Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 31 lip, 2023 | komentarze 2

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny – hołd dla mosińskich bohaterów

Senat przyjął ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny. 10 września stanie się dniem poświęconym pamięci i szacunkowi dla tych niezwykłych bohaterów, mieszkańców Mosiny, aresztowanych w ramach akcji zwanej „sprawą mosińska” (niem. Sache Moschin).

Data 10 września ma głębokie znaczenie historyczne. Nawiązuje do dramatycznych wydarzeń z roku 1943, kiedy okupacyjne władze niemieckie przeprowadziły masowe aresztowania dzieci w Mosinie. Wydarzenie to, znane jako „sprawa mosińska” (niem. Sache Moschin), stanowiło kontynuację aresztowań przeprowadzonych po ujęciu członków Związku Odwetu Okręgu Poznań ZWZ-AK, którzy współdziałali z doktorem Franciszkiem Witaszkiem. Aresztowania objęły setki polskich mieszkańców Mosiny i okolic, oskarżonych o działalność skierowaną przeciwko III Rzeszy. Gestapo osadziło ich w obozie w Żabikowie, a następnie deportowało do obozów koncentracyjnych i obozów dla dzieci.

– Akcja obejmowała aresztowania przez niemiecką tajną policję państwową (gestapo) kilkuset polskich mieszkańców podpoznańskiej Mosiny i okolic w związku z oskarżeniem ich o działalność skierowaną przeciwko III Rzeszy – napisano w uzasadnieniu.

Jak czytamy w przyjętej ustawie, podpisanej 28 lipca 2023 r., Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny zostaje ustanowiony „w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny”, które doświadczyły okrucieństw wojny, cierpienia podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej. Ustawę poparło 89 senatorów, tylko pięciu było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu

To hołd wdzięczności za ich poświęcenie i trwałość, której wyrazem ma być obchodzenie tego szczególnego dnia. – Ustanowiono je, aby oddać hołd dzieciom zamordowanym i skrzywdzonym przez okupantów podczas II wojny światowej – poinformowała izba wyższa parlamentu.

Obecnie czekamy na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, który w ciągu 14 dni zdecyduje, czy ustawę podpisze i w ten sposób przypieczętuje obchody tego ważnego dnia.

W związku z ustawą, nie spodziewajmy się dodatkowego dnia wolnego od pracy. Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny ma przede wszystkim charakter symboliczny i kulturalny, mający na celu podkreślenie znaczenia tych wydarzeń w naszej historii.

To wyjątkowe święto będzie okazją do refleksji nad dziejami naszej Ojczyzny – ziemi mosińskiej, złożenia hołdu tym, którzy ponieśli ogromne cierpienia, a jednocześnie byli symbolem nadziei i odwagi. Młode serca, które trwały w swojej determinacji, zasługują na naszą pamięć i szacunek. Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny będzie z pewnością jednym z najważniejszych świąt dla tych, którzy pragną uczcić bohaterstwo i ofiarność najmłodszych w czasie wojny.

Pomnik Powstańców Wielkopolskich i Ofiar II Wojny Światowej na skwerze na Placu 20 Października w Mosinie

Pomnik Powstańców Wielkopolskich i Ofiar II Wojny Światowej na Placu 20 Października w Mosinie

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

 • Rodowity Mosinianin
  poniedziałek, 31 lip, 2023, 14:28:59 |

  Poprawka. Nie czekamy na „decyzję Prezydenta Andrzeja Dudy”, tylko na jego podpis, a to jest zasadnicza różnica. Od decyzji nie jest on i to akurat wie każdy obywatel tego kraju. Po co wprowadzać dezinformację.

  9
  2
  • Gość
   poniedziałek, 31 lip, 2023, 16:06:03 |

   Rodowity jest lepszy czy gorszy od nierodowitego mieszkańca Mosiny?

   8
   3

Skomentuj