Na UM wisi defibrylator AED – czy mieszkańcy o nim wiedzą?
Na budynku UM w Mosinie wisi defibrylator AED. Niestety niewielu mieszkańców o tym wie. Napisał do naszej redakcji ratownik medyczny, który kilkukrotnie był wzywany do przypadków zatrzymania krążenia w okolicy placu 20 października. Nawet najszybsza karetka nie dotrze w tak krótkim czasie, jak defibrylator.
Defibrylator AED to urządzenie medyczne, które pozwala przywrócić akcję serca w przypadku nagłego zatrzymania. Może korzystać z niego każda osoba, nawet bez przeszkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Sprzęt wydaje jasne instrukcje i ocenia, czy należy przeprowadzić defibrylację.
Do naszej redakcji zwrócił się ratownik medyczny, który kilkukrotnie był wzywany do przypadku zatrzymania krążenia w obrębie Placu 20 października. Niestety w żadnej sytuacji nikt nie pobiegł po defibrylator AED, który znajduje się na ścianie Urzędu Miejskiego przy Placu 20 października 1. Jak podkreśla ratownik medyczny – nawet przy najszybszym dojeździe pogotowia, urządzenie zwykle znajduje się bliżej.
– Może warto spróbować wraz z urzędem pomyśleć o zmianie lokalizacji urządzenia by bardziej rzucało się w oczy a nie było schowane pod sama ścianą wejścia budynku? (…) Wielokrotnie na szkoleniach powtarzamy, tłumaczymy [jak korzystać z defibrylatora – przyp. red.], ale niestety nadal świadomość osób i świadków zdarzenia jest jeszcze zbyt mała – pisze ratownik medyczny.
Warto podkreślić, że defibrylator AED może uratować komuś życie, a osoba udzielająca pierwszej pomocy nigdy nie ponosi konsekwencji za popełniony błąd. Elektrody defibrylatora przykleja się na gołą skórę pacjenta, a podczas defibrylacji należy się odsunąć.
Na stronie Urzędu Miejskiego znajduje się informacja, w jaki sposób korzystać z urządzenia.
– „Półautomatyczny defibrylator Philips FRx jest prosty w obsłudze: należy zdjąć pokrywę, która każdorazowo wyzwoli alarm dźwiękowy, wyciągnąć defibrylator i włączyć. Nie potrzeba doświadczenia z zakresu pierwszej pomocy. Urządzenie wydaje jasne polecenia głosowe, krok po kroku prowadzi przez akcję ratunkową, dostosowując tempo do prowadzonych działań. Algorytm analizy SMART sprawdza rytm serca i pozwala na wykonanie defibrylacji tylko wtedy, gdy jest ona zalecana. Aby uzyskać instrukcje dotyczące resuscytacji krążeniowo oddechowej (RKO), wystarczy wcisnąć przycisk informacji („i”). W razie konieczności wykonania defibrylacji, naciśnięcie pomarańczowego przycisku wyzwoli impuls defibrylacyjny. Zawarte w elektrodach czujniki mierzą opór ciała pacjenta i dobierają odpowiednie parametry wyładowania”. – czytamy na stronie www.mosina.pl.
Defibrylator może być wykorzystywany na metalowych i mokrych powierzchniach. Producent zapewnia bezpieczeństwo jego użycia. Urządzenie posiada też tryb pediatryczny, czyli przełącza się w tryb pracy dostosowany dla pomocy dzieciom.
Na poniższym filmiku dziennikarze Gazety Mosińsko – Puszczykowskiej prezentują jak udzielić pomocy przy nagłym zatrzymaniu krążenia z użyciem defibrylatora:
Zapytaliśmy mosiński magistrat czy planowana jest zmiana lokalizacji urządzenia lub czy zostanie wprowadzone oznakowanie defibrylatora oraz czy zostanie przeprowadzone szkolenie dla mieszkańców. Na odpowiedź czekamy.