Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 14 gru, 2022 | komentarzy 7

W Puszczykowie powstanie Jadłodzielnia! Oficjalne otwarcie już w sobotę

Oddolny projekt grupy mieszkańców, który doskonale przyjął i sprawdził się w Mosinie, już niebawem rozpocznie swoją działalność w Puszczykowie. Czym jest jadłodzielnia i jakie korzyści przyniesie Puszczykowianom?

Jadłodzielnia to oddolna inicjatywa grupy wolontariuszy. Zaczęło się od lodówki zlokalizowanej na tzw. Zielonym Rynku przy targowisku w Mosinie. Przez lata zakres „usług” rozszerzył się o wiele pozytywnych, dobrze przyjętych przez mieszkańców inicjatyw. Były zrzutki, bezpłatne posiłki, pomoc medyczna, malowanie murali, pokazy, wystawy sztuki, szkolenia oraz dziesiątki, jeśli nie setki innych udanych projektów (więcej: tutaj). Prawdziwą siłę wolontariusze czerpią jednak z ogromnej chęci pomagania innym. Nowych pomysłów nie brakuje. To co zaczęło się od lodówki dla potrzebujących, zmieniło się w Wielką, pozytywną inicjatywę. Pisaną przez duże W.  Teraz ta moc lawinowo przelewa się dalej, na naszych sąsiadów zza miedzy.

Puszczykowska Jadłodzielnia zlokalizowana będzie przy straganach warzywnych na ulicy Poznańskiej. – Już w najbliższą sobotę 17.12.2022r. zostanie udostępniona zupełnie nowa, puszczykowska jadłodzielnia. Miejsce, w którym każdy (bez względu na status materialny) będzie mógł przyczynić się do niemarnowania żywności – informują wolontariusze z mosińskiej Jadłodzielni.

Źródłem tego, co nazywamy jadłodzielnią jest lodówka, z produktami żywnościowym dla mieszkańców. Wolontariusze gospodarują żywnością, która bez nich trafiłaby na wysypisko śmieci, zamiast dla osób głodnych i potrzebujących.- Do jadłodzielni może trafiać jedzenie, które zostaje nam w domu a nadaje się jeszcze do spożycia. Może tam trafiać żywność z kończącym się terminem ważności (np. ze sklepów, hurtowni). W jadłodzielni możemy umieszczać także potrawy zostające nam po imprezach okolicznościowych. A wszystko po to, by ograniczyć marnowanie. Podzielić może się każdy i każdy może się poczęstować tym, co znajdzie w jadłodzielni – zwracają uwagę wolontariusze.

Jak dodają, Jadłodzielnia-Puszczykowo jest efektem współpracy burmistrza, Rady Miasta, Urzędu Miasta, mieszkanek i mieszkańców Puszczykowa oraz Jadłodzielni-Mosina. Została sfinansowana przez Miasto Puszczykowo. Opieką nad miejscem zajmą się wolontariusze: Puszczykowianki i Puszczykowianie.

Jadłodzielnia wpisuje się w trend foodsharingu, który jest coraz wyraźniej obecny w Polsce. Podobnych inicjatyw w Polsce jest więcej, sprawnie ograniczając marnowanie żywności.

Jadłodzielnia Mosina

Lodówka mosińskiej Jadłodzielni. Już wkrótce podobna inicjatywa dostępna będzie w Puszczykowie

Jadłodzielnia i książkodzielnia w Mosinie – regał z książkami na wymianę i lodówka

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (7)

 • Gość
  środa, 14 gru, 2022, 17:22:31 |

  Dobra incjatywa,oby nie było takiego bałaganu jak w MOSINIE

 • Gość
  środa, 14 gru, 2022, 17:43:06 |

  Ciężko się to czyta, Redaktorzy (i Redaktorki, oczywiście).
  Źródłem jest lodówka.
  Inicjatyw jest więcej, ograniczając marnowanie.
  Za to nazwy mieszkańców miasta z wielkiej litery. I oczywiście wykrzyknik w tytule, czwarty z rzędu. Może za dużo kawy?

 • Mieszkaniec
  środa, 14 gru, 2022, 22:26:27 |

  Sprawdził – nie sprawdził. W żadnym stopniu nie przyczynia się do zmniejszenia marnowania jedzenia. Jadłodzielnia leczy skutki a nie przyczynę, dlatego też nigdy nie przyniesie takiego efektu jaki w niej pokładają twórcy. Bo tutaj należy pracować u podstaw i nauczyć ludzi kupować tyle ile potrzebują, czyli nie nastawiać się na „wielopaki”, „promocje” i inne bzdury gdzie kupuje się na wyrost bez potrzeby. Na szczęście inflacja uczy lepiej niż takie działania.
  Oczywiście jadłodzielnia ma też inną wartość – mianowicie możliwość brania jedzenia za darmo dla osób potrzebujących (przynajmniej w teorii). I tutaj pełna zgoda, lepiej oddać potrzebującym niż wyrzucić do kosza.

  • Jadłodzielnia
   czwartek, 15 gru, 2022, 11:15:33 |

   Jadłodzielnia nie służy „braniu jedzenia za darmo przez potrzebujących”. Tu korzystać może każdy (bez względu na status materialny). Oczywiście, że jedną lodówką nie uratujemy całej żywności marnotrawionej w naszych domach, ale chodzi właśnie o zmianę myślenia. O rozmowę w temacie marnowania. Na co dzień przyczyniamy się do ograniczenia marnowania żywności poprzez: akcje edukacyjne w szkołach, cykle o niemarnowaniu na stronie fb czy obecność w wielu mediach. Bez naszych działań problem lokalnie nie byłby poruszany wcale.

 • cogito
  piątek, 16 gru, 2022, 16:50:57 |

  Inicjatywa bardzo cenna, ale wszystko zależy od tego, kto się będzie tym zajmował. W Mosinie wygląda to okropnie i nie zachęca do skorzystania z tej oferty.

 • Gość
  niedziela, 18 gru, 2022, 18:43:12 |

  Kto ciągle dewastuje lodówkę w jadłodzielni Mosińskiej ? Przecież przynajmniej teoretycznie jest tam monitoring..gratuluję IQ temu kto dewastuje. A straż miejska jest proszona o zabranie się za pijaków którzy tam koczują.

 • kik
  poniedziałek, 26 gru, 2022, 11:24:32 |

  KUPIŁEM JEDZENIA NA ŚWIĘTA TYLE,ŻE POWINNO BYĆ W SAM RAZ,A TU PRZYPLĄTAŁA SIĘ CHOROBA I ŚCIĘŁA WSZYSTKICH,KTO SIĘ PORUSZAŁ,NA WIGILII ZJADŁEM DWA PRZYSMAKI I KONIEC,NIE BYŁO CHĘCI,JEDZENIE POZOSTAŁO I MOŻNA JE POZOSTAWIĆ W LODÓWCE DLA TYCH KTÓRZY NIE MIELI NIC!

Skomentuj