Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | piątek, 28 sty, 2022 | komentarze 133

Zarzuty i oskarżenia, czyli 60. sesja Rady Miejskiej w Mosinie

60. sesja Rady Miejskiej w Mosinie to pierwsze spotkanie radnych od czasu rezygnacji z funkcji radnej i przewodniczącej pani Małgorzaty Kaptur. Jej miejsce w radzie zajął pan Ziemowit Maląg, który otrzymał drugi wynik w okręgu wyborczym.

– To wyjątkowe wydarzenie w historii naszego samorządu – skomentował radny Dominik Michalak, dokonując uroczystego zaprzysiężenia nowego radnego poprzez sesję zdalną. Następnie głos zabrała kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Mosinie, Lidia Skupin – Wójtowska, przedstawiając założenia programów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” oraz „Opieka wytchnieniowa” na rok 2022. O założeniach programów, przyjętych przez Radę Miejską, będziemy pisać więcej w najbliższych dniach na naszym portalu.

Największe emocje wzbudził punkt dotyczący działalności burmistrza. Problemy z naborami na stanowiska urzędnicze to sprawa niezwykle istotna, biorąc pod uwagę, że w marcu z powodu braków kadrowych najprawdopodobniej zostanie zawieszony jeden z najważniejszych referatów urzędu – ds. pozyskiwania funduszy z UE. Szerzej o sprawie piszemy w lutowym numerze „Gazety Mosińsko – Puszczykowskiej”.

Następnie radni poruszyli temat Vloga burmistrza o liście do premiera Morawieckiego w sprawie obowiązkowych szczepień. – Pan burmistrz nagrał sobie szopkę noworoczną. Bo trudno inaczej to nazwać. W czyim imieniu burmistrz się wypowiada? Dla prezentacji własnych poglądów wykorzystuje mienie gminne i urząd burmistrza gminy – skomentował radny Andrzej Raźny.

– Zabrałem głos jako burmistrz, który, gdyby ustawa dotycząca obowiązku szczepień służb mundurowych i nauczycieli weszła w życie, musiałbym ją realizować. Musiałbym zwalniać tych, którzy nie są zaszczepieni. Zajmowałem się sprawą, która wpływa bezpośrednio na działanie urzędu.

– Jeżeli pan, jako zwierzchnik straży miejskiej, i pośrednio także nauczycieli, napisałby do pana premiera, że trudno sobie wyobrazić, by pan jako burmistrz musiał dokonywać radykalnych cięć kadrowych, to rozumiem – dodał radny Jan Marciniak. – To, że jest pan antyszczepionkowcem, ma swoich znajomych w tym ruchu, a za guru posła Brauna, to nie mamy o czym mówić. Pana wystąpienie było kompromitujące, bo od tego nie jest burmistrz gminy. Proszę wziąć pod uwagę, że w tej chwili w gminie jest prawie 70% osób zaszczepionych. To kogo pan reprezentuje? Czy w pana środowisku nikt nie umarł na covid? – pytał radny.

Na sesji poruszono także temat wniosków Komisji Rewizyjnej, o czym pisaliśmy parę dni temu na naszym portalu.

Radni przegłosowali także sprawę zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla części Krosinka. Więcej o sprawie napiszemy w przyszłym tygodniu.

Poruszono także sprawę dziury budżetowej, o której burmistrz poinformował mieszkańców we Vlogu, winiąc za nią Radę Miejską.

Po przedstawieniu sprawozdania z prac wszystkich komisji rady w roku 2021, w wolnych wnioskach, Radni poruszyli temat impasu spowodowanego brakiem własnego radcy prawnego. Radni wskazali, że reprezentowanie dwóch interesów w jednej sprawie przez tą samą kancelarię jest niezgodne z ustawą o radcach prawnych. Powołali się na artykuł 15 ustawy, który brzmi: „Radca prawny obowiązany jest wyłączyć się od wykonania czynności zawodowych we własnej sprawie lub jeżeli przeciwnikiem jednostki organizacyjnej udzielającej mu pełnomocnictwa jest inna zatrudniająca go jednostka organizacyjna albo jeżeli sprawa dotyczy osoby, z którą pozostaje on w takim stosunku, że może to oddziaływać na wynik sprawy”. Burmistrz zobowiązał się do przeanalizowania sprawy.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (133)

 • Płotka
  piątek, 28 sty, 2022, 11:28:37 |

  A dlaczego nikt nie podjął tematu ,,Złotych Dębów,, ?
  Może radni liczą jednak na to honorowe wyróżnienie ?
  Radna Mania zawiodła się na Burmistrzu z którym szła do wyborów ? Zawiodła kalkulacja ? Radna Mania zawsze sprzyjała trzymającym władzę. Tym razem nie wyszło, szkoda. Walą się dachy w Czapurach i Daszewicach ? Szkoda że radny Waligórski nie protestował wtedy kiedy świetlicę oddawano do użytku. Już wtedy alarmowano w sprawie spartaczonego dachu. Nie wypadało bo nie pozwalała Zofia ? W Daszewicach remontują dół, a za chwilę zawali im się dach. Dziwne podejście.
  Nad uchwałą Komisji Rewizyjnej nie będę się pastwił. Zabrakło radcy prawnego i błądzą jak dzieci !

  • Jan Marciniak
   piątek, 28 sty, 2022, 13:35:41 |

   @Płotka-jak każda uchwała podlega ocenie przez organ nadzoru.Jest nim Wojewoda.Nie chcesz się pastwić? Pastw się. Przedstaw argumenty. Dzisiaj wszyscy znają się na zdrowiu i prawie. Zabrakło,piszesz, radcy prawnego. Ten który miał zaopiniować uchwałę nie przybył na sesję.Przesłał lakoniczne pismo odmawiające parafowania uchwały. Zaiste, pogłębione prawnie pismo. Dodam, że z kancelarii, która zastąpi kancelarię z którą burmistrz nie przedłużył umowy, a z której radni i rada byli zadowoleni.
   https://tablet.esesja.pl/zalaczniki/166386/re_-dotyczy-zaopiniowania-pod-wzgledem-prawnym-uch-_1596996.pdf

   • Gość
    piątek, 28 sty, 2022, 13:46:24 |

    Czy ktoś może mi pomóc zrozumieć poniższy zwrot:
    Z poważaniem
    Paweł Mielewczyk | Radca Prawny
    Krzywania Bielski i Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych sp. p.
    NIP: 7831666745,
    Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu nr KRS 375411 ul. Płocka 7/2, 61-046 Poznań
    Tel: +48 61 670 67 69

    Chodzi mi o to co tu ma sąd do tego i podany numer telefonu,
    czy to by znaczyło że w tej sprawie można także dzwonić do sądu
    Co chciał przez to powiedzieć autor tego pisma?

    • Gość
     piątek, 28 sty, 2022, 14:12:20 |

     Kopiuj-wklej ilustruje stosunek wybranej przez burmistrza Kancelarii Radców do Rady Miejskiej.

    • Gość
     piątek, 28 sty, 2022, 14:34:19 |

     Co chciał przez to powiedzieć nich będzie tajemnicą.

   • Płotka
    piątek, 28 sty, 2022, 14:41:27 |

    Szanowny Panie Radny, to jest tylko krytyka i to krytyka rzeczowa i nic innego. Jakie tam pastwienie się ? Proszę się nie obrażać. Jak oglądam obrady Rady to jako obywatel mam prawo do wyrażania swoich sądów. Rada kontroluje Burmistrza, a Radę kontrolują obywatele. Tak przynajmniej powinno być. Funkcja radnego nie jest wyjęta spod krytyki.
    Opinia radcy jest krótka ,treściwa i trafna.
    Pozostawmy zatem ten nasz spór wojewodzie.

    • karp
     piątek, 28 sty, 2022, 15:23:12 |

     Ostatnie zdanie radcy prawnego jest wzięte z księżyca.RDFP nawet nie zaczął rozpoznawać sprawy
     merytorycznie z powodów proceduralnych.Przekazanie
     do RM Mosina o niczym nie świadczy i niczego nie przesądza.

    • karp
     piątek, 28 sty, 2022, 15:59:11 |

     Płotko,czy artykuł 585 ksh by ci odpowiadał?
     https://prawo.money.pl/kodeks/spolek-handlowych/tytul-v-przepisy-karne/art-585
     Może też odpowiada bardziej burmistrzowi i jego radcy prawnemu?
     Nic nie stoi na przeszkodzie, by radni lub ktokolwiek złożył zawiadomienie do prokuratury.

     • Gość
      piątek, 28 sty, 2022, 17:05:58 |

      Art. 585. § 1. Kto, biorąc udział w tworzeniu spółki handlowej lub będąc członkiem jej zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej albo likwidatorem, działa na jej szkodę – podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 i grzywnie.

      § 2. Tej samej karze podlega, kto osobę wymienioną w § 1 nakłania do działania na szkodę spółki lub udziela jej pomocy do popełnienia tego przestępstwa.

    • Jan Marciniak
     piątek, 28 sty, 2022, 18:17:08 |

     Czy kiedykolwiek odniosłem się krytycznie do @Płotka wpisów? Lubię je, bo są twórcze, inspirują do dyskusji. Słowo „pastwienie się” użył @Płotka. Nie obrażam się, to nie w moim stylu. Lubię debatę publiczną.Ma @Płotka nieograniczone prawo do krytyki organów gminy i proszę z niego korzystać.Radny przede wszystkim, jak i burmistrz powinni być na cenzurowanym.Proszę tak trzymać.

 • Gość
  piątek, 28 sty, 2022, 12:09:32 |

  Duże problemy mosińskiej władzy są wyjątkowe czy typowe? Może ocenić je lepiej na tle sąsiadów np. samorządu Puszczykowa?

 • Gość
  piątek, 28 sty, 2022, 12:49:29 |

  Mieloch był żałosny z tym swoim ,,odpowiem pisemie”. Widać, że został sam na tonącym okręcie, choć i tak zapamiętale trzyma się stołka, zresztą jak pozostali kontrowersyjni radni, będą się odwoływać, jak dlugo się, zamiast odejść z honorem. Żałosne to wszystko.

 • Oku
  piątek, 28 sty, 2022, 13:01:51 |

  Co ma być to ma być co będzie.

 • karp
  piątek, 28 sty, 2022, 13:02:25 |

  Wczorajsza sesja pokazała,że król jest nagi i bez zastępców nie jest w stanie na nic odpowiedzieć merytorycznie,bo niczym się nie zajmuje,poza listami do Premiera i tragikomicznym vlogiem.
  Złote Dęby są kupowaniem przychylności, tak jak przepłacanie przewodniczących rad nadzorczych, by przypadkiem nic nie zauważyli.
  Władza burmistrza opiera się obecnie na 3 filarach.
  https://mosina.esesja.pl/glosowanie/741631/5c679ef431f7491
  Co się stanie z murami władzy po wyjęciu filarów?
  https://www.youtube.com/watch?v=hwD6i9eOiYE

 • karp
  piątek, 28 sty, 2022, 15:17:47 |

  @Jan Marciniak
  Panie radny, ja nie będę się pastwić, ale proszę pomóc prostemu karpiowi zrozumieć coś czego nie skumał.Chodzi o mpzp dla Gałczyńskiego.
  Czy jakieś przesłanki wyższego rzędu przemawiają za tym żeby tak ponumerować tak etapy mpzp, by etap drugi był realizowany jako pierwszy?Nie można go było nazwać pierwszym?
  To rani logikę karpia, bo domyślam się,że wasze dzieci zaczynają naukę w szkole od klasy pierwszej, a nie od ostatniej.Znowu do pana,bo koleżeństwo ma wodę w ustach.

 • Jan Marciniak
  piątek, 28 sty, 2022, 18:24:07 |

  Nie wiem, czy zadowolę. Tak nazwano te obszary i zdecydowano, że pierwszym etapem w realizacji będzie etap drugi.

 • karp
  piątek, 28 sty, 2022, 19:07:10 |

  Tym razem pan radny nie zadowolił i logika karpia została zraniona.Tym bardziej, że zdaje się w uchwale i uzasadnieniu nie ma nic o kolejności realizacji.

 • karp
  piątek, 28 sty, 2022, 19:14:11 |

  Dopiero teraz zapoznałem się z tym co jest na dole i przeczytałem,że zapoznanie się z wiadomością jest zabronione.Niezwłocznie udałbym się do aresztu na Młyńskiej w celu zamknięcia się w celi,ale nie mam pewności czy mają wolne takie z dostępem do netu.Mógł chłop mnie ostrzec na początku,bo co mi z ostrzeżenia kiedy już przeczytałem to co powyżej?

 • Gość
  piątek, 28 sty, 2022, 19:55:17 |

  Karp możesz jaśniej o co ci chodź?

 • karp
  piątek, 28 sty, 2022, 20:10:36 |

  Chodzi o to co poniżej.
  https://tablet.esesja.pl/zalaczniki/166386/re_-dotyczy-zaopiniowania-pod-wzgledem-prawnym-uch-_1596996.pdf
  Przeczytaj to co jest pod adresem mailowym radcy prawnego.Jak to przeczytałem,to padł na mnie blady strach i przez mecenasa będę się jąkał.

  • Okoń
   piątek, 28 sty, 2022, 20:44:39 |

   To nic specjalnego, informacja w wielu firmach jest standardem

 • karp
  piątek, 28 sty, 2022, 21:14:39 |

  Brakuje tylko:Jeśli jednak już się zapoznałeś, to natychmiast zapomnij lub wypluj.

 • Oku
  piątek, 28 sty, 2022, 21:23:39 |

  Upowszechnił ją radny Marciniak. To on powinien, jeśli nie uzyskał zgody jej autora, trząść portkami. A nie sądzę aby uzyskał. Ty @karp możesz spać spokojnie. Radny Marciniak chyba może mieć kłopot.

  • Okoń
   piątek, 28 sty, 2022, 23:30:29 |

   Co ty gadasz, autorem jest Mecenas który ma umowę z Gmimina i odnosi się do publicznych spraw. Ten zapis to straszak dla spraw poufnych a ta nie jest taką. Siejecie ferment, czytajcie i analizujcie

   • Płotka
    sobota, 29 sty, 2022, 10:10:32 |

    Tak, tak, @Okoń ma rację.
    Gdyby mail z opinią mecenasa został wysłany do innej osoby, osoba ta musiałaby się powstrzymać z rozpowszechnianiem tej informacji. Klauzula dotyczy osób które otrzymają maila, a nie były jego adresatami.
    Mail o którym rozmawiamy, dotarł do właściwego adresata i przede wszystkim dotyczy spraw publicznych ,a więc może bez zastrzeżeń być upubliczniony.

    • karp
     sobota, 29 sty, 2022, 10:47:51 |

     Moim zdaniem człowiek pracujący dla gminy powinien wiedzieć,że działalność organów gminy jest jawna.
     Jeśli już ktoś ma decydować o upublicznieniu opinii, to ten który ją zamawia, a nie ten którzy bierze za to kasę. Takie pierdoły w mailu do Przewodniczącego RM nie powinny się pojawić i mogą świadczyć o tym, że ktoś odrabia pańszczyznę.Nie ma zakazu myślenia dla prawników i w odpowiedzi powinni umieszczać tylko to o co są proszeni w pytaniu.

 • karp
  piątek, 28 sty, 2022, 21:56:28 |

  Nie karany,najwyżej zawiasy.Na e-sesji to też jest.

 • Oku
  sobota, 29 sty, 2022, 6:50:11 |

  Zobaczymy co na to mecenasi. A może nie zauważą. Może nie czytają GMP. Jak dla mnie to jak najbardziej treść poufna. Przede wszystkim kierowana do adresata wymienionego indywidualnie I opatrzona na dole wspomnianą klauzulą. Ale i tak w razie czego Burmistrz może ostatecznie wpłynąć na prawników aby odpuścili. Nawet ciekawe. To będzie pewien cusus na przyszłość. Tak czy inaczej radny powinien przed takim ruchem skonsultować to z prawnikiem ale zdaje się prawnika Radzie zdjęto.
  O Boże co to teraz będzie !
  @Plotka ma racje, Rada bez prawnika kuleje.

