Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | środa, 28 wrz, 2022 | komentarzy 47

Stanowisko klubu OdNowa w sprawie referendum o odwołaniu burmistrza

13 listopada odbędzie się referendum w sprawie odwołania burmistrza gminy Mosina, Przemysława Mielocha. Dzisiaj swoje stanowisko w tej kwestii przedstawili radni klubu OdNowa, inicjatorzy uchwały o przeprowadzeniu referendum.

Stanowisko Klubu Radnych Rady Miejskiej w Mosinie – OdNowa w sprawie uchwały o przeprowadzeniu referendum o odwołaniu Przemysława Mielocha z funkcji Burmistrza Gminy Mosina

Klub OdNowa jest inicjatorem uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Przemysława Mielocha z funkcji Burmistrza Gminy Mosina. Rada Miejska w Mosinie liczy 21 radnych. Uchwała została poparta przed 18 radnych, dwóch radnych głosowało przeciwko, a jeden wstrzymał się od głosu.

Uznaliśmy, że trzykrotny brak udzielenia Burmistrzowi Gminy Mosina Przemysławowi Mielochowi wotum zaufania, w latach: 2020, 2021, 2022, a także brak pozytywnej opinii Rady Miejskiej w Mosinie w sprawie wykonania budżetu muszą skutkować podjęciem działań zmierzających do jednoznacznego rozstrzygnięcia – czy Przemysław Mieloch powinien nadal sprawować mandat Burmistrza Gminy Mosina, który trzymał w 2018 roku głosami mieszkańców naszej Gminy. Jako przedstawiciele lokalnej społeczności postanowiliśmy oddać głos w tej sprawie najważniejszej władzy, to jest mieszkańcom.

Uważamy, że Przemysławowi Mielochowi brakuje kompetencji do pełnienia tak istotnej w samorządzie funkcji. Obserwujemy całkowity marazm w zarządzaniu Urzędem Miejskim w Mosinie, brak dialogu z Radą, a co za tym idzie, z mieszkańcami, których radni są reprezentantami, próby autokratycznego zarządzania kadrami, brak umiejętności oddzielenia poglądów i interesów prywatnych od publicznych oraz podważanie fundamentów samorządu.

Rada trzykrotnie nie udzieliła Burmistrzowi wotum zaufania. Mimo negatywnej oceny działalności Przemysława Mielocha wierzyliśmy w możliwość wspólnego decydowania i dbania o dobro naszej Ziemi Mosińskiej. Wielokrotnie podejmowaliśmy jako Rada próby rozmów, zapraszaliśmy Burmistrza na spotkania. Niestety, Przemysław Mieloch nie wykazał jakiejkolwiek, nawet najmniejszej woli porozumienia i dialogu, uparcie próbując forsować swoje wizje, które zdecydowanie nie uzyskują społecznego poparcia.

Uchwała podjęta 16 sierpnia 2022 roku oddaje w ręce mieszkańców decyzję o dalszym losie organów Gminy Mosina i to społeczeństwo ostatecznie zdecyduje, czy chce odwołania Przemysława Mielocha z funkcji Burmistrza Gminy Mosina, czy też chce, aby pozostał na tym stanowisku.

Przemysław Mieloch nie zrealizował i nie realizuje wielu ważnych zadań i to pomimo zagwarantowania przez Radę środków finansowych na ich realizację. Burmistrz podejmuje jednoosobowo, bez konsultacji z radnymi i mieszkańcami decyzje o przeznaczeniu wielomilionowych dotacji rządowych na inwestycje, które często nie stanowią dla mieszkańców priorytetu.

Przemysław Mieloch wielokrotnie nie informował radnych oraz mieszkańców o podejmowanych działaniach, jak również nie podawał pełnej informacji o rzeczywistej sytuacji związanej z trudnościami w realizacji inwestycji.

Przemysław Mieloch nie prowadzi prawidłowej polityki kadrowej w Urzędzie. Przerost zatrudnienia z nieustannymi rotacjami na kluczowych stanowiskach urzędniczych nie mają precedensu w historii funkcjonowania mosińskiego samorządu. Tak duża niekompetencja w zarządzaniu przyczynia się do pogorszenia warunków życia w naszej Gminie.

Jako radni klubu OdNowa, mając na względzie dobro Gminy i jej mieszkańców, uważamy, że dalsze sprawowanie urzędu przez Przemysława Mielocha przyniesie Gminie Mosina niepowetowane straty.

