Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 22 kwi, 2022 | komentarzy 11

„Buta i ignorancja”. Czy doczekamy się rankingu dróg w gminie?

Wtorek po świętach wielkanocnych teoretycznie jest dniem roboczym, choć dla wielu to przedłużenie długiego weekendu. Wygląda na to, że do podobnego wniosku doszli burmistrzowie gminy Mosina.

Na wtorek, 19 kwietnia, zaplanowane zostało posiedzenie Komisji Inwestycji i Mienia Komunalnego. Na spotkaniu zorganizowanym zdalnie, przez platformę Zoom wstawili się wszyscy członkowie komisji, czyli dziesiątka radnych odpowiedzialnych za ten fragment działalności rady. Porządek obrad komisji zawierał omówienie zamówień publicznych w pierwszym kwartale 2022 roku oraz realizacja uchwały budżetowej. Jednak najciekawszym, przynajmniej ze strony mieszkańców, wydawał się punkt dotyczący rankingu budowy infrastruktury drogowej.

W dokumencie dostarczonym przed posiedzeniem w imieniu burmistrza czytamy: „Zarys dokumentu był omawiany na posiedzeniach Komisji w roku 2021. Burmistrz przedstawił wówczas propozycję kwalifikacji budowy infrastruktury drogowej. Ze względu na rozbieżność stanowisk pomiędzy burmistrzem i radnych oraz wśród radnych, radni mieli wskazać kryteria wyboru (kwalifikacji) drogi do jej budowy z uwzględnieniem parametrów, które zdaniem radnych są najważniejsze. Wytyczne kwalifikowalności miały być przedyskutowane i wskazane przez radnych Rady Miejskiej w Mosinie i przekazane w formie papierowej do burmistrza. Do dnia dzisiejszego burmistrz nie otrzymał takich wytycznych do sporządzenia rankingu budowy infrastruktury drogowej”.

Jak czytamy we wpisie Małgorzaty Kaptur na blogu czasmosiny2.pl, opublikowanym w lipcu 2018 roku, „burmistrz Jerzy Ryś, jak i jego zastępca Przemysław Mieloch mieli w swoich programach wyborczych opracowanie rankingu, który ustaliłby kolejność budowania dróg w naszej gminie. Opracowanie takie jednak do dzisiaj nie powstało. Kilka razy podejmowano próby, ale wszelkie propozycje, w tym moja, trafiły na dno szuflady”.

Wydaje się, że skoro punkt ten został umieszczony w programie wyborczym, powinien być priorytetem w realizacji działań burmistrza. Jednak mimo zaplanowaniu posiedzenia komisji z dużym wyprzedzeniem, na spotkaniu nie pojawił się nikt z ramienia burmistrza.

– Nikt nie sygnalizował braku zainteresowania tą tematyką przez burmistrza – skomentował przewodniczący rady, Dominik Michalak. – Skoro termin nie pasował żadnemu z burmistrzów, to gdzie jest pani sekretarz, pani skarbnik? Zajmują się danym wycinkiem funkcjonowania gminy, ale stanowią ciągłość jej działalności – dodał Michalak. Po kilku próbach udało się dodzwonić do burmistrza, który skwitował, że materiał jest bogaty i obszerny, nie wymaga omówienia, a jeśli są pytania, prosi o złożenie ich na piśmie.

– No tak – podsumował przewodniczący komisji, Jan Marciniak. – W takim razie nie rozmawiajmy o materiale przysłanym przez burmistrza, skoro nie możemy z nim o tym dyskutować. Proszę o złożenie do biura rady pytań do tego materiału po jego analizie, kryteria, propozycje do rankingu dróg – dodał przewodniczący. Głos zabrało kilku wzburzonych nieobecnością burmistrzów radnych. – Buta i ignorancja – podsumował radny Łukasz Kasprowicz. – Nie jesteśmy fachowcami, żeby ustalać ranking dróg. Trzeba uwzględnić obiektywne kryteria, potrzeby, dokonać analiz. Brak burmistrza to zupełna ignorancja – dodał.

Temat potrzeby stworzenia obiektywnego rankingu dróg w gminie, by według niego kierować się w decyzjach związanych z kolejnymi inwestycjami, przewija się od dekady. Pisaliśmy o tym wielokrotnie, choćby w lipcu 2019 roku: „Drogi Panie, gdzie te drogi?”.

Fatalny stan ulicy Mieszka I w Mosinie

Przykład jednej z gruntowych dróg na terenie gminy Mosina, na zdjęciu ulica Mieszka I w Mosinie (archiwum)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (11)

 • Mieszkaniec
  piątek, 22 kwi, 2022, 11:35:25 |

  Nie, nie doczekamy.