  • karp
   sobota, 29 sty, 2022, 9:43:14 |

   W Luboniu mamy taki zwyczaj, że czytamy od góry i od lewej do prawej.W Poznaniu pewnie robią to inaczej i stąd ostrzeżenie na końcu.Gdyby Adam Mickiewicz zakazał czytania na końcu Pana Tadeusza,to miałoby równie duży sens, jak ten tekst w mailu.Mam jeszcze jeden pomysł jaką poradę prawną na końcu powinien wstawić.
   Czytelniku, jeśli przeczytałeś wbrew zakazowi,
   to weź przykład ze swojego burmistrza i idź zawsze w zaparte.Jeśli pytają ciebie o wodociąg
   w Pecnej, to zwal na Radę,nic nie wiesz o żadnym wodociągu,nie wiesz gdzie jest Pecna i nie znasz żadnego Waldemara.

 • Oku
  sobota, 29 sty, 2022, 7:04:59 |

  A może to wszystko to jednak pewien logiczny ciąg zdarzeń. Może pan radny Marciniak jako męczennik wypłynie ostatecznie z mętnej wody jako przewodniczący. Wykazuje od pewnego czasu dużą aktywność a do tej pory nikt z odnowy wyraźnie i konkretnie nie wskazał go jako kandydata na kandydata. A teraz może wskaże.

  • Gość
   niedziela, 30 sty, 2022, 13:20:20 |

   To by dopiero było… Sesje do rana i ciągłe jatki. OdNowa cały czas kombinuje jak tutaj pozbyć się Mielocha bez uderzenia w radnych. Mieloch całkowicie się pogubił, skoro wykonuje ruchy mogące go zwalić ze stołka bez rozpisywania referendum. Już dawno powinien ustawić na baczność Zygę, albo sie go pozbyć, skoro ten nie potrafi ratować jego czterech liter. Dziwne, że tego nie zrobił do tej pory, mimo odmiennego w tej sprawie stanowiska pupila OdNowy, Jana Marciniaka…

  • Gość
   poniedziałek, 31 sty, 2022, 12:47:13 |

   Marciniak męczennik? Ciekawe stwierdzenie. Kto i kiedy go męczył? Może on sam? Gdzieś już to słyszeliśmy. Marciniak męczennik hehehe.

 • Płotka
  sobota, 29 sty, 2022, 9:01:24 |

  Wybranie Jana Marciniaka na przewodniczącego byłoby najgorszym wyborem ponieważ znacznie ograniczałoby jego aktywność w zabieraniu głosu na sesji. Przewodniczący ma prawo do zabierania głosu ale przede wszystkim prowadzi obrady. Jego aktywność w zabieraniu głosu siłą rzeczy jest więc ograniczona.

  • karp
   sobota, 29 sty, 2022, 10:49:04 |

   Może byście spytali skazanego? Wróć,wskazanego.

  • Gość
   niedziela, 30 sty, 2022, 13:22:04 |

   Można zgodzić się z tą opinią, ale nie o taki powód chodzi.

 • karp
  sobota, 29 sty, 2022, 9:33:29 |

  To było pół żartem.Jednak przeciętny czytelnik nie
  ma detektora informacji poufnych.To trochę obrazuje stosunek mecenasów do informacji.Środki publiczne są ok.i chętnie przyjmą nawet w podwójnej ilości(patrz RN ZUK)(, ale udostępnianiu są na ogół bardzo niechętni.Z tego co czytałem,specjalite de la maison waszego burmistrza jest nieudzielanie informacji ze względu na to,że jest to informacja przetworzona.To taki prawny chwyt.Tymczasem na vlogu chętnie posługuje się dezinformacją przemieloną,zwłaszcza na tym covidowym.

 • Oku
  sobota, 29 sty, 2022, 11:17:44 |

  Nie ma strachu. Jak poprosi burmistrza żeby wpłyną na prawników żeby odpuścili to raczej Burmistrz załatwił.

 • karp
  sobota, 29 sty, 2022, 12:26:41 |

  Płotko,dodam jeszcze,że jeśli odpowiadający na pytanie będzie uważał do kogo wysyła odpowiedź, to ona nie dotrze do osób niepowołanych.
  Gdyby wysłał odpowiedź do babci na Helu,zamiast do Przewodniczącego Michalaka,to winna jest babcia?Nie powinien z góry zakładać własnej bezmyślności i przerzucać odpowiedzialność,nawet jeśli to standard w wielu firmach.Ja kiedyś wysłałem do pewnego urzędu wniosek o udzielenie informacji,z prośbą o odpowiedź mailową.Organ przesłał mi na maila
  informację,że nie może udzielić informacji,bo nie zna mojego maila.Spytałem:Skoro nie znacie,to dlaczego mi na niego odpowiadacie, że nie znacie?Po drugiej stronie internetu kogoś olśniło i nadeszła odpowiedź.

 • Oku
  sobota, 29 sty, 2022, 12:53:54 |

  Na miejscu kancelarii specjalnie bym się nie spieszył z pismem przedprocesowym ponieważ Burmistrz i jego kadencja wisi na włosku i być może to właśnie nowy Burmistrz Marciniak będzie z kancelarią chciał albo nie chciał umowę przedłużyć. Warto to chyba skalkulować.

 • Płotka
  sobota, 29 sty, 2022, 13:12:04 |

  @Oku – skąd takie prognozy ? Mieloch spokojnie dotrwa do końca kadencji. Póki co wodzi radnych za nos. Wystarczy że zorganizuje gminny spęd pt. Gala Gminy Mosina a radni lecę jak muchy do cukru. Miękiszony!

  • sputnik radziecki
   sobota, 29 sty, 2022, 22:00:31 |

   @Płotka – uwielbiam Cię Płotko :-) Kapitalna diagnoza. Miękiszony nie ma lepszego określenia na ten nowotwór OdNowa. Widok radnej Jolanty na gali Złotych Dębów w pierwszym rzędzie mówi sam za siebie. Ciekawe czy ta pani co siedzi obok niej to ta sama osoba co pisze radnej zapytania i interpelacje. Ba ja słuchając beczącej radnej i czytając jej zapytania mam wrażenie, że tu mamy jakiś stan rozdwojenia. Biegły psychiatra winien to zdiagnozować.

   • Waleń
    sobota, 29 sty, 2022, 23:11:08 |

    biegły psychiatra powinien badać obowiązkowo wszystkich, którzy garną się do samorządu. W szczególności to powinno dotyczyć burmistrza i innych osób publicznych. Zacznijmy od początku, ich wszystkich my wybieramy więc każdy z nas do biegłego psychiatry i ty „sputniku” za ten nick również do niego się udaj

    • Płotka
     sobota, 29 sty, 2022, 23:31:23 |

     Dla wszystkich ubiegających się o urząd burmistrza i radnego, obowiązkowe powinny być badania lekarskie co do zdolności do wykonywania tych funkcji, a nadto test ze znajomości przepisów dotyczących sfery samorządowej. Taki teścik złożony powiedzmy ze 100 pytań pozwoliłby oddzielić ziarno od plew. To, że ktoś chce być radnym to za mało. Co umiesz , na czym się znasz , jaki jest twój potencjał, jak się poruszasz w przestrzeni prawnej. Ktoś kto chce stanowić prawo lokalne i kontrolować Burmistrza musi mieć wiedzę. O wiedzy radnych najlepiej świadczą ich pytania i niektóre projekty uchwał. Jak głosowałeś tak masz !

     • Okoń
      sobota, 29 sty, 2022, 23:53:59 |

      Dokładnie jaki potencjał wyborców tacy kandydaci. Niestety kierując się tylko sympatią niewiele się osiągnie, dlatego karp, Płotka czy ja nie kandydujemy bo zbyt trzeźwo patrzymy na rzeczywistość a takich się mniej lubi pozostaje nam patrzeć i anonimowo komentować bo publicznie też się ludzie boją komentować

     • Gość
      niedziela, 30 sty, 2022, 10:51:24 |

      Sięgnij głębiej w toń, przed potencjałem wyborców są układające listy kandydatów Komitety Wyborcze!
      To tam jest dobro i zło. Tam są też interesy.

     • Okoń
      niedziela, 30 sty, 2022, 11:06:37 |

      No i co z tego? Każdy może taki komitet założyć więc to żaden argument gościu

     • Płotka
      niedziela, 30 sty, 2022, 12:15:24 |

      Zakładamy Blogowy Komitet Wyborców ,,Nasza Gmina ,, ?

   • Gość
    poniedziałek, 31 sty, 2022, 12:49:13 |

    Nowotwór to w tym przypadku trafne określenie.

 • Oku
  sobota, 29 sty, 2022, 13:32:44 |

  Podobno radni mieli działać w kierunku referendum. A co, zmienili zdanie?

  • orient
   sobota, 29 sty, 2022, 14:11:15 |

   No właśnie, też się zastanawiam dlaczego tak ucichli z tym referendum? Jest tak cicho, że wydaje się, że to dla nich niewygodne.

   • sputnik radziecki
    sobota, 29 sty, 2022, 21:45:14 |

    Referendum i ewentualne rozwiązanie rady nie jest korzystne dla wielu radnych również z opcji OdNowa. Bycie radnym to forsowanie pomników aktywności radnego i/lub sołtysa. Chodniczki, lampy we wsi, remont świetlicy, zakup garnków do świetlicy itp. etc. itd. Ktoś to w budżecie przepchać musi. Pienionszki dla wsi… tak mawiał pewien klasyk. Akurat on nie jest z OdNowy, ale mechanizm ten sam. Wywalenie Mielocha nie jest w interesie OdNowy. Lepiej stać na wygodnej pozycji i walić z armat nabitych tylko prochem, żeby narobić huku. To taki Potop Szwedzki, tylko tym razem Szwedzi nie chcą zdobywać Częstochowy, gdzie siedzi król kapusty kiszonej.

    • orient
     sobota, 29 sty, 2022, 23:45:36 |

     Z tą kapustą dałeś do wiwatu. Czyli mamy sytuację taką, że pokrzyczą, pokrzyczą i dalej siedzą i pierdzą w stołki. Tak to jest jak się je za dużo kapusty. Mosina to jednak bagno, i nic się nie zapowiada, żeby miało się to zmienić.

    • Gość
     niedziela, 30 sty, 2022, 13:27:07 |

     Zdecydowanie nie jest korzystne dla OdNowy, dlatego chce się pobyć Burmistrza bez konieczności referendum. Przez głupie referendum mogą utracić niezłe stałe dochodziki i co ważne władzę! To oczywiste.

  • Gość
   sobota, 29 sty, 2022, 18:05:02 |

   Radni z Odnowy jednej strony ganią burmistrza nie udzielając mu absolutorium i kierując sprawy do prokuratora,a z drugiej tolerują jego ciągle naganne działania nie podejmując próby jego odwołania.
   Jedyny kumaty radny to wytłumaczy?

   • Waleń
    sobota, 29 sty, 2022, 20:39:17 |

    Oglądałem sesje i Mieloch mówił, że się odwołał od jakiegoś wyroku? Czy to chodzi o ten wyrok o zaufaniu co mu nie udzielili?

    • karp
     niedziela, 30 sty, 2022, 11:01:49 |

     Zdaje się,że tak.Burmistrz Mieloch ma do siebie zaufanie,a nawet w sobie zadufanie.

     • Gość
      niedziela, 30 sty, 2022, 14:59:17 |

      Tylko to mu pozostało. Zausznicy w większości zmienili stronę, a pozostali zostali wyłączeni.

   • Gość
    niedziela, 30 sty, 2022, 13:33:42 |

    Nie przewidzieli dzielni mąciciele, że stołki mogą się wyśliznąć także spod ich tyłasów. Jak się połapali, to rozpoczęli różne pokrętne wygibasy. Wciąż też nie chcą tykać sprawy basenu i umoczonego w nią przewodniczącego komisji rewizyjnej. Przecież tam jak na dłoni wdać, że doszło do niegospodarności. Wszystko to, co zarzuca radny AR burmistrzowi w kwestii basenu i roli AR w jego forsowaniu , dotyczy także AR jako przewodniczącego komisji rewizyjnej. AR wcielił się w rolę Dantona nie zapoznawszy się z jego życiorysem…

    • Pstrąg
     niedziela, 30 sty, 2022, 13:42:57 |

     Przemuś uspokój się Jak zadecydowałeś tak masz, teraz musisz tą porażkę przełknąć. Jeden z radnych nakłaniał na wodociąg to mu poszedłeś na rękę a teraz o tym milczysz. ty podpisujesz ostateczne dokumenty i tak było z basenem gdzie kluczowy nawet ściągnął posiłki by bronić twojej koncepcji, wszyscy mieszkańcy widzą to i mamy już dość. Kiedy skończy się ta buta władzy?

     • Gość
      niedziela, 30 sty, 2022, 14:56:05 |

      Karpie, Okonie, Płotki i Pstrągi. Ale się nam narobiło w tej Mosinie. Basenu nie będzie i kropka.

 • Płotka
  sobota, 29 sty, 2022, 14:03:20 |

  Problem w tym, że nie mają zdania.

 • karp
  sobota, 29 sty, 2022, 14:05:35 |

  Proporcje pomiędzy opinią,a pierdołami nie zostały zachowane.Właściwie pierdoły przy których nie wskazano żadnych podstaw prawnych zajmują więcej miejsca niż opinia. Ta jest płytsza od Kanału Mosińskiego.Nie mogę wykluczyć, że to faktycznie może nie być naruszenie, bo nie znam orzecznictwa RDFP.
  Natomiast opieranie opinii na tym, że ponieważ to zostało przekazane do Mosiny to RDFP uznał, że nie jest władny do rozpatrzenia sprawy,bo stwierdził że to nie jest naruszenie,to manipulacja w czystej postaci.Rzecznik przed rozpatrzeniem sprawy nie może czegoś takiego uznać. Jest właśnie po to, by po zbadaniu sprawy stwierdzić jest naruszenie, czy naruszenia nie ma.
  Lekceważący stosunek opinii świadczy o tym,że nie tylko Rada nie chce być obsługiwana przez tę samą kancelarię co burmistrz,ale kancelaria ma to też w należytym poważaniu.Chodziło o to,by na sesji na której Rada rozpatrywała działanie na szkodę spółek, była pozbawiona obsługi prawnej i burmistrz swój cel osiągnął.
  Uważam, że jeśli Rada powzięła informację o możliwym działaniu na szkodę spółek, to powinna się czuć zobligowana do złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.Samo zawiadomienie nie przesądza o tym czy do przestępstwa doszło, podobnie jak złożenie wniosku do RDFP nie przesądza o tym, że doszło do naruszenia dyscypliny fp.
  Co więcej do złożenia zawiadomienia powinny się czuć organy nadzorcze spółek, ale to teoria,która znowu rozminie się z praktyką.

 • Gość
  sobota, 29 sty, 2022, 14:10:05 |

  … i tak będzie już do końca Alleluja !

 • karp
  sobota, 29 sty, 2022, 21:00:11 |

  Zdanie z zewnątrz. Radny Jan Marciniak, jako bardziej zaangażowany od młodszych,ale śpiących powinien być ich trenerem-koordynatorem. Walić im bacikiem po piętach, by się ożywili i najlepiej razem, a nie każdy z osobna. Pan radny nie może sobie sam ograniczać czasu wypowiedzi,jak to robiła z sympatią do radnego,pani Małgorzata Kaptur.Radny trzyma poziom, ale koledzy się opuścili.
  Radny Andrzej, bardzo dobrze się spisuje jako przewodniczący KR.Gafę basenową sam rozpocząłem, więc niekoniecznie muszę kończyć.Jeden błąd, choć wiel-błąd,niekoniecznie musi zaważyć.
  Radny Łukasz,zmienna forma,na ostatniej sesji dobra.Radny Marcin, bardzo aktywny,ale po uratowaniu TVN nieco mniej.Radny Michał rozumny,ale za dużo tego wstrzymywania się od głosu.Radny Dominik, bardzo wartościowy,ale trochę pięknoduch o nieco zawężonym kierunku działania. Wzorowanie się na opozycji dupiewskiej do niczego nie prowadzi, bo oni tam myślą, że śnieg pada, kiedy przewodniczący napluje im na łeb.Odmienne warunki. To tylko kilka recenzji,dziewczyny do boju.

  • Gość
   niedziela, 30 sty, 2022, 13:38:23 |

   Za wpadkę basenową przewodniczący KR sam powinien stanąć przed tą komisją. Wszyscy nagle oślepli, a szczególnie OdNowa, która potrzebuje takich przechrzczonych do rozgrywania swojej nieczystej gry.