Utraconych szans na lepszy, zrównoważony rozwój nie da się nadgonić. Ostateczną decyzję pozostawiamy jednak Państwu.

Przewodniczący
Klubu Radnych Rady Miejskiej w Mosinie OdNowa
Roman Kolankiewicz

Referendum w sprawie odwołania burmistrza - klub radnych OdNowa

Referendum w sprawie odwołania burmistrza – Stanowisko Klubu Radnych OdNowaburm


Referendum w sprawie odwołania burmistrza gminy Mosina przed upływem kadencji odbędzie się w niedzielę, 13 listopada 2022 roku.

Pytanie postawione przed mieszkańcami brzmi: Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Przemysława Mielocha Burmistrza Gminy Mosina przed upływem kadencji?

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (47)

 • Gość
  środa, 28 wrz, 2022, 13:55:55 |

  Też mi ale stanowisko. Boże drogi kiedy ten horror w gminie się skończy!

 • Gość
  środa, 28 wrz, 2022, 17:01:32 |

  Tym sposobem ustalono ojcostwo dla referendum… Żeby później nie było, że ojców jest cała gmina.

 • Marek
  środa, 28 wrz, 2022, 19:04:25 |

  Zastanawia mnie skąd u radnych takie przekonanie, że mogą mieć jakiekolwiek uwagi do zarządzania urzędem i wtrącania się w politykę kadrową. Przecież to zakład pracy, mający kierownika w osobie burmistrza, to aparat pomocniczy dla władzy wykonawczej i władza stanowiąca nie ma nic do tego. Radni próbują przekraczać takie granice kompetencji już nie pierwszy raz. A wynika to z ich porażającej niewiedzy i niekompetencji oraz braku pokory.

  • Łukasz Kasprowicz-radny gminy Mosina
   niedziela, 2 paź, 2022, 22:16:08 |

   @ Marek- radni przeznaczają pieniądze na wynagrodzenie burmistrza, jego zastępców i urzędników. Skoro 19 radnych nie widzi efektów ich finansowania, to raczej musza zareagować. No i zareagowali. To prawidła Demokracji, Konstytucji, a o Demokrację i Konstytucję wszystkim nam chodzi, Prawda? No chyba, że chodzi o coś innego

   • Mieszkaniec
    poniedziałek, 3 paź, 2022, 9:28:10 |

    Wam nie chodzi o konstytucje, ale o dorwanie się do koryta. I wszelkie środki ku temu są dobre, nawet narażanie budżetu na dodatkowe wydatki związane z referendum prawie na zakończenie kadencji. Populizm i tyle. Bo nagle na koniec stwierdzili że muszą zareagować. To ja się pytam co robili przez ostatnie kilka lat? Wtedy nie trzeba było reagować? Tylko pozwalać na taką sytuację? Cóż, dla mnie, pomijając słuszność odwołania burmistrza, to wszystko jest gra polityczna obliczony tylko i wyłącznie na zdobycie poparcia przed nadchodzącymi wyborami i zwiększenie swoich szans w nich. Dobro mieszkańców jest daleko w tyle poza Waszym własnym dobrem i kombinacjami politycznymi.

   • D.N.
    poniedziałek, 3 paź, 2022, 17:53:13 |

    @Łukasz Kasprowicz – a ja jako mieszkaniec nie widzę efektów z twojej pracy. Waldek wodociągi buduje na prywatnych działkach w lesie w Pecnej i w Borkowicach w szczerym polu. Idź już lepiej zbieraj ekipę pijaków bo referendum za miesiąc. Będzie kogo wozić do lokalu. Tym razem będziemy ci kibicować, bo trzeba wygnać tego… Jako to ładnie na sesji raz jedyny powiedziałeś.

 • żwirek
  środa, 28 wrz, 2022, 19:13:21 |

  @ Marek vel. Mieloch – jeśli z magistratu odchodzi za twojej kadencji 30 osób to coś musi być nie halo. Na łamach tej gazety było o mobbingu już pisane. Smród niesie sie za tobą po mieście. Widać na rękę jest pozbywanie się pracowników, bo są świadkami brudów i machlojek. Wyrzucisz takiego to przyjdzie nowy, co nie będzie nic wiedział. Tuszowanie i tyle. Bolszewickie metody. Co jakiś czas trzeba rozstrzelać swoich żołnierzy i zastąpić nowymi. A radny Kolankiewicz niech się zastanowi czy jest rotacja czy rozrost. Bo to przeczy sobie.

