T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | środa, 20 lip, 2022 |

Historia mosińskiej Cegielni. Trwa wystawa w Galerii Sztuki

W 1886 roku powstały Zakłady Ceramiczne Maksymiliana Perkiewicza. Z małej fabryki przekształciły się w prężny zakład, zatrudniający w 1906 roku ponad 400 pracowników. Materiały z cegielni cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko w regionie, ale i w Europie. Pozostałościami po zakładach są dziś cieszące się popularnością wśród mieszkańców i odwiedzających nasz region turystów: Glinianki oraz Mosińska Kolej Drezynowa.

Cegielnia

Właścicielem zakładu był Maksymilian Perkiewicz (ur. 1864 r.). W ludwikowskim zakładzie wytwarzano wyroby cenionej przez konsumentów jakości, do których budowy wykorzystywano glinę z pożegowskiej kopalni. Produkowano cegłę szamotową, kafle, piecyki i kuchenki przenośne, dreny, donice, dachówkę i wyroby artystyczne. System krycia dachów „mnich – mniszka” opracowany przez Perkiewicza i Ahrensa chroniony był patentem. W cegielni produkowano wyroby do budowy m.in. Twierdzy Poznań czy poznańskiej Nowej Synagogi.

W 1930 roku zakład zatrudniał 200 pracowników. W 1936 roku firma prowadziła skład handlowy w Gdyni, przy ulicy Morskiej 21. Po II wojnie światowej cegielnia została znacjonalizowana i funkcjonowała pod nadzorem Centralnego Zarządu Wytwórców Materiałów Budowlanych. W okresie powojennym nazwa kilku zakładów, do których należała dawna cegielnia Perkiewicza, zmieniała się w kolejności na: Mosińskie Zakłady Ceramiki Budowlanej, Śremskie Zakłady Ceramiki Budowlanej, Poznańskie Zakłady Ceramiki Budowlanej. Na terenie dawnej cegielni Perkiewicza w okresie powojennym powstał zakład produkcji betonu POZBET, który przestał istnieć w latach dziewięćdziesiątych.

Warto dodać, że na terenie mosińskiej cegielni istniał system transportu torowego, na którym funkcjonuje obecnie Mosińska Kolej Drezynowa. Właściciele doskonale wykorzystali potencjał nieużytkowanej linii kolejowej oraz zapierające dech w piersiach okoliczne zasoby Wielkopolskiego Parku Narodowego.

– MKD wykorzystuje jednotorową byłą linię kolejową nr 361, która w 1912 roku została zbudowana na potrzeby rozwijającego się ruchu turystycznego, wykorzystującego walory krajobrazowe terenów polodowcowych, ze stacją końcową: Ludwigshöhe/Ludwikowo/Osowa Góra – zwraca uwagę Artur Nadolny, mieszkaniec Mosiny, społecznik, wolontariusz. – Pierwotnie wyprodukowane cegły były transportowane bryczkami ul. Budzyńską, obecnie Harcerską, przez most, Łazienną, Śremską do dworca kolejowego. Na tej drodze w późniejszym czasie wybudowano wąskotorową linię by usprawnić transport cegieł do mosińskiego dworca kolejowego. Dopiero po powstaniu turystycznej linii kolejowej do Osowej Góry wybudowano dodatkowe bocznice i zaczęto transport cegieł bezpośrednio z zakładów – dodaje Artur Nadolny.

W miejscu po kopalni, z której wydobywano i transportowano urobek powstały też dzisiejsze Glinianki, cieszące się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców Mosiny, jak i turystów. Na przełomie lat 2011/2012 powstała tutaj wieża widokowa. Od tego czasu, powoli, ale cały czas rozwija się teren wokół: powstały ścieżki, ławki, nasadzenia, plaża wraz z zadaszeniami, wiaty rowerowe, a od niedawna także plac zabaw, rozbudowywany o kolejne elementy. Glinianki bez wątpienia mają ogromny potencjał turystyczny. Obecnie jednak, z uwagi na uszkodzenia techniczne wieża widokowa jest nieczynna do odwołania.

Dla osób chcących poszerzyć wiedzę na temat zakładów ceramicznych Maksymiliana Perkiewicza zapraszamy na 1 piętro mosińskiej Galerii Sztuki. Aktualnie trwa tam wystawa w związku z 720 rocznicą uzyskania przez Mosinę praw miejskich. Wystawa będzie czynna do 18 września br.

Zakłady Ceramiczne Maksymiliana Perkiewicza

Zakłady Ceramiczne Maksymiliana Perkiewicza

Zakłady Ceramiczne Maksymiliana Perkiewicza

Zakłady Ceramiczne Maksymiliana Perkiewicza

Zakłady Ceramiczne Maksymiliana Perkiewicza

Zakłady Ceramiczne Maksymiliana Perkiewicza

Wieża widokowa na Pożegowie o zmierzchu

Wieża widokowa na Pożegowie o zmierzchu

Glinianki - kąpielisko na Pożegowie

Glinianki na Pożegowie – widok z wieży widokowej (obecnie nieczynna)

(źródło czarno-białych zdjęć: Galeria Sztuki w Mosinie)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj