Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Materiały partnera | poniedziałek, 21 lis, 2022 | 1 Komentarz

Badanie prawdomówności – na czym polega i gdzie je wykonać?

Wariograf, potocznie zwany “wykrywaczem kłamstw”, to jedno z urządzeń budzących ogromną ciekawość i poruszających wyobraźnię. Jest to przyrząd służący do badania, czy osoba mówi prawdę.

Początkowo badania wariografem stosowane były przez policję, obecnie natomiast wykorzystywane są w procesach sądowych, a także w sprawach prywatnych, na przykład w celu udowodnienia niewinności czy też wykrycia zdrady partnera. Wariograf stosowany jest także w przedsiębiorstwach, gdzie służy między innymi do wykrywania przestępstw prowadzonych na szkodę firmy, weryfikacji pracowników czy sprawdzania występowania korupcji. Na czym w praktyce polega badanie wariografem i co mierzy wykrywacz kłamstw?

Jak działa wariograf?

Wariograf to urządzenie rejestrujące nieświadome psychofizjologiczne reakcje człowieka na bodźce zewnętrzne. Bodźcami tymi są w tym wypadku pytania zadawane przez biegłego. Wariograf za pomocą specjalnych czujników umieszczonych na ciele badanego rejestruje zmiany psychofizyczne organizmu osoby przesłuchiwanej. Czynniki brane pod uwagę podczas badania wariografem to ciśnienie krwi, oddech, puls oraz przewodnictwo prądu elektrycznego przez skórę.
Działanie wariografu opiera się na założeniu, że kłamanie nie jest dla człowieka sytuacją obojętną, w związku z czym wywołuje w organizmie określone reakcje, za które odpowiada nerwowy układ wegetatywny. Reakcje te są niezależne od ludzkiej woli, dlatego nie można ich kontrolować. Właśnie to wykorzystywane jest w badaniach wariografem.

Badanie prawdomówności – na czym polega?

Wiadomo już, że wariograf, nazywany też poligrafem lub detektorem kłamstw, to urządzenie wykorzystujące fizjologiczne reakcje organizmu człowieka na bodźce zewnętrzne, jakimi są zadawane przez biegłego pytania. Na podstawie zebranych danych i ich analizy można na poziomie 90-96% stwierdzić, czy badany odpowiada szczerze, czy kłamie. Badanie wariografem dzieli się na kilka etapów:

 • omówienie ze zleceniodawcą tematów, jakie mają być poruszone w badaniu;
 • zebranie informacji o zdrowiu badanego;
 • przedstawienie osobie badanej zasad działania wariografu;
 • przygotowanie pytań do testów;
 • przeprowadzenie testów;
 • omówienie wyników badania prawdomówności.

Analiza wyników badania wariografem możliwa jest tylko przez specjalistę w tej dziedzinie (sprawdź ofertę: wariograf Warszawa). Jest on w stanie przełożyć pomiary reakcji fizjologicznych na wnioski, wskazując, które pytania wywołały u badanego określoną reakcję emocjonalną. Analizując, w jaki sposób przebiega reakcja badanego na pytania, jest w stanie określić, kiedy mówi on prawdę, a kiedy kłamie.

Gdzie można wykonać badanie wariografem?

Badanie wariografem wykonywane jest wyłącznie przez specjalistów. Badanie prawdomówności na terenie Warszawy i województwa Mazowieckiego przeprowadza Agencja Detektywistyczna Warmix. Osoby prowadzące badania poligraficzne są profesjonalistami w swojej branży, z wieloletnim doświadczeniem nabytym w jednostkach podległych MSWiA, rekomendowani przez Stowarzyszenie Poligrafów Polskich. Badanie prawdomówności Warszawa? Sprawdź ofertę Warmix!

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (1)

 • Centrum
  poniedziałek, 21 lis, 2022, 13:36:04 |

  W Mosinie mieszkańcy mają swój własny wariograf jak pokazują wydarzenia ostatnich dni :)

Skomentuj