Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Wojciech Czeski | poniedziałek, 23 maj, 2022 |

Szlak Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Wyprawą bawiąc, historii ucząc

Mieszkańcy Mosiny prawdopodobnie zauważyli już tajemnicze znaki w kształcie litery „F”, namalowane na przydrożnych słupach i drzewach na terenie gminy. Jest to kolejny element świętowania dwusetnej rocznicy urodzin świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który w roku 1848 przebywał na terenie Ziemi Mosińskiej. Wspomniane oznakowanie prowadzą przez Wielkopolski Szlak jego imienia, który oficjalnie zostanie zainaugurowany dnia 19 czerwca podczas uroczystości w Katedrze Poznańskiej.

Przypomnijmy, że Feliński jako 25 letni student udał się w kwietniu 1848 roku z Paryża do Poznania, skąd następnie trafił do podpoznańskich miejscowości. 2 maja brał udział w potyczce pod Trzebawiem, a następnie awansowany został na porucznika strzelców. Walczył także w bitwie pod Rogalinem 8 maja, co bardzo obszernie opisał w swoich „Pamiętnikach”. Dzieło to jest do dzisiaj kopalnią wiedzy o wielkopolskich powstaniu roku 1848. Zygmunt Szczęsny jako naoczny świadek i uczestnik walk partyzanckich, także na terenie naszej gminy, wydaje się być zatem idealnym przewodnikiem po szlaku naznaczonym wojennymi wspomnieniami, które po sobie pozostawił.

Inicjatywa powołania Wielkopolskiego Szlaku Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego objęta jest patronatem Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które do życia powołał Feliński w roku 1857. Oznakowanie i rozpropagowanie Szlaku mają na celu wzmożenie ruchu pielgrzymkowo-turystycznego na terenie kilku podpoznańskich gmin: Komorniki, Dopiewo, Stęszew i Mosina. Długość Szlaku to około 39 kilometrów, a przy jego trasie znajduje się 7 kościołów parafialnych, w których przechowywane są relikwie Świętego. Zarówno pielgrzymi, jak i turyści z pewnością docenią walory przyrodnicze trasy – ta wiedzie bowiem przez tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz Rogalińskiego Parku Krajobrazowego.

Start znajduje się w Komornikach, skąd trasa prowadzi przez Konarzewo, Trzcielin, Stęszew, Łódź, Górkę, Mosinę, Rogalinek i przecinając słynne nadwarciańskie łęgi, kończy się na Rogalinie. Nie oznacza to jednak, że pielgrzym-turysta nie będzie mógł obrać trasy w przeciwnym kierunku. Wraz z inauguracją Szlaku, zostanie wydana mapa w skali 1: 30 000 wraz z przewodnikiem po trasie. Będzie on zawierał krótki rys historyczny wydarzeń, w których w 1848 roku brał udział święty Zygmunt. Mapa będzie także wzbogacona omówieniem całej trasy, która została podzielona na 6 mniejszych odcinków. Zarówno amatorzy długich wypraw, jak i miłośnicy krótszych wycieczek pieszych znajdą w przewodniku coś dla siebie. Ułatwieniem w planowaniu wędrówek po Szlaku będą zaznaczone na mapie elementy infrastruktury oraz komunikacji miejskiej: nazwy przystanków autobusowych wraz z podanymi numerami linii, inne szlaki rowerowe i piesze, dworce kolejowe, hotele, restauracje oraz inne atrakcje turystyczne.

Na trasie Szlaku ustawione są tablice informacyjne zawierające krótkie omówienie życiorysu Świętego oraz kontekstu historycznego wydarzeń, w których Feliński brał udział. Opisy te nawiązują tematycznie do wydarzeń historycznych związanych z konkretnymi miejscami, w których tablice zostały ustawione. Można się z nich na przykład dowiedzieć, gdzie w maju 1848 roku Prusacy urządzali obławy na pokonanych Polskich powstańców oraz pozna ówczesny główny trakt wiodący z Mosiny do Stęszewa. Podkreślmy, że wcale nie jest to dzisiejsza droga wojewódzka numer 306.

Największa ilość wspomnianych tablic została umieszczona na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, co ma przyczynić się do rozpropagowania wiedzy o wydarzeniach Wiosny Ludów oraz przypomnieć postać wielkiego Polaka, jakim niewątpliwie był obecny na tych ziemiach święty Zygmunt Szczęsny Feliński. Liczymy na to, że powołany do życia Szlak będzie wspaniałym miejscem do poznania walorów przyrodniczych podpoznańskich gmin oraz zrozumienia historii krótkiego powstania okresu Wiosny Ludów. Już teraz zachęcamy do organizowania wycieczek oraz rajdów szkolnych i harcerskich trasą Szlaku celem obcowania z żywą historią, którą możemy poznawać w trakcie wspólnej rekreacji w myśl zasady „ucząc i bawić”. Wystarczy założyć buty i podążać za biało-zielonym znaczkiem „F”, będącym oznakowaniem całej 39 kilometrowej trasy. W Mosinie odnajdziemy go między innymi na ulicach Mocka, Poznańskiej, Kościuszki, Słowackiego, Kilińskiego, Reja i Pożegowskiej. Owocnego wędrowania i podróżowania!

Wielkopolski szlak Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - tablica informacyjna

Wielkopolski szlak Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego – tablica informacyjna

Wielkopolski szlak Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - tablica informacyjna

Wielkopolski szlak Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego – tablica informacyjna

Wielkopolski szlak Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - tablica informacyjna

Wielkopolski szlak Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego – tablica informacyjna

Wojciech Czeski

Autorem wpisu jest: Wojciech Czeski, dziennikarz Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Skomentuj