Black Friday - Stary Browar Poznań Berdychowski Volkswagen - id5
Redakcja GMP | piątek, 30 wrz, 2022 | komentarze 3

Zygmunt Pniewski – naukowiec czy artysta? Książka i wystawa w Galerii Sztuki

W mosińskiej Galerii Sztuki przy Niezłomnych otwarto wystawę: „Amazonia – wyprawa życia Zygmunta Pniewskiego z Arkadym Fiedlerem”. Dla naszej redakcji to wydarzenie wyjątkowe, z racji wydania z tej okazji książki Marty Mrowińskiej z artykułami o Zygmuncie Pniewskim, które częściowo były publikowane na naszych łamach.

– Wyprawa miała miejsce ponad 50 lat temu, ale dla mnie pozostaje barwna i żywa, podobnie jak wszystkie wspomnienia związane z osobą Pana Zygmunta – podkreśla Marta Mrowińska, autorka książki „Zygmunt Pniewski – naukowiec czy artysta”. – Opracowywanie wspomnień z nim związanych to od początku była ogromna radość pisania, ale przede wszystkim – radość poznawania tego wspaniałego, wszechstronnie utalentowanego człowieka. Zachwyciła mnie jego pasja i zaangażowanie, z jakim podejmował się dosłownie wszystkiego. Żałuję, że nie dane mi było poznać go osobiście, choć od początku mam przekonanie, że żyje i jest obecny w swoich dziełach i wspomnieniach bliskich mu osób – dodaje Marta.

Wystawę można oglądać do 30 października 2022 w Galerii Sztuki w Mosinie. Książkę Marty Mrowińskiej można będzie niedługo nabyć w naszej redakcji – ul. Wawrzyniaka 9.

książka - wspomnienia o Zygmuncie Pniewskim

książka – Wspomnienia o Zygmuncie Pniewskim autorstwa Marty Mrowińskiej

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 10.0/10 (Głosujących: 5)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Mosina, Puszczykowo

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • Jerzy Ryś
  poniedziałek, 3 paź, 2022, 23:55:10 |

  Wczoraj, dzięki Radiu Poznań, miałem szczęście wysłuchać audycji pani Barbary Miczko-Malcher z wystawy w Galerii Sztuki w Mosinie, z cyklu Spotkania z kulturą. Świetna relacja, głównie poświęcona wystawie prac Zygmunta Pniewskiego w części: Amazonia – wyprawa życia Zygmunta Pniewskiego z Arkadym Fiedlerem. Ładny dokument, wypełniony wywiadami z osobami znającymi Zygmunta Pniewskiego, fotografika i wielkiego pasjonata przyrody, bez wątpienia naukowca i artysty zarazem.
  Korzystając z okazji, pozdrawiam panią Dorotę Strzelecką, bez której Galeria Sztuki w Mosinie nie byłaby tym, czym jest.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +5 (Głosujących: 5)
 • Sławomir
  czwartek, 6 paź, 2022, 13:52:18 |

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo