Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Jan Bylczyński | piątek, 28 sty, 2022 | komentarze 4

Wykryto ognisko ptasiej grypy (H5N1) w Bolesławcu

W związku z pojawieniem się w Bolesławcu ogniska zakaźnej dla ludzi ptasiej grypy szczepu H5N1, który jest obecnie najgroźniejszym szczepem tego wirusa, służby weterynaryjne wdrażają procedury jego zwalczania. Istnieje również wysokie podejrzenie wykrycia podobnego ogniska w powiecie kościańskim.

Ptasia grypa w gminie Mosina

We wsi Bolesławiec w gminie Mosina pojawiło się ognisko ptasiej grypy. Dla gospodarza oznacza to natychmiastową likwidację zagrożonego stada. Zutylizowane zostaną także obornik i pasza. Na drogach w okolicy terenu, na którym wystąpiło zakażenie drobiu, wyłożone zostaną maty dezynfekcyjne, pojawi się także specjalne oznakowanie.

Wczoraj przed południem (27.01.22) odbyło się spotkanie on-line zwołane przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu, na którym Powiatowy Inspektor Weterynarii w Poznaniu Grzegorz Wegiera przedstawił szczegóły dotyczące podjętych działań w kierunku likwidacji ogniska i minimalizacji jego potencjalnych skutków. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Starostwa, Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Komendy Policji w Poznaniu, a także władze Gminy Mosina.

Na spotkaniu omówiono strategię przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się choroby, określono zadania dla poszczególnych służb, w tym służb Gminy Mosina. Jak poinformował Powiatowy Inspektor Weterynarii Grzegorz Wegiera, w ciągu najbliższych dwóch dni na terenie posesji na której wykryto ognisko, drób zostanie uśmiercony, następnie przewieziony do utylizacji z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa podczas transportu. Zutylizowane zostaną także obornik i pasza z posesji. Po wydaniu przez wojewodę rozporządzenia dotyczącego środków zmniejszających ryzyko  rozprzestrzeniania się tej zjadliwej grypy ptaków, na drogach w okolicy terenu, na którym wystąpiło zakażenie drobiu, wyłożone zostaną maty dezynfekcyjne, pojawi się także specjalne oznakowanie.

– W sytuacji wystąpieniem ogniska ptasiej grypy H5N1 na terenie naszej gminy, prosimy Państwa o zabezpieczenie własnego drobiu – informuje Urząd Miejski w Mosinie. – Szczegółowe wytyczne dotyczące zasad postępowania w tej sytuacji, zostaną wskazane we wspomnianym wyżej rozporządzeniu Wojewody, który wyznacza obszary zagrożony i zapowietrzony oraz określa postępowanie w sytuacji zagrożenia. W związku z możliwością rozszerzenia obszaru zagrożonego o teren w powiecie kościańskim, gdzie wystąpiło podejrzenie podobnego ogniska, rozporządzenie Wojewody ukaże się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu – dodają urzędnicy.

Do podobnej sytuacji doszło w 2017 r., kiedy mieliśmy do czynienia z mniej zajadliwym szczepem H5N8.  Na fermie w Bolesławcu zabito i zutylizowano wówczas 12 tys. ptaków.

Przypadki znalezienia padłych ptaków (łabędzi, dzikich gęsi, czapli, kormoranów, a także większych skupisk padłych kaczek) na terenie województwa Wielkopolskiego należy zgłaszać do Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu – telefon 61 868 93 47.


H5N1 – szczep wirusa ptasiej grypy, powstały z mutacji podstawowego wirusa ptasiej grypy typu A. Wirus ten przenoszony jest przez żywe ptactwo. Zakażenie następuje poprzez kontakt zdrowego osobnika (w tym człowieka), z osobnikiem zakażonym. Choroba wywołana wirusem H5N1 jest w dużym odsetku śmiertelna. Pierwsze oznaki ptasiej grypy typu H5N1 zaobserwowano w Azji w 1997 roku. W roku tym zginęło od wirusa i/lub zostało zabitych przez hodowców ok. 100 mln sztuk drobiu. Szczep ten wyewoluował najprawdopodobniej ze szczepów LPAI w ogromnych fermach na skutek nienaturalnego zagęszczenia hodowanego drobiu, złych warunków sanitarnych i innych czynników. Według WHO od 2003 roku do sierpnia 2009 zmarły 262 osoby na 440 zgłoszonych zachorowań (60%). Wirus charakteryzuje się więc dość dużą zjadliwością, co jest czynnikiem zmniejszającym ryzyko pandemii. Na szczęście stosunkowo trudno jest się nim zarazić.

