Kancelaria prawna dla biznesu — kompleksowa obsługa prawna podmiotów gospodarczych
Doświadczony prawnik, który rozumie specyfikę biznesu i potrafi działać z wyprzedzeniem, a tym samym ograniczać ryzyko wystąpienia sporów, stanowi ogromne wsparcie dla przedsiębiorcy w jego codziennej pracy. Tylko jak wybrać kancelarię, skoro każda obiecuje najwyższą jakość usług, zapewnia o latach doświadczenia i dziesiątkach wygranych spraw?
Czy wybrać dużą lub średniej wielkości kancelarię, której prawnicy działają w rożnych obszarach prawa, czy też postawić na ścisłą specjalizację i nawiązać współpracę z kancelarią, która działa w określonym obszarze? Czy droższa kancelaria będzie lepsza od tej, w której obowiązują niższe stawki? Co jest korzystniejsze – bieżące zlecenia czy stała obsługa prawna? To przykładowe pytania, na które musi sobie odpowiedzieć przedsiębiorca planujący rozpoczęcie współpracy z kancelarią prawną.
Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorstw
Kancelaria prawna obsługująca przedsiębiorców powinna specjalizować się w następujących obszarach prawa:
- rynek kapitałowy,
- fuzje i przejęcia,
- spółki i ład korporacyjny,
- nowe technologie,
- nieuczciwa konkurencja,
- ochrona marki i firmy,
- prawo pracy,
- restrukturyzacje i upadłość,
- rozwiązywanie sporów.
Zakres usług kancelarii prawnej obsługującej biznes
W ramach powierzonych zadań kancelaria:
- przygotowuje dokumenty, pisma procesowe, wnioski do organów administracji publicznej,
- analizuje dokumenty i propozycje umów przedłożone przez partnerów biznesowych,
- reprezentuje Klienta w postępowaniach sądowych w sądach wszystkich instancji oraz przed organami administracji publicznej,
- prowadzi w imieniu Klienta negocjacje, na jego prośbę uczestniczy w spotkaniach z kontrahentami i partnerami biznesowymi,
- udziela bieżących porad prawnych,
- przygotowuje strategie prawne związane z poszerzeniem obszaru działalności, wejściem na nowe rynki, przejęciem innych podmiotów,
- redaguje wzory umów, regulaminy, wszystkie formularze dla kontrahentów i konsumentów,
- dba o przestrzeganie procedur związanych z zatrudnianiem pracowników.
Sprawdź jakie usługi prawne w zakresie spółek i ładu korporacyjnego oferuje kancelaria prawna Gwlex: https://gwlex.pl/spolki-i-lad-korporacyjny/
Dlaczego wybór odpowiedniej kancelarii prawnej dla biznesu jest kluczowy?
W codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorca nieustannie napotyka na sytuacje, w których potrzebuje profesjonalnej porady prawnej, przygotowania umowy, pisma procesowego lub przedsądowego, zaplanowania strategii. We wszystkich tych sytuacjach potrzebna jest pomoc zaufanego i doświadczonego prawnika.
Przedsiębiorcy powinni też pamiętać, że lepiej zapobiegać pewnym sytuacjom, niż później walczyć z ich skutkami. Korzystniej jest tak prowadzić sprawy firmy, by odsuwać ryzyko sporu sądowego, a bieżące doradztwo świadczone przez prawnika pomaga w porę zareagować na potencjalnie niebezpieczne sytuacje.
Współpraca z kancelarią może odbywać się w ramach bieżących zleceń lub stałej obsługi prawnej. Wybór zakresu zależeć będzie od potrzeb przedsiębiorcy. Jeśli na co dzień nie potrzebuje on porad, sporządzania i opiniowania pism ani reprezentacji przed sądami czy organami administracji, zadania zlecane w miarę potrzeb okażą się wystarczające. Z kolei w sytuacji, gdy spraw jest dużo, warto pomyśleć o abonamencie albo stałej obsłudze.
Jak wybrać właściwą kancelarię prawną do współpracy?
W każdym dużym mieście działa co najmniej kilkadziesiąt, a w największych ośrodkach nawet kilkaset kancelarii prawnych. Dokonanie wyboru może nastręczać trudności, tym bardziej że każda kancelaria przekonuje, że jest najlepsza i gwarantuje najwyższy poziom usług.
Czym więc kierować się przy wyborze kancelarii, która będzie prowadziła obsługę firmy?
Warto wziąć pod uwagę ogólny profil kancelarii, a więc to, czy specjalizuje się w jakimś konkretnym obszarze czy też świadczy usługi w różnych obszarach na rzecz klientów indywidualnych.
Który układ będzie lepszy? Biorąc pod uwagę mnogość przepisów regulujących działalność przedsiębiorców, wykluczone jest, by jedna osoba miała rozeznanie we wszystkich zagadnieniach. Co innego cały zespół prawników.
W kancelarii, gdzie pracuje wielu prawników, nad złożonymi sprawami może pochylić się więcej osób, a sprawy kierowane są do prawników w zależności od ich specjalizacji. Zwiększa to szanse na stworzenie odpowiedniej strategii albo przeprowadzenie linii obrony, która zabezpieczy interes klienta.
Dobrze, by obszary specjalizacji były związane z biznesem: prawo korporacyjne, podatkowe, prawo pracy, rynki kapitałowe, prawo cywilne, procedura cywilna.
Kolejnym czynnikiem, który można wziąć pod uwagę, jest reputacja kancelarii. W jaki sposób ją poznać? Cennym źródłem informacji są opinie innych klientów, więc warto poprosić zaprzyjaźnionych przedsiębiorców o rekomendacje.
Wskazówką są także nagrody branżowe, przyznane kancelarii lub związanym z nią prawnikom, cytowanie w mediach i szczególnie ważne rozstrzygnięcia na korzyść klientów, jakie udało się uzyskać prawnikom, lub udział w trudnych negocjacjach biznesowych. Kancelarie, które odnoszą sukcesy, w nienachalny sposób informują o tym.
Wspomniana reputacja powiązana będzie z doświadczeniem prawników. Nie musi ono jednak wynikać z wieku, ale ze spraw, którymi się zajmują. Każde kolejne zlecenie wzbogaca wiedzę prawnika i procentuje w sprawach podejmowanych przez niego w przyszłości.
Ze względu na rozpowszechnienie sposobów komunikacji na odległość na znaczeniu traci natomiast aspekt związany z lokalizacją kancelarii. Skoro można zorganizować telekonferencję, a dokumenty przesyłać mailem, to wybierając kancelarię, firma nie musi ograniczać się do prawników ze swojego miasta.
Osobiste kontakty są wprawdzie ważne, więc obu stronom powinno zależeć na spotkaniu na początkowym etapie współpracy, ale na późniejszych etapach nie ma to już znaczenia.
Naturalnym ograniczeniem w trakcie wyboru kancelarii jest budżet, jakim dysponuje przedsiębiorca. Topowe kancelarie pobierają bardzo wysokie stawki. Nie ma jednak prostego przełożenia wysokości opłaty na jakość usług – mniejsze kancelarie, które pobierają niższe opłaty, wcale nie są mniej skuteczne – po prostu dostosowują cennik do możliwości klientów.
Artykuł przygotowany przy współpracy z Kancelarią Prawną Głowacki i Wspólnicy z Poznania Gwlex.pl