Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Materiały partnera | środa, 30 sie, 2023 |

Co zrobić, gdy telefon został uszkodzony, a dane utracone?

W dzisiejszych czasach nasze telefony komórkowe, a właściwie smartfony, to nie tylko urządzenia do dzwonienia czy wysyłania wiadomości. To przenośne skarbnice wspomnień, zdjęć, dokumentów i ważnych informacji. Dlatego, gdy nagle stajemy przed problemem uszkodzenia telefonu i utraty danych, towarzyszy temu nie tylko poczucie straty, ale także niepokój. Istnieją jednak sposoby, aby spróbować odzyskać utracone dane.

Co się stało z telefonem?

Zanim przystąpisz do działań ratunkowych, spróbuj ocenić, jakie uszkodzenie spotkało Twój telefon. Czy to tylko problem z ekranem, software’em czy może coś poważniejszego? To pomoże zrozumieć, w jakim zakresie dane mogą być nadal dostępne. Jeżeli Twój telefon wypadł Ci z kieszeni, to wstrząs mógł spowodować uszkodzenie delikatnych struktur wewnętrznych. Za utratę danych odpowiada więc tutaj prawdopodobnie usterka fizyczna. Podobnie w przypadku zalania telefonu — wodą, kawą, herbatą itd. Jedne z najczęściej występujących uszkodzeń telefonu i utraty danych podczas spędzania wakacji jest zalanie urządzenia wodą morską czy basenową lub przedostanie się do wnętrza sprzętu ziarenek piasku. Jeżeli Cię to spotka, nie próbuj włączać urządzenia, ponieważ tylko pogorszysz jego stan!

Jeśli zaś telefon wyłączył się bez wyraźnej przyczyny, a nie jest to kwestia wyczerpanej baterii, w niektórych przypadkach pomaga najprostsze rozwiązanie, czyli restart. Przeprowadzisz go trzymając przycisk włączania przez kilka sekund. Czasami sprawia to, że telefon wraca do normalnego działania. Jeśli nie, trzeba działać specjalistycznie.

Jak odzyskać dane z telefonu?

Przede wszystkim, jeśli odzyskiwanie plików jest niezbędne, nigdy nie podejmuj się tego samodzielnie. Sieć oczywiście będzie kusiła Cię rzekomymi programami do odzyskiwania danych w warunkach domowych. Powinieneś mieć jednak świadomość, że korzystanie z tych programów nie jest bezpieczne. Jeżeli powodem utraty plików jest usterka fizyczna, działając samodzielnie na sprzęcie możesz jeszcze bardziej go zniszczyć, zmniejszając szanse na owocne odzyskiwanie utraconych danych. Nawet zaś w przypadku uszkodzenia systemu, korzystanie z aplikacji niewiadomego pochodzenia nie jest rozsądnym pomysłem. Istnieją firmy specjalizujące się w odzyskiwaniu danych m.in. z uszkodzonych urządzeń mobilnych. I to właśnie do specjalistów warto się udać z telefonem. Ich warunki pracy, np. umieszczenie uszkodzonego nośnika w komorze laminarnej czy zaawansowane technologie i doświadczenie sprawiają, że odzysk danych jest bezpieczny. 

Gdzie dostarczyć telefon do odzysku danych?

Telefon do fachowców możesz dostarczyć osobiście bądź za pośrednictwem kuriera. Wejdź na Datalab.pl i zobacz, gdzie w Twoim mieście znajduje się punkt partnerski Komputronik. Tam zanieść możesz swój telefon, a pracownicy wyślą go do laboratorium DATA Lab. Jeżeli jesteś z Poznania, masz też możliwość, aby przynieść telefon bezpośrednio do siedziby firmy. Możesz też skorzystać z usługi Zamów Kuriera, który odbierze telefon od Ciebie — usługa jest bezpłatna. 

Twój telefon zostanie przebadany w warunkach laboratoryjnych. Fachowcy zdiagnozują problem i otrzymasz raport, który powie wiele na temat stanu sprzętu i tego, jakie są realne szanse na odzyskanie Twoich danych. Będziesz miał jeszcze okazję zadecydować, czy specjaliści mają podjąć próbę ratowania danych, czy chcesz swój telefon z powrotem. Firma działa w branży już ponad dwie dekady, zdobywając w tym czasie naprawdę imponujące doświadczenie, dlatego szansa na to, że z Twoim telefonem wszystko się powiedzie, jest spora. 

Uszkodzenie telefonu i utrata danych to stresująca sytuacja, ale nie jesteś bezradny. Pamiętaj o zachowaniu spokoju. Rozważ oddanie sprzętu w ręce profesjonalistów. W przyszłości dbaj o regularne kopie zapasowe i odpowiednią ochronę telefonu przed uszkodzeniami, aby zminimalizować ryzyko utraty cennych informacji.

Człowiek ze złym humorem z telefonem w ręku

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Skomentuj