T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | czwartek, 17 mar, 2022 | komentarze 23

Zrzutka na izbę wytrzeźwień. „Absurdalne!”

Rada Miejska w Mosinie zatwierdziła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Poznańskiemu na pokrycie części kosztów wykonania zadań poznańskiej izby wytrzeźwień. Mimo pozytywnego wyniku głosowania, radni długo dyskutowali co do zasadności udziału gmin w jej finansowaniu. Głos zabrał także komendant mosińskiej straży miejskiej, jako organu realizującego dowóz nietrzeźwych do izby.

Zadania izby wytrzeźwień polegają na sprawowaniu opieki nad osobami w stanie nietrzeźwości, wykonywaniu wobec tych osób zabiegów higieniczno – sanitarnych, udzielaniu im pierwszej pomocy, udzielaniu informacji o szkodliwości spożywania alkoholu oraz współpracy z właściwą gminną komisją ds. rozwiązywania problemów alkoholowych. Koszty udziału gmin powiatu poznańskiego w realizacji tego zadania w roku 2022 oszacowane zostały na 778 352 zł i przeliczone dla poszczególnych gmin. Na jednego mieszkańca to kwota 1,914 zł, co stanowi 8,30% przewidywanych kosztów funkcjonowania izby wytrzeźwień. Rada poprzez podjętą uchwałę udzieli powiatowi pomocy finansowej w formie dotacji celowej w wysokości 64 641 zł.

Radny Jan Marciniak zapytał jednak przed głosowaniem o to, ile do utrzymania izby dokłada sam powiat. – Powiat poznański nie dokłada się do kwoty, która jest świadczeniem za usługę, natomiast bierze na siebie obciążenie związane z windykacją opłat za pobyt w izbie wytrzeźwień – wytłumaczyła Tatiana Cynka, skarbnik gminy. – Pobyt na izbie wytrzeźwień to koszt rzędu 250 zł za dobę, a uzyskanie tych płatności od osób, które do izby trafiają, często kończy się sprawą sądową, toczącą się bardzo długo – dodała. – Jestem przeciwnikiem tego typu opłat – skomentował radny Waldemar Wiązek. – Abstrakcja, którą sami tworzymy: niedawno głosowaliśmy o wsparciu dla szpitala w Puszczykowie w wysokości tylko 30 tysięcy. A tu dopłacamy 60 tysięcy na nieodpowiedzialnych ludzi – dodał.

Następnie głos zabrał komendant mosińskiej straży miejskiej, Jarosław Dobicki: – To my i policja wozimy na izbę wytrzeźwień. W 2021 roku w sumie zawieziono na izbę z naszej gminy 103 osoby. To, co państwo poruszacie jest po części zasadne, ale proszę powiedzieć, co mielibyśmy z nimi zrobić, gdybyśmy nie mogli zawieźć tych osób na izbę? Porzucić w krzakach? Przecież musimy się nimi zająć – dodał komendant straży. – Czyli prosty rachunek: 103 osoby w ciągu roku, ponad 60 tysięcy dotacji. Czyli płacimy 600 zł od jednego człowieka na izbie wytrzeźwień – podsumował radny Wiązek. – Płacimy jeszcze więcej – dodał radny Marcin Ługawiak. – Bo poza pobytem tej osoby, kosztem dla nas jest praca straży miejskiej, a to też nie jest mały koszt: praca strażników, paliwo na dowóz do Poznania, nieraz sprzątanie samochodu. Apeluję do pana burmistrza, by zwrócił się do powiatu o wyliczenie kosztu windykacji i o możliwe podwyższenie tej opłaty, którą po pobycie płaci osoba wychodząca z izby wytrzeźwień. Skoro my, jako gminy, finansujemy tę placówkę, to mamy prawo zgłaszać wnioski w tej sprawie do starostwa – dodał radny Ługawiak.

– Czyli podsumowując: powiat dostaje pieniądze od nietrzeźwego. My płacimy za prowadzenie działalności 60 tysięcy rocznie. A powiat na tym zarabia. Absurdalne – skwitował radny Marciniak. 

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (23)

 • Antoni
  czwartek, 17 mar, 2022, 17:50:59 |

  Gminy biorą kapslowe za sprzedaż alkoholu, gminy biorą podatek od nieruchomości i działalności gospodarczej, w której sprzedawany jest alkohol. Powiat takich korzyści nie pobiera, więc dlaczego miałby płacić na izbę? W poprzedniej kadencji Walduś był za tym, aby było jak najwięcej sklepów monopolowych w Mosinie, a teraz jęczy pod publikę

 • Płotka
  czwartek, 17 mar, 2022, 18:19:30 |

  Wytrzeźwiałka – to placówka tak samo potrzebna jak izba porodowa.
  Czy miejscy rajcy zastanawiają się na skutkami obecnej sytuacji geopolitycznej która ma i będzie miała niewątpliwy wpływ na gospodarkę i fundusze samorządowe ? Pewno trzeba będzie zrewidować planowane inwestycje i realizacje niektórych z nich przesunąć w czasie.

