T-Roc Salon VW Berdychowski Stary Browar - dziecięca radość na święta
Redakcja GMP | czwartek, 29 gru, 2022 | komentarze 4

Sytuacja finansowa Puszczykowa w czasach kryzysu

Zakończyły się prace nad budżetem miasta Puszczykowa. Bardzo trudna sytuacja finansowa samorządów w całym kraju, spowodowana przede wszystkim zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), wymusiła dużą ostrożność w tworzeniu planów finansowych i przełożyła się na konkretne ograniczenia usług publicznych dla mieszkańców Puszczykowa.

Głównymi czynnikami wzrostu kosztów wykonywanych zadań publicznych są wzrost kosztów obsługi zadłużenia, rosnące ceny energii oraz surowców energetycznych oraz luka w finansowaniu przez rząd wydatków na oświatę, którą pokrywa miasto. Dodatkowo negatywnie na budżet miasta wpłynęły: niespotykany od lat wzrost cen, likwidacja subwencji rozwojowej oraz decyzja o braku rekompensat dla samorządów proporcjonalnych do utraty dochodów.

Trudną i złożoną sytuację finansową Puszczykowa obrazuje przyjęty na grudniowej sesji budżet miasta Puszczykowa na rok 2023 r. – Z budżetem naszego miasta związany jest niemalże każdy element naszej lokalnej rzeczywistości, a podstawowym źródłem dochodów w budżecie Puszczykowa jest podatek PIT – informuje puszczykowski magistrat. – Z uwagi na strukturę dochodów budżetu naszego miasta, zmiany w ustawie PIT wyjątkowo mocno dotknęły nasz samorząd. Dochody z tego tytułu stanowiące dotychczas 78% dochodów podatkowych w ciągu ostatnich dwóch lat zamiast dynamicznie wzrosnąć w wyniku zwiększenia średnich wynagrodzeń w Polsce zmniejszyły się aż o 8,2 mln zł (29,7 mln zł w 2021 r. do 21,5 mln zł w 2023 r.), powodując olbrzymie problemy ze zrównoważeniem budżetu Puszczykowa – dodają władze.

Samorządy w 2022 r. otrzymują po raz pierwszy wpływy z podatku PIT i CIT nie zgodnie z wysokością rzeczywistych wpływów podatkowych, lecz ustalonych przez Ministerstwo Finansów na podstawie ubiegłorocznych prognoz, obliczonych na 2021 r. przy założeniu inflacji na poziomie 3,3%.

Wszystkie te czynniki spowodowały konieczność szukania oszczędności właściwie we wszystkich obszarach działalności miasta, w tym w zakresie: inwestycji miejskich, transportu publicznego, oferty edukacyjnej, wsparcia materialnego mieszkańców, zapewnienia zorganizowanego wypoczynku dzieciom, pomocy i polityki społecznej, oferty kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej, dofinansowania organizacji pozarządowych, czy też bieżącego utrzymania porządku i zieleni na terenie miasta.

Poniżej umieszczony wykres przedstawia szacunkowe wartości dochodów Puszczykowa z PIT w trzech wariantach:

 • PIT_Plan MF – informacja o przewidywanych dochodach miasta z PIT („kwoty ostateczne”), publikowane przez Ministerstwo Finansów po uchwaleniu budżetu państwa na każdy rok
 • PIT_wykonanie – wykonane dochody z PIT w danym roku
 • PIT bez ubytków – oszacowane dla lat 2019-2023 wartości dochodów z PIT, przy założeniu, że w latach 2019-23 nie wprowadzano zmian w systemie PIT ani w systemie dochodów samorządów
Szacunkowe wartości dochodów Puszczykowa z PIT

Szacunkowe wartości dochodów Puszczykowa z PIT


Dzisiaj (29.12) o godzinie 16:00 rozpocznie się natomiast Sesja RM w Mosinie, podczas której zostanie uchwalony budżet Gminy Mosina na rok 2023. Pełny harmonogram dostępny jest: tutaj.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • ja
  czwartek, 29 gru, 2022, 13:33:03 |

  Coś czuję, że za chwilę wróci CZYN SPOŁECZNY.

 • Gość
  piątek, 30 gru, 2022, 12:00:56 |

  Powinien to Radni by się nie pchali.Puszczykowo dużo starszych i dopingują młodym. Przewodniczący tak szybko prowadzi sesje i niektórych lekceważy.

 • Gość
  sobota, 31 gru, 2022, 18:21:23 |

  Logopeda czeka i zaprasza.

 • Gość
  niedziela, 1 sty, 2023, 3:57:47 |

  Czy drewno z Zapałkowej Wieży Widokowej w Mosinie zostało już zakwalifikowane do programu Chrust+ i można brać je do palenia w piecach? Drewno z wieży jest sezonowane, materiały konserwujące dawno zwietrzały więc jest to ekologiczny materiał opałowy. Tylko nieliczne gwoździe, jeżeli takie będą, odsieje się z popiołu i Greta Thunberg nie przyczepi się. W dobie kryzysu energetycznego nie wolno dopuścić do marnotrawstwa tak cennego materiału.

Skomentuj