Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | wtorek, 15 mar, 2022 |

Czempiń pomaga! W hali sportowej rusza miejsce noclegowe dla uchodźców

Polska przyjęła już blisko 1,8 mln uchodźców z Ukrainy. Na barki wielu samorządów spadł ciężar związany z zakwaterowaniem czy wyżywieniem uchodźców. Jednym z przykładów, jak działać na rzecz osób dotkniętych terrorem wojny, są nasi sąsiedzi z Gminy Czempiń.

Jak podaje czempiński magistrat, w niedzielę 13 marca, wspólnie z grupą wolontariuszy, w ciągu zaledwie 4 godzin udało się stworzyć kolejne miejsca noclegowe dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.

Decyzję o przygotowaniu miejsc noclegowych dla obywateli Ukrainy, na wniosek wojewody, podjęły władze Czempinia. Pracownicy gminy, jednostek, strażacy OSP i wolontariusze przygotowali 70 miejsc dla uchodźców.

W tutejszej hali sportowej „Herkules” zostały przygotowane łóżka rozkładane, leżaczki dla mniejszych dzieci w wieku przedszkolnym, a także została wydzielona strefa dla rodzin z malutkimi dziećmi w wieku do lat 2, wyposażona w malutkie łóżeczka, przewijaki i materace do zabaw dla niemowlaków.

– W sali, w której do tej pory mieściła się siłownia, zostało stworzone miejsce dla dorosłych wyposażone w stoły i krzesła oraz telewizor, natomiast w drugiej sali stworzyliśmy pokój zabaw dla dzieci. Na terenie hali utworzyliśmy stołówkę, w której będą wydawane posiłki w formie szwedzkiego stołu, a także każdy będzie mógł sobie przygotować na przykład kawę, herbatę czy posiłek dla dziecka. W najbliższych dniach miejsca będą porządkowane tak aby w środę mogło być wszystko już gotowe na przyjazd uchodźców z Ukrainy – informują urzędnicy z Czempinia.

W bezinteresowną pomoc, podobnie jak ma to miejsce w Puszczykowie czy Mosinie, aktywnie włączyli się mieszkańcy Czempinia.

– Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w niedzielnej akcji. Dziękujemy również oczywiście wszystkim wolontariuszom, którzy wspierają nas od samego początku przez dyżury w punkcie zbiórki darów czy tez w porządkach i dyżurach w punkcie zaopatrzenia na ul. Parkowej. Dziękujemy za opiekę nad dziećmi w czasie lekcji z języka polskiego dla ich mam i starszego rodzeństwa. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy niosą dla nas ogromną pomoc i wsparcie, ogromna ilość darów jaką Państwo przynosicie jest wprost niesamowita, jednak mamy prośbę – Nie przestawajcie – dodają pracownicy magistratu.

Sytuacja jest absolutnie kryzysowa. Ludzie uciekają przed bombami, spędzają kilka dób w podróży, by następnie leżeć na dworcach i peronach – zwraca uwagę Maciej Kuhner, radny Rady Miejskiej w Czempiniu.

– Z największych miast wysyłane są transporty do samorządów z prośbą o natychmiastowe znalezienie dachu nad głową. Hala Herkules jest pierwszym obiektem, jaki przychodzi na myśl, gdyby pomyśleć o skali potrzeb. Dużo miejsca, dostęp do pryszniców, do tego co też jest ważne – hala jest w mieście. Już teraz prowadzone są zajęcia w Tlenowni języka, dowożone są obiady, na Parkowej działa punkt zaopatrzeniowy. Pozostając w mieście Ukrainki i Ukraińcy mają też łatwy dostęp do urzędu, do lekarzy, do transportu kolejowego itd. – dodaje radny Kuhner.

Jeśli ktoś ma chęć i możliwość nieodpłatnie przyjąć Obywateli Ukrainy pod swój dach, Urząd Miejski w Czempiniu prosi o kontakt z pracownikiem pod numerem telefonu 515 095 045. Można wysłać wiadomość tekstową z informacją o liczbie oferowanych miejsc z uwzględnieniem podziału na osoby dorosłe/ dzieci/ niemowlęta, celem rozpoznania możliwości oraz dostosowania do nich możliwych form pomocy.

Wspólnie z grupą wolontariuszy, w ciągu zaledwie 4 godzin udało się stworzyć kolejne miejsca noclegowe dla obywateli Ukrainy w hali sportowej "Herkules" w Czempiniu

Wspólnie z grupą wolontariuszy, w ciągu zaledwie 4 godzin udało się stworzyć kolejne miejsca noclegowe dla obywateli Ukrainy w hali sportowej „Herkules” w Czempiniu; fot. UM Czempiń

Miejsca noclegowe w czempińskiej hali sportowej "Herkules"

Miejsca noclegowe w czempińskiej hali sportowej „Herkules”

Pokój zabaw dla dzieci

Pokój zabaw dla dzieci; fot. UM Czempiń

Rozkładane łóżka dla uchodźców z Ukrainy

Rozkładane łóżka dla uchodźców z Ukrainy; fot. UM Czempiń

Przewijaki dla niemowląt

Przewijaki dla niemowląt; fot. UM Czempiń

Stołówka, w której będą wydawane posiłk

Stołówka, w której będą wydawane posiłki w formie szwedzkiego stołu, a także każdy będzie mógł sobie przygotować na przykład kawę, herbatę czy posiłek dla dziecka.; fot. UM Czempiń

Wolontariusze. Hala sportowa "Herkules"

Wolontariusze. Hala sportowa „Herkules”; fot. UM Czempiń


Jak pomagać osobom, uciekającym przed wojną, dać przykład może też mosińska społeczność, która stworzyła magazyn wspierający bieżące potrzeby dla uchodźców. Tutaj również setki cudownych osób poświęciły swój czas, dały serce i pełne zaangażowanie.

Jeśli przyjąłeś gości z Ukrainy pod swój dach i mają realne potrzeby: kosmetyki, ubrania, produkty gospodarstwa domowego, zabawki dla dzieci, jedzenie: na Facebooku powstała grupa MOSINA POMAGA UKRAINIE, gdzie codziennie pod postem można zgłaszać takie potrzeby. Paczka zostanie przygotowana jeszcze tego samego dnia i wydana przy portierni na ulicy Krasickiego 19 w Mosinie, o godzinie 19.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj