T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | piątek, 14 lip, 2023 |

Jak zostać ekspertem w swoim zawodzie?

Masz wyuczony zawód i pragniesz zostać ekspertem w swojej dziedzinie? A może zdobycie wymarzonego fachu dopiero przed tobą? Jak sprawić, żeby ziściły się Twoje plany zawodowe?

Aktywność zawodowa

O rozwoju zawodowym nie można mówić bez kwestii rozwoju swoich praktycznych umiejętności. Zawodowa stagnacja jest wrogiem sukcesu. Dlatego też niezależnie od tego, na jakim etapie ścieżki zawodowej jesteś — czy dopiero na początku drogi, czy też przetarłeś już dawno swoje pierwsze szlaki pracy zarobkowej, zawsze szukaj możliwości zdobywania nowego doświadczenia w swojej dziedzinie. Angażuj się w różnorodne projekty, jeśli tylko pozwala Ci na to czas. Bierz udział w praktykach zawodowych, nawet jeśli miałyby one znikome przełożenie na zarobki. Prawda jest taka, że nawet angażując się w wolontariat, podjąć możesz się odpowiedzialnych zadań, które pozwolą Ci rozwijać i zdobyć kolejne doświadczenia. Przyszli pracodawcy, oceniając Twoje bogate CV, zobaczą w Tobie kogoś do reszty oddanego swojej zawodowej pasji. Przyniesie to wymierne korzyści i przełoży się na wysokie szanse zatrudnienia. Pozwoli Ci pochwalić się dużo bogatszym doświadczeniem zawodowym, niż ktoś, kto ma podobne stanowisko, ale ograniczył się jedynie do realizowania podstawowych obowiązków zawodowych. W konsekwencji zaś postawa ta da Ci szansę na większe zarobki.

Kursy, szkolenia, warsztaty

Korzystaj ze szkoleń i warsztatów, które uzupełnią posiadaną przez Ciebie wiedzę. Jeżeli chcesz zostać ekspertem, skoncentruj się na wybranym obszarze swojej dziedziny zawodowej i staraj się stać fachowcem w tym konkretnym obszarze. Skupienie się na jednym zagadnieniu pozwoli Ci zgłębić szczegóły, rozwijać specjalistyczne umiejętności i posiąść kompetencje, które wyróżnią Cię wśród innych. Przykładem takich kursów mogą być te podejmowane w takich obszarach jak informatyka, kosmetologia czy w kursy uzupełniające w zawodach medycznych.

  • Jeśli jesteś programistą, doskonale zdajesz sobie sprawę jak ważna jest znajomość konkretnych języków programowania. Sprawdź zapotrzebowanie wśród pracodawców na programistów znających dobrze konkretny język, np. w przypadku tworzenia gier mobilnych czy na konsole może być to C++ i C#. Z kolei znając język Java możesz specjalizować się w tworzeniu apletów osadzonych na stronach internetowych. Branża programowania oferuje naprawdę wiele!
  • Pracujesz w zawodzie makijażysty i wykonujesz makijaże okazjonalne? Uzupełnij swoją ofertę o makijaż permanentny. Taki kierunek kursu oferuje, chociażby TEB Edukacja . Co istotne, nie ogranicza się jedynie do kwestii czysto technicznych i manualnych. Na kursie poruszane są też sprawy związane z tym jak przeprowadzać wywiad z klientem, by zdobyć niezbędne informacje na temat stanu jego zdrowia i oczekiwań. Poruszane są zagadnienia z anatomii i dermatologii, psychologii zawodu, a nawet podstawy prawne.
  • Jako fizjoterapeuta, pedagog czy psycholog, możesz zainteresować się kursem, który pozwoli Ci świadczyć usługi dogoterapii. Jest to jedna z form rehabilitacji osób fizycznie lub umysłowo niepełnosprawnych, a także forma zajęć dla pełnosprawnych dzieci i seniorów, dla których kontakt z przyjaznymi zwierzętami ma charakter terapeutyczny.

To tylko niektóre przykłady tego, jak szkolenia mogą pomóc w zwiększeniu szans na zostanie ekspertem w wybranej dziedzinie. Warto znaleźć coś dla siebie!

Nauka wymarzonego zawodu

A czy na zostanie ekspertem w swoim zawodzie ma szansę ktoś, kto zakończył już swoją edukację, ale nie zdobył konkretnego wykształcenia kierunkowego? Zgodnie z popularnym powiedzeniem, na naukę nigdy nie jest za późno. Z odsieczą przychodzą kwalifikacyjne kursy zawodowe , umożliwiające zdobycie specjalistycznej wiedzy potrzebnej do wykonywania danego zawodu. Kierunki w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych są prowadzone zgodnie z podstawą programową MEiN. Aby móc uczestniczyć w kursie, trzeba być osobą pełnoletnią. Po ukończeniu kursu uczestnicy przystępują do egzaminu. Zdanie egzaminu wiąże się z uzyskaniem odpowiedniego dyplomu bądź certyfikatu. Dzięki temu można potwierdzić zdobyte umiejętności i kwalifikacje, co jest niezbędne w procesie poszukiwania pracy.

Na koniec warto pamiętać, że o ile najlepiej o fachowcu świadczy jego wiedza i praktyczne umiejętności, to nie da się ukryć, że aby zaistnieć w branży, warto wyrobić sobie również sieć kontaktów zawodowych. Ważne jest to szczególnie w zawodach związanych ze świadczeniem usług. Jak utkać taką sieć kontaktów czy też zostać zauważonym w branży? Warto zacząć jak najwcześniej, już podczas nauki zawodu. Im większe starania towarzyszące nauce zawodu, tym większa szansa na docenienie tych starań i związany z tym lepszy start. Przykładowo, kursy TEB prowadzone są przez ekspertów, którzy nie tylko są w stanie wydać zaświadczenie o przebiegu nauczania, ale też wystawić referencje. Najlepsi kursanci często liczyć mogą nawet na dalszy staż lub pracę.

Piękna młoda kobieta której wizażystka wykonuje makijaż

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj