T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Materiały partnera | czwartek, 22 cze, 2023 | 1 Komentarz

Jakie są zarobki freelancera? Ile może zarobić programista freelancer?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile może zarobić programista? Sprawdź, jak wygląda ścieżka kariery programisty freelancera, gdzie można zdobywać doświadczenie w tym zawodzie oraz w jakim mieście w Polsce, programiści zarabiają najwięcej.

Ścieżka kariery programisty- studia i kwalifikacje zawodowe

Programista to osoba, która zajmuje się tworzeniem aplikacji oraz programów komputerowych. Odbywa się to w określonym języku programowania, takim jak np. C++ lub Python. Polska klasyfikacja zawodów i specjalności określa programistę mianem developera, kodera lub programisty aplikacji. W języku angielskim zawód ten ma kilka nazw, stosowanych w zależności od tego czym dokładnie zajmuję się konkretny programista, np. programista- inżynier oprogramowania, programista- projektant witryn online. W Polsce nie ma tak szczegółowego podziału programistów ze względu na ich specjalności.

Zobacz jakie studia należy skończyć, aby zawodowo zająć się programowaniem, oraz jakimi zdolnościami warto się wyróżniać. Jak w praktyce wygląda ścieżka zawodowa programisty?

Jaki kierunek należy studiować i jak zdobyć kwalifikacje?

Programista to zawód, który nie jest regulowany przez prawo, dlatego nie istnieją żadne zasady, które ograniczałyby możliwość podejmowania pracy w tym zawodzie, przez osoby bez wykształcenia w tym kierunku. Jednak w większości przypadków pracodawcy wymagają posiadania wyższego wykształcenia, chociaż pierwszego stopnia, takich kierunków jak informatyka, mechatronika, telekomunikacja lub matematyka. Osoby, które ukończyły inne kierunki studiów, także mogą wykonywać pracę w tym zawodzie, ale muszą mieć odpowiednie umiejętności, zdobyte samodzielnie. Zwykle są to osoby znające podstawy programowania np. z technikum informatycznego lub bardzo zdolne osoby, które nauczyły się programowania samodzielnie.

Prawo w Polsce nie określa żadnych wymogów, jeśli chodzi o kwalifikacje, które uprawniałyby do pracy programisty. Zdobycie doświadczenia w tym zawodzie i uczenie się go ułatwiają ukończone kursy i szkolenia z zakresu informatyki i programowania.

Gdzie można zdobyć doświadczenie jako Programista?

Pierwsze kroki w zawodzie programisty, kandydaci stawiają, odbywając bezpłatne praktyki oraz płatne staże. Bezpłatne praktyki można odbyć jeszcze w szkole, ucząc się w technikum lub studiując. Uczelnia lub szkoła pomagają zwykle znaleźć miejsce do odbycia praktyk.

Aby dostać się na staż, który jest już płatny, przyszły programista może skorzystać z pomocy Urzędu Pracy. Urząd może pomóc w znalezieniu właściwego miejsca. W pracy programisty niezbędna jest umiejętność samodzielnego wykonywania obowiązków, ponieważ wiele zleceń realizowanych jest indywidualnie. Jednak praca nad bardziej złożonymi projektami odbywa się w większych grupach, dlatego warto posiadać także umiejętność pracy w zespole.

Jakie są możliwości dalszego zatrudnienia w zawodzie programisty?

Stały rozwój technologii sprawia, że jeśli poważnie myśli się o pracy w zawodzie programisty, należy stale doszkalać się i szlifować swoje umiejętności. Jest to bardzo ważne w kontekście zatrudnienia, ponieważ tylko znając najnowsze techniki, można liczyć na dobrą pracę. Programista musi poznawać nowe narzędzia, języki programowania czy programy komputerowe.

Programista może pracować jako pracownik etatowy lub jako wolny strzelec tzw. freelancer. Programista freelancer realizuje projekty na zlecenie klientów, których najpierw musi pozyskać. Może on prowadzić własną działalność gospodarczą lub realizować powierzoną pracę na podstawie umowy zlecenie, lub umowy o dzieło.

Z kolei pracując na etacie, rozpoczyna się karierę z poziomu „junior- specjalist”, a następnie można awansować na kolejne poziomy: zwykłego programisty i później „seniora”. Można postawić także na rozwój wiedzy na temat konkretnych specjalizacji i po uzyskaniu doświadczenia wykonywać obowiązki projektanta systemów lub obejmować stanowiska kierownicze.

Programista piszący na klawiaturze przewodowej

Ile może zarabiać programista?

Zarobki programisty zależą od różnych czynników. Młodszy specjalista zarabia średnio 4800 złotych brutto, z kolei programiści z dużym doświadczeniem zarabiają około 12000-13000 złotych brutto. Zdecydowanie większe są zarobki programistów, którzy pracują w dużych korporacjach, w największych miastach. Programiści zatrudnieni na umowę o pracę mogą dodatkowo liczyć na pakiety benefitów pracowniczych, takich jak np. prywatna opieka medyczna, dofinansowanie karnetów na zajęcia sportowe, finansowanie szkoleń czy telefon służbowy.

Programista zatrudniony na umowę o pracę- jakie są zarobki?

Programista zatrudniony na umowę o pracę, początkowo zarabia około 3500 złotych „na rękę” miesięcznie. Kiedy zdobędzie doświadczenie i awansuje, pensja oczywiście rośnie.

