Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 4 wrz, 2023 | komentarze 4

Czy gminie uda się uzyskać środki na drogi, zabytki i oświatę?

Gmina Mosina stara się o dofinansowanie projektów rozwojowych z różnych rządowych programów dotacyjnych. W lipcu zakończył się nabór wniosków na 2024 rok w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a także w programach Polski Ład i Odbudowy Zabytków. Teraz czekamy na odpowiedź rządu.

Fundusz Rozwoju Dróg

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Gmina Mosina złożyła dwa wnioski. Pierwszy z nich dotyczy przebudowy i rozbudowy ul. Budzyńskiej wraz z odwodnieniem w Mosinie. Kwota, o którą stara się gmina, wynosi  3 661 777  zł. Drugi wniosek to budowa ul. Mieszka I w Mosinie, którą planuje się zrealizować przy dofinansowaniu w wysokości 3 317 794 zł. Ostateczna decyzja w sprawie tych wniosków będzie zależała od wskaźnika zamożności gminy na jednego mieszkańca, który do tej pory wynosił 50% kosztów kwalifikowalnych. Obecnie trwa ocena złożonych wniosków przez Instytucję Zarządzającą Funduszem. Jeśli się uda, mamy szansę na poprawę infrastruktury drogowej w Mosinie.

Polski Ład

Gmina stara się również o dofinansowanie z programu Polski Ład. Jest to program inwestycji strategicznych, który z założenia ma przyczynić się do rozwoju lokalnej infrastruktury i poprawy jakości życia mieszkańców. W 8. edycji tego programu urzędnicy z mosińskiego magistratu złożyli trzy wnioski o dofinansowanie różnych projektów. Pierwszy z nich dotyczy budowy boiska wielofunkcyjnego w Daszewicach, na który gmina stara się o wsparcie w wysokości 1 000 000 zł. Kolejny wniosek to przebudowa i rozbudowa budynku Przedszkola nr 3 Integracyjnego w Mosinie przy ul. Topolowej 6 – etap 1. Tu oczekujemy na dofinansowanie w wysokości 7 000 000 zł. Trzeci wniosek to kwota 14 250 000 zł, którą gmina chciałaby przeznaczyć na „budowę, przebudowę i rozbudowę dróg na terenie Gminy Mosina„. Jeszcze nie wiemy, o jakie ulice chodzi.

Odbudowa Zabytków

Ostatnim, ale równie ważnym programem jest Rządowy Program Odbudowy Zabytków. Gmina Mosina również tu stara się o wsparcie na dwa projekty. Pierwszy z nich to modernizacja, przebudowa, renowacja i zagospodarowanie terenu Synagogi w Mosinie, która obecnie funkcjonuje jako Galeria Sztuki. To zadanie zostało podzielone na etapy, a w ramach pierwszego etapu gmina wnioskowała o 300 000 zł. Drugi wniosek to kwota 1 700 000 zł, którą gmina chce przeznaczyć na udzielenie dotacji podmiotowi zewnętrznemu do realizacji zadania polegającego na usunięciu postępującego zawilgocenia i degradacji budynku mauzoleum rodowego Raczyńskich z kryptą w kościele pod wezwaniem św. Marcelina w Rogalinie.

Teraz pozostaje nam czekać na odpowiedź rządu i trzymać kciuki za pozytywny wynik oceny wniosków. Wsparcie z rządowych programów dotacyjnych jest szansą na przyspieszenie rozwoju naszej gminy. Z tym niestety w ostatnich latach nie jest najlepiej. Dlatego też każdy pozytywny rezultat będzie mile widziany.

Galeria Sztuki w Mosinie (dawna Synagoga)

Galeria Sztuki w Mosinie (dawna Synagoga) może otrzymać 300 000 zł na modernizację

Kościół św. Marcelina w Rogalinie

Zabytkowy Kościół św. Marcelina w Rogalinie ma szansę uzyskać 1 700 000 zł na remont

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • Gość
  poniedziałek, 4 wrz, 2023, 16:22:05 |

  Na budowę dróg to proszę się zwrócić do przewalaczy zwirowatego i lysego. Po układach wybudują Wam autostrady

  4
  2
 • Artur Nadolny
  wtorek, 5 wrz, 2023, 7:13:26 |

  Zdjęcie Synagogi pokazuje jak trudno zrobić zdjęcie obiektu, który jest nośnikiem reklam

 • Gość
  wtorek, 5 wrz, 2023, 21:46:49 |

  W tym tempie szutrowe „ulice” w Mosinie znikną za ok. 350 lat. A może miasteczko zamienić w skansen i zarabiać na biletach?

  4
  2
 • Gość
  wtorek, 5 wrz, 2023, 23:06:54 |

  Komuna w 1986 przeprowadzała remont pałacu i mauzoleum Raczyńskich . Remont przeprowadzała firma polonskie ijna Arpex -West z Poznania .Wokół Mauzoleum powstała opaska osuszajaca mury z cegły klinkierowej z wyjściem na łęgi rogalińskie.Parę lat później ruszył następny remont już w wolnej Polsce .
  Ile razy mozna robic to samo bez efektów !
  Gdzie są inspektorzy nadzoru et consortes ?

Skomentuj