Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Weronika Zwierzchowska | piątek, 6 maj, 2022 |

Na UM wisi defibrylator AED – czy mieszkańcy o nim wiedzą?

Na budynku UM w Mosinie wisi defibrylator AED. Niestety niewielu mieszkańców o tym wie. Napisał do naszej redakcji ratownik medyczny, który kilkukrotnie był wzywany do przypadków zatrzymania krążenia w okolicy placu 20 października. Nawet najszybsza karetka nie dotrze w tak krótkim czasie, jak defibrylator.

Defibrylator AED to urządzenie medyczne, które pozwala przywrócić akcję serca w przypadku nagłego zatrzymania. Może korzystać z niego każda osoba, nawet bez przeszkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Sprzęt wydaje jasne instrukcje i ocenia, czy należy przeprowadzić defibrylację.

Do naszej redakcji zwrócił się ratownik medyczny, który kilkukrotnie był wzywany do przypadku zatrzymania krążenia w obrębie Placu 20 października. Niestety w żadnej sytuacji nikt nie pobiegł po defibrylator AED, który znajduje się na ścianie Urzędu Miejskiego przy Placu 20 października 1. Jak podkreśla ratownik medyczny – nawet przy najszybszym dojeździe pogotowia, urządzenie zwykle znajduje się bliżej.

Defibrylator AED na budynku urzędu w Mosinie

Defibrylator AED na budynku urzędu w Mosinie, fot. UM Mosina

– Może warto spróbować wraz z urzędem pomyśleć o zmianie lokalizacji urządzenia by bardziej rzucało się w oczy a nie było schowane pod sama ścianą wejścia budynku? (…) Wielokrotnie na szkoleniach powtarzamy, tłumaczymy [jak korzystać z defibrylatora – przyp. red.], ale niestety nadal świadomość osób i świadków zdarzenia jest jeszcze zbyt mała – pisze ratownik medyczny.

Warto podkreślić, że defibrylator AED może uratować komuś życie, a osoba udzielająca pierwszej pomocy nigdy nie ponosi konsekwencji za popełniony błąd. Elektrody defibrylatora przykleja się na gołą skórę pacjenta, a podczas defibrylacji należy się odsunąć.

Na stronie Urzędu Miejskiego znajduje się informacja, w jaki sposób korzystać z urządzenia.

– „Półautomatyczny defibrylator Philips FRx jest prosty w obsłudze: należy zdjąć pokrywę, która każdorazowo wyzwoli alarm dźwiękowy, wyciągnąć defibrylator i włączyć. Nie potrzeba doświadczenia z zakresu pierwszej pomocy. Urządzenie wydaje jasne polecenia głosowe, krok po kroku prowadzi przez akcję ratunkową, dostosowując tempo do prowadzonych działań. Algorytm analizy SMART sprawdza rytm serca i pozwala na wykonanie defibrylacji tylko wtedy, gdy jest ona zalecana. Aby uzyskać instrukcje dotyczące resuscytacji krążeniowo oddechowej (RKO), wystarczy wcisnąć przycisk informacji („i”). W razie konieczności wykonania defibrylacji, naciśnięcie pomarańczowego przycisku wyzwoli impuls defibrylacyjny. Zawarte w elektrodach czujniki mierzą opór ciała pacjenta i dobierają odpowiednie parametry wyładowania”. – czytamy na stronie www.mosina.pl.

Defibrylator może być wykorzystywany na metalowych i mokrych powierzchniach. Producent zapewnia bezpieczeństwo jego użycia. Urządzenie posiada też tryb pediatryczny, czyli przełącza się w tryb pracy dostosowany dla pomocy dzieciom.

Na poniższym filmiku dziennikarze Gazety Mosińsko – Puszczykowskiej prezentują jak udzielić pomocy przy nagłym zatrzymaniu krążenia z użyciem defibrylatora:

Zapytaliśmy mosiński magistrat czy planowana jest zmiana lokalizacji urządzenia lub czy zostanie wprowadzone oznakowanie defibrylatora oraz czy zostanie przeprowadzone szkolenie dla mieszkańców. Na odpowiedź czekamy.

Pokaz defibrylatora AED przy urzędzie miejskim

Pokaz defibrylatora AED przy urzędzie miejskim fot. UM Mosina

Skomentuj