Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Materiały partnera | poniedziałek, 24 kwi, 2023 | komentarze 2

Jak udowodnić winę przy rozwodzie?

Udało Ci się podjąć decyzję o rozwodzie i zależy Ci na tym, aby wskazać małżonka jako stronę ponoszącą winę za rozkład pożycia małżeńskiego? Obawiasz się jednak, że udowodnienie winy drugiej strony okaże się bardzo trudne? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym odpowiadamy na pytanie, jak udowodnić winę drugiego małżonka przy rozwodzie.

Wsparcie merytoryczne podczas tworzenia niniejszego artykułu zapewniła mecenas Marlena Słupińska-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/rozwody/]

Chcesz wskazać małżonka jak wyłącznie winnego rozkładu pożycia?

Osoby, które planują rozwód, powinny wiedzieć o tym, że obecnie w Polsce istnieją dwie formy postępowania rozwodowego – rozwód za porozumieniem stron i rozwód z orzeczeniem o winie.

W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie konieczne jest udowodnienie winy drugiej strony – tak, aby sąd nie miał żadnych wątpliwości co do tego, że to właśnie wskazana osoba ponosi odpowiedzialność za rozpad małżeństwa. Taka forma rozwodu może wpłynąć na ustalenia dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej.

Co istotne, rozwód z orzeczeniem winy drugiego małżonka daje małżonkowi niewinnemu prawo do ubiegania się o alimenty – nie na dzieci, lecz na siebie. Oznacza to, że małżonek winny będzie zobowiązany do płacenia alimentów na byłą żonę lub męża – do momentu zawarcia przez tę osobę nowego związku małżeńskiego. A zatem należy zastanowić się, jakie skutki może mieć orzeczenie rozwodu z orzekaniem o winie.

Jak udowodnić winę współmałżonka przy rozwodzie?

Kwestia udowodnienia winy podczas postępowania rozwodowego budzi wiele wątpliwości. To jeden z powodów, dla których nie każdy decyduje się na rozwód z orzeczeniem o winie. Konieczne są bowiem niezbite dowody na to, że druga strona rzeczywiście ponosi odpowiedzialność za rozpad małżeństwa.

Kluczowe jest to, aby materiał dowodowy dopasowany był do konkretnego przypadku. Wiele zależy od tego, czy przyczyną małżeństwa jest przemoc fizyczna, niewierność małżonka, uzależnienia, czy może powody są zupełnie inne.

Warto więc zastanowić się nad tym, jakie materiały dadzą sądowi pewność, że to właśnie druga strona jest winna rozpadu małżeństwa. Jeśli jednak między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, a winę za to ponosi jedna ze stron, rozwód z orzeczeniem o winie może być najlepszym wyborem.

Dowody muszą być zgromadzone w sposób zgodny z prawem

Choć wydaje się to oczywiste, wiele osób – często nieumyślnie – gromadzi dowody, które nie są do końca zgodne z obowiązującym prawem. Muszą one być zdobyte zgodnie z zasadami współżycia społecznego. W przeciwnym wypadku wiąże się to z ryzykiem odpowiedzialności karnej.

Przykładem może być sytuacja, gdy jako dowód w sądzie przedstawione zostają listy – dochodzi tutaj do złamania tajemnicy korespondencji. W związku z tym sąd może odmówić przyjęcia takiego dowodu.

Aby mieć pewność, że wszystkie zgromadzone dowody są zgodne z prawem, warto skonsultować to z prawnikiem, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych. Przy okazji podpowie on, jakie materiały dowodowe warto zgromadzić i jako to zrobić.

Zeznania świadków mogą mieć kluczowe znaczenie

W sytuacji, gdy przyczyną rozpadu małżeństwa jest przemoc fizyczna i psychiczna, zdrada lub uzależnienia, warto postawić na zeznania świadków. Wiarygodni świadkowie mogą mieć kluczowe znaczenie dla przebiegu postępowania, jeśli ich zeznania potwierdzą, że dana osoba rzeczywiście dopuściła się zarzucanych czynów. To jeden z najlepszych sposobów na udowodnienie winy przy rozwodzie.

Większa liczba powołanych świadków może oczywiście wpłynąć na przedłużenie postępowania. Przesłuchanie stron także bywa czasochłonne, podobnie jak przesłuchania wspólnych małoletnich dzieci, które niejednokrotnie odbywają się pod okiem psychologa. Należy jednak pamiętać, że każdy etap przybliża sąd do ustalenia, który z małżonków ponosi winę za trwały rozkład pożycia.

Jakie jeszcze dowody na winę rozkładu pożycia warto zgromadzić?

Równie istotne, jak zeznania świadków, mogą być opinie biegłych specjalistów. Tego typu dowody dobrze sprawdzą się w sytuacji, gdy przyczyną małżeństwa jest przemoc lub uzależnienia. W przypadku przemocy ogromne znaczenie mogą mieć zaświadczenia lekarskie.

Przekonująca opinia biegłego, to większa szansa na to, że sąd obciąży winą rozkładu pożycia małżeńskiego odpowiednią osobę. Postępowanie dowodowe w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie ma bowiem na celu pokazanie wszystkich okoliczności dotyczących powodów rozstania.

Pomoc prawnika przy sprawie rozwodowej

Udowodnienie winy przy rozwodzie może być bardzo trudne. Sąd nie może mieć żadnych wątpliwości co do tego, że oskarżana o ponoszenie winy za rozpad małżeństwa osoba rzeczywiście dopuściła się zarzucanych jej czynów.

Postępowanie rozwodowe samo w sobie bywa bardzo stresujące, a w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie stres jest jeszcze większy. Właśnie dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy prawnej.

Doświadczony prawnik zapewni niezbędne wsparcie na każdym etapie – nie tylko podczas gromadzenia materiału dowodowego, ale też na takich etapach, jak postępowanie dowodowe w sądzie czy przesłuchiwanie świadków. Taka pomoc może okazać się bardzo cenna.

Więcej informacji na temat tego, jak udowodnić winę małżonka przy rozwodzie, znajdziesz tutaj: https://www.rodzice.pl/jak-wziac-rozwod-szybki-rozwod-krok-po-kroku

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (2)

 • Gość
  poniedziałek, 24 kwi, 2023, 17:59:56 |

  Wielki panegiryk w sprawie udowadniania winy przy rozwodzie a nikt nie pomyśli, nie wspomni o tym żeby skupić się na na tym aby po porostu się dogadać. Jak strony zainteresowany mają trochę rozumu to dogadując się między sobą zapobiegną temu że z tego tortu czym jest rozwód nie będą kroić wszyscy lekką ręką po kawałku bo na końcu niewiele zostanie dla samych zainteresowanych. A warto wiedzieć że na tą wieczerzę wszyscy przychodzą głodni. Jest takie przysłowie ,,gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść”.

  4
  1
 • Gość
  poniedziałek, 24 kwi, 2023, 20:54:43 |

  Ciekawe komu to może nie podobać się powyższy post. Woli miecze zamiast ugody. Mam pewne przypuszczenia :)

Skomentuj