Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 7 mar, 2023 | komentarzy 9

Apel w sprawie wilków

Władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na występowanie wilków.

W rejonie Pecna – Borkowice widziany był wilk, który nie boi się ludzi.”

Wilki w rejonie Pecna – Borkowice – Drużyna

O sytuacji poinformował w mediach społecznościowych sołtys sołectwa Pecna, Damian Pietruszewski. – Straż Leśna Nadleśnictwa Konstantynowo apeluje do mieszkańców o czasowe zaprzestanie spacerów po lesie w rejonie Pecna – Borkowice. Na wspomnianym terenie widziany był wilk, który nie boi się ludzi. Proszę zachować ostrożność! – poinformował sołtys.

W związku z dyskusją, i jednocześnie krytyką ze strony internautów na temat zakazu leśnych spacerów, w następny dzień, na prośbę Komendanta Straży Leśnej Nadleśnictwa Konstantynowo na profilu sołectwa pojawiło się sprostowanie. – Proszę nie traktować poprzedniego postu jako oficjalny zakaz wstępu do lasu wydany przez Nadleśnictwo Konstantynowo – zwraca uwagę sołtys Pietruszewski. – Informacja o obecności wilka niedaleko zabudowań stanowi ostrzeżenie i informację dla spacerowiczów, zamieszczoną w trosce nie tylko o mieszkańców ale też ich pupili. Las jest naturalnym miejscem bytowania wilka i sama jego obecność nie może być podstawą do wydania zakazu wstępu do niego. Post został zamieszczony jako informacja i przestroga – dodaje sołtys

Warto zadbać o swoje czworonogi

Komunikat w sprawie występowania wilków pomiędzy Pecną i Drużyną zamieścił też Urząd Miejski w Mosinie.

– Na podstawie informacji przekazanych do Referatu Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa od Straży Miejskiej w Mosinie, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na odnotowanie obecności wilka w lesie pomiędzy Pecną, Borkowicami i Drużyną – apeluje magistrat. – Prosimy o nie puszczanie swobodnie psów na spacerach jak i zadbanie o ich zamykanie w kojcach na nieruchomościach. Należy też zachować szczególną ostrożność w przypadku bezpośredniego spotkania – dodają urzędnicy.

O tropach wilka odkrytych przez leśników Nadleśnictwa Konstantynowo informowaliśmy w ubiegłym roku, gdzie na obszarze pomiędzy Mosiną, Śremem a Czempiniem zaobserwowano ślady ich bytowania. Drapieżniki widziane były również w lasach pomiędzy Rogalinem, a Rogalinkiem. Obecność wilków potwierdzili te przedstawiciele Wielkopolskiego Parku Narodowego. Wygląda na to, że te interesujące zwierzęta zadomowiły się w naszym regionie na stałe.

Co zrobić, gdy spotkasz w lesie wilka?

Przede wszystkim zachowaj spokój. Nie krzycz, nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie rzucaj niczym. Gdy samotny wilk lub wataha wyczuje zapach człowieka na pewno się oddali. Jeśli spotkasz waderę (samica wilka – przyp. red.) ze szczeniętami ostrożnie i powoli idź do tyłu, nie prowokując jej do obrony potomstwa.

Jak mówią leśnicy, wilka nie należy się bać. Warto zachować jednak ostrożność. –  Wilk jest zwierzęciem bardzo ostrożnym o doskonałych zmysłach i nie należy obawiać się ataków z jego strony, unika on bowiem człowieka jak może. Mimo, że do naszych lasów wilk zaglądał już nie raz, nasze służby terenowe miały z nim tylko kilka krótkich spotkań. Nie można jednak zapominać, że jest to duży, dziki drapieżnik, a nie oswojony piesek – informują leśnicy.

Wilki w Polsce są pod ścisłą ochroną, dzięki temu ich liczebność z roku na rok wzrasta.

Tropy wilka w WPN

Tropy wilka w WPN (02.2021 r.); fot. Rafał Kurczewski

Wilki Wielkopolskim Parku Narodowym 2018

Wilki Wielkopolskim Parku Narodowym uwiecznione na fotopułapce w ostatnich latach

Wilk Wielkopolski Park Narodowy 2018

Wilk Wielkopolskim Parku Narodowym nagrany fotopułapką w 2018

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (9)

 • Jarek
  wtorek, 7 mar, 2023, 16:30:49 |

  Zaraz się znajdzie jakiś morderca – myśliwy który je zabije.

  18
  24
 • Gość
  wtorek, 7 mar, 2023, 17:02:05 |

  ciebie tam potrzeba to go złapiesz i na smycz bohaterze.

  21
  17
 • Janko Muzykant
  środa, 8 mar, 2023, 8:33:32 |

  Tylko się cieszyć, że są w lasach przynajmniej wiadomo ,że las będzie zdrowszy i pod pełną kontrolą tego szalenie pożytecznego zwierzęcia.
  Ktoś kto się go boi lub uważa za szkodnika jest po prostu idiotą i nie za bardzo chodził na biologię w szkole.
  Co do myśliwych to wiadomo, że zabijają wszystko co się rusza czy to jest „przypadkowy” żubr czy „przypadkowy” wilk. Czasami zdarza im się też „przypadkowo” postrzelić człowieka im to wisi,strzelają do wszystkiego co się rusza ale to zupełnie osobny temat.

  18
  13
 • Gość
  środa, 8 mar, 2023, 13:18:41 |

  Co najmniej odszczelić

  6
  7
 • Gość
  środa, 8 mar, 2023, 13:19:33 |

  Połowę

  4
  4
 • galla
  środa, 8 mar, 2023, 15:49:52 |

  Czy informacja o tym, że to był rzeczywiście wilk, i że nie boi się ludzi, została potwierdzona przez leśników? Czy ktoś po prostu zgłosił, że widział zwierzę w typie wilka (może wilka, może zdziczałego psa podobnego do wilka) i ostrzeżenie jest wydane „na wszelki wypadek”?
  I na czym polegało to, że „nie boi się ludzi”? Zignorował obecność człowieka, bo był czymś zajęty (np. jedzeniem), przechodził i nie zareagował, czy podszedł do spacerowicza? To wszystko istotne informacje, bo czym innym jest zignorowanie człowieka, a czym innym „aktywne” podejście.

  6
  2
  • środa, 8 mar, 2023, 18:35:57 |

   @galla zapytaliśmy leśników o szczegóły, odpowiedzi opublikowaliśmy tutaj: https://www.gazeta-mosina.pl/2023/obecnosc-wilka-jest-zjawiskiem-pozytywnym-lesniczy-nie-zabraniaja-wstepu-do-lasu/
   Szerzej na ten temat w kwietniowym wydaniu gazety.

   • galla
    czwartek, 9 mar, 2023, 15:12:27 |

    Czyli z odpowiedzi leśników wynika, że ktoś poinformował komendanta straży leśnej i informacja została przekazana sołtysowi z Pecnej na wszelki wypadek, przy założeniu że skoro wilki są obecne na tym terenie, to możliwe że ktoś rzeczywiście widział wilka. Najwyraźniej jednak nie zostało zweryfikowane, czy w rejonie Pecna-Borkowice rzeczywiście widziany był wilk i na czym polegało to, że nie boi się ludzi.

    1
    1
 • Dupa
  środa, 8 mar, 2023, 21:56:03 |

  Odszczelnić;)

  1
  3

Skomentuj