Jak mogą zarazić się ptaki domowe? Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni (woda do picia) kontakt z ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Wirus może się także rozprzestrzeniać przez zanieczyszczoną paszę, sprzęt, środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa ptasiej grypy odgrywa także człowiek.

Środki ostrożności. Wszyscy hodowcy drobiu, zwłaszcza posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych, powinni zachowywać ostrożność i stosować odpowiednie środki ograniczające do minimum kontakt między drobiem a dzikim ptactwem, w szczególności poprzez zabezpieczenie paszy przed dostępem zwierząt dzikich, karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany, stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego, unikanie pojenia ptaków i czyszczenia kurników wodą ze zbiorników wodnych i rzek. Ważne jest także przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz niezwłoczne zgłaszanie lekarzowi weterynarii spadku nieśności lub nagłych, zwiększonych padnięć drobiu. Istotne jest także, by na fermę miały zakaz wstępu osoby nieupoważnione.

Znak ostrzegawczy umieszczony na drodze w kierunku Bolesławca w 2017 r. (archiwum)

Znak ostrzegawczy umieszczony na drodze w kierunku Bolesławca w 2017 r. (archiwum)

uszkodzona mata dezynfekująca

Mata dezynfekująca w pobliżu wsi Borkowice (archiwum, 2017 rok)

ptasia grypa teren zakazny

Jan Bylczyński

Dziennikarz GMP

Wasze komentarze (4)

 • Hodowca
  piątek, 28 sty, 2022, 10:43:25 |

  Ptasia grypa niw jest groźna dla ludzi jak to w pierwszej części artykułu! Proszę nie straszyć i nie sisc paniki!

  • Gość
   piątek, 28 sty, 2022, 10:53:17 |

   Panie hodowco proszę się dokształcić.

   Według WHO od 2003 roku do sierpnia 2009 zmarły 262 osoby na 440 zgłoszonych zachorowań (60%). (H5N1)
   Największym niebezpieczeństwem dla ludzi byłoby pojawienie się mutacji w strukturze genetycznej wirusa, która pozwoliłaby mu na przenoszenie się od człowieka do człowieka

   W 2005 odtworzono strukturę genetyczną wirusa, który wywołał epidemię grypy hiszpanki w latach 1918-1919. Okazało się że wirus był bardzo podobny do wirusa ptasiej grypy i najprawdopodobniej od niego pochodził.

   Grupy podwyższonego ryzyka:
   zdrowe dzieci w wieku od 6. do 23. miesiąca;
   kobiety w ciąży;
   dzieci i młodzież (od 6. miesiąca życia do 18 lat), leczone przewlekle kwasem acetylosalicylowym;
   dorośli i dzieci chorzy na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego, w tym na astmę;
   dorośli i dzieci, którzy w minionym roku często przebywali w szpitalu z powodu chorób metabolicznych (w tym cukrzycy), niewydolności nerek, hemoglobinopatii lub niedoborów odporności;osoby po przeszczepie organu.

   https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ptasia_grypa

 • Borkowice
  piątek, 28 sty, 2022, 12:23:48 |

  Firma w której wyzyskuje się pracowników ze wschodu. Brud,syf i paskudna jakoś mięsa. Obszar Natura 2000 a obok ten syf plus rozjechane drogi w Borkowicach przez Tiry. Miejmy nadzieje ze kiedyś to będzie zaorane.

 • Gość
  piątek, 28 sty, 2022, 17:07:15 |

  A..AA to ten cudny pracodawca który ciągle i nieustannie poszukuje pracowników..ma fajne opinie na Gowork :-) Z daleka od takich..

Skomentuj