Ruszają wnioski o zakup węgla w gminie Mosina
Mieszkańcy gminy Mosina mogą już składać wnioski o zakup węgla na preferencyjnych warunkach. Oferowany mieszkańcom surowiec jest mieszanką importowaną z trzech krajów. Podpowiadamy, jak i gdzie złożyć wniosek.
Zgodnie z zapisami ustawy cena węgla dystrybuowanego przez gminę wynosi 2000 złotych brutto za 1 tonę (za każdy rodzaj paliwa stałego). Cena nie obejmuje kosztów dostawy. W ramach zakupu preferencyjnego będzie można kupić węgiel w dwóch transzach:
– maksymalnie do 1,5 tony do końca 2022 roku,
– maksymalnie do 1,5 tony od 1 stycznia 2023 r.
Jak podaje mosiński magistrat, w przypadku zakupu mniejszej ilość niż 1,5 tony w danej transzy, na kolejny zakup (sumarycznie do 1,5 tony) trzeba będzie złożyć kolejny wniosek. Węgiel w preferencyjnej cenie może kupić wyłącznie osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe, która otrzymała dodatek węglowy lub jest uprawniona do jego otrzymania i złożyła deklarację do CEEB.
Wnioski można składać w budynku nr 2 Urzędu Miejskiego w Mosinie, ul. Dworcowa 3.
- Wzór wniosku na zakup węgla na preferencyjnych warunkach (do pobrania)
- Instrukcja postępowania w celu dokonania zakupu preferencyjnego paliwa stałego
Jak podają urzędnicy, złożono już ponad 120 wniosków. – Po złożeniu wniosku o zakup preferencyjny paliwa na podany we wniosku numer telefonu wpłynie powiadomienie w formie wiadomości SMS o konieczności dokonania opłaty za zamówione paliwo na konto Urzędu Miejskiego w Mosinie – informują urzędnicy. – Po dokonaniu i zaksięgowaniu wpłaty wnioskodawca otrzyma kolejną wiadomości SMS z potwierdzeniem weryfikacji wniosku i informacją o możliwości odbioru bonu. Należy wówczas udać się osobiście do Urzędu Miejskiego w Mosinie w celu uzyskania bonu uprawniającego do odbioru paliwa stałego. W przypadku braku możliwość osobistego odbioru bonu istnieje możliwość odebrania dokumentu przez osobę upoważnioną notarialnie. Z otrzymanym bonem wnioskodawca udaje się do wybranego składu węgla w celu realizacji zamówienia. Wnioskodawca przekazuje bon wydającemu węgiel przedsiębiorcy – dodaje magistrat.
Transport ze składu węgla do domu oraz koszt dodatkowych usług pokrywać będzie mieszkaniec we własnym zakresie. Opał można także odebrać własnym transportem.Aktualnie urzędnicy oczekują na informację o terminie odbioru węgla. Węgiel, który będzie sprzedawać gmina Mosina jest mieszanką importowaną z Kolumbii, Kazachstanu i RPA.
W węgiel zaopatrzy naszą gminę Węglokoks S.A., z którą została podpisana umowa. Spółka wyznaczy termin odbioru węgla do dalszej dystrybucji przez lokalne składy opału dla mieszkańców. Listę przedsiębiorców z wybranymi składami węgla nie została jeszcze opublikowana. Jak tylko się pojawi, zaktualizujemy wpis.
Dodatki węglowe w gminie Mosina ruszają z opóźnieniem, w stosunku do innych regionów w Polsce. Powodem było wstrzymanie możliwości wydawania decyzji administracyjnych (przez około dwa tygodnie wstrzymane były też wszystkie przelewy) w związku z brakiem osoby decyzyjnej w urzędzie. 30 listopada na stanowisku komisarza powołany został Marcin Lis. Więcej: Premier powołał komisarza gminy Mosina.
Przy okazji ostrzegamy przed oszustwami na dodatki węglowe. Jak podają policjanci, łupem oszustów padają często nasze dane osobowe, na które próbują uzyskać kredyt.
Tagi: dodatek węglowy, gmina Mosina, Marcin Lis, Urząd Miejski w Mosinie
Wasze komentarze (9)
Nikt nie widział jeszcze tego węglowego badziewia. Mam złożyć wniosek, zapłacić i czekać na przywóz 1,5 tony czarnych …. kamieni lub piachu. Jak widać Burmistrz od pierwszych dni stawia na promocję. Po uchwaleniu budżetu odwiedzi pewnie każde sołectwo z wielkim czekiem odpowiadającym kwocie asygnowanej w budżecie. Platforma Obywatelska, Polska Jest Najważniejsza, Komitet Wyborczy AD, Gmina Mosina, to piękny szlak kariery prawie taki jak szlak bojowy od Lenino do Berlina. Nie o take gminę walczyłem !
Kiedy miałem węglowe to było prostsze.Dzwoniłem do węglarza i pytałem jaki ma węgiel.a on mówił,że czarny.Ja na to żeby przywiózł 1.5 tony tego czarnego,ale takiego grubszego pod adres i było po zawodach.Zawsze był palny z jednym małym wyjątkiem kiedy zmieniłem składowisko,bo połaszczyłem się na niższą cenę.Ten był dymiący i niewątpliwie kamienny,bo jeden duży kamień mam do dziś.
2000 + transport , jakoś bardzo szału nie robi jak na „nie wiadomo co „
Tak już było za towarzysza Gierka.
Artykuł na GMP bez komentarza karpia dniem straconym. :-)
Idą święta, ostatnie chwile na wolności.
@Abc.
Co ty chcesz od karpia?
Brawo… „miał” niewiadomego pochodzenia za 2tys + transport. Klękać i ooo dzięki ci panie za muł bagienny!!! 30 baniek dla pseudo kopaczy pławiących się w luksusach to jest coś….dość pisorów!!!
To jawna kpina. Umowa z węglokoksem który wciska naszej gminie największy syf którego nikt nie chce.
A że pisior został wyrzucony na zbity pysk no to nie ma co się dziwić. 2k za kamienie i błoto powodzenia!