 • Kaya
  piątek, 22 kwi, 2022, 11:46:02 |

  A mnie to nie dziwi. Przecież ten człowiek to dno pod każdym względem. Inna sprawa, że ostatnią osobą która powinna pouczać o bucie i arogancji to pożal sie boże radny z Dymaczewa. Ta kadencja jest stracona. Trzeba przetrwać jakoś jeszcze rok, a potem wywalić Miernocha i radę. Totalny reset musi nastąpić. Kasprowicz ile Ty radnym lat już jesteś? Nadal chlejom w Dymaczewie? Wiesz o co biega.

  • Łukasz Kasprowicz Radny gminy Mosina
   poniedziałek, 25 kwi, 2022, 10:26:11 |

   @Kaya. Nie za bardzo chce mi się polemizować z kimś, kto stawiając mi publicznie zarzuty nie potrafi podpisać się imieniem i nazwiskiem, a kryje się pod jakimś pseudo. Ale rozumiem, boisz się rzucając bezpodstawne oskarżenia i insynuacje. Twoja sprawa. Ale skoro użyto mojego imienia i nazwiska w przestrzeni publicznej i w związku z pełnioną przeze mnie funkcją publiczną odniosę się do Twoich słów. Dlaczego miałbym być ostatnią osobą, która miałaby mówić o bucie i ignorancji burmistrza? W Dymaczewie, podobnie jak w innych miejscowościach naszej gminy chleją cały czas, to nic nadzwyczajnego. Spożycie alkoholu wzrasta z roku na rok, nie tylko w naszej gminie. Jako ciekawostkę powiem, że w Dymaczewie chleją chyba jednak mniej, przynajmniej w miejscach publicznych jak przystanek autobusowy i okolice placu zabaw i sklepów. Mamy monitoring. Jest bezpieczniej, czyściej i bardziej cywilizowanie.

 • Obiektywny
  piątek, 22 kwi, 2022, 13:47:04 |

  Oczywiście, jeśli tych szkodników nie wywalimy na zabity pysk , to nie ma co liczyć na poprawę.

 • J.
  piątek, 22 kwi, 2022, 18:54:28 |

  A co z tym referendum tot odwołania tego pajaca z urzędu??

  • orient
   piątek, 29 kwi, 2022, 16:48:35 |

   Prosta sprawa, nie ma nikogo, komu chciałoby się to zorganizować, albo boi się konsekwencji, patrząc jak działa ten samorząd. Dziwne żeby rada miała to zrobić, oznaczałoby to, że musiałaby rozwiązać sama siebie. To ich podgadywanie, że już tworzą to zwykła ściema i szukanie poklasku wśród wyborców. Przeczekali, temat ucichł i wszyscy zadowoleni. Można dalej robić interesiki i wodociągi ciągnąć do lasów.

   • Gość
    poniedziałek, 2 maj, 2022, 12:30:33 |

    Nie ma tematu, nie ma problemu. A Mosina to dno.

 • Mosinianka
  piątek, 22 kwi, 2022, 19:27:00 |

  Najbardziej pracowity burmistrz w historii Mosiny…

 • Mosinianin
  niedziela, 24 kwi, 2022, 13:10:17 |

  A może by tak promenada wzdłuż leśnego wodociągu ?

 • mieszkaniec
  poniedziałek, 25 kwi, 2022, 9:47:58 |

  Jasne i czytelne kryteria kolejności utwardzania poszczególnych ulic to bezwzględne minimum jakiego oczekuję od władz miejskich, w tym, a może przede wszystkim od burmistrza. Tymczasem robione są ulice powstałe w wyniku rozkwitu działalności firm deweloperskich, zrywane są dobre chodniki i kładzione nowe (ulica Wawrzyniaka), a moja ulica czeka już 100 lat na utwardzenie!!!

  • Mario
   piątek, 29 kwi, 2022, 9:25:19 |

   mieszkańcu jeszcze tylko trzy razy wymienią kostkę na rynku i ulicach w centrum, i może się doczekasz… taki żarcik. A tak na poważnie to współczuję, widzę co się dzieje na takich drogach jak popada, na maderze ludziom po każdej ulewie ogrody zalewa nie wspominając już o samych drogach. Zrobili zbiornik retencyjny, odtrąbili wielki sukces, a dróg żadnych. Lepiej im idą leśne wodociągi, i wymiany kostek na rynkach co dwa lata, niż coś co ludziom faktyczną przyniesie korzyść.

Skomentuj