T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | piątek, 18 lut, 2022 | komentarzy 25

„Będę przekonywał radnych”. Punkt przeładunkowy odpadów na terenie Gminy Mosina

Czy w Gminie Mosina powstanie punkt przeładunkowy odpadów? Komisja do spraw monitorowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi Gminy Mosina poruszyła ten temat podczas prac. Burmistrzowi bardzo zależy na realizacji tej inwestycji, ale radni mają sporo wątpliwości. Zaproponowane przez włodarzy lokalizacje to działki na terenie Bolesławca, Sasinowa i Mieczewa.

W pierwszych minutach spotkania Komisji 13 stycznia głos zabrał burmistrz Przemysław Mieloch, prosząc zebranych radnych, by przedyskutowali i podjęli decyzję w sprawie wyboru jednego z trzech zaproponowanych miejsc stworzenia punktu przeładunkowego odpadów na terenie gminy (patrz zdjęcia poniżej). On niestety musi spotkanie opuścić, i tak też zrobił. – Zaskakująca była postawa Burmistrza podczas posiedzenia Komisji do spraw monitorowania gospodarki odpadami komunalnymi – komentuje przewodniczący komisji, Jan Marciniak. – Rzucenie: „mamy trzy lokalizacje, wybierzcie jedną” było niestosowne – dodaje.

Jeden z załączników, zawartych w dokumentacji dotyczącej tego spotkania, to podpisana przez zastępcę burmistrza Adama Ejchorsta analiza uwarunkowań potencjalnych lokalizacji punktu przeładunkowego w Gminie Mosina. Do analizy wytypowano trzy nieruchomości, które są we władaniu gminy lub w takim władaniu w przewidywanej perspektywie mogą być. Wskazane działki to:

 • Bolesławiec – działka nr 36/2 i 39/2; własność gminy, brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; odległość od najbliższych zabudowań mieszkaniowych to 280 metrów; sąsiedztwo Kanału Mosińskiego
 • Sasinowo – działka nr 934; własność Lasów Państwowych – teren wymaga zakupu gruntu przez gminę; teren w MPZP ma przeznaczenie na tereny rolnicze lub tereny infrastruktury wodociągowej; odległość od zabudowań to 325 metrów;
 • Mieczewo – działka nr 368/1; własność gminy, teren w MPZP ma przeznaczenie na tereny rolnicze; odległość od zabudowań to 300 metrów.

Radni podczas obrad komisji stwierdzili, że wszystkie trzy lokalizacje wskazane przez burmistrza są dość kontrowersyjne. Padła propozycja, żeby przeanalizować możliwość korzystania z zasobów już istniejących w sąsiadujących gminach. – Każda ze wskazanych lokalizacji ma swoje plusy i minusy – komentuje Jan Marciniak. – Głosy niektórych radnych idą w kierunku dogadania się z Kórnikiem, aby na terenie tej gminy zlokalizować wspólny punkt przeładunkowy.

– Sprawa niewątpliwie jest pilna – dodaje radny Marciniak. – Punkt przeładunkowy usprawni cały system transportu odpadów i być może wpłynie korzystnie na koszty, które ponoszą mieszkańcy, ale nie można na łapu capu podchodzić do tak ważnej sprawy. Jak można tak ważną, wręcz strategiczną decyzję, podjąć na szybcika, podczas jednego posiedzenia komisji? Po pierwsze, to kluczowa decyzja, która musi zostać podjęta na podstawie wielu analiz. Po drugie, Komisja, której przewodniczę, jest komisją doraźną, a nie stałą rady, a to stałe komisje opiniują tak ważne decyzje, które ostatecznie kończą się uchwałami rady, w tym uchwałą budżetową – podsumowuje Jan Marciniak.

Ostatecznie członkowie komisji jednogłośnie zadecydowali, że niezbędne jest przedstawienie analizy SWOT i finansowej (koszt budowy, zyski i koszty funkcjonowania) dla powstania punktu przeładunkowego na terenie gminy Mosina dla przedstawionych lokalizacji, wraz z czasem powstania takiego punktu od momentu podjęcia decyzji do zakończenia budowy. Pytanie, czy taki punkt powinien w ogóle powstać na terenie naszej gminy? – Wszyscy najchętniej widzieliby taki punkt u sąsiadów, ale trzeba na sprawę spojrzeć bez emocji, zobaczymy – odpowiada radny Marciniak.

Sprawa jest w toku. Burmistrz skomentował sprawę we Vlogu Samorządowym, opublikowanym 16 lutego: – Własny punkt przeładunkowy według naszych wstępnych wyliczeń dałoby nam około dwóch złotych mniej za opłatę mniej, niż teraz płacimy – tłumaczy burmistrz. – Jesienią 2020 roku złożyłem do projektu budżetu taką propozycję, niestety Rada Miejska głosami głównie członków klubu OdNowa została odrzucona. Ta sama sytuacja miała miejsce w roku 2021. Na ostatniej Komisji Finansów głosami większości radnych ten projekt został odłożony, a właściwie usunięty. Ratując to przedsięwzięcie, zaproponowałem radnym, że jeśli nie ma być punktu pod tytułem „Budowa punktu przeładunkowego”, to jest teraz uchwalona propozycja przeprowadzenia analizy finansowej, prawnej i środowiskowej co do utworzenia takiego punktu przeładunkowego.(…) Będę zlecał teraz te analizy. Będę przekonywał radnych, żeby taki punkt powstał. Zależy mi na czasie, bo im później zaczniemy, tym później skończymy. Zależy mi na tym, by każdy z nas płacił taniej.

Radni zapytani o wypowiedź burmistrza we Vlogu stawiają sprawę jasno: – Nie jesteśmy przeciwni budowie takiego punktu. Ale przed wrzuceniem takiej inwestycji w budżet potrzebujemy – zarówno my, jako rada, ale przede wszystkim mieszkańcy – wizualizacji, przedstawienia jak taki punkt wygląda, jakie procesy są na nim przeprowadzane, itp. Informacja, wiedza, a nie tylko uwierzenie na słowo burmistrza, że będzie taniej o 2 zł – dodają.

Poniżej proponowane lokalizacje punktu przeładunkowego na terenie gminy Mosina.

Sasinowo

Sasinowo – działka nr 934; własność Lasów Państwowychj; odległość od zabudowań to 325 metrów;

Mieczewo

Mieczewo – działka nr 368/1; własność gminy, przeznaczenie na tereny rolnicze; odległość od zabudowań to 300 metrów.

Bolesławiec

Bolesławiec – działka nr 36/2 i 39/2; własność gminy; sąsiedztwo Kanału Mosińskiego

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (25)

 • Rodowity Mosinianin
  piątek, 18 lut, 2022, 17:02:46 |

  Może na działce przeznaczonej pod ten słynny, nikomu niepotrzebny basen? Krajobrazowo temu zapuszczonemu miastu już nie zaszkodzi, ale można by przynajmniej tam dać zajęcie tym, co za ten basen pobierają już sowite wynagrodzenia. Po parze butów gumofilców, widły w dłoń i jazda z przeładunkiem. Dlaczego mają brać pieniądze za nic?

  • Walonki
   sobota, 19 lut, 2022, 13:44:35 |

   Jak to za nic. Przecie prezesują.

 • Gość
  piątek, 18 lut, 2022, 17:17:24 |

  Burmistrz wrzucił nagle granat do szamba i uciekł.O wydanie WZ też będzie pytał?

 • Gość
  piątek, 18 lut, 2022, 19:52:39 |

  Nie wiem co za mózg zaproponował punkt przeładunku odpadów przy granicy z rzeką, obok terenów rekreacyjnych (stajnia) i obok jakiejś mleczarni. Niedorozwój chyba

  • Gość
   piątek, 18 lut, 2022, 20:10:46 |

   po prostu burmistrz :)

   • anty Waldemar
    piątek, 18 lut, 2022, 21:29:50 |

    Wiązek niegdyś zlokalizował żwirownię obok rzeki zaburzając stosunki wodne. W dodatku to bardzo cenna rzeka, bo jedna z niewielu, które nie uległy regulacji. Mam na myśli Samicę Stęszewską na odcinku Dymaczewo Stare Krosinko.

