dorosłym i dzieciom od 5 roku życia. Szczepić powinny się też kobiety w ciąży. Dostępne na rynku preparaty są przebadane i bezpieczne, dają również ochronę przed nowymi, bardziej zakaźnymi wariantami koronawirusa. Należy pamiętać, że jedynie łączne stosowanie powyższych metod pozwala zmniejszyć liczbę zachorowań, hospitalizacji i zgonów spowodowanych zakażeniem, zachować dostęp do ochrony zdrowia dla wszystkich potrzebujących pacjentów oraz zniwelować konieczność wprowadzenia kolejnych lockdownów – kończy dr Karolina Balawajder.

Szpital w Ludwikowie (Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Gruźlicy i Chorób Płuc im. St. Staszica)

Szpital w Ludwikowie – Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • J.
  środa, 15 gru, 2021, 15:02:49 |

  I codziennie umiera 500-600 ludzi i nadal są ludzie którzy prowadzą na sobie eksperyment medyczny pt. nie szczepię się – poczekam czy przeżyję zakażanie. Polska to jest jednak kraj debili. Niesamowite.

  • Gość
   środa, 15 gru, 2021, 15:19:42 |

   Szczepionki ratują życie. Niestety przez cała rzesze foliarzy czyli osób zainfekowanych dezinformacją cierpią na tym m.in. dzieci, które zaszczepić się jeszcze nie mogą, a mają kontakt z tymi zaślepionymi ludźmi.

 • Obiektywny
  środa, 15 gru, 2021, 18:58:10 |

  J. Trudno o większego debila niż ty. Poczytaj trochę,i wyciągnij wnioski, ale widzę dla takiego prostaka to zbyt trudne, więc trzeba się oprzeć na propagandzie z TV.

 • Pawel
  środa, 15 gru, 2021, 19:09:41 |

  Szanowny Panie OBIEKTYWNY,gdyby Pan przeszedl zakezenie Cowidem,to wówczas mial by Pan zapewne inne zdanie.Lezac pod respiratorem z myslami czy przezyje czy jednak moze odejde.Prosze sie zastanowic na tym co Pan wypisuje tutaj.Nie godzi sie być takim taka zla osoba w tych czasach.
  Pozdrawiam i zycze by sie Panu nie przytrafilo to straszne PASKUDZTWO.

Skomentuj