Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 15 lis, 2023 |

Ewakuacja osób i zbiorów muzealnych. Ćwiczenia w Pałacu w Rogalinie

6 listopada 2023 roku o godz. 10.00 stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu odebrało zgłoszenie o pożarze w Pałacu w Rogalinie – Oddział Muzeum Narodowego. Na miejsce zdarzenia zadysponowano w pierwszej kolejności dziewięć zastępów Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnej.

Na szczęście były to ćwiczenia taktyczno-bojowe Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 w Mosinie, dla której Pałac w Rogalinie znajduje się w rejonie operacyjnym jednostki. Jeszcze przed przyjazdem służb ratowniczych dyrektor Muzeum podjął szybkie decyzje, zarządzając ewakuację osób oraz części zbiorów muzealnych z zagrożonego obiektu.

– Ćwiczenia zostały podzielone na dwa panele: praktyczny i teoretyczny. Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie warunków ewakuacji, doskonalenie współpracy na linii PSP i Dyrekcja Muzeum oraz współpraca z pracownikami muzeum – zwraca uwagę st. kpt. Paweł Zieliński z JRG-9 w Mosinie. – Podczas ćwiczeń sprawdzono także praktyczne możliwości ewakuacji i prowadzenia działań gaśniczych przy wykorzystaniu SCD 30 oraz SCH 29 [specjalne ciężkie podnośniki hydrauliczne o dł. 29 i 30 metrów – przyp.red.]. Przy okazji ćwiczeń doskonalono również umiejętność organizacji łączności na poziomie dowodzenia taktycznego z podziałem na odcinki bojowe  – tłumaczy  st. kpt. Paweł Zieliński.

W panelu teoretycznym, strażacy mieli okazję wysłuchać prelekcji Pana Krzysztofa Kalitko, przedstawiciela Muzeum, na temat „Ewakuacji obiektów w sytuacji zagrożenia”. W trakcie wykładu poruszono kwestie związane z efektywną ewakuacją zbiorów muzealnych, zwracając szczególną uwagę na specyficzne wymagania związane z obiektami kultury, takich jak Pałac w Rogalinie.

Po zakończeniu ćwiczeń przeprowadzono szczegółowe podsumowanie, uwzględniając spostrzeżenia i wnioski. Zwrócono uwagę na konieczność usprawnienia współpracy między jednostkami ochrony przeciwpożarowej a pracownikami muzeum. Zarówno strażacy, jak i pracownicy muzeum podkreślają wartość tego typu ćwiczeń, które nie tylko podnoszą poziom bezpieczeństwa, ale również sprzyjają lepszej współpracy i zrozumieniu obowiązujących procedur. Ćwiczenia w Pałacu w Rogalinie stanowią doskonały przykład synergii działań, które mają na celu ochronę dziedzictwa kulturowego i życia ludzkiego.

Zdjęcia: asp. Romuald Ignaczak

Pałac w Rogalinie: Sprawdzenie pracy i manewrowania pojazdem SCH 29

Pałac w Rogalinie: Sprawdzenie pracy i manewrowania pojazdem SCH 29; fot. PSP

Pałac w Rogalinie: przyjazd zastępów straży pożarnej na miejsce ćwiczeń

Pałac w Rogalinie: przyjazd zastępów straży pożarnej na miejsce ćwiczeń

Przygotowanie do ćwiczeń na terenie Muzeum Pałac w Rogalinie

Przygotowanie do ćwiczeń na terenie Muzeum Pałac w Rogalinie

Prelekcja na temat "Ewakuacja obiektów w sytuacji zagrożenia" w Pałacu w Rogalinie

Prelekcja na temat „Ewakuacja obiektów w sytuacji zagrożenia” w Pałacu w Rogalinie; fot. PSP

Ewakuacja osoby poszkodowanej. Ćwiczenia strażackie w Pałacu

Ewakuacja osoby poszkodowanej. Ćwiczenia strażackie w Pałacu w Rogalinie; fot. PSP

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj