Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Materiały partnera | czwartek, 7 lip, 2022 |

Rynek biurowy w Poznaniu na początku 2022 roku

Rynek biurowy w Poznaniu rośnie i jest coraz bardziej atrakcyjny. W stolicy Wielkopolski pojawiają się co rusz nowe inwestycje, a popyt na nowe powierzchnie biurowe nie słabnie i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma.

Niektórzy eksperci zwiastowali stagnację na rynku nieruchomości komercyjnych, jednak w 2 kw. 2021 roku pojawiło się ożywienie po stronie najemców na rynkach regionalnych. Poznań zaś należy do miast, w którym następuje dynamiczny rozwój. Wolne powierzchnie biurowe w Poznaniu znajdziesz na portalu Investmap: https://investmap.pl/powierzchnie-biurowe/poznan

Dlaczego Poznań jest tak atrakcyjny dla inwestorów?

Znakami rozpoznawczymi Poznania są dynamika i rozwój. Stolica Wielkopolski należy do miast o najsilniejszym rozwoju gospodarczym w kraju. Charakterystycznymi czynnikami Poznania jest wzrost gospodarczy, niski poziom bezrobocia, wysoki poziom naukowo – akademicki, a także coraz większe znaczenie mają małe i średnie przedsiębiorstwa. A to przecież one są motorem napędowym gospodarki.

Te czynniki są kluczowe, jeśli chodzi o potencjał inwestycyjny. Ważnym argumentem do inwestycji w Poznaniu jest duża liczba uczelni wyższych, która dostarczyła w ubiegłym roku na rynek pracy 25 tys. absolwentów. To zapewnia stały napływ wykwalifikowanej kadry. Blisko 22 tys. osób znalazło zatrudnienie w sektorze usług BSS. Do tego miasto wspiera rozwój gospodarczy i realizuje inicjatywy podnoszące jakość życia w stolicy Wielkopolski.

Jaka jest atrakcyjność inwestycyjna w Poznaniu?

Poznań wygrał w rankingu na najszybciej rozwijające się miasto w Polsce wg CEE Business Services Summit&Awards 2021. W 2021 roku stolica Wielkopolski otrzymała tytuł Miasta Roku w konkursie organizowanym przez prestiżowy magazyn EuropaProperty. Poznań zajął również 3-cią lokatę ABSL pod względem prowadzenia działalności przez Centra Usług Biznesowych w 2021 roku.

Poznań jest również pierwszym w Europie Środkowo – Wschodniej hubem kwantowym w ramach IBM Quantum Network. Stolica Wielkopolski zajęła również 1-wsze miejsce w kategorii miast na prawach powiatu w 4-tym Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce.

Rynek biurowy w Poznaniu na początku 2022 roku

Ponad 620 tys. mkw. tyle wyniosły zasoby powierzchni biurowej w Poznaniu na koniec 1kw. 2022 roku. To co może nieco martwić, to to, że w 1kw. 2022 roku nie został oddany do użytku żaden nowy obiekt biurowy w tym mieście. Jednak deweloperzy pozostają aktywni. W 1kw. 2022 roku w budowie pozostawało ponad 75 tys. mkw. powierzchni biurowej. Z tego 96% planowana jest do oddania w użytkowanie w 2023 roku. W tym czasie tj. w 1kw 2022 roku podpisano umowy na blisko 6,5 tys. mkw. powierzchni.

Zatem popyt nie zachwycił w okresie od stycznia do marca 2022 roku. Ten wynik stanowi 5% całkowitego popytu w miastach regionalnych. To co może cieszyć, dotyczy tego, że popyt był wyższy o 40% względem tego samego okresu 2021 roku. Jeśli chodzi o strukturę umów, to 72% stanowiły nowe umowy, a 22% wolumenu dotyczyły renegocjacji umów. Zaledwie 6% wszystkich podpisanych umów stanowiły ekspansje.

Jaki był wskaźnik pustostanów i wysokość czynszów w Poznaniu na początku 2022 roku?

Wskaźnik pustostanów tj. powierzchni niewynajętej w 1kw. 2022 roku w Poznaniu wyniósł 12%. To oznaczało jego spadek o 0,5pp. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. W porównaniu z innymi miastami regionalnymi pod kątem powierzchni niewynajętej Poznań klasyfikuje się jako 2-gi najniższy wynik.

Jeśli chodzi o czynsze wywoławcze w tym czasie to wynoszą one od 10 do 16 Euro/mkw./miesiąc. Ze względu na dużą liczbę powierzchni niewynajętej, można w najbliższych miesiącach oczekiwać renegocjacji umów zainicjowanej przez najemców. Jest jednak druga strona medalu. Ze względu na rosnące koszty materiałów budowlanych, a także mediów inwestorzy raczej nie będą skłonni obniżać czynszów, zwłaszcza w tych nowych budynkach.

Biurowiec w Poznaniu

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , ,

Skomentuj