 • sputnik radziecki
  sobota, 29 sty, 2022, 21:35:21 |

  @ karp – bardzo piękna recenzja. Szczerze to kilka porównań wyrwałeś mi Karpiu z ust. Radny Michał to zmarnowany talent. Od chyba trzech lat ma jakieś zatwardzenie. A szkoda. Jeden z niewielu dość racjonalnych. Wole rozsądek, niż ryczącą, emocjonalną kobietę jak radna Jolanta. Radny Łukasz akurat mojej sympatii nigdy nie budził. Bycie zawsze anty jest równie podejrzane, jak bycie zawsze za. Radnym nie może być ktoś, kto ma na swoim terenie harcownika Waldemara i nie widzi jego cynicznych zagrywek. Też zauważam, że niepokojąca jest przepaść jak dzieli radnego Jana, a resztę klubu. Może to świadczyć, że OdNowa jest zbieraniną niczym reprezentacja Polski w piłkę kopaną. Jak to było? Nie jesteśmy szybcy, nie jesteśmy dobrzy technicznie, więc możemy liczyć tylko na grę z kontrataku. I potem na każdej imprezie mamy mecz ostatniej szansy.

  • karp
   sobota, 29 sty, 2022, 22:49:02 |

   No to może choć Kamil Stoch odpali…

  • Okoń
   sobota, 29 sty, 2022, 23:17:27 |

   zachęciłeś mnie żeby przeczytać coś o tym „klubie” i znalazłem artykuł na tej stronie https://www.gazeta-mosina.pl/2020/nowy-klub-radnych-w-mosinskiej-radzie-kredyt-zaufania-do-burmistrza-sie-wyczerpal/ Jakby nie było wolę taką zbieraninę niż tak jak piszesz grupę harcowników własnego prywatnego interesu

   • Gość
    niedziela, 30 sty, 2022, 13:35:04 |

    Nie poznałeś jeszcze harców tej zbieraniny, dlatego taki wpis i deklaracja…

    • Okoń
     niedziela, 30 sty, 2022, 13:36:35 |

     Poznaliśmy już harce burmistrza i jego poplecznikow to mi wystarczy

     • Gość
      niedziela, 30 sty, 2022, 14:45:40 |

      No wiadomo „Okonku”. I wszystko jasne.

     • z mosiny
      niedziela, 30 sty, 2022, 14:52:17 |

      Niby dlaczego nie wyjaśniać spraw takich jak basen, spółka basenowa i wynikła z tego szkody finansowe dla wyborców? Zobaczycie basen jak świnia niebo, ale kasa popłynęła i płynie. Dlaczego tak ma być? dlaczego nikt nie zadaje pytań o te pieniądze? Dlaczego doradca burmistrza w sprawie basenu umył ręce (z pewnością nie w basenie, który popierał), i wali w burmistrza? dla odwrócenia uwagi od siebie? W czym jest lepszy od Mielocha? Gdzie jego cudowne rady?
      O wszystko to warto pytać.
      Jeśli nie jesteście tego pewni, zapytajcie o zdanie w tej sprawie nieletniego. On nie ma takich oporów jak WY.

     • Okoń
      niedziela, 30 sty, 2022, 15:05:10 |

      Widać nie czytasz tego co piszą w tej sprawie nawet na łamach gazety. Jak potrafisz szukać to znajdziesz cały opis tej śmiesznej sagi która zafundowali nam miłościwie rządzący. Rok temu miała być zlikwidowana i co? Dalej jest czy już to historia? Kto odpowiada za likwidację?

     • Gość
      poniedziałek, 31 sty, 2022, 0:11:40 |

      złe doradztwo prowadzące do szkody to jedno, a likwidacja spółki, to drugie. Te sprawy są od siebie niezależne, chociaż łaczy je jedno: basen.

 • karp
  sobota, 29 sty, 2022, 21:43:12 |

  Przepraszam bardzo obiecującego rzewodniczącego klubu, który trochę osiadł na laurach, kiedy został przewodniczącym.To zapewne dlatego, że ekologicznie na sesji siedzi w ciemności.
  Pani Elżbieta, przewodnicząca KOŚ też wydaje mi się jako zaangażowana i mająca sporą wiedzę, ale do końca nie mogę ocenić, bo po poprzednim przewodniczącym nawet leszcz może wydawać się karpiem.

 • Oku
  sobota, 29 sty, 2022, 21:44:03 |

  A mnie to wygląda na nienawistną ósemkę z Mosiny i tyle.

 • Okoń
  sobota, 29 sty, 2022, 23:31:45 |

  dlaczego ósemkę?

 • GOŚĆ
  niedziela, 30 sty, 2022, 14:43:08 |

  Sesja z 27 stycznia była przezabawna. Każdy z jej uczestników starał się, by to wrażenie nie ustawało aż do ostatniej minuty tego towarzyskiego spotkania. Burmistrz jak zbity pies nie próbował nawet merdać ogonem do swoich nie tak dawnych przybocznych. Zagubiony i pogubiony całkowicie, co nie dziwi, jako że od pierwszego dnia jego urzędowania udowadnia, że zupełnie nie nadaje się do roli, której tak zazdrościł poprzednikowi. Pewnie słuszne są oczekiwania społeczne dotyczące referendum, ale zgoła niejasne są „kołowania” Rady w tej sprawie. Podobno uchwała w tej sprawie dawno czeka w biurku byłej przewodniczącej. Dlaczego nie została dotąd podjęta? Nie warto nawet dopytywać, bo każde dziecko w Mosinie wie, dlaczego Rada nie użyła jeszce tej broni.
  No cóż, zapewne dawno już powinno być po referendum. Ważne jest jednak pytanie – i co dalej? Niestety, odpowiedzi na to pytanie nikt nie przygotował. Trochę to przypomina pewien fragment ze Shrek’a…
  Historycznie sprawę ujmując, nie byłoby problemu, gdyby w 2014 roku nie wskazano Mielocha na koalicjanta w starcie do drugiej tury wyborów. Seniorzy ówczesnego Stowarzyszenia, a dzisiejszej OdNowy znali tego jegomościa bardzo dobrze, ale dla w sumie niewielkich korzyści wybrali najgorszą możliwą opcję. W 2018 roku sprytnie zmieniono płaszczyk na niby OdNowiony, by nikt nie kojarzył wcześniejszych zasług tego towarzystwa. Naiwnie liczono na wygraną w wyborach 2018 roku, przygotowując najgorszego konia ze swej stajni do gonitwy z młodymi rumakami…
  Dzisiaj Mosina płaci za grzechy Mielocha, Cebulskiego, Maniowej, Rybickiego, Grygra i po cześci wierchuszki OdNowy, która doskonale wiedziała jakie lody kręci Mieloch, ale wolała sprawę zignorować. OdNowa, jeszcze w starej formule miała swoje pięć minut, lecz je pogrzebała. Można by powiedzieć za Wyspiańskim… ale właściwie po co?

  • gosc
   niedziela, 30 sty, 2022, 15:10:10 |

   A czy to nie było tak, że nie została podjęta bo nasz kochany burmistrz zaskarżył uchwały do sądu? Ktoś wie coś więcej?

   • Gość
    poniedziałek, 31 sty, 2022, 13:20:48 |

    Chyba tak było jak piszesz. Na pamiętnej sesji nie podjęto uchwały w sprawie udzielenia absolutorium. są jednak ważne dwie uchwały w sprawie wotum zaufania. Burmistrz miał prawo się odwołać i zapewne z tego korzysta aż do odwołania w NSA. Kwestią otwartą jest, czy rada w tej sytuacji musi czekać z uchwałą w sprawie referendum na wyniki odwołania. Tej kwestii nie można znaleźć u pana Google’a.

    • karp
     poniedziałek, 31 sty, 2022, 13:35:27 |

     Nie widzę powodu, żeby sam fakt odwołania coś wnosił do sprawy.Uchwały są ważne i od strony formalnej nie widzę przeszkód do przeprowadzenia referendum.To raczej kwestia woli.Gdyby to zależało od odwołań,to łatwo sobie wyobrazić, że każdy burmistrz np.z pomocą prawnika wiecznie chorego,jakiego mają Waldemary,mógłby przeciągać sprawę w nieskończoność.
     Dobry czas na to już był,a jeszcze pół roku i straci to sens.Z tego co pamiętam,przed wyborami jest 9 miesięcy ochrony.

