Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Weronika Zwierzchowska | wtorek, 8 mar, 2022 |

Kobieca siła

Goździki i rajstopy rozdawane w zakładach pracy odeszły już dawno do lamusa. Międzynarodowy Dzień Kobiet XXI wieku to przede wszystkim zwrócenie uwagi na współczesne problemy związane z kobiecością i zerwanie ze stereotypami.

Dzisiaj jest święto wszystkich osób, które czują się kobietą. Młodszych, starszych, karierowiczek, spełnionych mam, szczupłych, grubszych, z niepełnosprawnością, z dużym biustem i bez biustu, mężatek i niezamężnych, transpłciowych i nieheteronormatwnych. Pewnie nie wyczerpałam wszystkich możliwości, ale każdej osobie, która świętuje 8 marca, życzę zdrowia, wytrwałości, szczęścia, spełnienia marzeń i bezpieczeństwa. Drogie Panie, realizujcie się w każdej minucie swojego życia. Postępujcie według własnych przekonań, niech nikt nie narzuca Wam wyborów. Mamy niestety tylko jedno życie i w jesieni wieku wspominajmy same dobre chwile. Bądźmy dumne, że jesteśmy kobietami.

Szczególnie życzę siły naszym siostrom z Ukrainy, które w obliczu wojny musiały podjąć trudną decyzję o opuszczeniu swojego kraju, domu, męża i zdecydowały się poszukać schronienia w Polsce. Dzisiaj musimy jednoczyć się jako kobiety i służyć sobie wzajemną pomocą. Czasami wystarczy uśmiech na ulicy, a niekiedy jest potrzebny większy gest życzliwości. Proponuję, zamiast tulipanem obdarować się bielizną, a przede wszystkim uchodźczyniom, bo jest to jedna z najpotrzebniejszych rzeczy, bez której trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie.

Jak to jest być kobietą? Uważam, że wcale nie mamy łatwo. Choć niektórzy powiedzą, że nie musimy przecież pracować w zawodach wymagających siły takich, jak kopalnia, budowa czy układanie kostki brukowej i powinno nam to wystarczyć. Jednak fakty mówią same za siebie, nierozwiązanym pozostaje problem ubóstwa menstruacyjnego. W Polsce t doświadcza tego aż 500 tysięcy osób. Fundacja Różowa Skrzyneczka walczy z wykluczeniem menstruacyjnym i wielu miejscach, takich jak szkoły, kina, placówki edukacyjne możemy znaleźć różowe skrzyneczki wypełnione podpaskami lub tamponami.

Na co dzień kobiety muszą zmagać się z dysproporcją wynagrodzenia na tych samych stanowiskach, a nawet przemocą ekonomiczną, która polega na wydzielaniu pieniędzy przez partnera. Jak podaje analiza Senatu przemoc ekonomiczna, to szeroki wachlarz nadużyć ekonomicznych, których celem jest utrzymanie dominacji i kontrola partnera. Problemów, z którymi muszą mierzyć się kobiety, jest wiele i długo mogłabym je opisywać. Nie twierdzę też, że mężczyźni ich nie mają, ale do osiągnięcia równości płci potrzebujemy jeszcze 136 lat. Mam nadzieję, że cały czas będzie się zwiększała liczba kobiet w rządzie, właścicielek firm oraz dziewczyn wybierających studia określane, jako „męskie”.

Drogie Kobiety, dbajcie o siebie! Badajcie się regularnie, zwracajcie uwagę na sygnały wysyłane przez wasze ciało. Każda z Was jest silną babką i tę siłę udowadnia każdego dnia. Każda z Was ma ogromną wartość, której nikt nie może Wam odebrać. Bądźcie szczęśliwe nie tylko 8 marca, ale każdego dnia w roku świętujcie swoją kobiecość.

slonecznik zwyczajny - kwiat i nasiona

Napisano przez Weronika Zwierzchowska opublikowano w kategorii Aktualności, Felieton, Mosina, Puszczykowo

Tagi:

Skomentuj