Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 16 sie, 2022 | komentarze 4

Dodatek węglowy. Od dzisiaj można składać wnioski o wsparcie finansowe

3 tys. zł wynosi dodatek węglowy czyli jednorazowe, bezzwrotne wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych w zakupie opału. Dzisiaj ruszył nabór wniosków dla mieszkańców gminy Mosina. Szczegóły poniżej.

Kwota dodatku to 3 tys. zł. Mniej więcej tyle kosztuje obecnie tona węgla w skupach (jeśli oczywiście surowiec jest akurat dostępny). Po rozpatrzeniu wniosku, pieniądze mają zostać przelane na konto bankowe. Według rekomendacji resortu klimatu, który jest odpowiedzialny za wdrożenie dodatku, środki wypłacone przez gminę wcale nie muszą być przeznaczone na zakup opału. Warunkiem otrzymania pieniędzy od państwa jest bowiem ogrzewanie domu paliwem stałym. Nasze źródło ciepła musi być jednak zgłoszone w centralnej ewidencji emisyjności budynków, czyli tzw. rejestru pieców, do którego wpisać można było się od 1 lipca 2021 r. do końca czerwca br. Jeśli ktoś spóźnił się dodaniem do rejestru, dodatek przejdzie mu koło nosa.

Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi”(węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego).

W gminie Mosina realizatorem dodatku węglowego jest Ośrodek Pomocy Społecznej. Wnioski wraz z załącznikami w sprawie świadczenia znajdują się w budynku urzędu miejskiego przy ulicy Dworcowej 3 oraz w budynku przy pl. 20 Października 1.

– Wypełniony wniosek o dodatek węglowy należy wrzucić do urny znajdującej się w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej (przy wejściu), przesłać pocztą lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku węglowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego – tłumaczą urzędnicy.

Na jedno gospodarstwo domowe – bez względu na liczbę domowników – przysługuje tylko jeden dodatek węglowy. Wnioski można składać do 30 listopada 2022 r. Dodatek węglowy zostanie wypłacony najpóźniej do miesiąca od dnia złożenia wniosku.

Wnioski do pobrania (źródło: UM; www.mosina.pl/komunikaty/dodatek-weglowy)

 1. Wniosek o wypłatę dodatku węglowego. (plik docx 34KB)
 2. Oświadczenie – dodatek węglowy. (plik doc 37KB)
 3. RODO – dodatek węglowy. (plik doc 50KB)
Urząd Miejski w Mosinie - widok od strony kościoła

Wnioski o dodatek węglowy można składać w mosińskim urzędzie przy ulicy Plac 20 Października 1 oraz…

Urząd w Mosinie. Druga siedziba urzędu miejskiego w Mosinie.

… w drugim budynku urzędu pod adresem Dworcowa 3.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • karp
  wtorek, 16 sie, 2022, 16:58:32 |

  To ciekawe,bo podobno nie zostało jeszcze wydane rozporządzenie ze wzorem wniosku i jest tylko projekt.

  • Jarek
   wtorek, 16 sie, 2022, 17:12:33 |

   No dokładnie. I jak np. w rozporządzeniu będzie inny lub zmodyfikowany wzór wniosku to wszyscy będą go musieli składać jeszcze raz :)

 • karp
  wtorek, 16 sie, 2022, 17:37:32 |

  Tak,jak z projektem uchwały w sprawie referendum.Na e-sesji pod projektem uchwały z poprawkami radcy prawnego brakuje projektu z poprawką karpia.Nie będę się już znęcał nad prawnikami.W podstawie zamiast art.2 ust.1.pkt1 wpisać art.2 ust.2 pkt.1.
  Honorarium przelać na jakiekolwiek schronisko dla zwierząt.
  Jedna zmiana w projekcie o dodatku węglowym i niszczarki pójdą w ruch, czego nie życzę,ale ostrzegam.

 • karp
  środa, 17 sie, 2022, 8:41:20 |

  Mówili w radio,że minister podpisała rozporządzenie i od dziś tj.od 17.08 można składać wnioski.Jeśli w Mosinie od wczoraj,to może wasz burmistrz widzi się w roli ministra i sam już podpisuje rozporządzenia .
  Dobrze, że pani minister oderwała się od łowienia ryb,ale zamiast słów wolałbym ujrzeć podpisane rozporządzenie.
  Dezinformacja ostatnio rządzi i to z obu stron sceny politycznej.

Skomentuj