Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 16 mar, 2022 | komentarzy 7

Wzrosną ceny za parkowanie. Planowane zmiany w Strefie Płatnego Parkowania

Czekają nas zmiany w regulaminie strefy płatnego parkowania w Mosinie – wzrośnie stawka za postój, niektóre płatne miejsca zostaną wyłączone ze strefy oraz pojawią się parkingi buforowe. Jeszcze w marcu burmistrz ma złożyć projekt uchwały w tej sprawie.

Burmistrz przedłożył Komisji Inwestycji i Mienia Komunalnego zarys zmian, jakie zamierza wprowadzić w regulaminie strefy płatnego parkowania. Poza darmowym parkowaniem samochodów elektrycznych, najważniejszą zmianą jest planowane podwyższenie ceny za parkowanie: z 1,40 zł do 2,00 zł za godzinę postoju. W zarysie uchwały znajdują się też zapisy dotyczące wyłączenia ze strefy płatnego parkowania ulicy Farbiarskiej ze względu na przyległość dużego, bezpłatnego placu parkingowego targowiska oraz niskie przychody ze sprzedaży biletów parkingowych w tym obszarze. Ze względu na bliskość bezpłatnych parkingów burmistrz proponuje także wprowadzenie Miejskiego Buforowego Parkingu Płatnego przy ulicy Dworcowej w Mosinie z możliwością powiększenia go o parking znajdujący się pomiędzy MOK a Bankiem Spółdzielczym oraz parkingu buforowego przy rondzie Budzyń. W założeniu parkingu buforowego opłata będzie niższa niż w strefie bezpośrednio na rynku: mają zostać utrzymane stawki na dotychczasowym poziomie, czyli 1,40 zł za godzinę postoju. Dodatkowo zmiany mają też objąć podwyższenie opłat abonamentowych oraz dodatkowych.

Wszystkie zaproponowane zmiany mają podstawę w opracowaniu z sierpnia 2021 roku, gdzie przedstawiono wnioski i zalecenia warunkujące uzyskanie poprawy efektywności ekonomicznej jej administrowania. Jak zauważa w opracowaniu jego autor, mgr inż. Jan Sklorz, „jednym z głównych celów pobierania opłat parkingowych jest zmniejszenie popytu na parkowanie w tych obszarach miasta, w których występujący popyt przewyższa podaż miejsc parkingowych. (…) Obowiązujące niezmienne od 2010 r. wysokości stawek opłat za czas parkowania, wysokość opłaty minimalnej, opłat abonamentowych mieszkańców i podmiotów gospodarczych, (…) są najniższymi z podobnej wielkości stref płatnego parkowania miast Wielkopolski”.

Strefa Płatnego Parkowania w Mosinie

Strefa Płatnego Parkowania w Mosinie

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (7)

 • J.
  środa, 16 mar, 2022, 21:22:08 |

  Jedynym faktycznym celem jest kasa. Lepiej by się ten gamoń burmistrz wziął za wybudowanie chodników i wyasfaltowanie szutrowych ulic w miasteczku. Mamy XXI wiek a Mosina wygląda jak skansen z prlu.

 • orient
  środa, 16 mar, 2022, 22:26:16 |

  Zamiast podwyżek dla mieszkańców, które i tak pójdą na kolejne buble i premie dla zasłużonych „wojowników” burmistrza może skupić się na skorumpowanych spółkach komunalnych i takiemu prezesowi-słupowi pływalni i całej radzie nadzorczej obniżyć pensję do zera dopóki nie ruszy budowa tego mitycznego miejsca. Oszczędności większe i zamiast ludzi wk… trochę pożytku dla wszystkich.

 • Depo
  środa, 16 mar, 2022, 23:44:15 |

  Bardzo dobra informacja. Krok we właściwym kierunku, choć w ścisłym centrum stawka powinna być min.5 zł za 1 h postoju. Większe opłaty to większa dostępność miejsc i ich rotacja. Mosina jest na tyle mała ze dojście np z parkingu przy PKP do centrum zajmuje 10 min.

  Mam nadzieje ze w kolejnym kroku dojdzie do likwidacji parkowania równoległego na ulicy Poznańskiej gdzie bardzo często nie można swobodnie przejść chodnikiem nie mówiąc o prowadzeniu tam wózka dziecięcego czy inwalidzkiego.

  No i kontrole powinny być częstsze, szczególnie w obrębie rynku gdzie wolność szlachecka ma się w najlepsze. Zrobić masowa akcje zakładania blokad dzień w dzień. Po 2 tygodniach dotrze co do niektórych ze posiadanie auta nie oznacza dowolności w jego parkowaniu.

  • mieszkaniec
   niedziela, 20 mar, 2022, 20:12:38 |

   W ścisłym centrum powinien być zakaz ruchu a nie zakaz parkowania.

 • Gość
  czwartek, 17 mar, 2022, 12:27:27 |

  Największym buforem będzie wyniesienie z centrum biur Urzędu Miasta z burmistrzem. Można ogłosić konkurs na nową lokalizację.

  • krzyś
   czwartek, 17 mar, 2022, 16:03:33 |

   Dla Mielocha jedynym właściwym miejscem jest Rawicz. Za te wałki i pogardę dla mieszkańców. A co do stery parkingowej to temat na dłuższą dyskusję, uważam że sporo racji ma w swoim wpisie @Depo powyżej. Niestety niektórzy maja bzika na punkcie samochodu. To nie jest też zdrowe.

 • Mosinianin
  piątek, 18 mar, 2022, 10:15:34 |

  Krzyś w zupełności się zgadzam z Tobą,dobrym miejscem dla wyrobu burmistrzopodobnego były by też Wronki.

Skomentuj