    • Płotka
     sobota, 19 lut, 2022, 11:59:51 |

     Pewien pierdoła z mosińskiego targowiska rzekł do mnie tak: Płotka, Waldek ma tyle do powiedzenia w rodzinie co Morawiecki w rządzie!

 • Hans
  sobota, 19 lut, 2022, 11:48:29 |

  Czyżby Burmistrz znowu się z kimś dogadał, ze nie potrafi nawet radnym w oczy spojrzeć przy tak dużej inwestycji?

 • wiórecki
  sobota, 19 lut, 2022, 12:45:28 |

  Szanowny Panie Janie. Nie śmiem tak doświadczonemu samorządowcowi udzielać rad. Mogę jednako powiedzieć jak sam zachowałbym się w sytuacji gdy burmistrz po chamsku bezczelnie odmawia obecności na posiedzeniu komisji.
  Otóż w tej samej chwili zamknąłbym obrady.

  • Walonki
   sobota, 19 lut, 2022, 13:54:17 |

   Decyzja środowiskowa sprawę wyjaśni. Poza tym przy tak bliskiej odległości od cieku wodnego dochodzą dodatkowe przepisy, a za tym dodatkowe organy kontrolne. Zastanawiam się po co to burmistrzowi. Czyżby znowu spółka i etaciki oraz umowy menadżerskiego. To już jakaś tradycja.

 • Demagogia!
  sobota, 19 lut, 2022, 21:54:01 |

  Zastanówmy się kto na tym może skorzystać…
  Mieszkańcy? 2 PLN miesięcznie? Czy Wy się Burmistrzu słyszycie?
  Ma być taniej, ale z syfem w gminie?
  O 2 zyle?
  Komu najbardziej na tym punkcie zależy?
  Burmistrzowi… przypadek?
  I to jeszcze bez merytorycznych argumentów…
  2 zyle dla Was…
  Czyżby nic dla Burmistrza?
  Nawet nic dla gminy?

  Nie wierzę w empatię Burmistrza w stosunku do mieszkańców…

  Poza tym co to za lokalizacje?
  Przy Kanale?
  W lesie?
  Przy nowowybudowaniej (rekreacyjnej!!!) ścieżce rowerowej Mieczewo-Świątniki?

  Zrzućmy się po te dwa złote i kupmy Ratuszowi nowy mózg…

  • reda
   niedziela, 20 lut, 2022, 9:35:20 |

   Chłopie nie nakręcaj się. Ta inwestycja jest potrzebna a i powstanie. Gdzie by nie robili, zawsze komuś będzie wadzić bo zawsze jest coś obok. Piszesz, że burmistrz na tym zarobi? Dowody masz? Tak można napisać o każdej inwestycji.

   • Demagogia!
    poniedziałek, 21 lut, 2022, 9:17:56 |

    Nie jestem chłopem. To po pierwsze.
    I nie napisałam, że Burmistrz zarobi.
    Jeśli ktoś funduje syf i nie ma ku temu merytorycznych argumentów, to jak każdy syf – śmierdzi…
    Naprawdę trzeba to robić ludziom pod nosem?
    Ca. 300 metrów od zabudowań?

 • Gość
  sobota, 19 lut, 2022, 22:30:40 |

  A mieszkańców o zdanie spytać nie łaska?

 • Maxiu
  niedziela, 20 lut, 2022, 23:03:09 |

  A może by tak zlokalizować to na słynnej działce w lesie !!Wodociąg już tam jest.

 • Gość
  poniedziałek, 21 lut, 2022, 7:38:29 |

  Popieram Cie Maxiu!