  • Poncjusz
   czwartek, 29 wrz, 2022, 9:42:54 |

   Tak przy okazji, jakim werdyktem zakończyła się rozprawa odwoławcza burmistrza w sprawie mandatu jaki dostał od PIP?

 • Gość
  środa, 28 wrz, 2022, 20:01:05 |

  Ręka rękę myje i nawet nie to.

 • J.
  środa, 28 wrz, 2022, 21:41:35 |

  Ładnie radni podsumowali. Pozostaje gościa odwołać i na zakończenie tego cyrku gratis od mieszkańców: taczka i kurs do granic gminy.

 • Lynx
  środa, 28 wrz, 2022, 23:35:37 |

  Są rzeczy, które nie śniły się nawet historykom.

 • Gość
  czwartek, 29 wrz, 2022, 8:09:35 |

  Prawda jest jednak taka, że to referendum nic nie zmieni, umocni tylko władze burmistrza. To umocnienie sprawi, że wygra kolejne wybory dzięki radnym, którzy chcieli go odwołać. Finał będzie taki, że burmistrza przyspawa się na kolejne lata, a radni nie koniecznie w tym samym składzie zostaną wybrani na kolejna kadencje.
  To zaś sprawi, że burmistrz będzie od początku nowej kadencji szukał porozumienia z wybranymi, którzy dadzą mu większość. Nie popełni tego błędu co tarza.

  Radni nie macie ogóle myślenia analitycznego. Owce paść!

  • Gość
   czwartek, 29 wrz, 2022, 10:43:56 |

   Czyli Mieloch świadomie wywołał kryzys decyzyjno-polityczny? A to skubany strateg. Jednak jego konszachty z pisiorami przynoszą efekty. GENIUSZ!

  • gosc
   czwartek, 29 wrz, 2022, 10:47:09 |

   Ogólnie to zapomniałem dodać że miałem przyjemność poznać pana Mielocha gdy działaliśmy razem w Unii Polityki Realnej Korwina Mikkego. Bardzo analityczny umysł, zawsze potrafił łączyć fakty i do tego miał polityczną smykałkę. Później chciał poczuć coś innego i odszedł, część się cieszyła bo trochę zamętu wprowadzał.

 • Gość
  czwartek, 29 wrz, 2022, 12:18:41 |

  Z wiekiem złe cechy się umacniają.

 • Obiektywny
  czwartek, 29 wrz, 2022, 14:31:35 |

  Mieloch to niestety zakała mosińska ,teraz przed nami mieszkańcami stoi niebywała szansa by się pozbyć tego szkodnika. Niewolno nam takiej okazji zmarnować.

  • mieszkaniec
   piątek, 30 wrz, 2022, 0:02:00 |

   zeby na jego miejsce weszła jeszcze większa? No ja nie wiem.

 • MartaWielokrotnaDziewica
  czwartek, 29 wrz, 2022, 19:00:03 |

  @Marek, to dość proste. Organ uchwałodawczy ustala budżet, więc jeśli Burmistrz tak kieruje podległym urzędem, że w roku nie wykonuje się prawie połowy zadań inwestycyjnych, to logiczną konsekwencją jest, że rada ma w kwestii zarządzania uwagi.

 • mieszkaniec
  piątek, 30 wrz, 2022, 0:05:40 |

  I tak oto doczekaliśmy się słusznego referendum które nic a nic nie zmieni. Najgorsze jest to, że tak będzie niezależnie od wyniku. Prowodyrzy referendum nie przedstawili żadnej konkretnej alternatywy dla obecnego burmistrza. Owszem „nieśmiało” kilku coś tam mamrocze że by chcieli, ale to Ci o których wszyscy wiemy że by chcieli, tylko że ich nikt nie chce, bo będzie to zmiana cholery na dżumę. I tak referendum przepadnie brakiem frekwencji, bo część która by poszła mając zapewnienie sensownej alternatywy, z powodu jej braku zostanie w domu.

 • Gość
  piątek, 30 wrz, 2022, 9:44:25 |

  Stanowisko Klubu rozumiem.
  Na programy po Referendum czekam przed głosowaniem.