Przeciętne wynagrodzenie netto starszego programisty pracującego na etacie to około 8900 złotych. To oznacza, że doświadczony programista przekracza drugi próg podatkowy i jego rzeczywista pensja będzie niższa. Obliczenia mówią, że w miesiącach styczeń-sierpień (czyli przed osiągnięciem drugiego progu podatkowego) pensja wyniesie 8904 zł, następnie we wrześniu 7509 zł i w miesiącach październik-grudzień będzie już wynosiła 7270 zł.

Umowa o pracę jest najbardziej stabilną formą zatrudnienia dla programisty, ze względu na stabilność zatrudnienia, a także dodatkowe benefity.

Programista freelancer- jakie są zarobki programistów pracujących na umowę zlecenie i umowę o dzieło?

Programista freelancer zarabia, realizując projekty dla klientów indywidualnych. Oznacza to, że jego zarobki są uzależnione od liczby pozyskanych klientów oraz ilości zrealizowanych dla nich zleceń, dlatego ciężko jest podać, chociaż przybliżone zarobki programistów pracujących w ten sposób. Praca freelancera często wykonywana jest zdalnie, najczęściej z domu.

Samodzielne zarządzanie projektami, w przypadku programisty freelancera ułatwi narzędzie do zarządzania projektami, dostępne na Firrmbee, sprawdź: https://firmbee.com/pl/branze/it

Programista freelancer na własnej działalności (B2B)

Inną możliwością jest założenie własnej działalności i współpraca z klientami na zasadach B2B. Programista po założeniu działalności, realizuje projekty dla innych przedsiębiorstw, rozliczając się na podstawie wystawionych faktur. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących niezależność i chcących budować swoją markę osobistą.

W przypadku założenia jednoosobowej działalności gospodarczej programista ma szansę pozyskania funduszy na rozwinięcie swojej działalności. W przypadku osób bezrobotnych można pozyskać środki z Urzędu Pracy przed założeniem własnej firmy. Inną możliwością  jest pozyskanie środków z funduszy europejskich. Programista decydujący się na własną działalność staje się bardziej niezależny, jednak spoczywają na nim wszystkie obowiązki związane z prowadzeniem działalności, jak np. prowadzenie księgowości, opłacanie składek ZUS, płacenie podatków.

Prowadząc własną działalność, programista freelancer, może zdecydować się na prowadzenie księgowości online z Ifirma : https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-programistow

Laptop do pracy programisty z widocznym kodem JavaScript

Jakie są średnie zarobki programistów w największych miastach w Polsce?

Chcąc określić średnie zarobki programistów w wybranych miastach w Polsce, przyjęto kryteria, które pozwalają ocenić zarobki osób pracujących na podobnym poziomie. Wśród kryteriów można wymienić:

 1. wyższe wykształcenie drugiego stopnia
 2. praca w dużej firmie
 3. praca w dużym mieście w Polsce
 4. zatrudnienie na podstawie umowy o pracę
 5. dwuletnie doświadczenie w zawodzie programisty
 6. praca na stanowisku starszego programisty
 7. wysokie umiejętności techniczne, komunikacyjne oraz interpersonalne
 8. znajomość dwóch języków obcych
 9. znajomość dwóch języków programowania

Jakie są zarobki programisty w Warszawie?

Programista Warszawa: programista pracujący w Warszawie zarabia średnio około 9300 złotych netto.

Jakie są zarobki programisty w Krakowie?

Programista Kraków: zarobki programisty w Krakowie to około 8900 złotych netto.

Jakie są zarobki programisty w Łodzi?

Programista Łódź: starszy programista pracujący w Łodzi zarabia około 8500 złotych.

Jakie są zarobki programisty we Wrocławiu?

Programista Wrocław: we Wrocławiu programista może zarobić około 8600 złotych netto.

Jakie są zarobki programisty w Poznaniu?

Programista Poznań: starszy programista w Poznaniu może liczyć na pensję około 8700 złotych netto.

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Wasze komentarze (1)

 • Mieszkaniec
  wtorek, 27 cze, 2023, 19:38:28 |

  Ja rozumiem że to materiał partnera, ale redakcja mogła by czasami sprawdzać ich rzetelność. Tutaj bzdura za bzdurą i pełno niedopowiedzeń. Tak po krótce:

  Jakie studia? Żadne. W sensie takim, że pracodawcy dawno przestali patrzeć na papier a skupiają się na umiejętnościach. A programowanie jako takie, to najczęściej rzecz wtórna. Potrzebna za to jest rzetelna wiedza z zakresu w jakim działa dane oprogramowanie. Dodatkowo studia raczej marnie przygotowują do zawodu programisty, bo tam raczej rozwój zatrzymał się parędziesiąt lat temu.

  Wynagrodzenie i drugi próg podatkowy. Cóż kolejne niedopowiedzenie. Powiem jedynie, że wynagrodzenie powyżej 10k też nie łapie się na drugi próg podatkowy. Choćby z powodu rozliczana kosztów uzyskania przychodu w wyższym niż standardowo procencie. I to jest standardem dla programistów.

  Kolejna sprawa – zarobki. Zastanawiam się skąd akurat takie wyliczenia. Mają się nijak do rzeczywistości.

  Junior, mid, senior – ludzie, nie każdy pracuje w korpo, nie każda firma jest korpo i nie każda firma ma jakiekolwiek sztywne określenia „stażu”.

  Na koniec dodam jedynie, że programista więcej zarobi w małym zespole, w specjalistycznym projekcie, w firmie „nieinformatycznej”. Albo specjalizując się w niszowych rozwiązaniach / językach.

Skomentuj