Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Ogródki w Starym Browarze w Poznaniu Berdychowski VW - T-Roc
Redakcja GMP | niedziela, 24 kwi, 2022 | komentarzy 7

Wolontariusze wysprzątali brzegi Warty i Kanału Mosińskiego. I to jest impreza!

W niedzielę, 24 kwietnia odbyła się zakrojona na szeroką skalę akcja sprzątania brzegów rzek. W naszym regionie została podzielona na dwie lokalizacje. W pierwszej, w której prym wiedli mieszkańcy Mosiny, wysprzątano Kanał Mosiński na wysokości centrum miasta. W drugiej wzięli udział członkowie Wolontariatu WPN, którzy pracowali nad trudno dostępnymi brzegami Warty. Łącznie, w tych dwóch miejscach uzbierano 64 worki śmieci (w tym setki butelek po alkoholu) oraz odpady gabarytowe.

VIII Sprzątanie Brzegów Warty i Dorzecza 2022

Wspólnymi siłami możemy sprawić, aby brzegi naszej rzeki były czystsze i przyjazne lokalnej społeczności” – brzmi slogan akcji pn. Sprzątanie Brzegów Warty i Dorzecza 2022. W tym roku, była to już 7 edycja tej szczytnej „imprezy”. Rąk do pracy nie zabrakło także w naszym regionie, gdzie nad brzegami Warty i Kanału Mosińskiego wolontariusze uzbierali ponad 60 worków pełnych śmieci.

Dla niektórych impreza kojarzyć może się z tzw. małpkami, czyli małymi butelkami po alkoholu. Tych niestety nie brakowało podczas sprzątania, gdyż odpady te, ze spożytą wcześniej zawartością, gęsto zalegają w praktycznie każdym zakątku naszego regionu. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, butelki te zaśmiecają trawniki, lasy i brzegi rzek. Jak podają (na szczęście w 100% trzeźwi) wolontariusze z mosińskiej Jadłodzielni, tylko w Mosinie zebrano ich kilkaset. Imprezę można więc nazwać udaną!

– Ponad 400 małpek zebraliśmy dziś podczas akcji VIII Sprzątanie Brzegów Warty i Dorzecza 2022! 29 worków śmieci, tyle zalegało na tak niewielkim terenie – informuje mosińska Jadłodzielnia. – Wolontariusze Przyrodobranie, Key 4 Tomorrow i Jadłodzielnia-Mosina wraz z mieszkańcami, którym na sercu leży dobro naszej rzeki, wyruszyli dziś, tuż po godz. 9.00 dwoma brzegami Kanału Mosińskiego. Ekipa w wieku od lat kilku do siedemdziesięciu kilku – informują wolontariusze.

– Posprzątaliśmy wspólnie odcinek między mostem przy parku, mostem przy rynku a mostkiem przy kościele, a także trochę dalej. I wierzcie nam: mamy się czego wstydzić jako mieszkańcy. Polecamy władzom Gminy Mosina rewitalizację przepięknego miejsca -parku ze starodrzewem znajdującego się tuż przy kanale, a za sklepem Biedronka i za Zielonym Rynkiem. Gotowy park, w świetnym miejscu ale potwornie zanieczyszczony!- dodają wolontariusze z mosińskiej Jadłodzielni.

Akcję sprzątania nad Kanałem Mosińskim wsparły firmy Slodkieboxy.pl, Pszczeli Pożytek i ZUK Mosina.

Akcja Sprzątania Brzegów Warty i Dorzecza 2022 odbyła się również nad brzegami Warty. Dzięki pracy wolontariuszy w trudnym terenie udało się zebrać równie dużo śmieci. – Zebraliśmy ponad 35 worków śmieci różnych rodzajów i gabaryty. Warto dla Warty, warto dla Wielkopolskiego Parku Narodowego – podają członkowie Wolontariatu WPN.

Organizatorzy zachęcają mieszkańców do udziału w kolejnych edycjach. Stan najbliższego otoczenia bezpośrednio świadczy o nas i mówi o naszej trosce o dobro wspólne. Warto o nie dbać.

Worki pełne śmieci, zapełnione przez wolontariuszy. Sprzątanie Kanału Mosińskiego 2022

Worki pełne śmieci, zapełnionych przez niestrudzonych wolontariuszy. Sprzątanie Kanału Mosińskiego 2022 – fot. Jadłodzielnia Mosina

Wolontariusze z kolejnymi workami przy placu Eleganta w Mosinie

Wolontariusze z kolejnymi workami przy placu Eleganta w Mosinie – fot. Jadłodzielnia Mosina

Sprzątanie Kanału Mosińskiego 2022

Sprzątanie Kanału Mosińskiego 2022 – fot. Jadłodzielnia Mosina

Sprzątanie Kanału Mosińskiego 2022 - wolontariusze wysprzątali też tereny za kościołem

Wolontariusze wysprzątali też m.in. tereny za kościołem – fot. Jadłodzielnia Mosina

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (7)

 • Tomek
  poniedziałek, 25 kwi, 2022, 11:47:10 |

  Czy wśród tych wolontariuszy,byli też Ukraińcy ?

  • Jadłodzielnia
   poniedziałek, 25 kwi, 2022, 11:58:41 |

   Goście z Ukrainy obchodzili w tym dniu swoje Święta Wielkanocne. Tydzień wcześniej ponad 60 osób z Ukrainy posprzątało spory kawałek naszego miasta.

   • Mario
    poniedziałek, 25 kwi, 2022, 12:01:19 |

    To się ceni, brawo.

 • Patryk
  poniedziałek, 25 kwi, 2022, 14:52:36 |

  Zawsze mnie interesowało, co robią osoby które zostały skazane na prace społeczne. Bo nie wierze że w Mosinie takich nie ma.

  • mieszkaniec
   poniedziałek, 25 kwi, 2022, 15:05:58 |

   Swojego czasu straż miejsca organizowała sprzątanie dzikich wysypisk śmieci wokoło komina. Nie wiem czy dalej to robią.

 • Gość
  poniedziałek, 25 kwi, 2022, 23:36:17 |

  Dalej karmcie pijaków na targowisku, to będzie jeszcze więcej butelek.

 • Gość
  czwartek, 28 kwi, 2022, 4:11:59 |

  Polecam straży miejskiej wizytę za jadłodzielnią-tam gdzie przesiadują menele..płot leży a śmieci mnóstwo. Zresztą nie tylko śmieci. Gonić to menelstwo ! Najlepsze i dla mnie niezrozumiałe jest to że siedzą obok koszy a butelki wyrzucają dookoła..

Skomentuj