     • Gość
      poniedziałek, 31 sty, 2022, 17:54:10 |

      No właśnie to nie jest takie pewne, aczkolwiek zgadzam się z „karpiem”. Burmistrz może przecież zaskarżyć uchwałę w sprawie referendum, jeśli taka zostanie podjęta przez radę. Takie podejście jest możliwe szczególnie wtedy, gdy wójt/prezydent nie mógł zaskarżyć uchwały rady w sprawie nieotrzymania absolutorium (brak interesu prawnego). Tak na marginesie zaskakująca jest decyzja WSA nieuznająca braku uzasadnienia. Większościowe stanowisko sądów jest takie, że brak uzasadnienia czyni uchwałę nieważną.

  • Gość
   niedziela, 30 sty, 2022, 17:30:10 |

   I co teraz stara stajnia wymyśli dla parafian?

 • Uber
  niedziela, 30 sty, 2022, 20:44:38 |

  A moim zdaniem temu, że wpadliśmy w takie bagno winien jest były burmistrz Jerzy Ryś, bo przez 4 lata codziennie z Mielochem współpracując powinien poznać, z kim ma do czynienia i wywalić na zbity pysk nieudanego zastępcę. Mało że tego nie zrobił, to rozłożył przed nim czerwony dywan i umożliwił mu zwycięstwo. Gdyby Mieloch wziął go na zastępcę pewno do dziś by za nim teczkę nosił. Pani Springer żaden zastępca za nos nie wodził. Robakowskiego wzięła na zastępcę tak jak Ryś Mielocha, ale dosć szybko zmieniła go na inny model. Ryś był lojalny w stosunku do Mielocha, bo był naiwny jak dziecko. Przyszlo mu za to drogo zapłacić.
  Trzeba uczciwie przyznać, że były burmistrz był jednak zdecydowanie bardziej pracowity, kompetentny i decyzyjny niż obecny.

  • GOŚĆ
   poniedziałek, 31 sty, 2022, 0:16:28 |

   O tym, że gmina wpadła w takie bagno, zdecydowali wyborcy! Bałagan, dziejący się w tej kadencji nie jest dziełem burmistrza Rysia, ale obecnego burmistrza oraz jego zastępców.
   To mało prawdopodobne, by Ryś jakoś szczególnie chronił Mielocha. Takie pierdy rozgłaszali ludzie z otoczenia Marciniaka,nie wyłączając jego samego. Raczej było tak, że Ryś nie chciał robić czarnej roboty za Stowarzyszenie, które zawarło umowę z Mielochem. To Stowarzyszenie, a właściwie osoby zawierające umowę koalicyjną powinny załatwić sprawę z dawnym koalicjantem, ale tego nie zrobiły. Odnosząc sytuację do rządu, to szef wygrywającej partii rozdaje (i zabiera) najwyższe stołki, także te wynikające z umów koalicyjnych, a nie premier. Oczywiście premier robi to formalnie. Kiedyś Marciniak grzmiał o to, by zwolnić Mielocha lub, by ten podał się do dymisji, ale on raczej umowy koalicyjnej z Mielochem nie zawierał.
   Jak dziecko, to był i nadal jest Mieloch. Narcyz, megaloman i zapamiętały kłamczuch. Tylko człowiek naiwny jak dziecko, mógł własnoręcznie wybrukować sobie drogę tyloma problemami. Kompletny ignorant w kwestiach zarządzania gminą, nie mówiąc o zarządzaniu ludźmi. Wcześniej niektórzy członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej, a później członkowie Klubu OdNowa na własne potrzeby tworzyli całkowicie zafałszowany obraz burmistrza Rysia, jakoby pozostającego w cieniu swego zastępcy. Gdyby tak było, Mieloch byłby dzisiaj wzorem burmistrza, a wiele wskazuje na to, że jest wręcz odwrotnie. Ten człowiek w zamian za władzę dał gminie kompletny chaos organizacyjny i zapaść w zarządzaniu.
   W polityce za cnotę uważa się gotowość do braku lojalności, a na honor zwyczajnie nie ma tam już miejsca. „Prostaczkom” zaś mydli się oczy Kodeksem Etyki Pracowników Samrządowych. Reasumując, dziecięca naiwność to nie to samo, co uczciwość.

   • Jan Marciniak
    poniedziałek, 31 sty, 2022, 11:06:38 |

    @GOŚĆ – narracja Jerzego Rysia.Nie wdaję się w polemikę. Brudy piorę w domu. Szkoda upadku. Dokończę za Wyspiańskim:
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór.
    Czapkę wicher niesie,
    róg hula po lesie,
    ostał ci się ino sznur,
    ostał ci się ino sznur.

    • Gość
     poniedziałek, 31 sty, 2022, 12:06:56 |

     Uderz w stół a nożyce się odezwą.

    • z mosiny
     poniedziałek, 31 sty, 2022, 12:25:36 |

     Już Pan się wdał, i przy okazji naniósł siana na salony Gazety.

    • GOŚĆ
     poniedziałek, 31 sty, 2022, 18:43:16 |

     No nie, to nie ten tekst, nie ta okoliczność. A swoją drogą, dlaczego akurat ten Pan wybrał?
     Chodziło o zupełnie inny cytat Wyspiańskiego, a mianowicie „Polityka to nie jest marzycielska rzecz.” Pan zacytował inny, zapewne bardziej zgodny z pańską retoryką.

  • Gość
   poniedziałek, 31 sty, 2022, 12:01:13 |

   Obwinianie Rysia za to, że Mosina wpadła w takie bagno to jakiś ponury żart. Nie był idealny, bo nikt takim nie jest. Jednak z każdym dniem urzędowania robił postępy, uczył się i dobrze sobie radził. Porównaj Urząd Miasta za czasów Rysia i obecnie. Ryś i Mieloch, to biegunowo inni ludzie. Mielocha w teczce przyniosła Kapturowa. To ta pani i pan Marciniak znali możliwości Mielocha. Powinni wiedzieć, że wpuszczają lisa do kurnika. Ryś był spoza mosińskiego układu. Nie pchał się na stołek burmistrza. Poprosiło go o to wspomniane przez @GOŚCIA Stowarzyszenie, bo nie miało pewnego lidera. Zresztą, w 2018 roku też go nie mieli, więc jest jak jest. Mówi się, że Ryś miał być furtką na ważne stołki w Urzędzie dla ludzi Stowarzyszenia (to miał być ten „czerwony dywan”). Podobno nie zgodził się, bo nie było to zgodne z ustaleniami koalicji, o czym wspomniał @GOŚĆ. Za karę dostał z buta. Kto wie, może ludzie Marciniaka dogadali się z Milochem, a teraz umywają ręce? Różnie o tym się mówi na mieście. Do myślenia daje nagonka na burmistrza Rysia prowadzona 2016 roku przez Kasprowicza. Podobno w tym samym czasie Kasprowicz był częstym gościem Mielocha w Urzędzie. Urzędnicy wiedzieli, kto snuje się po korytarzach ich firmy. Teraz Kasprowicz jako jedyny ujął się za burmistrzem na sesji 27 stycznia. Nie jest to naganne, ale daje do myślenia…

   • Gość Niedzielny
    środa, 2 lut, 2022, 17:19:13 |

    „Nie pchał się na stołek burmistrza” – :))), no nie wierzę. Wkręcili go na burmistrza jak chłoptasia? Czy Jerzy Ryś to był taki mosiński Forrest Gump? Jerzy Ryś był słabym i nieradzącym sobie burmistrzem, wręcz nijakim. Na swoich plecach wyhodował obecnego burmistrza – stworzył go. Może Niemcy albo Ruskie wstawili Rysiowi na zastępcę Mielocha? :))) Końcowym etapem procesu twórczego burmistrza Mielocha było niewystartowanie przez Rysia w wyborach samorządowych 2018 r. Panteon „zasłużonych” burmistrzów dla Mosiny jest następujący: Springer, Ryś i Mieloch. Ich „dokonania” zawsze będą przestrogą dla następców.

 • Gość
  poniedziałek, 31 sty, 2022, 13:16:59 |

  Kilka wpisów i pryska mit o „winie” Rysia i wyborców.

  • GOŚĆ
   poniedziałek, 31 sty, 2022, 13:29:40 |

   A istnieją w obiegu takie „mity”?

 • Gość
  poniedziałek, 31 sty, 2022, 13:26:24 |

  Co wyborcy mają do tego?

 • karp
  wtorek, 1 lut, 2022, 9:10:06 |

  Tak czytam o wirtualnym referendum i odnoszę wrażenie,
  ,że naród oczekuje,że zrobią to radni, a radni stawiają na naród.Rezultat tych wzajemnych oczekiwań nazywa się: wybory 2023.

  • Gość
   wtorek, 1 lut, 2022, 10:47:56 |

   Doskonale podsumowanie snu o referendum. W tym miasteczku jeszcze długo, na lepsze nic się nie zmieni.

 • karp
  wtorek, 1 lut, 2022, 11:21:46 |

  Coś się zmieni.Waldemar bez stodoły, będzie miał stodołę. Zanim dostanie Złotego Dęba, jeszcze kilka wuzetek od burmistrza wydębi.

 • Gość
  środa, 2 lut, 2022, 7:59:26 |

  Plotki, ploteczki, ploteczunie… czy czasem burmistrz nie jest „zwinięty ” przez „służby”? Tak tylko pytam…

 • Gość
  środa, 2 lut, 2022, 17:47:31 |

  A co masz na myśli?

 • karp
  czwartek, 3 lut, 2022, 18:40:53 |

  Czy są na sali strażacy z OSP?Słyszałem,że zmieniła się ustawa i w związku z tym do czasu uchwalenia ekwiwalentu pieniężnego przez RM Mosina, a właściwie do czasu jej wejścia w życie, będziecie jeździli na akcje za darmo.Podobno Wojewoda kwestionuje działanie uchwał wstecz. Sprawdźcie to, bo burmistrz filmy kręci, a Rada jest pewnie tego nieświadoma.

 • karp
  sobota, 5 lut, 2022, 19:34:14 |

  W dniu 15 lutego odbędzie się posiedzenie Komisji Inwestycji itd.W programie :Wykaz pojazdów ZUK i PUK.W końcu się dowiecie co macie. Nie rozumiem jednego,dlaczego komisja narzuciła sobie takie ograniczenia czasowe,skoro wiadomo, że wątpliwe zakupy nastąpiły o 2-3 prezesów do tyłu?Dlaczego Komisja nie wystąpiła o wykaz np.pojazdów zezłomowanych w ciągu 10 lat, wraz z informacją ile wraki przejeździły po zakupie po gminie Mosina,przed zezłomowaniem. Dlaczego Komisja nie wystąpiła o wykaz pojazdów zakupionych od pośredników, wraz z wykazem pośredników złomem z 10 lat ? Dlaczego tylko remonty z lat 2020-2021, skoro wiadomo, że to przedtem kwoty remontu mogły przekraczać kwoty zakupu złomu?

  • Płotka
   poniedziałek, 7 lut, 2022, 19:49:19 |

   Zanim zbierze się Komisja Inwestycji, prosiłbym jakiegoś odważnego radnego, aby mi przybliżył okoliczności złożenia przez Mielocha Przemysława, wniosku o uwzględnienie w programie najbliższej sesji uchwały o nowelizacji budżetu na 2022 rok. Budżet jeszcze nie ostygł po sesyjnej batalii, a już zachodzi koniecznośĆ jego liftingu. Widzi mi się, że
   w tej sprawie palce maczała RIO. Czy mam dobre przeczucia ? Jeżeli nie to natychmiast udam się na test COVIDOWY albo – stosując się do wskazówek miłościwie nam panującego Burmistrza- napiję się soku z kwaszonej kapusty.

   • Jan Marciniak
    poniedziałek, 7 lut, 2022, 20:39:13 |

    @Płotka- złe przeczucia. RIO nie przesłała jeszcze opinii o uchwale budżetowej podjętej przez radę 29 grudnia. Poniżej link do projektu zmiany budżetowej.
    https://tablet.esesja.pl/komunikaty/223/62059/_ba722f61eb774216bb3ae69bc4d3391f.pdf

    • Płotka
     poniedziałek, 7 lut, 2022, 21:02:38 |

     Często, uprzedzając uchwały, opiekunowie gmin z ramienia RIO rozmawiają ze skarbnikami wskazując na potknięcia które będą wymagały zmian. Czytając uzasadnienie odnoszę wrażenie że jest to etap wstępnego porządkowania.

     • Okoń
      poniedziałek, 7 lut, 2022, 21:43:36 |

      Dużo tego sprzątania nie ma a Mieloch tak straszył na vlogu

    • Płotka
     wtorek, 8 lut, 2022, 18:12:44 |

     @Jan Marciniak- zachęcam do zajrzenia na stronę RIO Poznań /Działalność nadzorcza/Program posiedzeń 09.02.2022. a w nim pismo Prezesa RIO w Poznaniu z 03.02/2022 r. i załącznik nr 2 do tego pisma.
     Mimo, że w Czapurach śmierdzi, to węch @Płotki jest bez zarzutu.

     • Jan Marciniak
      wtorek, 8 lut, 2022, 18:43:19 |

      @Płotka – Zobaczył @Płotka ile gmin będzie Kolegium RIO oceniało podczas swego posiedzenia? Dziesiątki z terenu naszego województwa.To przecież normalna praktyka. W ubiegłym roku dotyczyło co trzecią zmiana naszego budżetu. Były to mało istotne naruszenia, że nawet rada nie musiała zmiany uchwały poprawiać. Zobaczymy, co wskaże nam do poprawy.Jak tylko trafi rozstrzygniecie nadzorcze RIO do rady chętnie udostępnię link.

     • Płotka
      wtorek, 8 lut, 2022, 18:59:52 |

      Tak , tak wszystko to wiem. Nie bez związku jednak z tym posiedzeniem, jest inicjatywa nowelizacji budżetu.
      I na taką zbieżność chciałem wczoraj zwrócić uwagę.
      Myślę, że zapytana o to Pani Skarbnik, ten fakt potwierdzi.

     • Jan Marciniak
      wtorek, 8 lut, 2022, 19:56:50 |

      Nie przypuszczam, a w zasadzie wykluczam taką zbieżność. Zmiana budżetu, poza wprowadzeniem nowych koniecznych dodatkowych wydatków, a także korekt redakcyjnych w załączniku inwestycyjnym, spowodowana jest ( tak mnie poinformowano) szybkim uruchomieniem procedury przetargowej budowy ulic: Kazimierza Odnowiciela,Bolesława Krzywoustego, Kazimierza Wielkiego, Kopernika, Kasztanowej i fragmentu Chopina. To zadania które będą finansowane środkami z Polskiego Ładu wysokości 10,5 mln.

     • Płotka
      wtorek, 8 lut, 2022, 20:11:37 |

      @zakończę tak.Pewne sprawy widać lepiej z Czapur aniżeli z Mosiny.
      Zaczynam rozumieć,dlaczego Rada jest zainfekowana, a Burmistrz mówi jest lek: amantadyna !

     • Płotka
      środa, 9 lut, 2022, 10:34:50 |

      Przy okazji trzeba znaleźć z 200 tysięcy na zakup samochodu pożarniczego dla OSP w Radzewicach.
      Najważniejsze jest bezpieczeństwo !

     • Świątniki
      środa, 9 lut, 2022, 13:11:00 |

      200 to mało burmistrz obiecał minimum 500

     • Jan Marciniak
      piątek, 11 lut, 2022, 17:56:04 |

      Tak jak pisałem wcześniej, podaję link do rozstrzygnięcia nadzorczego RIO. Czy nowelizacja budżetu ma z tym związek, jak pisze @Płotka? Myślę jednak, że tak.Tak więc oddaję honor @Płotka. W najbliższy poniedziałek budżet zostanie skorygowany.Nie piszę kolejny raz jak do tego doszło. Wszyscy, od burmistrza po radnych ponoszą za ten stan rzeczy odpowiedzialność.
      https://tablet.esesja.pl/komunikaty/223/62335/uchwala-kolegium-rio-w-poznaniu-z-dnia-9-lutego-2022-r-dotyczy-uchwaly-nr-lix-501-21-w-sprawie-uchwa_f256a2e04f4a4a17812d13002f819c82.pdf

     • karp
      piątek, 11 lut, 2022, 18:59:10 |

      No i brawo.Błąd zostanie skorygowany już teraz i nie będzie przeniesiony do noweli.To przyszło już po Komisji Budżetu na której po burzliwej 3 minutowej dyskusji radni zaakceptowali pewnie projekt powielający ten błąd.Jest to grzech, ale nie śmiertelny.
      Nie wiem skąd wynika drobna różnica pomiędzy wydatkami na gospodarkę komunalną z uchwały RIO, a kwotą z obecnego projektu uchwały,na oko teraz jest około 160 zł więcej.