 • Gość
  czwartek, 17 mar, 2022, 19:25:13 |

  Wytrzeźwiałka była, jest i będzie. Ktoś ją utrzymywać musi i jęk mosińskich miękiszonów tego na pewno nie zmieni. Absurdalne jest za to dawanie miejsca na łamach naczelnemu mosiniackiemu hochsztaplerowi i geszefciarzowi w kontekście innym niż tłumaczenie się jegomościa ze swoich oślizgłych interesików.

  • Gość
   czwartek, 17 mar, 2022, 20:01:24 |

   Dlaczego? Lepiej wiedzieć co mówi naczelny „hochsztapler” niż nie wiedzieć. Swoją drogą co ten człowiek jeszcze robi w radzi.

 • karp
  czwartek, 17 mar, 2022, 19:31:44 |

  Gdyby Zarząd Powiatu przeholował na imprezie w pałacu w Skrzynkach i trafił w całości na Izbę,to powiat nie musiałby zapłacić ani złotówki.Zapłaciłyby za to gminy w których mieszkają członkowie zarządu.Ktoś powinien dopytać ile wynoszą te koszty windykacji i ile rocznie udaje się windykować.Podejrzenia radnego Ługawiaka mogą być słuszne i dla powiatu to może być dochód.Starosta Jan to takie panisko,które pozwala łaskawie płacić gminom haracz na budowę dróg powiatowych.Mam nadzieję, że swój pobyt na ginekologii sfinansował ze środków własnych.

 • 112
  czwartek, 17 mar, 2022, 21:16:58 |

  Radny Łukowiak martwi się o czas pracy SM, a jak zamiast na Izbe Wytrzeźwienia Poznaniu pojadą z nietrzeźwym do Leszna bo w Poznaniu nigdzie go nie przyjmą to co wtedy. Jak Policjanci zamiast w patrolu będą szukali kilka godzin miejsca dla nietrzeźwego jeżdżąc po całym województwie to będzie super. Mozradni by się bardziej zorientowali w temacie bo głupoty mówią.

 • Marcin Ługawiak
  czwartek, 17 mar, 2022, 22:04:25 |

  Radny Ługawiak, a nie Łukowiak. Łukowiak to zastępca Burmistrza. I radnemu Ługawiakowi nie podoba się to, że opłata za pobyt jest dużo niższa niż dopuszczalna ustawowo, czyli podatnik musi dopłacać za pobyt w izbie. I radnemu nie podoba się to, że powiat pobiera te opłaty, czyli ma dochód, a my nie wiemy, jakie ma wydatki związane z windykacją.

  • nie dla Grabkowskiego
   czwartek, 17 mar, 2022, 22:06:43 |

   Logika słuszna, tylko dlaczego radni tak ochoczo dopłacają do każdej innej inwestycji powiatu, np. byle zalepianie dziury w drodze powiatowej od razu 50% refundacji z gminy? Takimi jesteście strażnikami gminnych pieniędzy?

   • karp
    czwartek, 17 mar, 2022, 23:09:25 |

    Taka świecka tradycja naszego powiatu.Wszyscy płacą
    haracze,bo boją się gniewu księcia powiatowego.
    Tylko Luboń nie dopłaca do dróg powiatowych,bo nie ma ani jednej.

   • Jan Marciniak
    czwartek, 17 mar, 2022, 23:13:38 |

    To tak nie jest. Corocznie otrzymujemy z Powiatu środki na bieżące utrzymanie dróg powiatowych w granicach administracyjnych miasta, podkreślam miasta. Już poza miastem, bieżącym utrzymaniem zajmuje się Zarząd Dróg Powiatowych podległy Staroście.
    Na bieżący rok dotacja wynosi 174.600 zł. Co za ta kwotę realizujemy, m.in.: bieżące, drobne remonty, zimowe utrzymanie( śnieg i lód); konserwacja sygnalizacji świetlnej; wymiana znaków drogowych; utrzymanie czystości dróg i ścieżek pieszo-rowerowych; montaż luster drogowych; odnowienie oznakowania poziomego; przegląd okresowy dróg publicznych; czyszczenie studzienek ściekowych(deszczowych). Poważne remonty, jak choćby w tej chwili realizowana ul. Księdza Wawrzyniaka, finansowana jest po 50%.

    • Jan Marciniak
     czwartek, 17 mar, 2022, 23:20:32 |

     Dodam, że całość inwestycji w ul. Księdza Wawrzyniaka wynosi 796 tys. zł.

    • karp
     czwartek, 17 mar, 2022, 23:48:35 |

     To że powiat płaci za utrzymanie dróg powiatowych to nie jest żadna łaska.Pewnie powierzono Mosinie wykonanie zadania powiatu.Te 50 % natomiast nie wynika ani z żadnej kalkulacji,ani z zadania gminy.
     Książe tak ustalił i już.Te haracze niestety rozpowszechniły się po kraju,jak w latach 90-tych w gastronomii,ale rzadko wynoszą aż 50 %.
     To pozwala staroście na rozwijanie pasji do gotowania oraz pałaszowania.Obecnie robi w śledziach.
     https://www.mosina.pl/relacje/konkurs-smak-sledzia-2022-rozstrzygniety

     • Jan Marciniak
      piątek, 18 mar, 2022, 0:03:56 |

      Przybliżyłem jedynie,że na bieżące utrzymanie dróg powiatowych w granicach miasta dostaliśmy dotację, jak i wszystkie gminy z terenu powiatu. Oczywiście to żadna łaska. Mój wpis dotyczył stwierdzenia @ nie dla Grabkowskiego jakoby do każdej zalepianej dziury dokładamy 50%, a tak nie jest. Czy dobrze robimy dokładając się w 50% do poważnych remontów? Uważam, że dobrze. Wspólne inwestowanie ma sens.

     • karp
      piątek, 18 mar, 2022, 8:39:53 |

      Dzięki skwapliwości gmin w tym dokładaniu,Starosta
      ma kasę na inne dzieła ku swojej wiecznej chwale.https://www.e-bip.org.pl/instytutskrzynki/31325
      W jednym roku na remont wydał tam 10 mln.
      Każdy starosta chciałby takich potulnych poddanych.Jak się gminy rozkręcą,to zaczną dokładać do dróg krajowych.Po co budować drogi
      gminne skoro można dołożyć 50% staroście?Taka hojność gmin demotywuje powiat do pozyskiwania środków zewnętrznych.Poza powiatem poznańskim nie spotkałem się z dokładaniem gmin aż 50%.
      Przykład:
      https://www.powiatwodzislawski.pl/porozumienie-z-gmina-lubomia.html

     • Płotka
      piątek, 18 mar, 2022, 9:59:07 |

      Ten Instytut to jest nam potrzebny jak w d…e koszula.
      Z niecierpliwością czekam na decyzję starosty Łubińskiego co do pomocy finansowej przy remoncie tunelu przy ul Sowinieckiej. Jeżeli nic z tego nie wyjdzie to radnej Szymczak pozostanie zaintonowanie: ,,Rycz mała rycz…,,

     • Płotka
      piątek, 18 mar, 2022, 7:55:35 |

      No, a śledzik lubi pływać !

  • karp
   czwartek, 17 mar, 2022, 23:06:24 |

   Do pobytu na ginekologii też państwo pewnie dopłacili z dotacji dla szpitala,bo NFZ nie refunduje pobytu chłopaków na tym oddziale.
   Jan umie się ustawić.

 • Mieszkaniec
  piątek, 18 mar, 2022, 6:44:04 |

  Straż miejska w Mosinie to darmowa taxi dla ,,pijaczków”! Za nasze pieniądze komendant ,,112″ nakazał wozić, podwozić, strażniką nietrzeźwych do miejsca zamieszkania. Przykład; zabierają delikwenta z Rogalina i wiozą go do domu, gdzie mieszka w Dymaczewie! Proponuję komendantowi żeby swoim prywatnym autem za ,, frii” woził ludków na zawołanie! Komendant jak by płacił za paliwo i za eksploatację samochodów ze straży miejskiej to by się zastanowił gdzie i po co jechać! Proponuję zlikwidować straż miejską w Mosinie i wydać pieniądze na szczytny cel ! Inne gminy nie mają strażników i bardzo dobrze funkcjonują.

 • Mieszkaniec
  piątek, 18 mar, 2022, 10:08:05 |

  Panie mieszkańcu!
  Proponuję przeczytać ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przedziwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 roku a później komentować. Po przeczytaniu takich komentarzy widzę, że masz Pan poważny brak wiedzy! Biorąc taką osobę do samochodu to odpowiedzialność. Współczuję ludziom z IW- ODON, że muszą pracować w takich warunkach…

 • 112
  piątek, 18 mar, 2022, 11:51:13 |

  Dokładnie tak

 • Gość
  piątek, 18 mar, 2022, 21:03:00 |

  Rozwiązanie jest banalnie proste.. Pobyt na izbie wytrzeźwień odpłatny i to kosztujący sporo. Może nareszcie to stado meneli zasiadające na ryneczku zostałoby przetrzebione.Przy okazji..112 zajmijcie tymi menelami.. gdziekolwiek przesiadują zostawiają po sobie pełno butelek,puszek i śmieci.Z grubej rury z nimi.Wstyd dla miasta.

 • 112
  niedziela, 20 mar, 2022, 0:25:17 |

  Pobyt na Izbie jest płatny. Jeżeli ktoś widzi osoby popełniające wykroczenia to może je zgłaszać telefonicznie do Straży Miejskiej lub na Policję. Nic trudnego.

 • Mieszkaniec
  niedziela, 20 mar, 2022, 18:41:36 |

  Koniecznie zgłaszać do straży miejskiej!!! Komendant będzie
  miał podstawę żeby pokazać że jest potrzebny w Mosinie. Gdzie znajdzie taką posadkę? Mieszkańcy gminy utrzymują ludków od rzeczy niepotrzebnych!!!

Skomentuj