 • Gefir
  piątek, 30 wrz, 2022, 20:13:21 |

  Cytat z portalu radiopoznan.fm
  Żeby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział około 7 tysięcy mieszkańców gminy. Jeśli tak się stanie, ale wynik będzie za pozostawieniem burmistrza na stanowisku, odwołana zostanie cała rada.
  Tego życzę Mosinie. Wysłać wiecznych radnych w niebyt ! Mosina zasługuje na nowych radnych !

  • Gość
   piątek, 30 wrz, 2022, 20:58:37 |

   W gminie rządzi burmistrz,a nie radni. Dzisiaj ma odejść główny szkodnik,na radnych przyjdzie czas.Kilku przekrętasów i tak się wykruszy.

   • Gefir
    piątek, 30 wrz, 2022, 21:31:19 |

    To jest towarzystwo wzajemnej adoracji na wzór okrągłostołowej sitwy…

   • Pytajnik
    sobota, 1 paź, 2022, 0:18:39 |

    Gość kogo masz myśli pisząc, że dziś ma odejść kolejny szkodnik? Ktoś z magistratu? Tak teraz jest dużo naborów widzę.

 • karp
  piątek, 30 wrz, 2022, 22:13:04 |

  Przewodniczący Rady ogłosił,że 16 listopada przed NSA będzie rozpatrywana skarga kasacyjna Waldemara Żwirskiego.W Mosinie powinien to być dzień wolny od pracy.

  • Gość
   piątek, 30 wrz, 2022, 22:20:35 |

   Wynik wiadomy,diety radnego w międzyczasie przytulone.Chytrusek.

 • karp
  piątek, 30 wrz, 2022, 23:13:58 |

  Prawo do odwołań powinno zostać,ale sprawy powinny być rozpatrywane w trybie wyborczym.Ta sprawa pokazuje,że można się długo przekulać nie na argumentach merytorych,ale na „złym stanie zdrowia prawniczki”.
  Przy okazji kompromitują się sądy i państwo.Jest pełnomocnictwo substytucyjne i nie powodu,by tolerować wybryki cwanej papugi.

 • Skalar
  sobota, 1 paź, 2022, 17:18:46 |

  No dobrze a kto na nowego mistrza-burka

  • bolo
   sobota, 1 paź, 2022, 19:55:11 |

   ja widziałbym na tym stanowisku Tomasza Łukowiaka bo pokazuje skutecznosc. Ewidentnie blokuje jego rozwój Mieloch

   • bolo
    sobota, 1 paź, 2022, 20:38:40 |

    zapomniałem dodać że pan Tomasz prowadzi sprawniej referat planowania przestrzennego mogą to potwierdzić osoby które praktycznie od ręki otrzymują Warunki Zabudowy, za Mielocha było to lata!

    • WZ dla wybranych
     poniedziałek, 3 paź, 2022, 19:45:31 |

     Pan Tomasz Łukowiak niech się lepiej boi jak się kadencja skończy bo za klika podejrzanych WZ jakie podpisał może mu się pewna smutna instytucja ze Śremu dobrać do pupy. Tak się zna na planowaniu jak ja na budowie napędu łodzi podwodnej.

  • Gość
   sobota, 1 paź, 2022, 21:43:10 |

   Widzę Rysia,jego też blokował Mieloch.

   • Poncjusz
    niedziela, 2 paź, 2022, 5:37:18 |

    Ryś „stworzył” Mielocha, obaj warci Zofii, tyle w temacie.

    • GOŚĆ
     niedziela, 2 paź, 2022, 22:21:42 |

     Ktoś uparcie wypisuje podobne brednie na GMP.
     Rysia zapewne nie było jeszcze w Mosinie, gdy Mieloch fraternizował się z mosińskimi elitami, wnosząc pod papciami błocko na wypucowane, mosińskie salony. W 2014 oraz w 2018 roku, Mieloch sam startował do wyborów. Owszem, był koalicjantem dla ugrupowania wystawiającego Rysia, ale to nie Ryś dogadywał się w tej sprawie z Mielochem. Ryś wówczas politycznie nie istniał w Mosinie. Ktoś chyba dobrze już tutaj (na GMP) zauważył, kto faktycznie „wprowadził Mielocha na mosińskie salony”, stając się jego rodzicem chrzestnym!

