Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 3 lut, 2022 |

Oszczędź sobie kłopotu i skorzystaj z usług zarządzania najmem. Przygotowanie do najmu nieruchomości i utrzymanie jej

Choć wiele osób traktuje wynajem nieruchomości jako świetny sposób na dorobienie, to realia są takie, że nadal wymaga to pewnego nakładu pracy. Wbrew pozorom, nie jest to samonapędzająca się maszyna, a utrzymanie mieszkania w takim stanie, by było ono atrakcyjne pod wynajem i dopilnowanie prawnych aspektów wszystkiego, potrafi skonsumować długie godziny. Okazuje się, że rynek usług i na to znalazł skuteczne rozwiązanie.

Jest nim nic innego jak zewnętrzne zarządzanie najmem, dzięki któremu wybrany profesjonalista zajmie się przygotowaniem wszystkiego za nas. Działa to na takiej zasadzie, że za wynagrodzenie w postaci danego procenta czynszu, nasz pośrednik dosłownie wszystkim zajmie się w naszym imieniu. To rozwiązanie wygodne nie tylko ze względów prawnych (o czym opowiemy nico niżej), ale także pod względem czysto praktycznym.

Prawne przygotowanie całości wynajmu

W procesie wynajmowania nieruchomości bardzo ważnym elementem spinającym całość jest odpowiednia umowa. Jeśli podpiszemy z lokatorem odpowiednio skonstruowany dokument, to możemy mieć pewność, że w świetle prawa jesteśmy chronieni najlepiej, jak tylko się da.

Oczywiście takiej umowy nie jesteśmy w stanie skonstruować sami, bo znaczna większość z nas nie ma odpowiedniej wiedzy prawniczej ani rozeznania w temacie. W praktyce wygląda to tak, że osoby wynajmujące podejmują samodzielne próby pisania umów, a potem okazuje się, że wcale nie wyszło im to zbyt dobrze.

Tu (jak w wielu kwestiach naszego życia) warto jest zdać się na prawdziwych ekspertów, a takimi bez wątpienia są profesjonaliści od zarządzania najmem. W końcu zajmują się na co dzień tymi kwestiami i już wiele sytuacji widzieli na własne oczy. Takie przeróżne doświadczenia sprawiają, że umowy są stale ulepszane i coraz lepiej chronią właścicieli mieszkań.

Kwestie praktyczne skorzystania z pomocy

Nie każdy ma czas na zajmowanie się każdym aspektem wynajmu mieszkania, szczególnie jeśli jest to jego dodatkowy dochód. A w takich okolicznościach łatwo czegoś nie dopilnować albo o czymś zapomnieć. Sporym ułatwieniem jest więc skorzystanie z czasu i sił osoby, która zajmuje się tym z ogromnym rozeznaniem.

W końcu nie tylko kwestie prawne wchodzą w zakres kompetencji osób zarządzających najmem. Rzeczony lokal trzeba najpierw przygotować do wystawienia oferty. W skład takich działań wchodzą na przykład naprawy, remonty, uzupełnianie stanu mebli czy sprzątanie. Kolejnym krokiem jest znalezienie chętnych, którzy będą zainteresowani wynajmem i podpisanie z nimi umowy. W trakcie obowiązywania umowy najmu, pośrednik nie schodzi z posterunku, bo to on będzie odpowiedzialny za bieżący kontakt z wynajmującym, pilnowanie płatności i wszystko inne, co może okazać się konieczne.

Cykl wynajmu mieszkania kończy się w momencie zakończenia współpracy z lokatorem, czym oczywiście także zajmie się nasz ekspert. Wówczas konieczne będzie spisanie wszelkich protokołów, rozliczenie opłat i całość rusza ponownie. W zasadzie to obowiązków dla takiego pośrednika nigdy nie brakuje!

Wynajem nieruchomości - sypialnia w mieszkaniu

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj