Black Friday - Stary Browar Poznań Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki - Grupa Rolnik Berdychowski Volkswagen - id5
Redakcja GMP | wtorek, 15 mar, 2022 | komentarze 3

Brzegi Warty połączone. Kiedy pojedziemy nowym mostem?

Budowa mostu w Rogalinku od samego początku, czyli ogłoszenia przetargu, budzi ogromne zainteresowanie naszych Czytelników. Nie ma co się dziwić – stalowa konstrukcja starego mostu wpisała się w krajobraz Rogalinka. Teraz najczęściej zadawanym pytaniem jest: kiedy ruch zostanie przełożony na nową konstrukcję?

– Aktualne zaawansowanie robót to 66 procent, obiekt z obu brzegów Warty został połączony – dowiedzieliśmy się podczas wizytacji inwestycji przez wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka, które odbyło się w poniedziałek, 14 marca. Dyrektor WZDW w Poznaniu Paweł Katarzyński zapewnił, że robót nie opóźnia ani wzrost cen, ani inflacja: główne elementy były na tyle wcześniej zrealizowane, że zachwiania na rynku nie miały wpływu na tą inwestycję. W załodze firmy Skanska S.A. jest także 14 pracowników z Ukrainy. Dwóch podjęło decyzję o powrocie do kraju i udziale w wojnie w Ukrainie. – Są już na miejscu, wysyłają już tutaj kolegom zdjęcia w mundurach – powiedział kierownik budowy, Remigiusz Grodzicki.

Technologia wykorzystana do budowy mostu w Rogalinku jest obecnie także realizowana we Wronkach. – W jednym czasie, w takiej technologii, w jednym województwie podobne inwestycje to niezwykle rzadkie – podkreśla kierownik budowy. – W czerwcu mamy zaproszenie do Pragi, żeby zaprezentować technologię budowy tego mostu. Nie mamy filarów w wodzie, jest to w perspektywie łatwiejsze w utrzymaniu, choć technologicznie trudniejsze do wybudowania – dodaje Remigiusz Grodzicki.

– 17 czerwca chcemy być gotowi z wnioskiem na pozwolenie na użytkowanie – tłumaczy kierownik budowy. – Teraz sprzężamy konstrukcję i kończymy całą technologię nawisową. Następnie będziemy inwentaryzować całą płytę mostu. W kwietniu planujemy wykończenie pozostałych 200 metrów inwestycji, czyli to, co znajduje się poza zwisem nad rzeką. W pierwszej połowie maja planujemy kładzenie na wierzch warstwy papy termozgrzewalnej, następnie zazbrojenie kabli i zabetonowanie. Następnie założymy balustrady i bariery, następnie warstwę nawierzchni. W pierwszej połowie czerwca będzie pierwsze próbne obciążenie – podsumowuje Grodzicki. – Będzie Pan stał pod tym mostem podczas prób? – zapytał marszałek Jankowiak. – Będę stał osobiście – zapewnił kierownik budowy.

Jeśli zgoda na użytkowanie zostanie wydana bez zastrzeżeń, w lipcu ruch zostanie przełożony na nowy obiekt. Ostatnim etapem inwestycji jest rozebranie starego mostu, na co wykonawca – firma Skanska S.A. – ma trzy miesiące. W grudniu 2022 roku ma nastąpić ostateczne rozliczenie budowy. Przypomnijmy, wartość zadania to 61,9 mln zł, z czego 50,4 mln stanowi dofinansowanie UE.

Wicemarszałek Wojciech Jankowiak poruszył także kwestię ewentualnego wykorzystania stalowej konstrukcji mostu przeznaczonego do rozbiórki. – Może ten most można by gdzieś wykorzystać, podobnie jak most Jordana w Poznaniu? Należałoby przeanalizować techniczne możliwości przeniesienia go i wykorzystania w innym miejscu – dodał.

Od lewej: kierownik budowy Skanska S.A. Remigiusz Grodzki, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowski i dyrektor WZDW w Poznaniu Paweł Katarzyński

Od lewej: kierownik budowy Skanska S.A. Remigiusz Grodzicki, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowski i dyrektor WZDW w Poznaniu Paweł Katarzyński

Wizytacja wicemarszałka województwa wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka na budowie mostu w Rogalinku

Wizytacja wicemarszałka województwa wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka na budowie mostu w Rogalinku

Widok na nowy i stary most z brzegu Warty. Fot. WZDW w Poznaniu

Widok na nowy i stary most z brzegu Warty. Fot. WZDW w Poznaniu

Wizytacja wicemarszałka na terenie budowy mostu w Rogalinku. Fot. WZDW w Poznaniu

Wizytacja wicemarszałka na terenie budowy mostu w Rogalinku. Fot. WZDW w Poznaniu

Jeśli most otrzyma pozwolenie na użytkowanie, już w lipcu pojedziemy nową konstrukcją.

Jeśli most otrzyma pozwolenie na użytkowanie, już w lipcu pojedziemy nową konstrukcją.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 10.0/10 (Głosujących: 3)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • Gość
  wtorek, 15 mar, 2022, 22:13:42 |

  skanska już obliczyła wagę elementów stalowych i cenę rynkową złomu….

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: 0 (Głosujących: 4)
  • yui
   środa, 16 mar, 2022, 12:10:26 |

   i co niby ten komentarz miał wnieść wartościowego do dyskusji ?

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: +3 (Głosujących: 5)
 • J.
  środa, 16 mar, 2022, 21:25:49 |

  I lawina tirów poleci przez Mosinę. Bo obwodnicy niet.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +1 (Głosujących: 1)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo