Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Materiały partnera | piątek, 13 sty, 2023 |

Czym jest rolowanie i jak je wykonać?

Rolowanie jest jedną z technik masażu i rozciągania, które powinny stanowić uzupełnienie każdego treningu. Odpowiednie postępowanie przedtreningowe i potreningowe pozwala bowiem na zmniejszenie bólu mięśni oraz uelastycznienie tkanek. Ćwiczenia wykonuje się samodzielnie przy pomocy specjalnego sprzętu – rollera. Ten rodzaj akcesoriów sprawdza się także podczas fizjoterapii i leczenia kontuzji.

Na czym polega rolowanie?

Rolowanie, czyli masaż powięziowy, wykonywany jest przy pomocy specjalnych wałków i piłeczek, które pozwalają na wykonanie automasażu poprzez uciskanie punktów spustowych. Postępowanie ma na celu rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni. Twardość i rodzaj wyposażenia powinien być dostosowany do potrzeb użytkowników oraz masowanych partii ciała.

Roller jest często wykorzystywany przed treningiem jako element rozgrzewki. Pozwala na uelastycznienie i rozciągnięcie tkanek oraz przygotowanie ich do dalszych ćwiczeń. Dzięki temu zwiększysz zakres ruchu i zmniejszysz ryzyko odczuwania dolegliwości po treningu. Wałki przyczyniają się tym samym do szybszej regeneracji oraz zwiększenia efektywności. Dzięki masażowi będziesz mógł ćwiczyć więcej i częściej. W celu zmniejszenia dolegliwości można wykonywać także rozciąganie po sesji. Piankowe rollery zdadzą egzamin zarówno po treningu siłowym, jak i rekreacyjnym.

Jak wykonać rolowanie po treningu?

Warto pamiętać o odpowiednim czasie ćwiczeń. Poszczególne partie ciała nie powinny być stymulowane dłużej niż 3 minut. Po każdym punkcie powinno się przejechać 8 razy w górę i w dół. Jeśli chcesz rozluźnić i uelastycznić mięśnie, możesz sięgnąć po gładkie wałki, które sprawdzają się zarówno w sporcie, jak i fizjoterapii. Karbowane natomiast pozwalają na dogłębny automasaż. Nie powinny być używane do ćwiczeń kręgosłupa i stawów, zwłaszcza kolanowych i biodrowych.

Rolowanie znajduje zastosowanie zarówno przed treningiem, jak i po treningu. Najczęściej stosowane jest do stymulowania łydek oraz mięśnia czworogłowego uda. Przed ćwiczeniami rolowanie powinno być bardziej dynamiczne, natomiast po sesji warto postawić na mniej intensywny masaż wyciszający. Jednocześnie warto pamiętać o stretchingu wszystkich mięśni, które były rozbudowywane podczas treningu. Więcej informacji na temat techniki ćwiczeń znajdziesz na: https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-rolowanie.

Dlaczego warto pamiętać o rolowaniu?

Rolowanie pozwala przede wszystkim na rozluźnienie i uelastycznienie nadmiernie napiętych mięśni. Dzięki masażowi i rozciąganiu zwiększasz przy tym zakres ruchu, co przyczynia się do poprawy ogólnej sprawności. Pozytywnie wpływa na układ krwionośny, przyspiesza bowiem cyrkulację krwi w organizmie. Dzięki temu wspiera procesy regeneracyjne i przyspiesza gotowość do kolejnego treningu.

Odpowiednie przygotowanie do wzmożonego wysiłku może zapobiec bólowi mięśni, zakwasom oraz mikrouszkodzeniom tkanek. Wybierając twardsze rollery, gwarantujesz sobie dogłębny automasaż. Warto zaznaczyć, iż mocniejsza stymulacja wiąże się z większym naciskiem i silniejszym bólem w czasie uciskania. Postaw na regularne ćwiczenia i skutecznie wyeliminuj dolegliwości związane z nadmiernym napięciem oraz sztywnością mięśni. Regularna rozgrzewka pozwoli także na poprawienie wyników i osiągnięć sportowych. Łatwiej przyjdzie Ci bicie kolejnych rekordów. Rolowanie przynosi podobny efekt do polecanego przez trenerów rozciągania dynamicznego.

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: