Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 10 sty, 2022 |

Praca w Wielkopolsce. Gdzie szukać pracy?

W wyniku pandemii COVID-19 znacząco zmieniła się sytuacja na rynku pracy w całym kraju, w tym również w Wielkopolsce. Dziś sytuacja określana jest już jako stabilna i na większości stanowisk dostępne są oferty pracy, koronawirus znacząco przyspieszył jednak transformacje dokonujące się na rynku. Jak obecnie wygląda sytuacja dotycząca pracy w Wielkopolsce? Sprawdź, jakie zawody będą najbardziej poszukiwane i gdzie szukać pracy w województwie wielkopolskim, a także jak kształtuje się stopa bezrobocia i kto ma największe szanse na znalezienie zatrudnienia.

Rynek pracy w Wielkopolsce – sytuacja w dużych i mniejszych miastach

Pandemia COVID-19 stała się sprawdzianem umiejętności adaptacyjnych dla wielu firm, zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i regionach mocno zurbanizowanych. Najlepsze perspektywy zatrudnienia rysują się w obszarach miejskich o dużym skupieniu liczby ludności, najsłabsze – na obszarach turystycznych i w małych miejscowościach bez przemysłu. O dobre perspektywy na rynku pracy trudno jest w tych miastach, gminach czy powiatach, które nasycone są usługami turystycznymi, hotelarstwem i gastronomią oraz instytucjami kultury.

Znacznie lepiej wygląda sytuacja w regionach ze znaczącym udziałem produkcji. Co ciekawe, w najtrudniejszej sytuacji nie są wcale obszary wiejskie – zatrudnienie w sektorach pierwszej potrzeby, czyli rolnictwie i przetwórstwie spożywczym powoduje, że aktywność zawodowa w małych miejscowościach może być spora.

Praca w Wielkopolsce – średnie wynagrodzenie

Zgodnie z przepisami, minimalne wynagrodzenie w 2021 roku wynosiło 2800 zł brutto lub 18,30 zł brutto w przypadku stawek godzinowych. W 2022 roku należy spodziewać się kolejnych podwyżek – minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 3010 zł brutto lub 19,70 zł brutto za godzinę pracy. Prognozowany najwyższy wzrost średniego wynagrodzenia przewiduje się w sektorach:

 • produkcji komponentów do pojazdów,
 • zaawansowanych technologii,
 • produkcyjnym,
 • bankowym.

Na najbardziej atrakcyjne zarobki liczyć mogą mieszkańcy większych miast – według danych Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych w marcu 2021 roku, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Poznaniu wyniosło: 6 819,23 zł. Jest to wysoki wynik w porównaniu ze średnim wynagrodzeniem sektora przedsiębiorstw dla województwa wielkopolskiego, które w listopadzie 2021 roku wynosiło 5450,14 zł.

Przeciętne wynagrodzenie za pracę w Wielkopolsce wyraźnie spadło w drugim kwartale 2020 roku, jednak już w trzecim kwartale zaczęło wzrastać i tendencja ta utrzymywała się również w pierwszym kwartale 2021 roku.

Sytuacja na rynku pracy w Wielkopolsce – jaka jest stopa bezrobocia?

W 2020 roku odnotowano wzrost bezrobocia związany z wybuchem pandemii COVID-19 – w skali kraju był to przyrost na poziomie 17%. Wielkopolska jest województwem o najniższej stopie bezrobocia, która w czerwcu 2020 roku wyniosła 3,7% (dla porównania, dla całego kraju w tym samym okresie wskaźnik ten wynosił 6,1%).

W końcu czerwca 2021 roku stopa bezrobocia spadła, zarówno w Polsce, jak i województwie wielkopolskim – dla całego kraju wynosiła 5,9%, a w skali województwa 3,5%. Był to najniższy odnotowany wynik spośród wszystkich województw. Wraz z początkiem 2021 roku wzrosła także liczba ofert pracy, między innymi wskutek tworzenia nowych, a jednocześnie spadku zlikwidowanych miejsc pracy.

Praca w Wielkopolsce – w jakich branżach brakuje specjalistów?

Z każdym rokiem rośnie zapotrzebowanie na specjalistów i fachowców z różnych dziedzin, szczególnie w branżach technicznych. Prognozuje się, że w 2022 roku w bardzo dobrym położeniu będą absolwenci techników o kierunku elektrycznym, gdyż polski rynek pracy odnotowuje duży deficyt elektryków, elektromechaników i elektromonterów. Potrzebni są również:

 • technicy robotycy,
 • mechanicy,
 • automatycy i elektronicy,
 • specjaliści z branży budowlanej, sektorów IT i digital.

Rośnie także zapotrzebowanie ze strony centrów logistycznych, co z jednej strony związane jest ze wzrostem popularności e-commerce, z drugiej ze wzrostem obsługi klientów zagranicznych. Specjalistów szukają również firmy z obszaru usług dla biznesu i handlu.

Gdzie szukać pracy w Wielkopolsce?

Dobrym sposobem na wpasowanie się w potrzeby rynku pracy w 2022 roku jest zdobycie kluczowych kompetencji oraz znalezienie zatrudnienia w jednej z branż e-commerce czy IT, które dynamicznie rozwinęły się podczas pandemii. Poszukując ofert pracy, w szczególności należy zwrócić uwagę na portale nastawione wyłącznie na oferty pracy, które umożliwiają szybką aplikację i kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Wiele ciekawych propozycji znaleźć można na https://www.gowork.pl/praca/konin;l Oprócz kierunkowego wykształcenia warto również zwrócić uwagę na zdobywanie i rozwój kompetencji, które obecnie są szczególnie pożądane na rynku pracy, takich jak:

 • umiejętność przystosowania się do zmian,
 • znajomość języków programowania i umiejętności z zakresu IT,
 • zdolność szybkiego uczenia się,
 • umiejętność łączenia różnych kompetencji.

Rynek pracy w Polsce nieustannie się zmienia, lecz według prognoz 2022 rok będzie sprzyjał zarówno osobom zatrudnionym, jak i poszukującym pracy.

Wykorzystano informacje z:

 • Urząd Statystyczny w Poznaniu
 • Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu
 • strefabiznesu.pl
 • rp.pl

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj