Strona główna / Aktualności / Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny – hołd dla mosińskich bohaterów

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny – hołd dla mosińskich bohaterów

Senat przyjął ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny. 10 września stanie się dniem poświęconym pamięci i szacunkowi dla tych niezwykłych bohaterów, mieszkańców Mosiny, aresztowanych w ramach akcji zwanej „sprawą mosińska” (niem. Sache Moschin).

Data 10 września ma głębokie znaczenie historyczne. Nawiązuje do dramatycznych wydarzeń z roku 1943, kiedy okupacyjne władze niemieckie przeprowadziły masowe aresztowania dzieci w Mosinie. Wydarzenie to, znane jako „sprawa mosińska” (niem. Sache Moschin), stanowiło kontynuację aresztowań przeprowadzonych po ujęciu członków Związku Odwetu Okręgu Poznań ZWZ-AK, którzy współdziałali z doktorem Franciszkiem Witaszkiem. Aresztowania objęły setki polskich mieszkańców Mosiny i okolic, oskarżonych o działalność skierowaną przeciwko III Rzeszy. Gestapo osadziło ich w obozie w Żabikowie, a następnie deportowało do obozów koncentracyjnych i obozów dla dzieci.

– Akcja obejmowała aresztowania przez niemiecką tajną policję państwową (gestapo) kilkuset polskich mieszkańców podpoznańskiej Mosiny i okolic w związku z oskarżeniem ich o działalność skierowaną przeciwko III Rzeszy – napisano w uzasadnieniu.

Jak czytamy w przyjętej ustawie, podpisanej 28 lipca 2023 r., Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny zostaje ustanowiony „w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny”, które doświadczyły okrucieństw wojny, cierpienia podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej. Ustawę poparło 89 senatorów, tylko pięciu było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu

To hołd wdzięczności za ich poświęcenie i trwałość, której wyrazem ma być obchodzenie tego szczególnego dnia. – Ustanowiono je, aby oddać hołd dzieciom zamordowanym i skrzywdzonym przez okupantów podczas II wojny światowej – poinformowała izba wyższa parlamentu.

Obecnie czekamy na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, który w ciągu 14 dni zdecyduje, czy ustawę podpisze i w ten sposób przypieczętuje obchody tego ważnego dnia.

W związku z ustawą, nie spodziewajmy się dodatkowego dnia wolnego od pracy. Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny ma przede wszystkim charakter symboliczny i kulturalny, mający na celu podkreślenie znaczenia tych wydarzeń w naszej historii.

To wyjątkowe święto będzie okazją do refleksji nad dziejami naszej Ojczyzny – ziemi mosińskiej, złożenia hołdu tym, którzy ponieśli ogromne cierpienia, a jednocześnie byli symbolem nadziei i odwagi. Młode serca, które trwały w swojej determinacji, zasługują na naszą pamięć i szacunek. Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny będzie z pewnością jednym z najważniejszych świąt dla tych, którzy pragną uczcić bohaterstwo i ofiarność najmłodszych w czasie wojny.

Pomnik Powstańców Wielkopolskich i Ofiar II Wojny Światowej na skwerze na Placu 20 Października w Mosinie
Pomnik Powstańców Wielkopolskich i Ofiar II Wojny Światowej na Placu 20 Października w Mosinie

Autor Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Sprawdź również

"Pieczęć "Polski Powstającej", jaką na początku maja 1848 roku posługiwał się Jakub Krauthofer.

Rzeczpospolita odpieczętowana

Maj to dobra okazja by nawiązać do pewnej, obchodzonej ostatnimi laty coraz mniej hucznie, mosińskiej …

Mosina z lat 30-40 tych XX w oraz Kanister, z którego użyto benzynę do podpalenia mosińskiego kościoła

Osiemdziesiąt lat po wojnie. Wspomnienia mieszkańców Mosiny z dzieciństwa w cieniu okupacji

Osiemdziesiąta rocznica zakończenia II Wojny Światowej to okazja, żeby pokazać świadectwa ludzi, którzy przeżyli w …

2 komentarze

  1. Rodowity Mosinianin

    Poprawka. Nie czekamy na „decyzję Prezydenta Andrzeja Dudy”, tylko na jego podpis, a to jest zasadnicza różnica. Od decyzji nie jest on i to akurat wie każdy obywatel tego kraju. Po co wprowadzać dezinformację.

    9
    2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *