Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Weronika Zwierzchowska | poniedziałek, 14 mar, 2022 |

Czy w Mosinie mieszka przyszły mistrz szachowy?

Stereotyp szachisty nudziarza, poruszającego się jak mucha w smole należy odłożyć między bajki. Ten sport powraca do łask, czego dowodem jest pojawianie się kółek szachowych i nauki gry w szkole. W Mosinie dorośli mogą trenować w Sekcji Szachowej KS 1920 Mosina, a dzieci w kółku.

Serial „Gambit Królowej” opowiadający historię o młodej dziewczynie, która stała się arcymistrzynią w grze w szachy, sprawił, że wiele osób przychylniej spojrzało na ten sport. Choć mogłoby się wydawać, że ślęczenie nad szachownicą nie wywołuje emocji w graczach ani publiczności, to rozgrywki często transmitowane są przez Internet. Mosina może pochwalić się swoją Sekcją Szachową w Klubie Sportowym 1920 Mosina, do której należny 10 osób. W Mosińskim Ośrodku Kultury, dla dzieci, prowadzone jest kółko szachowe.

– Zdecydowaliśmy się prowadzić kółko szachowe, bo było takie zapotrzebowanie. Mamy swoją sekcję, do której chcieliśmy zrobić nabór i stąd się wziął pomysł na kółko – mówi Jarosław Owsianny, prowadzący zajęcia szachowe dla dzieci.

Mosina może pochwalić się swoją Sekcją Szachową w Klubie Sportowym 1920 Mosina

Mosina może pochwalić się swoją Sekcją Szachową w Klubie Sportowym 1920 Mosina

Dzieci, w wieku 7 – 14 lat, spotykają się w MOK-u w czwartki o 17. W zeszłym roku w ramach kółka zorganizowano w zeszłym roku 3 turnieje. Natomiast Sekcja KS Mosina w rozgrywkach Ligii Szachowej miała dwuletnią przerwę ze względu na pandemię. Jak twierdzi pan Jarosław, rozgrywki w lidze seniorów każdy chce wygrać i zawodnicy rywalizują ze sobą, ale w turniejach dziecięcych są największe emocje od śmiechu po łzy.

Szachy uczą nie tylko goryczy przegranej i słodyczy zwycięstwa, lecz także wspomagają trenowanie pamięci, pomagają w nauce przedmiotów ścisłych i wspomagają samodyscyplinę i systematyczność.

– Szachy rozwijają, jest to nie tylko przyjemna gra i rywalizacja, ale pomagają w nauce. Trzeba się skupić i nauczyć strategii. Podczas tej gry można nauczyć się wielu rzeczy przydatnych w życiu – dodaje prowadzący kółko.

W szachy można grać z komputerem, co praktykuje wielu graczy, ale dużo graczy docenia rozgrywkę z drugą osobą, kiedy można wyjść z domu, towarzysko spędzić czas i przy okazji rozegrać szachową partię.

„Szachy rozwijają, jest to nie tylko przyjemna gra i rywalizacja, ale pomagają w nauce”

Skomentuj