Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 9 maj, 2022 | komentarze 3

Gorące dyskusje wokół planu przebudowy ulicy Poznańskiej w Puszczykowie

Zawrzało na puszczykowskiej grupie na Facebook’u po dostarczeniu nowego numeru „Echa Puszczykowa” do mieszkańców. Sprawą szeroko dyskutowaną jest plan modernizacji ulicy Poznańskiej.

Jak czytamy w majowym numerze „Echa Puszczykowa”, starosta poznański wydał decyzję o zmianie organizacji ruchu na przeszło dwukilometrowej ulicy. Obowiązująca organizacja nie jest dostosowana do aktualnych przepisów o ruchu drogowym: zbyt wąskie ścieżki rowerowe lub ich brak oraz rozmieszczenie miejsc postojowych w niedozwolonych miejscach. Jak argumentuje starostwo, korekta ulicy Poznańskiej jest niezbędna w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu pieszych, rowerzystów i kierowców. W odpowiedzi na sugestie starosty, urząd wykonał koncepcję przebudowy ulicy, szczególnie na odcinku stanowiącym ścisłe centrum miasta.

Cały plan podzielony jest na etapy. Pierwszy z nich, od ulicy Podleśnej do Różanej, zakłada stworzenie wyniesionego skrzyżowania na wysokości ulicy Podleśnej. Drugi, od Różanej do Klonowej, planowana jest budowa dwukierunkowej ścieżki rowerowej wraz z odrębnym chodnikiem dla ruchu pieszego. Od Klonowej do Miodowej ruch rowerowy ma zostać podzielony na dwie części, w zależności od kierunku ruchu: dla jadących w kierunku centrum miasta, ścieżka zostanie wykonana w istniejącym pasie zieleni, obok chodnika, częściowo stanowiąc część wspólną dla rowerzystów i pieszych. Dla ruchu w kierunku stacji PKP wytyczony zostanie fragment jezdni dla rowerzystów. Na tym odcinku, w celu spowolnienia ruchu, mają powstać progi zwalniające wyspowe, tzw. poduszki berlińskie. Czwarty etap obejmuje fragment ulicy od Miodowej do Sosnowej: ma tu powstać pięć wyniesionych skrzyżowań, ruch rowerowy będzie puszczony jezdnią, bez wydzielonego pasa. Chodniki zostają w aktualnym położeniu, z ewentualnym poszerzeniem. Ostatni etap obejmuje ulicę Poznańską od Sosnowej do ronda przy cmentarzu: chodnik po wschodniej stronie zostaje bez zmian, natomiast po zachodniej stronie wybudowana zostanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa. Dodatkowo przy ulicy Ogrodowej ma się pojawić kolejna tzw. poduszka berlińska.

I właśnie wspomniane wzniesienia drogi budzą wątpliwości mieszkańców. – Żeby przejechać ulicę Poznańską od dworca do cmentarza, będziemy musieli 11 razy wyhamować i rozpędzać auto – napisał pan Jakub, wywołując dyskusję. – Hamulec przed, gaz za progiem. Zwiększając emisję spalin, i nie tylko. Gdyby ktoś szukał przyczyn pogarszającego się powietrza w naszej nizinnej miejscowości, to sami sobie to robimy – dodał. – Zamiast progów są bardziej eleganckie rozwiązania – zauważa pan Jan. – Jak ktoś nie ma pomysłu jak zredukować prędkość w mieście, to wrzuca albo progi, albo fotoradar, kompletny brak kreatywności i polotu, do tego źle oznakowane – podsumował internauta.

Pojawiło się też kilka głosów popierających planowaną przebudowę, zauważając, że znacząco poprawi to bezpieczeństwo w tym miejscu: – Progi zwalniające będą wyspowe, a skrzyżowania wyniesione, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem – zauważa pan Michał. – Ogólnie Poznańską i tak ciężko jechać szybciej jak 40km/h, a więc zdjęcie nogi z pedału i zwolnienie do 30 km/h nie powinno przysporzyć problemu dobremu kierowcy. Hamowanie inaczej jak silnikiem to głupota i brak dobrej szkoły kierowców – dodał. Jedna z internautek zauważyła też kwestię poruszania się po „spowalniaczach” przez autobusy i karetki: – I autobusom to nie przeszkadza? Od lat słyszę argumenty, gdy któraś z ulic postuluje o progi, że nie można, bo karetki. To jak to w końcu jest? – pyta retorycznie pani Dominika.

Uwagi do przedstawionego planu można zgłaszać w terminie do 16 maja 2022 roku, pocztą tradycyjną lub e-mailem: inwestycje@puszczykowo.pl. Koszty planowanej przebudowy będą bardzo wysokie, stąd magistrat będzie starał się o wykonanie jej z funduszy zewnętrznych.

Ulica Poznańska w Puszczykowie

Ulica Poznańska w Puszczykowie

Ulica Poznańska w Puszczykowie

Ulica Poznańska w Puszczykowie

Ulica Poznańska w Puszczykowie

Ulica Poznańska w Puszczykowie

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • Gość
  poniedziałek, 9 maj, 2022, 22:57:55 |

  Proponuję jeszcze dla bezpieczeństwa nakaz zakładania chomąto i ciągnięcia fury za sobą.

 • J.
  wtorek, 10 maj, 2022, 13:25:29 |

  Ktoś oszalał :) Jeszcze szykany i rowy przeciwczolgowe w poprzek :)))

 • AM
  środa, 11 maj, 2022, 11:18:51 |

  Proponuję trochę opamiętania, może szklanka wody dla pozyskania rozsądku! Ulicę będącą w niezłym stanie będą niszczyć bo ścieżka rowerowa za wąska! Gdzie tu zdrowy rozsądek, gdzie ekologia. Za pieniądze wydane na taką bezsensowną inwestycję można wyremontować ulice w wiele gorszym stanie!

Skomentuj