     • Płotka
      piątek, 11 lut, 2022, 22:55:21 |

      Chodzi o składkę członkowską ( 163,30 zł ) na rzecz ZGO Jarocin. Jest do przeniesienie z rozdziału 90026
      w którym wydatek ten nie powinien figurować.

     • Płotka
      sobota, 12 lut, 2022, 15:42:34 |

      Mam prośbę do radnego Jana Marciniaka ( inni radni tu nie zaglądają albo się nie ujawniają a szkoda. Elektorat im to popamięta !). Proszę o zadanie pytania na poniedziałkowej sesji najlepiej skarbnikowi:
      1.Kto zajmuje się doręczaniem decyzji podatkowych i na po podstawie jakich umów ?
      2. Czy zabezpieczenie decyzji w kontekście ochrony danych dotyczących wymiaru podatku poprzez ich spięcie zszywaczem jest zabezpieczeniem wystarczającym ?

   • gosc
    poniedziałek, 7 lut, 2022, 21:53:52 |

    Gdzie znajdę ten wniosek? Dasz link?

    • Płotka
     poniedziałek, 7 lut, 2022, 21:57:09 |

     Link jest podany w dzisiejszym wpisie Jana Marciniaka.

 • karp
  sobota, 5 lut, 2022, 20:25:23 |

  Moim zdaniem to tzw.działanie bezpieczne.Chcieć coś sprawdzić z nastawieniem by nic nie znależć.
  Komisja chce sprawdzić obecną panią prezes i Gurguna?
  Z całym szacunkiem dla wiedzy obecnej pani prezes, to na razie nie posiada ona większej wiedzy w zakresie wałków. Gurgun nie wyleciał za wałki,ale za to że zaczął o nich mówić. Nie będę brnął w zarzuty obyczajowe. To Gurgun wprowadził u was regulamin zamówień tzw.podprogowych.Ja rozumiem, że to nie Komisja Rewizyjna,ale ja to widzę jako działanie w celu niestwierdzenia żadnych nieprawidłowości i nie przekazania ich do KR, żeby ich nie ta komisja ich też nie stwierdziła.

  • Gość
   sobota, 5 lut, 2022, 20:26:10 |

   Żeby się nie wydało. Sami swoi w koncu.

 • karp
  sobota, 5 lut, 2022, 22:33:12 |

  Ja bym zadał pytanie:Ile transakcji od Mieszka I do chwili bieżącej, ZUK/PUK zawarł z pośrednikami złomem,ze szczególnym uwzględnieniem pani Angeliki z Tarnowa Podgórnego?
  Wszystko jest kwestią pytania.Jeśli ktoś jest frajerem,to myli złom ze złotem i płaci jak za złoto.
  Tak się składa, że pod tym samym nickiem byłem już na stronie Kasprowicza, kiedy nie był radnym i był aktywniejszy. Już wówczas dawaliście się kroić na kasę specom z Dupiewa, którzy mieli doświadczenie w wałkarstwie. Zapłaciliście podwójnie za teren ZUK/PUK . Dziś specjaliści od wałkarstwa z Dupiewa nadal was rozprowadzają jak dzieci. Do tej pory nikt
  z was nie pomyślał dlaczego gimbus zbyt niebezpieczny dla dzieci dopiewskich stawał się automatycznie bardzo bezpieczny dla dzieci mosińskich? Przy dupiewsim zarządzie i mecenasie, który nadal was obsługuje i zasiada w RN ZUK Dupiewo, który się trefnego gimbusa pozbył?
  Nigdy nic nikomu w główkach nie zakołatało?

 • karp
  poniedziałek, 7 lut, 2022, 22:06:07 |

  Rozumie ktoś te zmniejszenie dochodów z tytułu gospodarki odpadami o 550 tysięcy?

 • Płotka
  poniedziałek, 7 lut, 2022, 22:33:34 |

  Po stronie dochodów zaplanowano o 550 tysięcy aniżeli po stronie wydatków. W budżecie te dwie wartości mają się równoważyć.
  Nadwyżka zostanie przeznaczona na zakup używanej śmieciarki w standardzie złom.

 • karp
  wtorek, 8 lut, 2022, 9:03:27 |

  Życie byłoby prostsze, gdybym miał w podstawówce podstawy matematyki gminnej.Myślałem,że dochody można dość dokładnie oszacować,bo ilość duszyczek w systemie znana,stawka znana.Jeśli burmistrz nie pisał do Premiera w sprawie zmiany ilości miesięcy w roku, to też znana.Ludzie jeszcze nie zaczęli płacić, a dochody już się zmniejszają.Jeśli dzięki zmniejszeniu dochodów o 550 tysięcy można kupić śmieciarkę używkę, to zmniejszcie sobie o 5,5 miliona i będziecie mieli kilka nowych.

  • Gość
   wtorek, 8 lut, 2022, 10:05:22 |

   Gminny hrabia Bęc-Walski wzoruje się na tzw.Polskim Ładzie.

 • Płotka
  wtorek, 8 lut, 2022, 9:44:48 |

  Myślę, że Twoja @karpie propozycja, zostanie na poważnie rozważona na najbliższym posiedzeniu Komisji Inwestycji.
  Mimo wszystko Komisja musi pamiętać że najważniejsze jest bezpieczeństwo !

 • karp
  wtorek, 8 lut, 2022, 12:27:55 |

  Słyszałem, że Premier ostatnio też tak mówił.
  Podchwycił od waszego bezpiecznego radnego.

 • Płotka
  wtorek, 8 lut, 2022, 13:50:37 |

  Jakby Kamińskiego posunięto, to mamy kandydata na ministra !

 • karp
  środa, 9 lut, 2022, 10:30:25 |

  Zależy kto i na co patrzy.Waldemar z Czapur widział z Czapur więcej niż radni Czesiu i kluczowy wykombinował że sobie dorobi w ZUK. Obecnie funkcjonuje w Radzie tylko dzięki chorobom swojej pełnomocniczki i wyjątkowej ślepocie sądu,który nie widzi,lub stara się nie dostrzec strategii chorobowej.

 • Płotka
  środa, 9 lut, 2022, 10:42:27 |

  @karp- widzi mi się, że radni są gotowi uwierzyć Burmistrzowi, że słońce krąży wokół ziemi.
  Wielki wizjoner Waldemar konsekwentnie realizuje swój plan przetrwania. Nowe wybory i Waldemar zostanie ponownie poniesiony przez całe zastępy czapurskich emerytów i rencistów.

 • karp
  środa, 9 lut, 2022, 13:30:40 |

  To wielce prawdopodobne, bo sporo masochizmu jest w narodzie.

 • Gość
  środa, 9 lut, 2022, 17:29:41 |

  Wróble w Mosinie ćwierkają, że zakończyło się pierwsze starcie kolejnego rozdania, pomiędzy Małgorzatą K. i Jakubem P. Podobno wynik starcia to 1:0 dla Jakuba P. Ciekawe, jaki będzie wynik drugiego starcia.
  Może ktoś zna więcej szczegółów z tego boju?

 • karp
  sobota, 12 lut, 2022, 18:48:19 |

  Dobre pytanie z tym doręczaniem decyzji podatkowych, czy pism śmieciowych.Swego czasu w lubońskim rejestrze umów były informacje o tym jaka osoba fizyczna i za ile w Luboniu z decyzjami śmiga. Teraz też śmigają,ale w rejestrze umów nie ma informacji kto i za ile .
  Wy jednak i tak macie gorzej,bo rejestr umów 8 miesięcy temu hakerzy zjedli, lub burmistrz uważa was za tłuszczę, która myśli, że hakerzy zjedli.
  Hakerzy też mają swoją fizjologię i kiedyś mosiński rejestr umów powinien z nich wyjść,lub wypaść.

Skomentuj