 • czytelnik
  poniedziałek, 21 lut, 2022, 11:55:39 |

  Propozycja lokalizacji wysypiska w Mieczewie nasuwa teorię przymusowego wysiedlania mieszkańców wsi i wykup posesji za ułamek ich wartości. Ponad 90 % wiatrów wieje od strony proponowanej lokalizacji wysypiska. Najbliższa ulica ma nadaną nazwę Wichrowa z tego powodu,że wiatry wieją cały dzień okrągły rok i właśnie z kierunku gdzie gmina ma swoje ziemie. Wcześniej władze chciały tam wybudować „świniarnie” a teraz wysypisko śmieci. Otwarty teren pól bez przeszkód rozwieje „świeże” powietrze po całej wsi ,przeniesie muchy i inne robactwo jak i zatruje ujęcie wody w Rogalinie dla całej okolicy.Stworzy to lepsze warunki życia.Zycia nie dla mieszkańców. I tu zadajemy sobie pytanie jaki jest powód ,że ktoś wpada na takie pomysły.

 • karp
  wtorek, 1 mar, 2022, 9:32:18 |

  Widzę wyłożenie projektu Studium.Nie przegapcie tego:
  http://bip.mosina.pl/bip/organy-gminy/burmistrz/obwieszczenia-planistyczne/plany-miejscowe/obwieszczenie-o-wyoeniu-projektu-studium.html
  Sprawdźcie czy projekt zakłada między innymi dociągnięcie zabudowy do ostatnich hydrantów w lesie w Pecnej oraz inne udogodnienia dla głosujących zawsze za?Jakich argumentów użyje burmistrz w celu przekonania radnych, że to co be jest cacy?

  • woda w lesie
   wtorek, 1 mar, 2022, 21:38:31 |

   Studium jest jakieś lewe. Oba pliki są uszkodzone. Zarówno pdf jak i jpg. Czy tylko ja mam taki problem? Ściąga mi się górna połowa gminy tylko. Nie widzę Pecnej, zatem nie zweryfikuję czy jest zabudowa dla Waldemara.

   • mp4
    wtorek, 1 mar, 2022, 21:57:27 |

    Potwierdzam. Komuś bardzo zależy, by szwindle nie wyszły na jaw. To nie przypadek. Studium nie otwiera się w całości. Występuje błąd. Czyżby kolejny atak hakerski na życzenie.

  • Gość
   środa, 2 mar, 2022, 14:25:40 |

   Potwierdzam – plik w pdf-ie nie otwiera się i komunkat ,że nastąpił błąd

   • karp
    środa, 2 mar, 2022, 16:32:57 |

    Oficjalnie wyłożenie jest od 8 marca, więc mogą jeszcze poprawić.Jednak osoby,które będą chciały wziąć w dyskusji publicznej i nie zdążą się przygotować.Tak jednak musicie przejąć pałeczkę w zagospodarowaniu, bo pan Pyza i żona radnego Żwirka są już zmęczeni królowaniem.

 • karp
  wtorek, 1 mar, 2022, 9:38:22 |

  Dlaczego burmistrz Przemysław publikuje obwieszczenie z 11 lutego 2022 natenczas?
  Musiał uzyskać pozwolenie Rady Najwyższej w składzie:2 Waldemary i Don Riccardo?

 • karp
  wtorek, 1 mar, 2022, 19:21:55 |

  Myślę, że opóźnienie publikacji obwieszczenia z 11 lutego było celowe.W międzyczasie odbyły się 2 sesje i radni mogliby zadać wiele niewygodnych pytań.Dyskusja publiczna i wyłożenie mają się odbyć w sytuacji,gdzie od ponad pół roku nie działa gminny system informacji przestrzennej.Normalnie można by sprawdzić jak dany teren wygląda w obowiązującym Studium,a jak ma wyglądać w nowym projekcie. Komuś chyba bardzo zależy,by to było utrudnione.Ten ktoś może przekombinować i być może będzie musiał oddać dofinansowanie do czegoś co miało służy mieszkańcom,a nie służy nikomu>.Burmistrz który ma problem z udostępnianiem informacji powinien się zwrócić do Anonymous.Oni pomagają w udostępnianiu.

 • karp
  wtorek, 1 mar, 2022, 22:19:28 |

  Ja nie pisałem,że poniosłem porażkę z pdf-em,bo myślałem,że to zasługa mojego komputera…
  Tymczasem znowu dosłownie ktoś postanowił się wyłożyć.Pewnie też jakiś las się postanowił w las budowlany.

Skomentuj