     • Gość
      niedziela, 2 paź, 2022, 22:59:05 |

      Rysiowi podstawili Mielocha na zastępcę bez jego wiedzy i akceptacji. Ryś nie znał Mielocha i jak go widział to myślał, że ktoś go śledzi. https://www.youtube.com/watch?v=tTr0MBN2zgc

     • GOŚĆ
      niedziela, 2 paź, 2022, 23:46:09 |

      @Gość
      Bredzisz!
      Rysia nigdy wcześniej nie było w mosińskiej polityce. Pojawił się nagle, a jako kandydat na burmistrza wtedy, gdy Jasio dostał rozwolnienia i dał nogę. Mielocha, podobnie jak innych kandydatów mógł poznać dopiero podczas debaty. Wybrał Mielocha na zastępcę, bo taki był warunek umowy koalicyjnej zawartej pomiędzy Mielochem, a stowarzyszeniem Marciniaka przed drugą turą wyborów w 2014 roku. Nikt ze stowarzyszenia Marciniaka temu nie zaprzeczył, więc musi to być prawda. Każde dziecko w Mosinie to wie, tylko nie @Gość.

     • Gość
      poniedziałek, 3 paź, 2022, 12:46:05 |

      Widzisz, potwierdziłeś to, że Ryś wprowadził na salony-stworzył w mosińskim samorządzie Mielocha. Mieloch nie był zastępcą Kapturowej czy Marciniaka tylko Rysia. :))) Rysia i Mielocha łączy jeszcze jedna cecha: syndrom Dziwisza – nie ja, nie było mnie wtedy, nie widziałem itd. Szkoda, że Ryś pojawił się w mosińskiej polityce ze swoim zastępcą, kolejne stracone cztery lata i nadzieje. Logika @Gościa jest na poziomie polonistyki na Politechnice Rzeszowskiej.

    • Gość
     niedziela, 2 paź, 2022, 23:52:13 |

     Jeśli chodzi o mosińską Zofię, to ta osoba była w gronie najlepszych burmistrzów Mosiny. Tyle w temacie.

   • GOŚĆ
    niedziela, 2 paź, 2022, 22:09:15 |

    O to należy zapytać Rysia. Wątpę,by chciałby wchodzić do bagna, jakie pozostawił po sobie Mieloch. Kto wie, może jednak.

 • karp
  sobota, 1 paź, 2022, 21:01:13 |

  No,ale Waldemara to chyba nawet Mieloch przez lata nie powstrzymał?Z prawa zawieszenia na 9 miesięcy chyba w stosunku do pupila nie skorzystał?

 • mosiniak
  sobota, 1 paź, 2022, 21:11:47 |

  Bolo, na żarty się zebrało, co? A może na umyśle szwankujesz? I takich mamy wyborców, zero myślenia i rozsądku.

 • Spółkowanie Mielonego
  środa, 5 paź, 2022, 12:24:37 |

  Prezes mosińskiego TBS podał, że zmienił siedzibę komercyjną na gminną, czyli na Dworcową 4. Kilka lat zajęło pacanowi dojścia do wniosku, że komercyjne biuro na Strzeleckiej jest droższa niż darmowe biuro w gminnym zasobie lokalowym. TBS ROZWIAZAĆ, wywalić prezesa. Administrowanie blokami przekazać ZUK lub PUK

 • Gość
  poniedziałek, 10 paź, 2022, 16:22:18 |

  Czy inicjatorzy referendum imiennie wyznaczyli osobę,która będzie ich reprezentowała,swoistego rzecznika grupy referendalnej?

  • Mieszkaniec
   poniedziałek, 10 paź, 2022, 22:22:23 |

   organizatorzy referendum mają tylko jedno zadanie – odsunąć od władzy obecnego burmistrza, natomiast kompletnie w tylnej części ciała mają mieszkańców, ich prośby o przedstawienie alternatywy dla obecnego burmistrza, a Ty pytasz o rzecznika? Jak odwołają burmistrza to od razu znajdzie się conajmniej kilkunastu „ojców sukcesu”, samoistnych rzeczników i kandydatów na burmistrzów z łapanki (tudzież tych o których wiadomo że chcą kandydować, ale ich nikt nie chce).

   • gosc
    poniedziałek, 10 paź, 2022, 23:16:00 |

    Tylko Tomasz Łukowiak nas uratuje!

Skomentuj